Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#547159 https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-v ... -61477836/
Αν είχες περιγράψει τη "ζημιά" καλύτερα , θα είχες πάρει σωστές συμβουλές και αποφύγει τη διπλή δουλειά.
Τέσπα, ... "όσο ζώ μαθαίνω!" :s_yes

BTW, απορώ πως έστρωσες τη σιλικόνη τόσο άτσαλα, ειδικά περιμετρικά και έχει ξεφύγει απο τα "όρια" περιγράμματος. Επιφανειακά, να το δεχτώ λόγω όγκου, περιμετρικά όμως .... :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547172 Γιατί δεν είχα σωστή χαρτοταινία. :s_hang
Αλλά ξαναλέω: η μαστίχη στρώνεται καλά ΜΟΝΟΝ στην αρχή. Άπαξ και ξεκινήσει να στεγνώνει, την έκατσες! :help:
Τι να κάνουμε, όσο ζούμε μαθαίνουμε, η αλήθεια είναι πως δεν είχα χρησιμοποιήσει ξανά τέτοιο υλικό, και επίσης ο τεράστιος αρμός έκανε τα πράγματα πολύ πολύ χειρότερα. Αλλά καλύτερα να μάθω στο νοικιασμένο (και παλιό...) παρά σε δικό μου (αν ποτέ καταφέρω ν' αγοράσω, μην ακούτε τον g από πάνου... :s_dunno ).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#547192 Αν ήσουν σωστός μάστορας ηταφι θα αγοράσεις μπετοστοκο De Panaga Mthi και θα τσάκωνες μια παγωμένη Α από το ψυγείο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#547230 Ακριβώς το ίδιο σενάριο.
Βέργα Τ διατομής ή έστω και ίσια, την κόβεις ακριβώς και την προβάρεις.
Γεμίζεις μετά με αρμόστοκο - μαστίχη - ελαστικό σφραγιστικό όπως το ζητήσεις ή το βρεις και πλατς βάζεις το προφιλ.
Μπορεις να βάλεις 2 βιβλια απο πάνω του να μη σηκωθεί ούτε χιλιοστό μέχρι να στεγνώσει.
Δε θα κουνηθεί ποτέ. Μόνο προς τα κάτω πατιέται εξάλου.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#547231 Στο ίδιο σχέδιο απομίμηση ξύλου είχε και προφιλ σε Γ. Αυτό το έβαλα στις αλουμινόπορτες στα δωμάτια που έχω το ξύλινο πάτωμα και δε πρόκειται να κουνηθεί ποτέ, κλείνει τέλεια και για τυχόν νερά.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#547401
glf έγραψε:Ακριβώς το ίδιο σενάριο.
Βέργα Τ διατομής ή έστω και ίσια, την κόβεις ακριβώς και την προβάρεις.
Γεμίζεις μετά με αρμόστοκο - μαστίχη - ελαστικό σφραγιστικό όπως το ζητήσεις ή το βρεις και πλατς βάζεις το προφιλ.
Μπορεις να βάλεις 2 βιβλια απο πάνω του να μη σηκωθεί ούτε χιλιοστό μέχρι να στεγνώσει.
Δε θα κουνηθεί ποτέ. Μόνο προς τα κάτω πατιέται εξάλου.Εικόνα


glf το Τ ειναι ισιο απο πανω ; η ημικυκλιο; ποσο υπερυψουται ; θα μου αρεσε μια εφαρμογη που να μην αλλαζει την επιπεδοτητα και βεβαια δεν κανει για εξωτερικο χωρο .
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#547413 Aυτό -> https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia- ... -61784044/
που πόσταρα στην προηγούμενη σελίδα, είναι αυτό τοποθετημένο:
Εικόνα
Υψος=1,2mm και ΝΑΙ, έχω τοποθετημένο και σε εξωτερικό χώρο, στην εξωτερική σκάλα καί τον προθάλαμο της κυρίας εισόδου, έξω απ΄την πόρτα.
Είναι ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ αδερφέ και ... δεν σε κόβω για χαζό να ρωτάς τέτοια πράματα, αλλά δε βαριέ!!! :roll:

Κάτι ακόμα για τα πλακάκια γενικότερα:
Αναλόγως ποιότητας και υλικού κατασκευής , έχουν τεράστιες διαφορές στις ανοχές και μεταβολές συστο-διαστολής. Τα κεραμικά πχ είναι ότι χειρότερο, πέραν αντοχής :thumbsdown: παίζουν άνετα ακόμα και 1 χιλιοστό % μεταβολή σε κάθε διάσταση με τις θερμοκρασίες.
Μακράν καλύτερα τα γρανιτοπλακάκια (δεν είναι τυχαία αρκετά ακριβότερα) και μονόδρομος για εξωτερικούς χώρους, ειδικά αν θα τα χτυπάει ήλιος καλοκαιριάτικος >2 ώρες συνεχόμενες.
Αλλιώς, αρμούς διαστολής 5χιλ/15τμ, περιμετρικά.

Βέβαια, αν μηχανικός-πλακάς δεν τα προβλέπουν - κάνουν απο μόνοι τους, τι να γράφω συμβουλές εγώ ο μ@λ@κας που δεν είμαι κι "επαγγελματίας" !
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#547491 Σε γωνιά τοίχοι όπου από την μια πλευρά υπάρχει ταπετσαρία τι βάζουμε για να την προστατεύσουμε; Έχω δει κάτι γωνιές, αλλά δεν έχω καταλάβει πως τις τοποθετούμε. Τις κολλάμε απλά με κάποια κόλλα τύπου Bison Montage Fix;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#549489 Πήγα σήμερα για πρώτη φορά να δω το σπίτι. Έλεγχο με την αρχιτέκτονα κτλ. Κάνανε κ μερικές μλκίες. Πχ ενώ έπρεπε να βάλουν πλακάκι στο δωμάτιο για πλυντήριο, στεγνωτήριο, πίνακα ελέγχου, αυτοί έβαλαν ξύλο παρκέ!

Ξύλωμα τώρα. Και κάτι ηλεκτρολογικά που τους ξέφυγαν κτλ. Πρέπει να τα ξανακάνουν.

Το παρκέ μου άρεσε πολύ ως χρώμα. Είναι παρκέ, όχι λαμινάτ.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Στο γκαράζ κ οι 4 θέσεις που φαίνονται είναι δικές μου. Ύψος 2,25μ . Εκτός από μια σωλήνα που είναι στο 2,05μ. Εδώ πρέπει να δω για suv να ρυθμίσω την πόρτα πορτ-παγκάζ να σταματά πριν χτυπήσει.

Κ μάλιστα σήμερα έβρεχε, μουντό καιρό, μπροστά στο σαλόνι είχαν νάυλον στο τζάμι κ παρόλα αυτά ήταν αρκετά φωτεινό. Οπως το περίμενα!

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#549510 Ναι ίσως το παραδώσουν. Απλώς δε θα προλάβω να μπω. Από τέλη Γενάρη με βλέπω να μπαίνω.


< >