Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#376988 Προφανώς αλλά είναι πολλά τα λεφτά και δεν αξίζει να περάσεις μια ζωή στερημένη για ένα παλιόσπιτο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#377019 Αυτό το τούνελ το πλαναρουν χρόνια τώρα
http://derstandard.at/2000049997502/Rot ... obautunnel
Άμα το φτιάξουν θα ειναι τρομερή αναβάθμιση στην περιοχή όσον αφορά το land value γιατι θα βελτιωθεί πολυ η πρόσβαση .
Αυτο ας πούμε ειναι ενα μείον στο μυαλο μου τώρα. Παρόλο που ειναι σε απόσταση μικρή απο εδώ που μένω υπάρχει εναςμοναδικς δρόμος που συνδέει την περιοχή με μια λωρίδα και μια λεοφωρειο λωρίδα ανακατεύθυνση.
Σε ώρες παιξίματος παίζει να κάνω συν ενα τέταρτο με το αμάξι για την μικρή αυτήν διαδρομή , (με το λεοφωρειο κανα 7λεπτο μόνο)

Αλλά βέβαια πριν δεκα χρόνια στην περιοχή που μένουμε τώρα δεν υπήρχε τίποτα και τα σπίτια κάνανε λιγότερο απο τη μισή τιμή, ούτε σύνδεση με αυτοκινητόδρομο, ούτε μεγαλύτερες αρτηρίες αστικές, ούτε ubahn όλα αυτα έγιναν μέσα σε λίγα χρόνια λόγω ραγδαίας επέκτασης στην περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#377044
dimitrisB έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Τα κατοικήσιμα τμ δεν βλέπω, αν και τα υπολογίζω στα 130-150, εκτός αν υπάρχει και .... "κελάρι" !

No answer! :oops:

Σορρυ το έχασα αυτό
Τα κατοικήσιμα ειναι 120 ισόγειο και όροφος και αλλά 60 το κελάρι που εχει τρία δωμάτια ακόμα. Συνολικά το οικόπεδο ειναι 230
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#377049 Mιά χαρά το είχα υπολογίσει με την τηλεδιάγνωση. :lol:
Μέχρι και το κελάρι πρόβλεψα, αν και είναι γνωστό πως σε τέτοιες χώρες και κατοικίες, είθισται.

@Kilo: καλή λοιπόν είναι η τιμή, απομένει το αν τελικά σε βολεύει σαν σημείο -περιοχή για να καταλήξεις σε απόφαση.
Αν ομως οι εξελίξεις στις τιμές δεν είναι δραματικές, κάνε υπομονή και συνέχισε την έρευνα για 2-3 μήνες ακόμα.
Κατανοώ ότι κάθε μήνα που το καθυστερείς χάνεις/επιβαρύνεσαι με 2-2.500€ απ΄το ενοίκιο, αλλά η αγορά ακινήτου και ειδικά στην περίπτωσή σου, είναι απόφαση ζωής, οπότε .... :hmmm:

Εδιτ : αναγραμματισμός
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 18 Μαρ 2017, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#377050
Οποιος βιαζεται να στησει τσαντηρι, στο τελος στρωματσαδα στο Ντατσουν


Αρχαια Αιγυφτιακη παροιμια

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#377080 Μιας και αντιμετώπισα/ζω κι εγώ το ίδιο δείλημα αν θα αγοράσω ή όχι η κατάσταση θέλει χαρτί, μολύβι (δλδ excel) και ψυχρή λογική.

Για να δεις αν σε συμφέρει πρέπει να υπολογίσεις το συνολικό κόστος της ιδιοκτησίας δλδ
-Συνολικό ποσό αποληρωμής
-Λοιπά κερατικάτικα όπως ασφάλεια ζωής , φωτιάς κλπ του σπιτιού
-Τυχόν επιβαρύνσεις που βαρύνουν την ιδιοκτησία και δεν θα πλήρωνες σαν ενοικιαστής πχ εδώ που είμαι Δημοτικά τέλη
-Κάποιο ρεαλιστικό ετήσιο προϋπολογισμό για συντήρηση. Ακόμη και ένα βάψιμο στοιχίζει αρκετά. όπως και οι μικροδουλειές σε τεχνίτες.
-Κόστος ανακαίνησης εφόσον μιλάμε για 25-30 χρόνια
-Όφελος από τυχόν φοροαπαλαγές

Και να το συγκρίνεις με το κόστος ενοικίου
- Ενοίκια
-Τυχόν άλλα έξοδα πχ συντήρηση δεν ξέρω ποιος πληρώνει τι εκεί
-Όφελος από τυχόν φοροαπαλαγές
-Την εξέλιξη της προκαταβολής που δεν έδωρες σαν κατάθεση συν ένα ποσοστό της δόσης που θα έδινες ως αποταμίευση.

Πέραν όμως από τα απλά μαθηματικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να υπολογίσεις.
-Το άγχος του "κάθε μήνα δόσης" ιδίως αν κάτι αλλάξει σημαντικά στην ζωή σου. Η τράπεζα σε δεσμεύει, ο ιδιοκτήτης όχι, μπορείς να πας αλλού με μικρότερο ενοίκιο. Το ίδιο και με τις συνθήκρες εργασίας. Αν χρειαστεί να αλλάξεις περιοχή το ακίνητο δεν μετακομίζει

-Η σταθερότητα που μπορείς να έχεις στο ενοίκιο, δηλαδή αν μπορείς να μείνεις κάπου για όσο θες ή πρέπει να μετακομίζεις κάθε λίγο και λιγάκι - και ακριβό και δύσκολο.

-Η δυνατότητα να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις σπίτι σου, πχ να πάρεις ένα σκύλο, να αλλάξεις την αυλή, να κρεμάσεις ένα κάδρο κοκ

Επίσης μην ξεχνάς οι τιμές στα ακίνητα πάνε και πάνω και κάτω, πολλά παραδείγματα σε αυτό και ότι οι τράπεζες μέχρι να πάρεις το δάνειο όλα καλά και όλα ωραία, όταν βάλεις την υπογραφή και κάτι χρειαστείς σου εξηγούνμε τους όρους που υπέγραψες σελίδα 145 παράγραφο 4. Αν έχεις καταθέσεις σς κερνάνε καφεδάκι κάθε φορά που πας.

Την εξασφάλιση που σου δίνουν τα μετρητά. Τα ντουβάρια δεν τρώγονται ούτε πληρώνουν γιατρούς
Άβαταρ μέλους
By g8777
#377096 Και ακαλυπτος κάνει. Άσε που έχει ποτάμι παραδιπλα.
Κανένα Excel δεν χρειάζεται για αγορά σπιτιού (τι ακριβώς τιμές θα βάλεις στα κελιά δλδ, πέραν της δόσης;). Υπομονή και κάλυψη όσο το δυνατόν περισσότερων tick boxεων.
Αλλά το ενοίκιο είναι ασυγκριτα καλύτερη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#377099 Τα δάνεια των 20-25 ετών είναι για όσους έχουν σταθερό εισόδημα π.χ είναι Δ.υπάλληλοι, έχουν 1000 στρέμματα ποτιστικά κτλ . Ειδάλλως είναι αγχωτικό . Εγώ έφαγα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου για να ξεχρεώσω τα ντουβάρια και έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναγοράσω ποτέ οτιδήποτε με δόσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#377109
gakost έγραψε:Μιας και αντιμετώπισα/ζω κι εγώ το ίδιο δείλημα αν θα αγοράσω ή όχι η κατάσταση θέλει χαρτί, μολύβι (δλδ excel) και ψυχρή λογική.


Σωστός! :s_thumbsup

@Kilo για την δουλειά αυτή το Decision Grid είναι το κατάλληλο εργαλείο.
Απλώς συνεννοηθείτε και συναποφασίστε με την σύζυγο για τις παραμέτρους και τους συντελεστές βαρύτητας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#377204
mousatos έγραψε:Τα δάνεια των 20-25 ετών είναι για όσους έχουν σταθερό εισόδημα π.χ είναι Δ.υπάλληλοι, έχουν 1000 στρέμματα ποτιστικά κτλ . Ειδάλλως είναι αγχωτικό . Εγώ έφαγα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου για να ξεχρεώσω τα ντουβάρια και έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναγοράσω ποτέ οτιδήποτε με δόσεις.



+10000000000000000000000000

η ιδέα και μόνο να χρωστάω τόσα χρόνια με αγχώνει
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#377205 και εμενα με αγχωνει οτι για 30 χρονια ακομα θα πρεπει να δουλευω και για το μεγαλυτερο μερος αυτων να συντηρωκαι μια οικογενεια αλλα ετσι ειναι η ζωη. καπου θα πρεπι να μεινουμε , και δεν θα ειαι τζαμπα ειτε ετσι είτε αλλιως
Τελως παντων, δεν ειναι οτι ειμαι και ο 100% αποφασισμενος απλα η ευκολη λυση (δεν παιρνω καμια αποφαση, δε δεσμευομαι για τιποτα) συνηθως δεν οδηγει πουθενα.
Γενικοτερα στη ζωη μου προτιμω να δοκιμαζω με λογικο ρισκο παρα να μετανιωνω για οτι δεν τολμησα . Μεχρι τωρα δε μου βγηκε σε κακο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#377213 Εγω θα το ξαναπω. Αν αυτο σας αρεσει αγοραστε το. Αν πιστευεις πως με λιγη υπομονη θα βρεις κατι καλυτερο περιμενε. Αυτο μονο εσυ το ξερεις γιατι εσυ ζεις εκει.

< >