Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rafi
#613398 Καταρχην να ελεγξεις τι συμβαινει με την οικοδομικη αδεια.
Δευτερον, διαφωνω καθετα, δεν ειναι ολο το συναφι γτπκ, ανοητη γενικευση που προφανως δεν ισχυει.
Τριτον, εφοσον υπαρχει γενικη αγνοια ισως να σκεφτοσασταν τη λυση της τεχνικης εταιριας για την κατασκευη και ενος ανεξαρτητου μηχανικου ο οποιος να πληρωνεται απο εσας για την επιβλεψη των εργασιων + συμβουλευτικο εργο.
Τεταρτον, ειναι πολυ σημαντικο να ξερετε τι θελετε και να ειναι γραμμενα σαφως και κατανοητα ολα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και να ξερουν και τα συνεργεια τι να κανουν.

.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#613461 Είναι απολύτως αδύνατον για εμάς να πάμε μόνοι μας. Και δεν ξέρουμε, αλλά και δεν έχουμε το χρόνο να ασχοληθούμε.

Γι αυτό το λόγο είναι μόνοδρομος όντως το να απευθυνθούμε αλλού - γι' αυτό ρώτησα μην τυχόν είχαμε κάποια σύσταση. Κυκλοφορούν ΤΟΣΟ πολλά στο ιντερνετ, που είμαστε λίγο πελαγωμένοι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#613463 Tifosi το μηχανικό τον χρειάζεσαι για τα προφανή (άδεια, τυχόν νέα μελέτη κλπ).
Επίσης τον χρειάζεσαι για την άτιμη μαστοράτζα αν δεν έχεις καμία γνωριμία (πχ υδραυλικό-ηλεκτρολόγο δεν ξέρεις; ) ή αν δεν θέλεις να ασχοληθείς καθόλου.
Για το αν θα βάλεις πλακάκι Α ή Β προφανώς και δεν τον χρειάζεσαι.

Για οτιδήποτε δεν έχεις χρόνο, υπολόγιζε παραπάνω χρήμα (ο χρόνος και το margin :lol: του μηχανικού).
Αν πας σε ένα μηχανικό και του πεις 'δεν έχω χρόνο, δεν ξέρω τίποτα, ανέλαβε τα όλα' --> θα σου φέρει προσφορά για πόμολα ΕΙΔΙΚΑ τα οποία τα ευλόγησε ένας φύλαρχος στον Αμαζόνιο και κάνουν μόνο για σπίτι σαν το δικό σου.

Καλά ξεμπερδέματα και καλορίζικα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#613467 Υδραυλικός και ηλεκτρολόγος είναι οι δυο ειδικότητες για τις οποίες είμαι σίγουρος :)

Προφανώς και δεν πρόκειται να παμε με λογική "μαδήστε μας" - δεν είμαστε τόσο αφελείς! Νομίζω ότι θα απευθυνθούμε προφανώς σε μηχανικό για την άδεια, αλλά και για προτασεις διαρρυθμίσεων, χωρισμών, ιδέες κλπ,όπως και για κάποια επιστασία.

Ιδωμεν! Σε πρώτη φάση θα πρέπει να δούμε ακριβώς τι υλικό ΗΔΗ υπάρχει απο μελέτες, αδειες,κλπ, και να κάνουμε κάποια ραντεβού με πιθανούς μηχανικούς.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#613470 Από αυτά που λες θες τεχνική εταιρεία. Εκεί έχει μηχανικό, αρχιτέκτονα διότι δεν κάνουν την ίδια δουλειά.
Επίσης θες και δικηγόρο για να μελετήσει την συμφωνία και να σε γλυτώσει από κακοτοπιες

Στην συμφωνία πρέπει να περιλαμβάνονται τα πάντα εκτός από τα υλικά που είναι δική σας επιλογή. Πλακάκια, είδη υγιεινής, διακόπτες, πόμολα, όπως είπε και ο dimitris B.

Προφανώς και θα πρέπει να ασχοληθείτε, έκτος αν θες να κοστίσει δυσανάλογα πολλά χρήματα.
Έχει και μια μαγεία η ενασχόληση.

Καλή τύχη.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#613515 Πρεπει να δειτε τι συμβαινει με την υπαρχουσα αδεια πρωτα και τι απαιτειται για να ξεκινησετε εργασιες.
Επισης γνωμη μου ειναι να ο μηχανικος που θα επιλεξετε να ειναι ανεξαρτητος απο τον κατασκευαστη ωστε να προστατευει τη δικη σας πλευρα και οχι τον εργοδοτη του.

.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#613588 Ετοιμαζόμαστε να πάμε σε καινούργιο σπίτι και σκεφτόμαστε/ψάχνουμε την κουζίνα αυτήν την περίοδο.
Ποια η γνώμη σας για τον σκουπιδοφάγο στην κουζίνα; Πάντα ήθελα να βάλω καθώς ζήλευα που τον έβλεπα στις Αμερικανικες ταινίες. Επίσης, τώρα τελευταία με τα 2 παιδιά, όλη μέρα καθαρίζουμε φρούτα και λαχανικά και επειδή μας έχει κουράσει, τα καθαρίζουμε μέσα στη γούρνα (τη μια) του νεροχύτη και κάθονται εκεί και βρωμίζουν μέχρι να το πάρουμε απόφαση να τα μαζέψουμε (συνήθως αργά το βράδυ και ουκ ολίγες φορές την επόμενη μέρα...) οπότε έχει στίψει και ο νεροχύτης και θέλει χλωρίνη και κουράστηκα μόνο που το έγραψα. Πιστεύω ότι με ένα σκουπιδοφάγο θα λυνόταν το πρόβλημα αυτό. Σκέψεις; Έχει κανείς από εδώ μέσα; Μειονεκτήματα;
Φυσικά και οποιαδήποτε άλλη έξυπνη ιδέα για κουζίνα έχει κανείς, καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#613644 Είχα διαβάσει κ εγώ κάποιες δημοσιεύσεις εδώ μέσα περί σκουπιδοφάγου κ τελικά το απέρριψα.

Θα μου έτρωγε πολύ χώρο κ ουσιαστικά το ντουλάπι κάτω από νεροχύτη. Εδώ στη Γερμανία δεν ξέρω κανέναν που να το έχει.

Στο πρόβλημά σου: εμείς έχουμε ένα συρτάρι από κάτω που έχει 2 κάδους, έναν για συσκευασίες κ έναν για τα πάντα όλα. Τα φρούτα κ τις πάνες κτλ που βρωμάνε τα βγάζουμε σε έναν κάδο άσπρο του ΙΚΕΑ που είναι κ κομψός κ βρίσκεται έξω στο μπαλκόνι της κουζίνας κατά 95%. Όταν θέλω να πετάξω τις φλούδες από τα φρούτα όπως λες τον φέρνω μέσα κ τα πετώ κ ξανά πίσω. Μας έσωσε. Επίσης δεν ήθελα να βάλω κ άλλον μπελά στο κεφάλι μου!


< >