Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611061 Εγώ με τέτοιο καπάκι δεν έχω πρόβλημα, δεν βγαίνει πια ο αφρός.
Στην περίπτωσή μου πάντως δεν είναι κάτι βουλωμένο, το έκανε από καινούργιο και ελέγχτηκε, μάλλον κάποια τεχνική λεπτομέρεια, είμαι σε φάση που το παίζω καλός, δε λέω κακοτεχνία. Ίσως αλλάζει πορεία απότομα η ροή και κάνει καθυστέρηση οπότε γεμίζει το σιφώνι, ίσως η κλίση να είναι λάθος, ίσως το απαγωγό σωληνάκι να είναι πιο μικρό από όσο έπρεπε και το άλλο πιο μεγάλο κοκ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#611065
dimviii έγραψε:διαβασα για την εξαγγελια του Κουλη για μηδενικο φπα στις οικοδομες για 3 ετη,μαλιστα αναδρομικα απο το 2006, για οτι νεο απουλητο ειχε μεινει στα αζητητα.

Ερωτηση.Το Ελληνικο δλδ δεν θα πληρωσει φπα?

Σε τρία χρόνια δεν θα υπάρχει κάτι έτοιμο για πούλημα στο Ελληνικό λογικά! :lol:
ΦΠΑ στην κατασκευή φυσικά και θα πληρώσει, φαντάζομαι λες στην μεταβίβαση... Αν προλάβουν, ναι, δεν θα πληρώσουν.
Γενικά πάντως, είναι σωστή απόφαση, το να έχεις ΦΠΑ μόνον στα νεόδμητα δεν το καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#611097 Οταν ο κατασκευαστης μπορει να συμψηφισει τον ΦΠΑ που εχει πληρωσει στα υλικα προμηθευτες κλπ, με τον ΦΠΑ της πωλησης τοτε το κοστος για αυτον ειναι μικρωτερο και ετσι μπορει να κανει καλυτερη τιμη. οταν Δεν κανει αυτο τον συμψηφισμο τοτε το κοστος για αυτον ειναι μεγαλυτερο αρα θα πουλησει ακριβοτερα. και στις δυο περοπτωσεις ο αγοραστης θα πληρωσει κατι περισσοτερο.. ειτε για ΦΠΑ που το νοιωθει σαν κατι ξεχωριστο μπροστα στο 3% της μεταβιβασης,ειτε η τιμη θα ειναι μεγαλυτερη αφου θα εχει μεσα τον ΦΠΑ της κατασκευης που ενυπαρχει ουτως η αλλως και τον εχει πληρωσει ο κατασκευαστης...μεχρις ενα βαθμο, μιας και σιγουρα κατι θα εχει πληρωθει μαυρο..
Βεβαια εαν ο αγοραστης εχει δυνατοτητα να δανιστει εχει καλως αν οχι τοτε το επιπλεον κοστος ισως τον αποθαρρυνει. Υπαρχουν τοσα απουλητα αλλωστε!!! που μονο σε ορισμενες περιοχες ακριβες θα κατασκευασει καποιος και θα ξερει οτι θα πουλησει γρηγορα..Στο Ελληνικο ειναι αλλη ιστορια θα αγορασουν ξενοι μαλλον για εκμεταλευση γενικως.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#613285 Αναζητώ τα φώτα του πάνσοφου φόρουμ :)

Αυτη τη στιγμή υπάρχει ενα διαμέρισμα στα μπετά, και σκεφτόμαστε με τη σύζυγο να το τελειώσουμε. Καθ'ότι ειμαστε εντελώς άσχετοι με τα των οικοδομών, και χωρις ιδιαίτερο διαθέσιμο χρόνο,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε κάποιον που να αναλαμβάνει τετοια πράγματα.

Γκουγκλαρω και βρίσκω ΑΠΕΙΡΕΣ εναλλακτικές, απλώς ηθελα να ξέρω αν εχουμε κάτι δοκιμασμένο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#613345
Hellenic tifosi έγραψε:Αναζητώ τα φώτα του πάνσοφου φόρουμ :)

Αυτη τη στιγμή υπάρχει ενα διαμέρισμα στα μπετά, και σκεφτόμαστε με τη σύζυγο να το τελειώσουμε. Καθ'ότι ειμαστε εντελώς άσχετοι με τα των οικοδομών, και χωρις ιδιαίτερο διαθέσιμο χρόνο,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζουμε κάποιον που να αναλαμβάνει τετοια πράγματα.

Γκουγκλαρω και βρίσκω ΑΠΕΙΡΕΣ εναλλακτικές, απλώς ηθελα να ξέρω αν εχουμε κάτι δοκιμασμένο.

Η γνώμη μου είναι να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε τεχνικό γραφείο που αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές και να μην το κάνεις μόνος σου για κανένα λόγο. Θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω και θα ταλαιπωρηθείς.
Υπάρχουν αρκετοί πολιτικοί μηχανικοί που σαν freelancers αναλαμβάνουν αυτή την δουλειά επίσης.
Όσο για τον dimitrisB, είμαι βέβαιος πως δεν θα σου προτείνει τον ίδιο που ανέλαβε το δικό του σπίτι! :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#613352 Το πολύ παραπανω και η ταλαιπωρια ισχυει και με το παραπανω αν παει σε πολ μηχανικο ή σε γραφειο που είναι ειτε αναξιοπιστοι ειτε απατεωνες ειτε δεν κανουν καλη δουλεια. Πρεπει να βρει καποιον με καλες συστασεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#613353 Αν το κάνει μόνος του, η ταλαιπωρία είναι δεδομένη. Για την ακρίβεια είναι αδύνατον να το κάνει μόνος του. Ειδικά αν το διαμέρισμα είναι στα μπετά, θα χρειαστεί νέα άδεια, θα πρέπει η νέα άδεια να λαμβάνει υπόψιν τον ΚΕΝΑΚ, θα πρέπει να έρθει ελεγκτής δόμησης στο τέλος, θα πρέπει να μπλέξει με πολεοδομία, κλπ κλπ.
Είναι απολύτως mission imposible να γίνει χωρίς την βοήθεια μηχανικού.
Τώρα, για τις συστάσεις, προφανώς και πρέπει να βρει κάποιον καλό, δεν λέω το αντίθετο. Αλλά το σίγουρο είναι πως δεν γίνεται διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#613362 "Αν δεν έχεις χτίσει και δεν έχεις παντρέψει, δεν ξες τι θα πάει ζωή"
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#613375
Hellenic tifosi έγραψε:
1/...ενα διαμέρισμα στα μπετά
2/ ... ειμαστε εντελώς άσχετοι με τα των οικοδομών,
3/ και χωρις ιδιαίτερο διαθέσιμο χρόνο .

Τα 1/, 2/, 3 που "μαρτύρησες χωρίς ξύλο" :lol: , είναι η χαρά του κάθε εργολαβο-μηχανικού!
Σαν εσένα θέλουν, για να "αλωνίσουν" στο πορτοφόλι σου.
Το χειρότερο : Όσα φράγκα και να διαθέτεις δεν θα τα σεβαστούν, παρέχοντάς σου δουλειά - αποτέλεσμα --> @@@@ (μα πολλά όμως .....).

ConclusionS :
1/ Θές τεχνικό γραφείο-πολ. μηχ . (+ Αρχιτέκτονα, εκτός αν αναφέρεσαι σε 2άρι, οπότε ... "τι είν΄΄ ο κάβουρας , τι το ζουμί του", ΔΕΝ... )
2/ Τα λοιπά , σου τα εγραψε ο ΗF.
3/ Τουλάχιστον, διάλεξε μόνο σου και μη συμπεριλάβεις στην όποια συμφωνία τιμής, πλακάκια-κουφώματα, ντουλάπες-ντουλάπια κουζίνας κλπ υλικά τοποθέτησης.

Και ένα τελευταίο : Το συνάφι της οικοδομής, απο τους μορφωμένους μέχρι τον τελευταίο μάστορα, είναι το ίδιο και χειρότερο απο τους συνεργειατζήδες και τη φήμη τους. ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ?
Δεν υπάρχουν "καλές συστάσεις", διότι το 90% των πελατών που "χτίζουν", είναι σαν και εσένα φίλε Τifosi. Και οι συστάσεις τους επομένως, θα είναι για ...... @#$$!!!#@@ .

Λοιπές λεπτομέρειες:
viewtopic.php?p=355947#p355947
viewtopic.php?p=357650#p357650

Καλή τύχη λοιπόν σε σένα :s_thumbsup και καλή συνέχεια στο φόρουμ. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#613383 Φακ δλδ.....
Και ήθελα κάποια στιγμη να ασχοληθώ με το σπίτι στο χωριό που θέλει καλη ανακαίνιση.....
Βλέπω να τα κάνω μόνος μου σε καμια 20αρια χρόνια..

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#613389 Εμείς τελειώσαμε ανακαίνιση σπιτιού του 1928 στο νησί. Τελικά στα τελειώματα πήρα ένα πολ.
Μηχανικό. με δικά του συνεργεία από Αθήνα και σε ενα Να μήνα έκανε πράγματα που τα ντοπία συνεργεία θα ήθελαν άγνωστο χρόνο για να συντονιστούν. Για Αθήνα θα είναι πιο εύκολο και πιο φθηνό.
Το βασικό ειναι να έχεις αποφασίσει επ ακριβώς τους χώρους ώστε να μην ξηλωνεις ντουβαρια μέσα στην κατασκευή. Και να γράψεις λεπτομέρειες στο συμφωνητικό. Η τωρινή γραφειοκρατεία είναι ζορική όπως είπαν και οι προηγούμενοι... διάλεξε τεχνικό Γραφείο ανάλογο με την ποιότητα και το μέγεθος του πρότζεκτ σου.
.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#613397 Καταρχην να ελεγξεις τι συμβαινει με την οικοδομικη αδεια.
Δευτερον, διαφωνω καθετα, δεν ειναι ολο το συναφι γτπκ, ανοητη γενικευση που προφανως δεν ισχυει.
Τριτον, εφοσον υπαρχει γενικη αγνοια ισως να σκεφτοσασταν τη λυση της τεχνικης εταιριας για την κατασκευη και ενος ανεξαρτητου μηχανικου ο οποιος να πληρωνεται απο εσας για την επιβλεψη των εργασιων + συμβουλευτικο εργο.
Τεταρτον, ειναι πολυ σημαντικο να ξερετε τι θελετε και να ειναι γραμμενα σαφως και κατανοητα ολα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και να ξερουν και τα συνεργεια τι να κανουν.


.