Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702352 Θεωρώ πως από την στιγμή που υπάρχει ήδη τσιμέντο κάτω και επίσης είναι κατηφορικό, οι κυβόλιθοι ν'απορριφθούν σαν λύση. Καλύτερες οι πλάκες πεζοδρομίου ή το σταμπωτό, θα είναι και πιο εύκολη η εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#702359 Όπως στη φωτό από πάνω με το γκρί "βότσαλο", επιλέχτηκε πλάκα πεζοδρομίου 40Χ40, για το πεζοδρόμιο της πρόσοψης. Υπάρχει με 10€/τμ περίπου.
Το τελικό ύψος με την τοποθέτηση , φτάνει περί το 7-8 εκατοστά max.
Σημείωση: Υπήρξε μάστορας που ήθελε για τη δουλειά (14τμ και με λίγη διευθέτηση που ήθελε το υπόστρωμα) και ήδη δούλευε στην οικοδομή μου, μόνο εργατικά .... 350€! :dizzy:
Τόσα του έλειπαν!!! :roll:
Συνολική εργασία: 2μιση μεροκάματα.
Έγινε μετά από έρευνα αγοράς, με 200€.
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν , μη πλΕρώνετε χωρίς ψάξιμο !
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702372 Τώρα που είδα και εγώ την φωτογραφία του Sargus, θα απέρριπτα μάλλον τον κυβόλιθο και θα πήγαινα είτε σε σταμπωτό, είτε σε πλάκες.
Άβαταρ μέλους
By pro
#702378
Νίκος Παππάς έγραψε:Εικόνα

Kατι τετοιο, να ταιριαζει με την πετρα;


Με διαφορά το πιο καλόγουστο που προτάθηκε, έχω μια αμφιβολία ως προς το κόστος.

Όλες οι πλάκες εμένα πλατεία μου θυμίζουν. Οι κυβόλιθοι νομίζω δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο χώρο.

Αμέσως καλύτερη λύση θεωρώ το σταμπωτό και το τσιμέντο με υφή και χρώμα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702387
dimitrisB έγραψε:Η φωτό πιό πάνω, ξέρετε τι υλικό και κατασκευή είναι ?
Ας μας πεί ο Νίκος, που την πρωτοέβαλε.

Δημητρη ιδεα δεν εχω. Αναζητηση εκανα για "πλακες πεζοδρομιου" και ηταν στα πρωτα αποτελεσματα. :oops:


ΥΓ. Αν ηταν δικος μου ο χωρος θα το εστρωνα με πετρα παρομοιου χρωματος με τον τοιχο
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#702394
Νίκος Παππάς έγραψε:Δημητρη ιδεα δεν εχω. Αναζητηση εκανα για "πλακες πεζοδρομιου" και ηταν στα πρωτα αποτελεσματα. :oops:

:lol: Εεεεεεπ, το΄ξερα .
"Συνελήφθης επ΄αυτοφόρω" λοιπόν! :oops:
Αν και δεν είμαι μπροστά στην κατασκευή και το υλικό, δίνω 90% τουλάχιστον πιθανότητα, ότι είναι πέτρες Καρύστου, όχι ακανόνιστες που έχουν αγορά 8-10€/τμ, αλλά οι συγκεκριμένες είναι κομμένες σε κομμάτια με σχέδιο-μέγεθος και .... μαζί με την τοποθέτηση, πάμε στα 25€/τμ .
Άλλος πληρώνει βέβαια, οπότε ...... μπορούμε να του προτείνουμε και "διαστημόπλοια" !

Μη ρίχνετε "ντουφεκιές στον αέρα" ρε γμτ, όταν έχετε πάρει τις "προδιαγραφές" (εδώ έχουμε το περιορισμένο κόστος) και στέλνουμε και τον ενδιαφερόμενο στο ... τρελάδικο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702395 Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, οι κυβόλιθοι είναι πιο όμορφοι σε τελικό αποτέλεσμα. Αλλά χρειάζονται συντήρηση, κάτι που για μένα είναι no-go.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#702397 βλεπωντας την φωτο του χωρου,ουτε και εγω θα εβαζα κυβολιθους.

Οπως προαναφερθηκε κατι που να ταιριαζει με τον πανεμορφο τοιχο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#702399 Γενικοτερα οι κυβολιθοι ειναι no go για μενα. Εγω θα εβαζα στουμπωμενο , οχι ομως αυτον τον ΙΛΙΓΓΟ με τα βοτσαλακια του Νικοπαππα ( κεφαλια γατιων).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#702400 σταμπωμενο ειναι ολο το συγκροτημα κατοικιων που μενω,αλλα δεν εχει βερνικωθει ποτε.
Δεν εχει χαλασει παντως κατι.Το σταμπωμα ειχε γινει το 2004
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702469 Σας ευχαριστώ όλους!
Πολλές σκέψεις, αντιφατικά γούστα, διαφορετικές ιδέες, στο τέλος θα μπερδευτώ περισσότερο από ότι θα βοηθηθώ :lol: .
Με βάση τα λεγόμενα σας, κλίνω και εγώ προς κυβόλιθο ή πλάκες πεζοδρομίου. Απαραίτητη προυπόθεση είναι φυσικά να είναι καλόγουστα και να ταιριάζουν χρωματικά και σαν σχέδιο με το χώρο. Αυτό το τελευταίο όμως είναι ευθύνη των γυναικών της οικογένειας καθώς εγώ κυρίως (αλλά και οι υπόλοιποι αρσενικοί) είμαι τελείως άγουστος. Νομίζω όμως ότι μπορείς να φτιάξεις ωραία κατάσταση τόσο με κυβόλιθος όσο και με πλάκες.
Το σταμπωτό δεν το γνώριζα αλλά θα κάτσω τώρα που βρήκα χρόνο να δω τις παραπάνω πηγές που έβαλε ο Dodger.
Νομίζω ότι αφού εμφανισιακά και τα δύο μπορούν να δώσουν ωραίο αποτέλεσμα, θα περιοριστώ στα αντικειμενικά/μετρήσιμα χαρακτηριστικά. Και αυτά από ότι φαίνεται είναι η ανάγκη συντήρησης και η τιμή. Όσον αφορά στην τιμή, δε θέλω να ξεφύγουμε αλλά από την άλλη προσπαθώ πάντα ότι κάνω (που σημαίνει ασχολούμαι, ψάχνω, ρωτάω, πληρώνω κτλ.) να το κάνω μια φορά και να ξεμπερδευω. Δε θα με πείραζε λοιπόν να δώσω/δώσουμε παραπάνω λεφτά τώρα ώστε να έχουμε ένα αποτέλεσμα που θα κρατήσει περισσότερο και με λιγότερες παρεμβάσεις από εμάς. Αν ο κυβόλιθος θέλει συντήρηση* (που δεν έχω καταλάβει ακόμη τι ακριβώς) και οι πλάκες πεζοδρομίου όχι, ενώ η διαφορά στην τιμή τους δεν είναι τεράστια (σχετικό βέβαια αυτό), τότε η νοοτροπία μου μου λέει να πάω προς τις πλάκες.

* Κάπου γράφτηκε ότι πρέπει να συμπληρώνεις άμμο στους αρμούς. Τι άμμο; Πρέπει να πηγαίνω να αγοράζω άμμο και να τη ρίχνω στους αρμούς; Πως γίνεται αυτό; Και γιατί; Επειδή θα έχω ρίξει με το πλυστικό; Ειδάλλως δε φεύγειι η άμμος; Ή ούτως ή άλλως φεύγει με βροχές κτλ.; Και γιατί να χρησιμοποιήσω ας πούμε το πλυστικό; Για χόρτα κτλ.; Ή κλασσικά για καθάρισμα από τη βρωμιά; Έχει κανείς απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα;

Υ.Γ. Γιατί ρε παιδιά τσιμέντο στις πλάκες πεζοδρομίου; Προσφέρει καλύτερη μόνωση από την κόλλα; Είναι δυνατόν;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#702471 Τι άμμο να αγοράσεις ω ρε συντεκνε.
Πας στον Κομό για μπάνιο, βανεις ένα δυο τσουβαλακια άμμο στο αμάξι τσε τα ρίχνεις στον αρμο.
Κερδίζεις ότι δεν θα βγει χορτάρι λόγω αλατιού στην άμμο, κι άμα βγάνει θα'ναι αρμυρα, δηλαδή βρώσιμη.



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By glf
#702473 Όταν έχεις τσιμέντο από κάτω οι πλάκες πεζοδρομίου μπαίνουν με λάσπη τσιμέντου που μπορεί να τις σηκώσει στο σωστό επίπεδο. Μπορεί δλδ και 3-7 πόντους να έχει πάχος η λάσπη.
Αυτό δε γίνεται με κόλλα για πλακάκια.

Εγώ έχω δει οτι σε υπόστρωμα τσιμέντου μπορείς με τον ίδιο τρόπο, δλδ με λάσπη τσιμέντου, να βάλεις και κυβολιθους.
Οκ χάνεις την πρακτικότητα να μπορούν να ξαναβγούν, απλά για όποιον θέλει αυτό το τελικό αποτέλεσμα.