Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#196368
BASSstarlet έγραψε:Το Χ5C σε αντίθεση με το Hubsan, έχει προστατευτικά στους έλικες.


Σε όλα σχεδόν μπορεί να μπει προστατευτικό για τους έλικες (π.χ. για το Hubsan http://www.banggood.com/Hubsan-X4-H107C-RC-Quadcopter-Parts-Protection-Cover-Black-H107C-a20-p-89721.html), παρόλα αυτά εξακολουθώ να το θεωρώ επικίνδυνο παιχνίδι για ένα παιδί που δεν είναι καν 5 ετών.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#197989 Παρελήφθη σήμερα το Syma X13 με headless mode (καλό για αρχάριους) και 2 ταχύτητες (καλό για αρχάριους και σαλόνια). Σε λάθος χρώμα (μαύρο με ;στρας αντί κόκκινο) αλλά δεν θα έχουμε πρόβλημα, της αρέσουν τα μαύρα αυτοκίνητα... (βέβαια το λάθος χρώμα θα το αναφέρω στην κριτική μου και στους πόντους που θα αφήσω για τον πωλητή). Το άνοιξα, του έβγαλα τα σελοτέιπ για να μην δυσκολευτεί να το ανοίξει και αφού τυλιχτεί θα το φέρει ο ΑηΒασίλης τη νύχτα 24 προς 25 του μήνα. Μετά θα σας πω νεότερα. Σε βίντεο που είδα πάντως με καλό τριμάρισμα αν δεν κάνεις τίποτα στο χειριστήριο στέκεται ακίνητο..... θα δούμε πόσο εύκολο θα είναι αυτό... Στο μεταξύ θα ζητήσω και έξτρα μπαταρίες να έρχονται.
Εννοείται ότι το θεωρώ υπερβολικό και μάλλον ακατάλληλο για την ηλικία της αλλά είναι από τα πράματα που ακόμα κι αν δεν έχει ταλέντο τουλάχιστον θα κάνουμε bonding πατέρα κόρης.....και αν δεν ασχοληθεί δεν θα πάει χαμένο :twisted:
Άλλωστε θα έχει κι άλλα δώρα κάτω από το δέντρο.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#198098 Βασικά τα τετρακόπτερα είναι τόσο επικίνδυνα όσο μία μάζα λίγων δεκάδων γραμμαρίων που κινείται κινείται με 30 χλμ/ώρα. Δεν είναι ότι θα κοπείς από τους έλικες αφού έχουν πολύ μικρή μάζα. Με το αντίστοιχης ηλικίας ανήψι που παίζω ...κυνηγητό με αυτό έχει πέσει πάνω του πάνω πάνω, έχει μπλεχτεί σε μαλλιά και έχω βγάλει έλικες κτλ. Αυτό που είναι επικίνδυνο είναι οι σπαστικές κινήσεις που μπορεί να γίνουν στην προσπάθεια να το αποφύγεις και φυσικά εάν πέσει σε κάτι ελαφρύ και το σπάσει.

Πάντως για παιδί νομίζω η καλύτερη λύση είναι τα νάνο σαν αυτό https://www.hellasdigital.gr/electronic ... rtf-black/ * βάρους 12 γραμμαρίων όχι τα μάικρο καθώς είναι πιο ανθεκτικά, πιο ευέλικτα και λιγότερα επικίνδυνα όντας μικρότερης μάζας. Από την άλλη ναι η αυτονομία είναι μειωμένη, αλλά φορτίζουν γρήγορα...

*στη μισή τιμή προφανώς από εξωτερικό
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#198120 MikanixX Spirit X006 Drohne - 2,4Ghz Quadrocopter mit 6 Achsen Technik 3D RTF https://www.amazon.de/dp/B00N0WO57Y/ref ... DwbY9BJW6Q

Αυτό το πήρα στο μικρό για Χριστούγεννα.
Έχει πολύ πλάκα, και δεν είναι καθόλου επικίνδυνο.
Βλέπω τα παιδιά δυσκολεύονται, Για μένα είναι πανεύκολο αλλά εχώ και κάποια εμπειρία με μεγάλα ελικόπτερα (trex500).
Προς το παρόν είμαι με το χειριστήριο σπίτι, μου φτιάχνει πίστες Ο μικρός, εμπόδια, landing platforms περίεργες κτλ.
Πολύ διασκεδαστικό
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#199839 'Ηρθε ο ΑηΒασίλης και πρωί πρωί ανοίξαμε δώρα. Μεγάλος ενθουσιασμός όταν είδε το ελικόπτερο (έτσι το λέει αν και ήταν πολύ συγκεκριμένη όταν μου εξηγούσε ότι θέλει ελικόπτερο με 4 έλικες κλπ).
Επέλεξα όχι από τα πολύ μικρά (που έχουν πλευρά 5-7 εκατοστά) αλλά το επόμενο μέγεθος (πλευρά ~11-16 εκμ). Θεωρώ ότι έχουν τα παρακάτω πλεονεκτήματα.
- συνεχίζουν να είναι μικρά (χωράνε εύκολα για κουβάλημα) και φτηνά (αγορά αλλά και αξεσουάρ, μπαταρίες) και ελαφριά (αντέχουν πτώσεις και κρούσεις)
- τα βλέπεις ακόμα και πάνω από 1-2 μέτρα μακριά σου (μια ζωή μύωπας δεν κρύβεται) ειδικά σε εξωτερικό χώρο
- πιο κατάλληλα για εξωτερικό χώρο (τα πολύ μικρά ούτε τα βλέπεις και τα παίρνει ο αέρας πιο εύκολα) αλλά μπορούν και σε εσωτερικό χώρο.
Από τα πολύ μικρά πάντως το Hubsan X4 είναι διάσημο, πολύ καλό με πολλές δυνατότητες βελτίωσης και μάλλον αυτό θα έπαιρνα αν πήγαινα για μικρό.

Να σημειώσω ότι πτητική εμπειρία σε τηλεκατευθυνόμενο ζήτημα να έχω 2 λεπτά πριν από χρόνια με αεροπλανάκι φίλου. Οπότε είναι κάτι τελείως καινούργιο και για μένα. Όπως είπα πιο παλιά πήραμε το Syma X13 για περίπου 22 λίρες Αγγλίας.
Unboxing: σχετικά μεγάλο λευκό κουτί με απλή απεικόνιση. Οι οδηγίες με αξιοπρεπέστατα αγγλικά (και γαλλικά), πλήρως συναρμολογημένο το σκάφος, τηλεχειριστήριο και σακουλάκι με καβάτζα 4 έλικες και καλώδιο φόρτισης USB. Τέλος. Ποιότητα κατασκευής μια χαρά, δηλαδή ωραία πλαστικά, δε μοιάζει για φτηνιάρικη κινεζιά. Το λεβιεδάκια είναι καλύτερα για χρήση με αντίχειρα και όχι για αυτούς που θέλουν να το πιάνουν με 2 δάχτυλα.
Πρώτη δοκιμή: είχα κατεβάσει το εγχειρίδιο και το είχα μελετήσει οπότε δεν έχασα χρόνο. Βάζεις 4 ΑΑ μπαταρίες στο κοντρόλ, ανοίγεις το καπάκι μπαταρίας στο σκάφος, τη συνδέεις μια και είναι ήδη μέσα και ανάβεις διακόπτη κοντρόλ και σκάφους. Κάνεις και πάνω κάτω το γκάζι που εκκινεί το κοντρόλ και σε 2-3 δευτερόλεπτα τα βρίσκουν (σταματάει να αναβοσβήνει γρήγορα το φωτάκι του σκάφους) και είναι έτοιμο.
Υπάρχουν 2 modes λειτουργίας του κοντρόλ που βασικά έχει να κάνει με το σε ποιο από τα δυο μοχλουδάκια είναι το δεξιά αριστερά στροφή και το δεξιά αριστερά κλίση. Επίσης έχει δυνατότητα 2 ταχυτήτων (αφορά μάλλον μόνο τις κλίσεις) και headless mode (δεν μπερδεύεσαι όταν πρέπει να κατευθύνεις ανάποδα για να έρθει σε σένα, θεωρείς πάντα ότι κοιτάει όπως κοιτάς εσύ, καλό για αρχάριους).
Γκαζώνεις, πολύ φασαρία δεν κάνει (αλλά σήμερα ζύπνησα με ωτίτιδα και κουφαμάρα οπότε μπορεί και να μην ισχύει). Σηκώνεται εύκολα αλλά πέφτει εξίσου εύκολα (πιστό στη βασική αρχή ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει). Θέλει πολύ μικρές και προσεκτικές κινήσεις (τουλάχιστον στο σαλόνι). Προτού το σηκώσω κανονικά, δηλαδή ενώ μισοσερνόταν, του ρύθμισα τα τριμ και τότε πραγματικά είναι αρκετά εύκολο να σταθεί σχεδόν τελείως ακίνητο στον αέρα χωρίς να ακουμπάς τίποτα. Αυτό για μένα ήταν σημείο σταθμός.
Δυσκολίες:
- πρέπει να έχει να κάνει με το χώρο αλλά ανάλογα με το τι έχει από κάτω το ίδιο γκάζι μπορεί να σημαίνει διαφορετικό ύψος. Άρα μόλις πας πάνω σε τραπέζι πρέπει να κόψεις λίγο κλπ.
- αν φτάσεις στο ταβάνι έχει μια τάση να του αρέσει εκεί και να μην ξεκολλάει εύκολα.
- άμα πάρει φόρα, φόρα κατηφόρα... για αυτό μικρές κινήσεις και επιστροφή στο κέντρο και περιμένουμε λίγο να δούμε ότι τελειώνει την κίνηση που θέλουμε προτού κάνουμε άλλη.
- η μπαταρία κρατάει λίγο (ειδικά με το απογειώσου προσγειώσου...). Εϊναι καλύτερα να έχεις μια πιο σταθερή κατάσταση στον αέρα και να διανύεις αποστάσεις. Μπορεί να πάει πολύ σύντομα πολύ γρήγορα οπότε και αρκετά μακριά (συνολικό βάρος 32 γραμμάρια οπότε μηδενική αδράνεια δίνει βαρβάτες επιταχύνσεις).
Γενικές εντυπώσεις: η σταθερότητα εμπνέει εμπιστοσύνη αλλά γενικά σηκώνει πολύ εξάσκηση και βελτίωση και πολλά κόλπα μπορείς να κάνεις.
Συμπεράσματα: Ναι η κόρη μου που θα γίνει 5 το Φεβρουάριο θα το πετάξει αλλά θα δυσκολευτεί (υποθέτω, πιθανολογώ ότι θα γίνει καλύτερη από μένα πολύ γρήγορα). Τη θεωρώ μικρή αλλά το πήρα ξέροντας ότι αν δεν το καταφέρει θα το παίζω εγώ, δεν θα το έπαιρνα για 5χρονο πχ βαφτιστήρι. Για πιο μεγάλα παιδάκια, από 8 και πάνω πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο και για 12 χρονών που λέει o hellenictifosi θα είναι μια χαρά. Νομίζω οι οδηγίες λένε από 8+ και μάλλον είναι λογικό. Μερικές οδηγίες λένε από 14+ που το βρίσκω υπερβολικό.
Αν το πράμα πάει καλά τότε ίσως πάρουμε κι ένα πιο μεγάλο με κάμερα με wifi (ώστε να βλέπεις ζωντανά εικόμα στο τηλέφωνό σου, σαν να είσαι μέσα).
Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά το θέμα με τα drones στο εξωτερικό έχει πάρει διαστάσεις και υπάρχουν πολλές απαγορεύσεις για το που επιτρέπεται να το πετάς. Και μετά την εντυπωσιακή πτώση drone ακριβώς πίσω από αθλητή σλάλομ στην Ιταλία χθες το πράμα θα χοντρύνει κι άλλο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#199844 Το πέταγμα σε εξωτερικό χώρο είναι πιο δύσκολο από ότι φαντάζεσαι. Πρώτον υπάρχουν ρεύματα που μεταβάλλουν την συμπεριφορά. Επίσης τα μεγέθη είναι άλλα, ξεθαρρευεις εύκολα και η ζημιά δεν είναι μακριά.
Τέλος πολύ προσοχή στο θέμα safety, άν ασχοληθείς πιο σοβαρά μελέτησε το λίγο. Στην Ελλάδα πιθανώς είναι λίγο χύμα ακόμα και μπορείς να κάνεις Ότι θες, αλλά αλλού δεν μπορείς να πετάς όπου θες.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#199899 Και στην ελκαδα δημιουργουνται θεματα σιγα. Γνωστος εχει γειτονα που πεταει drone πανω απο τη μονοκατοικια του κ ψαχνει τροπο να ρο κατεβασει. Γνωστος του, του προτεινε αεροβολο γιατι ο ιδιος εχει κατεβασει ετσι ενα που εκανε το ιδιο.

<
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#199922 Το πιο σωστό νομίζω ότι είναι αυτό που ισχύει πλέον στις ΗΠΑ, όπου οι κάτοχοι drones (από κάποιο μέγεθος και πάνω), είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν το serial number του drone τους στο κράτος. Όπως κάθε αυτοκίνητο έχει πινακίδες και συνδέεται με τον κάτοχο του, το ίδιο θα ισχύει πλέον και για τα drones.

Τι θα γίνει αν πέσει λόγω δυσλειτουργίας ένα DJI Phantom βάρους 1 κιλού, από τα 300 μέτρα στο κεφάλι ενός παιδιού; Ο ιδιοκτήτης του drone στην Ελλάδα, θα χάσει απλά το drone και όλα ωραία και καλά;

Το να δηλώνεις το drone σε κάποια αρχή, νομίζω ότι σε κάνει αναγκαστικά και πιο υπεύθυνο στην χρήση του.

Σχετικά με το πέταγμα σε εξωτερικό χώρο, η ευκολία του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το drone και όχι μόνο από το μέγεθος του. Το Hubsan που έχω αν και είναι εξαιρετικά μικρό, είναι πολύ σταθερό και αντιστέκεται αρκετά στον αέρα σε σχέση με ένα παλιότερο WLToys που είχα και το οποίο ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Πιθανότατα να είναι θέμα ηλεκτρονικών και δυνατοτήτων σταθεροποίησης που παρέχουν στο drone. Το Hubsan πάντως είναι εξαιρετικό τόσο σε εσωτερικό όσο και εξωτερικό χώρο.

ΥΓ. Να σημειώσω πως σε αρκετά drones η σύνδεση της μπαταρίας πρέπει να γίνεται όταν το drone είναι σε εντελώς επίπεδη επιφάνεια, γιατί εκείνη την στιγμή καλιμπράρονται τα γυροσκόπια του.
Άβαταρ μέλους
By travelman
#200021
g8777 έγραψε:Να πάρει και 2 σεττερ να του το φερνουν.


:lol: :lol:

Με αεροβόλο να πετύχεις μικρό κινούμενο στόχο πρέπει να είσαι κάλαχαν, εγώ προτείνω καραμπίνα :twisted:

Πάντως ότι άμα σου πέσει μπορείς να φας μεγάλη ζημιά ισχύει. Αλλά αυτό φυσικά για μεγάλα όπως αυτό http://9gag.com/gag/avP0xNX ή ένα τέτοιο
όχι τα παιχνίδια που έχουμε εμείς.

Για αυτά δεν θα ήταν άσχημο πάντως να παίρνεις κάποιου είδους πιστοποίηση πιλότου ώστε να βεβαιωθεί ότι δεν θα πέσει στα χέρια κουλού...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#206335 Για οποιον ενδιαφερεται , Δ2/Δ/352/17475 από 9/12/2009 (ΦΕΚ Β ,Τεύχος 9,2010) απόφαση Διοικητή Υπηρεσιας Πολιτικής Αεροπορίας η οποία καθορίζει το πλαισιο κ τις προϋποθέσεις μέσα από τις οποίες επιτρέπεται η πτήση drones ,κ.λ.π τηλεκ/νων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#207650 H εκπαίδευση της κόρης στην πιλοτική διεκόπη απότομα όταν μετά από 1-2 μέρες το ένα μοτεράκι σταμάτησε να λειτουργεί. Το προϊόν επεστράφη (με καθυστερήσεις λόγω αγίων ημερών και αργιών) και τα λεφτά μου τα πήρα πίσω. Οπότε κατόπιν (αν)ωρίμου σκέψης σήμερα παράγγειλα το Syma Χ11c (που είναι η έκδοση με κάμερα 2.0MP) για να βλέπουμε και πόση σκόνη έχει μαζέψει η ντουλάπα από πάνω ή αν έχουν κάνει φωλιά τα χελιδόνια στην ταράτσα....
Αυτό δεν έχει headless mode που δεν ένιωσα τη χρησιμότητά της αλλά είναι πολύ πιο φορεμένο μοντέλο οπότε υπάρχουν πολλά εύκολα ανταλλακτικά, φόρουμς με ιδέες, λύσεις, προτάσεις και βελτιώσεις κλπ. Ας ελπίσουμε να μας βγει πιο ανθεκτικό ή να μάθουμε εμείς να μην το πολυκουτουλάμε.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#215108 Τελειωσα ακομα ενα..
Εικόνα

Καποιος μου σφυριξε , οτι καπου κοντα στον Αη Γιαννη στην Βουλιαγμενης απο κατω εχει ενα μαγαζι μονο με παζλ κ με υλικα για παζλ. Εχει παει κανεις;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#218524 Πολύ πρώτο! Είχα δει ένα παλιότερο βιντεάκι του από ένα αντίστοιχο για τον δρόμο, αλλά δε περίμενα να πάει τόσο καλά και στο χώμα. Εντυπωσιακό και πολύ διασκεδαστικό :thumbsup: