Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#753490 ακριβώς, ανοιγώμενη προς τα έξω δεν παίζει.
Μόνο προς τα μέσα ή προς τα πάνω ή είδα οτι υπάρχει και συρώμενη-σπαστή (αυτόματη) προς τον ένα τοίχο.
Έχει ήδη σαν αυτή που βάλατε απο πάνω, ΑΛΛΑ κάτω απο το πρέκι, έχει ένα "φιλέτο" σίδερο το οποίο κατεβάζει το ύψος στο 1.80. Που δεν ξέρω εάν περνάει αυτοκίνητο που έρχεται από την κεκλιμένη (προς υπόγειο) ράμπα. Φυσικά και θα μετρηθεί με SUV απλά αυτό δεν γίνεται άμεσα, γιαυτό ρωτάω.

Ουσιαστικά είναι σαν αυτήΕικόνα όπου το πάνω μέρος τρώει πολύ ύψος.

Έχω δεί διάφορες άλλες χωρίς αυτό το φιλέτο, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό χρειάζεται ή όχι αναλογως την τοποθέτηση, ή απλά αυτό είναι για πιο "φτηνές" κατασκευές που δεν μπορούν να εφαρμόσουν "τέλεια" (π.χ. σαν αυτήν)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#753495 Εικόνα
Είναι πολύ απλό. Αν είναι ρολλό, τότε αναγκαστικά τρώει ύψος όσο η.. διάμετρος του τυλιγμένου ρολού (ανοιχτή είσοδος δηλαδή).
Γι'αυτό θες σπαστή συρόμενη οροφής.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#753499
skous έγραψε:
Έχω δεί διάφορες άλλες χωρίς αυτό το φιλέτο, αλλά δεν ξέρω εάν αυτό χρειάζεται ή όχι αναλογως την τοποθέτηση, ή απλά αυτό είναι για πιο "φτηνές" κατασκευές που δεν μπορούν να εφαρμόσουν "τέλεια" (π.χ. σαν αυτήν)

Εικόνα



αυτη εχει σιγουρα μηχανισμο οροφης,δεν μαζευει σε ρολο,οποτε τρωει λιγοτερο απο το ωφελιμο υψος.Κατι τετοιο πρεπει να ψαξεις.
Παιζει να κερδισεις λιγο υψος σκαβωντας την ραμπα,εστω 5-10 εκατοστα?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#753517 Δεν υπάρχει κάτι που να ανοίγει σαν κλασσική πόρτα, είτε δεξιά είτε αριστερά είτε δίφυλλη κομμένη κάθετα με άνοιγμα αριστερά και δεξιά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#753627
Dodger έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Πότε αναμένεται να χαλαρώσει το "μπούγιο" στα Κτηματολόγια; Θέλω να πάω για μια εγγραφή και γίνεται πανικός. Και δεν υπάρχει χαρτάκι, είναι απλώς μια σειρά :thumbsdown:


Πάρε μια μέρα άδεια να κάνεις τη δουλειά σου, δε προβλέπεται να χαλαρώσουν ακόμα στο κτηματολόγιο.


Πέτυχα αυτό εχθές

https://www.athensmagazine.gr/article/n ... tabibaseis

Μεγάλες αλλαγές στο Κτηματολόγιο: Τα νέα δεδομένα στην υποβολή στοιχείων - Πώς θα «ξεπαγώσουν» οι μεταβιβάσεις
Άβαταρ μέλους
By skous
#754873 Αλλη μια ερωτηση μιας και εχω debate με καποιους φίλους.

Εχουμε 3 εργασιες:
Βάψιματα (εσωτερικα), γιάλυσμα/βερνίκωμα ξυλινου πατώματος, αντικατάσταση κουφωμάτων.

Εγω θα τα έκανα με την εξης σειρα: πρώτα τα κουφώματα, μετά το βαψιμο, τελευταίο το πάτωμα. Με την λογική οτι μπαίνουν πρώτα τα κουφωματα που μπορεί να αφησουν μερεμέτια, μετά το βάψιμο για να ερθουν όλα στα ισια τους, και τέλος το πάτωμα (για να μην το ταλαιπωρησουν κατα το βαψιμο αν ειναι φρέσκο το βερνικι). Μήπως όμως με το τρίψιμο γεμίσουν οι τοιχοι σκόνη;

Άλλος λέει πρωτα το πάτωμα για να μην γεμίσουν σκονη τα κουφωματα, άλλος τα κουφώματα πρώτα κλπ.

Εσεις;


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#754876 Κουφώματα, πάτωμα, βάψιμο. Όλα ωραία, νοικοκυρεμένα :lol:

Στο πάτωμα, να αγοράσεις λεπτό νάυλον που καλύπτει το πάτωμα, εγώ βάζω και χαρτόνια στις άκρες, ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#754882 Πάτωμα πριν τα κουφώματα για την σκόνη, μετά κουφώματα για να μην χαλάσουν τους φρεσκοβαμένους τοίχους, τελευταίο το βάψιμο από το οποίο προστατεύεις εύκολα τα κουφώματα και το πάτωμα.
Μετά από κάθε στάδιο καλό καθάρισμα και αν είναι δυνατόν προστατευτικά νάυλον σε πάτωμα και κουφώματα.

Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσο μπακάληδες θα είναι τα συνεργεία που θα κάνουν την κάθε δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By skous
#754900 Ξέχασα να πω ότι θα το κάνουν συνεργείο όλο, οπότε εκεί θα πρέπει να υπάρχει προσοχή (να καλύψουν πάτωμα κλπ). Άρα λέτε βαψιμο τελευταίο ε?
Στα άλλα 2 βλέπω μια διαφοροποιηση :)


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#754934 Edit mod
Προσωπικά στο μοναδικό σπίτι που "έχτισα" χωρίς καμία βοήθεια αυτή ήταν η εμπειρία μου, έγινε στοκαρισμα στους τοίχους, μετά πάτωμα, κουφώματα, βάψιμο.
Αυτό μου φαντάζει και λογικότερο γιατί δεν θες σε φρεσκοβαμενο σπίτι να μην έχει κουφώματα και να κάνει ο αέρας άμμοβολη στον φρεσκοβαμενο τοίχο, ούτε να κουβαλάνε και να κόβουν πλακάκια σε φρεσκοβαμμενο σπίτι.



< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#754937 Θα ελεγα πρωτα τα κουφωματα να κλεισει το σπιτι, μετα τα πατωματα και τελευταια οι τοιχοι. Μετα τα πατωματα καλυπτονται με ναιλον και οντουλε ρολο κατα μηκος των τοιχων και μασκαρονται τα σοβατεπια. Οταν τελειωσουν τα βαψιματα, πρωτα αφαιρουνται τα οντουλε και τα ναιλον και τα μασκαρισματα και μετα οι ταινιες των κουφωματων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#754945 Παράθυρα μετα βαψίματα και για κάποιο λόγο τα πατώματα επειδή ειναι ξύλινα θα τα άφηνα τελευταία αλλα μπορει να είμαι λάθος.
Στο τέλος αφαιρείς και τις προστασίες απο τα παράθυρα και ολα κομπλέ.