Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#702196 Θα πρότεινα με 1000 σταμπωτό: ρίχνουν μπετό (με πλέγμα), το περνάνε με ελικοπτεράκι, απλώνουν ότι χρώμα θέλεις εσύ, περνάνε από πάνω τα καλούπια για το σχέδιο (σταμπάρισμα) και μετά το περνάνε με βερνίκι. Στις πλάκες πεζοδρομίου πρέπει και ο μάστορας να είναι μάστορας. Να προσέξει τους αρμούς, να γίνει σωστή τοποθέτηση συν του ότι θα έχει αρκετά κοψίματα (γωνίες, σχέδια, κτλ). Τους κυβόλιθους προσωπικά, θα τους απέφευγα σε κατοικία.. Μου θυμίζει πεζόδρομο, πλατεία, κοινόχρηστο χώρο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#702216 Αυτά με τους κυβολιθους που έχουν τρύπες για πράσινο,να ξέρετε ότι τα τακούνια των συζύγων θα μπαινουν μέσα!!! Να το εξηγήσετε πριν την απόφαση!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#702253
italakias έγραψε:Εγω προσωπικα ουτε τσιμεντο δεν θα εριχνα.
Δυο αμαξια 3α αμμοχαλικο,διαμορφωση και τελος.

...και σε μερικά χρόνια να θέλεις να ξεχορταριάζεις σαν να ήταν χωράφι ή να παιδεύεσαι με ζιζανιοκτόνα.

ΟΧΙ.-
Άβαταρ μέλους
By pro
#702259 Όπου έχω δεί κυβόλιθους με πρασινάδα, δεν έχουν υπόστρωμα τσιμέντου, αλλά χώμα. Που είναι και λογικό, αν σκεφτείς ότι η πρασινάδα θέλει πότισμα και το νερό θέλει κάπου να πάει.

Εγώ θα πήγαινα εδώ

Εικόνα

ή εδώ (χωρίς την ακρόπολη)

Εικόνα

ή και σε συνδυασμό των 2.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702264 Έχει βάλει γνωστός μου σταμπωτό, και πέρα από το υψηλό αρχικό κόστος θέλει να το περνάς βερνίκι κάθε λίγα χρόνια για συντήρηση και γυαλάδα. Επίσης, επειδή έχει και παιδιά, όπου φρέναραν με το ποδήλατο, τα σημάδια δεν έχουν βγει με ΤΙΠΟΤΑ!

Σχετικά με τους κυβόλιθους, δεν πιστεύω ότι θα έχεις τόσο θέμα με χόρτα, από την στιγμή που έχετε τσιμέντο από κάτω.

Και ένα βιντεάκι με καθάρισμα κυβόλιθων και κάλυψης με άμμο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#702322 Παίδες και γω είχα τσιμέντο από κάτω από τις πλάκες πεζοδρομίου που έχω στο εξοχικό, και σε ελάχιστα σημεία που έχει ανοίξει ο άνεμος, φυτρώνουν χορταράκια. Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζετε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#702339 Μα μαζεύει χώμα εκεί στους αρμούς και φυτρώνουν άσχετα με το τσιμέντο από κάτω,!!!. Με ένα πιεστικό βγαίνουν αυτά εύκολα.
Ξαναλέω για γρήγορη δουλειά, τσιμέντο με τραβηχτη επιφάνεια βιομηχανικού δαπέδου σκληρήγια να μην γλυστραει. Με νερο πίεσης καθαρίζει γρήγορα και δεν λεκιαζει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#702340 Εφόσον το σταμπωτό θέλει βερνίκωμα , έστω και κάθε 4-5 χρόνια (το βερνίκι σε δάπεδο -εξ χώρο-που πατιέται, φθείρεται πολύ πιό γρήγορα, σε σημεία ακόμα και σε <1 έτος), για την επιφάνεια που ο sargus ενδιαφέρεται=200 τμ, σημαίνει:
α. 200€ τουλάχιστον σε υλικά
β. 15+ ώρες συνολικής εργασίας για το πέρασμα,
γ. "περιορισμούς" στη χρήση των περιοχών που βάφτηκαν , για 1 ημέρα τουλάχιστον μέχρι να στεγνώσει, και τότε να μπορέσεις να περάσεις-δουλέψεις την υπόλοιπη επιφάνεια.
Το έχω κάνει-ξέρω, στις πλάκες πεζοδρομίου που πρότεινα.
Eπίσης, με υπόστρωμα τσιμέντο πάνω στο οποίο κολλήθηκαν οι πλάκες (με τσιμέντο, όχι κόλλα πλακιδίων η ότι άλλο), δε φύτρωσε ποτέ τίποτε, εκτός από ελάχιστα σημεία σε αρμούς (συνολικά 1 μέτρο αρμού απ΄τα 200+ μέρα αρμών), που με μία συρματόβουρτσα , το καθαρίζεις σε 10 λεπτά.
Δεν είναι απλά τα πράγματα, όταν τα γράφεις αλλά δεν τα έχεις δουλέψει ή υπολογίσει σε κόστος, επειδή τα γράφουμε απ΄ το πληκτρολόγιο! :oops:
Και μιά φωτό, ιστορική πλέον μιάς και δεν υπάρχει ο χώρος σήμερα και για επιβεβαίωση , όπως συνηθίζω για τους άπιστους Θωμάδες :
Εικόνα
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#702344
dimitrisB έγραψε:Και μιά φωτό, ιστορική πλέον μιάς και δεν υπάρχει ο χώρος σήμερα και για επιβεβαίωση , όπως συνηθίζω για τους άπιστους Θωμάδες

Έχει γεμίσει χόρτα ε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702345 Πωωωω, τι μαγικό μέρος είναι αυτό; Είσαι μερακλής! Γιατί δεν υπάρχει πια; :(
Λοιπόν, με βάση τις απαντήσεις όλων, και σας ευχαριστώ για αυτές, μας βλέπω να καταλήγουμε σε κυβόλιθο ή πλάκες πεζοδρομίου.
Ο χώρος που θέλουμε να φτιάξουμε είναι ο παρακάτω:
Εικόνα

Εικόνα

Από ότι κατάλαβα, οι πλάκες πεζοδρομίου δεν έχουν κάποιο μειονέκτημα, έτσι δεν είναι; Και είναι στο ίδιο κόστος περίπου με τον κυβόλιθο ή λάθος κατάλαβα;
Ο κυβόλιθος από την άλλη, έχει το μειονέκτημα ότι παίρνει νερά μέσα και άρα ίσως πρόβλημα στα σημεία που ακουμπάει στους τοίχους του σπιτιού. Εδώ άκουσα και την ιδέα να μπει μια σειρά πλακών πεζοδρομίου παράλληλα με το σπίτι (στη ράμπα όπως φαίνεται στη φωτό) ώστε να το προστατέψει από τα νερά. Αλλά θα είναι μάλλον άσχημο. Επίσης τι ακριβώς παίζει με την άμμο του κυβόλιθου; Θα βγαίνει (ειδικά αν χρησιμοποιώ το πλυστικό) και θα πρέπει κάπως να την ξαναβάζω; Τι μπελάς είναι αυτό; Γίνεται καταρχάς;
Με βάση τα παραπάνω νομίζω ότι πιο έξυπνη επιλογή είναι οι πλάκες πεζοδρομίου (τέτοιες δεν έχεις εσύ στη φωτό Δημήτρη;). Ειδικά αν είναι παραπλήσιου κόστους. Είναι όμως έτσι; Επίσης έχουμε αφήσει παντού 8-10 πόντους για να μπουν οι κυβόλιθοι και να έρθουν όλα στην ίδια ευθεία. Υποθέτω όμως ότι δε θα είναι δύσκολο με τις πλάκες να ανέβουν και αυτές, έτσι;
(τα σταμπωτά και τα άλλα με μπερδεύουν και δεν τα πολυκαταλαβαίνω)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#702348 Συγνώμη για την αδιακρισία, στο υπόλοιπο οικόπεδο υπάρχει κήπος ή όχι; Επίσης, βλέποντας την όμορφη τοιχοποιία με την πέτρα, θα κοιτούσα ό,τι κάνω, να ταιριάξει με αυτό. Το σταμπωτό πχ θα δείχνει πιο ωραίο ίσως;
Αν βάλεις τις φθηνές πλάκες πεζοδρομίου, θα δείχνει άσχημο συγκριτικά με τον τοίχο, αυτό νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702350 Όχι βρε, καμία αδιακρισία. Υπάρχει αυτό το χωράφι μπροστά που ψιλό φαίνεται (γύρω στα 350 τ.μ.) και υπάρχει και από την άλλη πλευρά του σπιτιού μια λωρίδα περίπου 3*20 μ. χωμα/κήπος. Και δεν είμαστε του κήπου και των φυτών οπότε παραείναι πολλά αυτά για εμάς.
Ναι, ότι μπει, θα πρέπει να ταιριάζει φυσικά με την πέτρα. Δεν ξέρω τι θα ήταν προτιμότερο. Φτηνιάρικες θεωρείς τις πλάκες;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#702351 Λοιπόν, μόλις πήρα τηλέφωνο την εταιρεία ( https://www.vossosbros.gr/ ) που πήρα εγώ τις πλάκες πεζοδρομίου (τις οποίες τοποθέτησα στην αυλή και στον διάδρομο, στο εξοχικό, δες φωτογραφία σε πιο πάνω post). Πλάκες πεζοδρομίου τιμή €6/m2 και κυβόλιθοι τιμή από €6/m2 έως €7,5/m2. Για σταμπωτό δεν γνωρίζω τιμή, το είχα ψάξει τότε (2012) αλλά δεν θυμάμαι. Για τις πλάκες εγώ έβαλα τσιμέντο και όχι κόλλα, χωρίς αρμούς - σε μερικά σημεία έχουν ανοίξει ελάχιστα χιλιοστά και εκεί μου βγαίνουν χορταράκια, αλλά μέσα σε 10 λεπτά τα καθαρίζω όλα: 200-250m2.

Στο διάδρομο αν φαίνεται στη φωτογραφία, είχαμε ρίξει ένα σεναζάκι δεξιά κι αριστερά για να "κρατάει" τις πλάκες αλλά και για ομορφιά. Αυτό θα μπορείς να κάνεις και συ στις άκρες, στο σπίτι, αν φοβάσαι για νερά, κτλ.

Οι κυβόλιθοι, θεωρώ, πως πρέπει να τοποθετηθούν με απόλυτη ακρίβεια, χωρίς κενά. Κάτι παραπάνω δεν γνωρίζω. Το πόσο ύψος θα έχει, θα το δεις.

Για σταμπωτά, διάβασε εδώ: http://www.stampota-dapeda.com/prosfores.aspx
Πάρε και μια γεύση σε βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=85N-CMzwL-w


εδιτ: παίδες, όταν λέμε πλάκες πεζοδρομίου, δεν εννοούμε τις κλασσικές άσπρες που έχουν τα πεζοδρόμια. Εδώ viewtopic.php?f=9&t=76&start=5715#p702172 είναι στο εξοχικό μου, όχι επειδή τα έβαλα εγώ, αλλά έχει πολλές επιλογές σε χρώματα και σχέδια. Επίσης, αυτοκίνητα, κτλ δεν έχουν θέμα με σπασίματα.

Ξαναλέω πάντως, όπως βλέπω τον χώρο σου, σταμπωτό με τρέλα, αλλιώς πλάκες.
Τελευταία επεξεργασία από Dodger και 13 Απρ 2021, 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά