Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#592754 Οι συνήθεις 7 κυβικών, κυμαίνονται στα 80-90€ και συνήθως στον αφήνουν 7-10 ημέρες.
>100€ =Ληστεία!
Προσοχή: Μπορεί να σου φέρουν μεγαλύτερο γιατί .... τάχα δεν είχαν. Η τιμή απαιτείς να είναι η ίδια, ανεξάρτητα αν θα σου ζητάνε περισσότερα (συνήθως, .... όταν έρθουν να τον πάρουν :shifty: ). Βγάζεις και πληρώνεις στην αρχική συμφωνία και ..... μην ανησυχείς! :rtfm:
Βρίζοντας, ..... θα φύγουν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#592758 70 τον πλήρωσα εγώ και μου τον άφησαν 2 βδομάδες. Κι αν δεν τους έπαιρνα να έρθουν, θα τον άφηναν κι άλλο.
Βέβαια προπληρωσα (εννοείται μαύρα, έτσι;)
Άβαταρ μέλους
By theo13
#592761 Tελικά έκλεισα μικρό κάδο 3 κ.μ. με 70 ευρώ για μια εβδομάδα αλλά μου είπε ότι και 10 μέρες να τον θέλω δεν τρέχει τίποτα. Φυσικά και θα πληρώσω μπροστά γιατί αλλιώς θα πλακωθούμε.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#592790
dimitrisB έγραψε:Οι συνήθεις 7 κυβικών, κυμαίνονται στα 80-90€ και συνήθως στον αφήνουν 7-10 ημέρες.
>100€ =Ληστεία!
Προσοχή: Μπορεί να σου φέρουν μεγαλύτερο γιατί .... τάχα δεν είχαν. Η τιμή απαιτείς να είναι η ίδια, ανεξάρτητα αν θα σου ζητάνε περισσότερα (συνήθως, .... όταν έρθουν να τον πάρουν :shifty: ). Βγάζεις και πληρώνεις στην αρχική συμφωνία και ..... μην ανησυχείς! :rtfm:
Βρίζοντας, ..... θα φύγουν! :lol:


Ta 100e για Αθήνα και 1-2 κάδους είναι λογικότατο.
Με βάση τη νέα νομολογία τα προϊόντα αποκομιδής πρέπει να κατευθύνονται σε χώρο ανακύκλωσης. Έχεις ένα επιπλέον κόστος/m3 ανάλογα με το είδος και την πιθανή ανάγκη διαχωρισμού.

Υπόψη, την ευθύνη της περιβαλλοντικής διαχείρισης την έχει ο παραγωγός, μη είστε τόσο cool :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#593018 Αυτά είναι διατηρητέα και θέλουν πολλά λεφτά κάθε χρόνο για συντήρηση. Πρέπει να το εκμεταλλευτείς τουριστικά για να βγάλει τα έξοδά του (γάμους, ειδικές βραδιές κλπ κλπ γίνεσαι σκλάβος).
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#593062 Πσσσσστ, παίδες:
Κοιτάξτε να φτιάξετε κάνα φούσκωμα στο χρώμα σε τοίχους στο σπίτι σας, μην έρθω και σας βάλω μηδενικούρι -> 0 στον έλεγχο (κυριολεκτικά :lol: ) και ... αφήστε την "καλπάζουσα φαντασία" ! :s_yes

Άιντε ωρέ, καλό καλοκαίρι να ΄χουμε! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By glf
#593066 PVC γωνιοκρανο στο Leroy : 1,10€
To ίδιο (και χειρότερο) σε μαγαζί στην Κοζάνη : 5€ μωρέ
Είχα πάρει 10 κομμάτια δλδ σύνολο 25 μέτρα γωνιοκρανο. Και τα έβαλα στον αυλόγυρο....
Αλλά ναι τα καλουπωματα του 98 ήταν ψιλοχαλια. Με το ζόρι βρήκα σωστή κολώνα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#593086 Οδύσσειας συνέχεια,

σε όλα τα σπίτια κιτρινισαν τα μάρμαρα έξω, περιμενουμε τον μάρμαρα να τα φτιάξει.


Μικρό φούσκωμα και πέσιμο σοβά πάνω από το σοβατεπί σε μια γωνίτσα της κουζίνας όπου εξωτερικά έχει την μπριζα ρεύματος και τηλεόρασης της αυλής, υποψιάζομαι ότι έριξα νερό με το πιεστικο και πέρασε μέσα. Αναμένεται επιδιόρθωση.


Φάνηκαν ρωγμές στην μπογιά πάνω από γωνίες κασωματων, ο μπογιατζής είπε περιμένετε να φανούν και από κάτω να έρθω να τα φτιάξω όλα μαζί. Αυτό ισχύει και για τους γείτονες, ίσως από την αλλαγή των θερμοκρασιών.

Στα καλά μεγάλη διαφορά η μόνωση και τα σχετικά κουφώματα-τζάμια σε θερμοκρασία μέσα με έξω, τουλάχιστον 10 βαθμούς. Τα AC οπότε ανάβουν δεν χρειάζεται να είναι κάτω από 26-27 όταν έξω φτάνει τους 37+.

Η σοφίτα για κάποιον περίεργο λόγο έχει με διαφορά την υψηλότερη θερμοκρασία εσωτερικού, ίσως λόγω πλάκας ή επειδή δεν έχει παντζούρια ή επειδή ο θερμός αέρας στο σπίτι ανεβαίνει. Θα γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες αργότερα.

Πρέπει να μπουν σίτες για κουνούπια αλλά ρολά κι όχι συρόμενες γιατί δεν θέλω να είναι μόνιμα μπροστά στα παράθυρα. Το πρόβλημα είναι ότι τα παράθυρα είναι μεγάλα και ψηλά οπότε θα πρέπει να έχουν κορδόνι για να μπορεί κάποιος να τις κατεβάσει. Είναι στα προς εξέταση μαζί με πέργκολα στην αυλή και περίφραξη αλουμινίου 45cm πάνω στον μαντροτοιχο.



< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#593089 Υπάρχουν συρόμενες που δεν είναι διαρκώς εμπρός στα παράθυρα, έχουμε μια τέτοια στην μπαλκονόπορτα στο πατρικό. Ήταν αλμυρή η τιμή της πάντως.
Έπρεπε να ζητήσεις τις σίτες στον κατασκευαστή, θα ήταν φθηνότερο να πληρώσεις τότε την διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#593092 Dimik έφτιαξες σπιταρονα απ την αρχή, ελπίζω να πρόβλεψες χώρο για home gym έτσι?

https://images.app.goo.gl/BhZvfAuBBGxdNJgN8

Ενα καλό power rack και καθαρισες....

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#593095 Οι συρόμενες αποκλείονται γιατί είναι ανοιγομενα όλα τα παράθυρα και οι μπαλκονοπορτες και πέρα από αυτό είναι εμφανείς από έξω μόνιμα.

@kovathe έχω την σοφίτα για προσωπικό χώρο αλλά να φτάσω να βάλω rack μέσα δεν νομίζω.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#593221 Όχι σίτα που κλείνει προς τα κάτω, γίνεται κουραστική μακροπρόθεσμα. Έχουμε στο πατρικό τέτοια. Δεν καταλαβαίνω που σ ενοχλεί η συρόμενη, δεν επηρεάζουν τα παράθυρα