Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#377227 Όλα εξαρτώνται από τα εργασιακα, πόσο σταθερά είναι, πόσο αναμένεται να καλυτερεψουν ή να χειροτερευσουν. Τι προοπτικές υπάρχουν στην χώρα/πόλη και τι πιθανότητες μεταναστευσης για ακόμα καλύτερα. Καλώς ή κακώς οι δουλειές των περισσότερων μας είναι όπου γης και πατρίς πλέον.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#377568 Ο καθένας βάζει κουτάκια που πρέπει να συμπληρώσει στη λίστα. Μερικά είναι κριτικής σημασίας πχ θέλω 3 κρεβατοκάμαρες και είναι λόγος απόρριψης όσο τέλειο και να είναι το σπίτι, ενώ άλλα είναι δευτερεύοντα πχ αποθήκη, όμορφη είσοδο, ξεχωριστή κουζίνα κλπ. Για μένα το κλειστό πάρκινγκ είναι στα κριτικά.
Μου φαίνεται περίεργο που δεν πουλιούνται μτχ. Αφού το λες όμως.... Ίσως αξίζει να επιμείνεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#377778 θα πω μονο μια περιπτωση συμμαθητου μου στις βρυξελλες οπου το 1995 αγορασε εκει μονοκατοικια και τωρα πλεον την ξεχρεωνει ενα χρονο ακομα (περιπου 1500 το μηνα η δοση, ηταν βεβαια στην ΕΕ υπαλληλος). εμεινε εκει με την οικογενεια και αν θελει να την πουλησει τωρα αξιζει 500 χιλιαρικα εχοντας μεινει τοσα χρονια εκει με την οικογενεια. Δεν το πουλαει γιατι πλεον τα παιδια του το χρειαζονται μιας και δουλευουν εκει γυρω, Φρανκφουρτη, Χαγη, Βρυξελλες, ο ιδιος δε, παει και αυτος καποιους μηνες σκορπια εκει...
Άβαταρ μέλους
By otso
#378069 ρε παιδια μουχλα εχει αντιμετωπισει κανεις; πως καθαριζουμε; χωρις να πεθανουμε εννοειται η να βρωμαει ο τοπος;
αυτο λεει τιποτα ; το εχει δοκιμασει κανεις; http://monosimacon.blogspot.gr/2015/12/bioni-clean.html
φετος εμφανιστηκε μουχλα μαυρη εξω σε μια γουρνα μετα απο 50 χρονια τι στο διαολο εξω; πρωτη φορα βλεπω τετοιο πραμα.

το ιδιο http://www.bioni.gr/gr/359.html
Άβαταρ μέλους
By markvag
#378120
gakost έγραψε:ψεκασε με χλωρίνη αραιωμένη με νερό


Αυτό! + τρίψιμο στον τοίχο με κάποιο πανί που το έχεις μουσκέψει με χλωρίνη. Τα αντιμουχλικά ούτως ή άλλως χλωρίνη είναι, πολύ πιο ακριβή (αυτό μου το είπε ιδιοκτήτης καταστήματος όταν του ζήτησα αντιμουχλικό... :metalo: )
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#378978 Επανέρχομαι στο θεμα σπιτιού καθώς ο χρόνος τελειώνει και πρέπει να αποφασίσω.
Όλα τα σπίτια πουλήθηκαν , μένει αυτό που εχω καπαρώσει για λίγες μέρες ακόμα .

Τα πιο πολλα σπίτια εδώ δεν έχουν απορροφητηρα με έξοδο , αλλά ανακύκλωση.
Μου είπαν οτι και τα δυο ειναι οκ αλλά μου προτείναν την ανακύκλωση γιατι άμα τρυπήσουμε τον τοίχο ίσως εχει απώλειες η μόνωση
Καμία ιδέα ;

Κυμενομενο η σταθερό επιτόκιο δανείου; ιδού η απορία....
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#378981 Απορροφητήρας με ανακύκλωση είναι οκ, εκτός και αν τηγανίζεις συχνά ή αν η κουζίνα θα είναι με γκάζι (για προφανείς λόγους). Η διαφορά στη μόνωση θα είναι ανάξια λόγου, αφού η έξοδος θα έχει κλαπέτο που κλείνει όταν δεν δουλεύει ο απορροφητήρας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#378987 Συν οτι μπορει καποια στιγμη για τον οποιοδηποτε λογο να τον χρειαστεις για να κανεις ρευμα μεσα στο σπιτι, οποτε αν επιτρεπεται η τρυπα, τρυπα!


< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#378993 Μετά τα ξενα, απαντάω και για τα ελληνικά δεδομένα:
1/ Πέραν του κόστους στους απορροφητήρες ανακύκλωσης, τόσο στην αγορά (σχεδόν διπλάσιες τιμές) , όσο και στην αλλαγή των φίλτρων άνθρακα (15-50€/εξάμηνο ή χρόνο, ανάλογα χρήσης τηγανιών (ο ατμός "μπουκώνει" λιγότερο το φίλτρο), η απόδοση είναι ισάξια .
2/ Περισσότερος θα είναι ο εξωτερικός θόρυβος που θα ακούς , παρά οι απώλειες θερμομόνωσης.

Περί επιτοκίου, καλείται να απαντήσει ο ThanasisN, ως ειδικός!
Ενας γενικός μπούσουλας, εδώ: http://www.loan24.gr/Epitokia-Stegastikon-Daneion.asp
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#379001 Έχουμε ανακύκλωσης με φίλτρο άνθρακα. Δεν τηγανιζουμε, αλλά κάνα σαγανακι αυγά κ κατσαρόλα ικανοποιητικη απόδοση με μέτριο θόρυβο. Το φίλτρο κάνα 15-20€ έχει νομίζω. (2 μπουριά 2 φιλτρα)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#379002 Εμάς ο απορροφητηρας είναι μεταλλική καμινάδα της Τεκα, και πέρα από το γεγονός ότι δεν τραβάει καλά λειτουργεί άριστα σαν μεγάφωνο, μπορώ να ακούσω καθαρά συζήτηση που γίνεται στο δρόμο δυο ορόφους κατω!Αλήθεια υπάρχει τρόπος να μειωθεί αυτό το φαινόμενο με κάποιου είδος κλαπετο οταν δεν είναι σε λειτουργία?

< >