Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#527353 το σπιτι σε αλλη φωτο δειχνει να ειναι απο παλια εκει,απλα μαλλον ανακαινιζεται

Εικόνα

https://mapio.net/pic/p-73497410/

https://thecaller.gr/callers-choice/sto ... metritois/
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#527407 Dimik πού βρίσκονται οι εργασίες σε εσάς; παράδοση περίπου ξέρετε;

Χθες έπεσαν κ οι υπογραφές για τις θέσεις πάρκινγκ, συνάντησα την πωλήτρια κ μου είπε για παράδοση έως τέλη Νοέμβρη κιόλας, πράγμα που μου φαίνεται απίθανο... τώρα περνούν τη μόνωση εξωτερικά. Βέβαια εσωτερικά δουλεύουν παράλληλα. Από τα 70 σπίτια το δικό μου θα παραδοθεί από τα προς το τέλος.

Οι εξωτερικοί χώροι με πράσινο κ κερασιές θα είναι από την άνοιξη έτοιμοι λόγω κ του καιρού.

Εντύπωση μου έκανε πως δεν πήραν πολλοί 2η θέση υπόγειου πάρκινγκ. 90 θέσεις για 70 σπίτια είναι. Στην ευρύτερη περιοχή δεν υπάρχει ούτε δείγμα, είναι στυλ Κηφισιά κέντρο.




< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#527414 Είχαμε μεγάλη καθυστέρηση στα πλακάκια τύπου μάρμαρο και εξωτερικού χώρου μέχρι να έρθουν από το εξωτερικό, αλλά την Τετάρτη ξεκινάνε να τα περνάνε. 30 Σεπτέμβρη θα μου παραδοθεί.
Όλα τα υπόλοιπα είναι κανονισμενα και μένει μόνο η τοποθέτηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#527433
dimik έγραψε:Είχαμε μεγάλη καθυστέρηση στα πλακάκια τύπου μάρμαρο και εξωτερικού χώρου μέχρι να έρθουν από το εξωτερικό, αλλά την Τετάρτη ξεκινάνε να τα περνάνε. 30 Σεπτέμβρη θα μου παραδοθεί.
Όλα τα υπόλοιπα είναι κανονισμενα και μένει μόνο η τοποθέτηση.

< >

ωραία, με το καλό :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By glf
#527461 Εγώ είμαι σε φάση που απλώνω σωλήνες για ρεύματα και ύδρευση στην αυλή.
Τώρα κάνω 3 φρεάτια για ηλεκτροβάνες αυτοματου ποτίσματος. Έλεγχος από το 'εξυπνο σπιτι' και οχι αγορασμενο ελεγκτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527868 Όσοι ασχολούνται με AirBnB, και πιθανώς το σκέφτονται και ως επένδυση, ας έχουν το νου τους... Δείτε τι ψήφισαν στην Ισπανία (Μαδρίτη):
Στα βασικά μέτρα ξεχωρίζει η αναγκαστική ύπαρξη ανεξάρτητης εισόδου κτιρίου ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων για διακοπές στην περιοχή του κέντρου (που περικλείεται από την περιφερειακή οδό M-30), καθώς η χρήση της κεντρικής εισόδου των κατοίκων θα απαγορευτεί. Το σχέδιο θεωρεί επίσης ότι μια κατοικία που εκμισθώνεται στους τουρίστες για περισσότερο από 90 ημέρες το έτος χρησιμοποιείται για εμπορική δραστηριότητα και χαρακτηρίζεται ως αυστηρά επαγγελματική. Οπότε και ο ιδιοκτήτης του θα πρέπει να υποβάλει αίτηση για εμπορική άδεια και υπόκειται σε όλες τις διατάξεις που αφορούν την άδεια λειτουργίας καταλυμάτων.



Ο Δήμος της Μαδρίτης επικαλείται την όχληση των ενοίκων στις πολυκατοικίες που ενοικιάζονται σχεδόν όλο τον χρόνο δωμάτια. Με τα μέτρα αυτά, οι αξιωματούχοι της πόλης ελπίζουν να περιορίσουν τον υπερβολική τουριστικοποίηση και εξευγενισμό (gentrification) του κέντρου της Μαδρίτης, που προκαλεί την αύξηση των τιμών για τους ντόπιους κατοίκους των περιοχών και την εκδίωξη από τις γειτονιές τους.

Από την άλλη η απόφαση έχει ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών από τους ιδιοκτήτες, καθώς με αυτό τον τρόπο το 95% των ενοικιαζόμενων δωματίων βγαίνει εκτός αγοράς. Βέβαια επισήμως δηλωμένα είναι περίπου 8.000 δωμάτια, μέσα όμως από τις σχετικές πλατφόρμες συνάγεται ότι περίπου 15.000 λειτουργούν "πειρατικά". Το 76% των ενοικιαστών, ωστόσο, ανήκουν στην μέση ηλικία, είναι άνεργοι και δεν έχουν δυνατότητα να βρουν άλλη εργασία, κατά συνέπεια ζουν από την ενοικίαση ενός δωματίου και συνεπώς η εφαρμογή της απόφασης δεν θεωρείται εύκολη υπόθεση.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#527874 Καλώς να γίνουν τέτοια και περισσότερα.
Εδώ γίνονται σημεία και τέρατα στο βωμό της AirBnB (παιδιά να διώχνουν υπερήλικους γονείς από τα σπίτια τους, οικογένειες να ξεσπιτώνονται και να στριμώγνονται σε τρώγλες για να ενοικιαστεί η κύρια κατοικία, εποχιακοί εργαζόμενοι να μην βρίσκουν γκαρσονιέρες να μείνουν...) οπότε καλώς να γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Συν ότι παίζει και αθέμιτος ανταγωνισμός με μικρές ξενοδοχειακές μονάδες και συγκροτήματα ενοικιαζόμενων δωματίων από τους "πειρατές".
Η συνεργασία αυτών των εταιριών με τις κατά τόπους αρχές είναι επιβεβλημένη για να μπει μια τάξη στο χάος.

Για την Ελλάδα, αν κάποια αρμόδια ελεγκτική αρχή έχει τα cojones, αρκεί να τσεκάρει τις διασταυρώσεις στο VIES της booking.com με τις ελληνικές επιχειρήσεις. Το τι θα βγει από εκεί... :ninja: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#527880
Govus έγραψε:Σιγά μην έχουν μπει στο VIES...
Ιδιώτες δεν κάνουν τις ενοικιάσεις;


Η booking τα στέλνει [ https://partnerhelp.booking.com/hc/en-u ... n-invoice- ]
VAT we charge you:

Your invoice will not include a VAT charge to you if it is addressed to a company located outside the Netherlands. This is because your contract is signed with Booking.com B.V., which is based in the Netherlands.

If you have additional questions about VAT, consult your local tax authority.

:whistlink:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#527890
stavrosg έγραψε:Καλώς να γίνουν τέτοια και περισσότερα.
Εδώ γίνονται σημεία και τέρατα στο βωμό της AirBnB (παιδιά να διώχνουν υπερήλικους γονείς από τα σπίτια τους, οικογένειες να ξεσπιτώνονται και να στριμώγνονται σε τρώγλες για να ενοικιαστεί η κύρια κατοικία, εποχιακοί εργαζόμενοι να μην βρίσκουν γκαρσονιέρες να μείνουν...) οπότε καλώς να γίνει ένα ξεκαθάρισμα. Συν ότι παίζει και αθέμιτος ανταγωνισμός με μικρές ξενοδοχειακές μονάδες και συγκροτήματα ενοικιαζόμενων δωματίων από τους "πειρατές".
Η συνεργασία αυτών των εταιριών με τις κατά τόπους αρχές είναι επιβεβλημένη για να μπει μια τάξη στο χάος.

Για την Ελλάδα, αν κάποια αρμόδια ελεγκτική αρχή έχει τα cojones, αρκεί να τσεκάρει τις διασταυρώσεις στο VIES της booking.com με τις ελληνικές επιχειρήσεις. Το τι θα βγει από εκεί... :ninja: :lipsealed:


Αυτό, συν διασταυρώσεις με το paypal + AirB&B... θα βγουν μανούλες και θα γίνει σιγά σιγά.

Όντως η κατάσταση είναι προβληματική με το AirB&B. Δεν μπορεί από τη μία να υπάρχουν ξενοδοχεία με εργαζόμενους, εισφορές, φόρους, έλεγχο, κτλ και από την άλλη ο κάθε μαστρο-Μήτσος να νοικιάζει ένα διαμέρισμα και να μην πληρώνει ούτε φόρους, ούτε τίποτα. Και αυτό επιπλέον να σημαίνει πως οι κάτοικοι δεν μπορούν να βρουν σπίτι.

Και στην Καλαμαριά υπάρχει θέμα έλλειψης κατοικιών :vava:

Και τελευταία βλέπω συνεχώς τουρίστες να κόβουν βόλτες στην περιοχή, κάτι που μέχρι πέρισυ δεν έβλεπες ποτέ, μιας και δεν είμαστε τουριστική περιοχή. Προφανώς και δεν με ενοχλούν και καλά κάνουν και έρχονται οι άνθρωποι, αλλά πρέπει να μπει μια τάξη και να γίνονται οργανωμένα πράγματα. Και όχι ο καθένας να νοικιάζει ότι γουστάρει, να εισπράττει μαύρα και να μην βρίσκουν σπίτι οι μόνιμοι κάτοικοι (ή άμα βρίσκουν τα ενοίκια να είναι στο θεό)...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#528378 Έχω μια ιδέα , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η θα κάνω ζημιά.
Υπάρχει περίπτωση να τρυπανισω με επιτυχία κουφωμα παραθύρου στο ημιυπογειο ώστε να περάσω καλώδιο ρεύματος , να τη κλείσω καλά και να μην καταστρέψω κάτι; πχ τη σωστή μόνωση
Ο τοίχος δίπλα είναι μπετον χοντρός, δε τρυπιεται.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#528383
KiloMeater έγραψε:Έχω μια ιδέα , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η θα κάνω ζημιά.
Υπάρχει περίπτωση να τρυπανισω με επιτυχία κουφωμα παραθύρου στο ημιυπογειο ώστε να περάσω καλώδιο ρεύματος , να τη κλείσω καλά και να μην καταστρέψω κάτι; πχ τη σωστή μόνωση
Ο τοίχος δίπλα είναι μπετον χοντρός, δε τρυπιεται.

Αμα εχεις σωστο δραπανο και σωστο τρυπανι στις σωστες στροφες γιατι οχι? Τι ειδος κουφωμα? Αν ειναι πλαστικο πανευκολο, αν τρυπησεις στη γωνια και αλουμινιο σχετικα ευκολο επειδη ειναι μαλακο μεταλλο. Το καλωδιο μονο μην γδαρεις.