Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#579030
Anonymous Founder έγραψε:To κόντρα πλακέ θαλάσσης δεν φουσκώνει, αλλά το κόστος είναι τριπλάσιο. Αν βέβαια θέλεις καλά και σώνει επικαθήμενο νιπτήρα, τότε μάλλον είναι μονόδρομος.
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου, θα επέλεγα το φθηνότερο ξύλο, αλλά διαφορετικό νιπτήρα, ώστε να μην έχω πρόβλημα.
https://www.skroutz.gr/c/1142/bathroom_ ... Sentimenti
Κι εγώ αν ήμουν στη θέση μου αυτό θα έκανα :sorry:
Αλλά βλέπεις ο επικαθημενος είναι αδιαπραγματευτος λέει :sorry: (τα βλέπει βέβαια εκεί που κυκλοφορεί εσχάτως, σε κάτι έπιπλα των πολλών χιλιάδων ευρώ και νομίζει ότι έτσι θα είναι και στο φτωχικό μας :shifty: ).
Εδώ κόντεψε να αρπάξει από το σβέρκο έναν υδραυλικό που τόλμησε να της ψελλίσει να το ξανασκεφτει :yikes:
Δε λες καλά που γλυτώσαμε την πανάκριβη στήλη της ντουζιέρας, γιατί έχουμε περιορισμό ύψους λόγω παταριου στο μεγάλο μπάνιο, οπότε αναγκαστικά εκεί θα πάμε σε εντοιχισμένη....
Εγώ έλεγα να δώσω κάνα διχιλιαρο για φρεσκάρισμα και περάσαμε ήδη το πεντοχιλιαρο κι εχουμε μέλλον....

G, να σε δω κι εσένα :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#579031 Α ναι παίδες γυαλί και μάρμαρο παίζουν κι αυτά σαν ιδέα....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#579032
KiloMeater έγραψε:για πειτε μια ιδεα οποιος κατεχει απο τεντες

πηρα μια προσφορα καλυτερη απο οτι στο παρελθον απο εκειδικευμενους μαστορες
ηρθε συνεργειο απο τεχνιτες απο το Hornbach.at το οποιο γενικα το εμπιστευομαι , ειναι κατι μεγαλο για να καταλαβετε σαν το Leroy
Τεντα με βραχιονες κασετινα (για να μαζευει το χειμωνα και να μη χαλαει) με ηλεκτρικο μηχανισμο, 5Χ3.5 μετρα , τι κοστη θα παιζανε Ελλαδα με ενα μεσο υφασμα ;
Για να παρω μια ιδεα , μια ταξη μεγεθους

ειχα βαλει πριν 15 χρονια ελλαδα κατι αντιστοιχο και ειχε παει κανα χιλιαρικο
1500 πήρα εγώ προσφορά στην Κυπρο, 3x4m κασέτα με βραχίονες, ηλεκτρική με αισθητήρες για άνεμο κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#579033
Asimov έγραψε:Α ναι παίδες γυαλί και μάρμαρο παίζουν κι αυτά σαν ιδέα....
Εγώ έβαλα μάρμαρο Θάσου και από πάνω ο νιπτήρας έτσι για την όσο γίνεται μεγαλύτερη προστασία του ξύλου.
Επίσης επειδή έβαλα έπιπλα μπάνιου που πατάνε κάτω έκανα και σοβατεπί γύρω γύρω από το ίδιο μάρμαρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#579034 Asimauve καταλαβα.


Γυναικα στην επιλογη υλικων για το σπιτι.


:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

Βγειτε για καφε με τον dbeko, στειλεμ το βιντεακι μετα. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#579035
dimitrisB έγραψε:Σχολιάκια για τους γυάλινους πάγκους δε βλέπω ......
Ανεβαίνει κι άλλο το κόστος. Και πάλι, δεν είναι και bullet proof, Αν περάσει νερό ανάμεσα, πρόβλημα! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579037
red_monster έγραψε:Geberit ως πιο καλό και ακριβό και bocchi ως πολύ καλό.

Και τα δυο εντοιχισμένα και τα δυο αξιόπιστα και ξέγνοιαστα


χαλασαν και τα δυο σε 6 μηνες,αυτα που λες για αξιοπιστα.


red_monster έγραψε:Καλες αγορές μακριά από λύσεις του 19 αιώνα :lol:

οποιος δεν εχει εντοιχισμενο καζανακι εχει σπιτι του 19ου αιωνα.Μαλιστα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#579038
g8777 έγραψε:Βγειτε για καφε με τον dbeko, στειλεμ το βιντεακι μετα. :s_rofl

Μην περιμένεις, έτοιμο, πάρτο :

Κι αν ποτέ αποφασίσει κάποιος τι θα πάρει και τι είναι το σωστό (σε καζανάκι-πάγκο κλπ), ενημερώνει κι εμένα και τον Ασήμω! :lol:

:s_roses
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 01 Μάιος 2019, 15:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#579039 Όσα έχουμε βάλει σε γραφεία και οικίες είναι αξιόπιστα. Τα ίδια θα προτείνει και μεγάλο μαγαζί με υδραυλικά.

Ο καθένας κρίνει και ανάλογα πράττει
Άβαταρ μέλους
By g8777
#579046
dimitrisB έγραψε:
g8777 έγραψε:Βγειτε για καφε με τον dbeko, στειλεμ το βιντεακι μετα. :s_rofl

Μην περιμένεις, έτοιμο, πάρτο :

Κι αν ποτέ αποφασίσει κάποιος τι θα πάρει και τι είναι το σωστό (σε καζανάκι-πάγκο κλπ), ενημερώνει κι εμένα και τον Ασήμω! :lol:

:s_roses



:lol: :lol: :lol:

Για Ασιμω μονο το καλυτερο dbeko . :adminpower:

Εικόνα
:inlove:

Must have στα σπιτια της καλης κοινωνιας :rtfm: , ασε τον dimvii να εχει φατσα καρτα την ταχυδρομικη θυριδα πανω απο τη λεκανη. Πλεμπαριό :vava:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#579049
KiloMeater έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Τεντα με βραχιονες κασετινα (για να μαζευει το χειμωνα και να μη χαλαει) με ηλεκτρικο μηχανισμο, 5Χ3.5 μετρα , τι κοστη θα παιζανε Ελλαδα με ενα μεσο υφασμα ;


Εν Ελλάδι, ηλεκτρική τέντα σε ακριβώς αυτές τις διαστάσεις, με βραχίονες βαρέως τύπου και ύφασμα TenCate, χωρίς κασετίνα στοίχισε 1.150€ τοποθετημένη , σε τιμή 2015 και μάλιστα μετά απο καλή έρευνα αγοράς .

Με κασετίνα, ξεπερνάει τα 1.400€.
Ευχαριστώ.
Θα πάω να μιλήσω με τον priojektkootdinator Παρασκευή Σάββατο να δούμε τις λεπτομερείς
Για τα εδώ δεδομένα νομίζω η τιμή είναι νορμάλ (σχεδόν διπλάσια από αυτό που έβαλες)
Ζεις βεβαια στην Αυστρία και όχι στην Ελλαδα αρα μαλλον πρακτικά ΔΕΝ ειναι διπλάσια.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#579052
Nikos! έγραψε:Ίσως έχει να κάνει με την εγκατάσταση.

Λίαν σωστό!
Αν το δίκτυο έχει υψηλή πίεση (εμένα έχει) , επειδή στην ουσία το λαστιχάκι του φλοτέρ τη δέχεται όλη και σταματάει οταν πιάσει το επιλεγμένο ύψος γεμίσματος, τη μείωσα απο το βανάκι που έχει το καζανάκι , όπως έκανα έκτοτε και σε όλα τα υπολοιπα. 6 τον αριθμό, τα λοιπά 4 ήταν και είναι είναι ΟΚ, όπως μετά απο 2 χρόνια και τα "επισκευασμένα".
Βέβαια, τα 2 που χάλασαν είναι εκείνα που λειτουργούν συνέχεια, τα άλλα είναι "ξένων", άρα ούτε το 1/10 της χρήσης των άλλων .

ΥΓ : Όπως έχω ξαναπεί, πόσοι έχουν προβλήματα στα καζανάκια, στα αυτοκίνητα , στα ψυγεία κλπ και απο εγωισμό, μην και τους πεί κάποιος ότι "ψώνισαν απο σβέρκο" δεν το μαρτυράνε ποτέ, είναι ... μιά άλλη ιστορία ! :iconcool:
Απο εμένα, ότι συμβαίνει θα το μαθαίνετε και , δε βαριέ, ψώνιο είμαι μωρέ, ..... καλά παθαίνω! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579055
red_monster έγραψε:Όσα έχουμε βάλει σε γραφεία και οικίες είναι αξιόπιστα. Τα ίδια θα προτείνει και μεγάλο μαγαζί με υδραυλικά.

Ο καθένας κρίνει και ανάλογα πράττει


φυσικα θα προτεινει το ακριβοτερο,αφου θα βγαλει παραπανω. Ηλιθιος ειναι?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#579061
dimviii έγραψε:
red_monster έγραψε:Όσα έχουμε βάλει σε γραφεία και οικίες είναι αξιόπιστα. Τα ίδια θα προτείνει και μεγάλο μαγαζί με υδραυλικά.

Ο καθένας κρίνει και ανάλογα πράττει


φυσικα θα προτεινει το ακριβοτερο,αφου θα βγαλει παραπανω. Ηλιθιος ειναι?



Δεν δουλεύουν όλα τα μαγαζιά με αυτή τη λογική
Για αυτό μερικά είναι αιώνες και αλλά πυροτεχνήματα

Η ουσία είναι πτι είναι καλά και αξιόπιστα και το λέω έχοντας μεγαλύτερο δείγμα και κανένα όφελος