Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#702155 Εμείς στο εξοχικό επιλέξαμε τη λύση του σταμπωτού... Αισθητικά το αποτέλεσμα είναι ωραίο. Για αντοχή ο χρόνος θα δείξει.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#702157 Σε κάθε περίπτωση, ότι και να αποφασίσει, τα 3.500€ κόστος, δεν τα γλυτώνει.
Να σημειώσω ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη και το ύψος που θα σηκωθεί η επιφάνεια, μετά την τοποθέτηση του όποιου τελικού δαπέδου: Κλίσεις απορροής, τυχόν υπόγειο που υπάρχει σε κάποια άκρη του οικοπέδου κλπ.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702160 Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Σκεφτόμαστε τον κλασικό συμπαγή κυβόλιθο και από ότι μας είχε πει ο μάστορας (πέρισυ που κάναμε μια πρώτη κουβέντα στα πεταχτά) στρώνεται άμμος κάτω και μετά μπαίνει από πάνω ο κυβόλιθος στριμωχτά ο ένας με τον άλλο.
Ρωτάω απλά επειδή δεν ξέρω κάποιον άλλο να έχει κυβόλιθο οπότε δεν ξέρω τυχόν μειονεκτήματα του. Όπως σκεφτόμουν για το θέμα της υγρασίας στα σημεία που ακουμπάει στο σπίτι. Σκεφτόμαστε μήπως περιμετρικά του σπιτιού μπει απλά μια στρώση πλάκας πεζοδρομίου (με τις κόλλες της κτλ.). Πάντως νομίζω και εγώ ότι ο κυβόλιθος είναι η πιο όμορφη λύση οπότε αν δεν έχει κάποιο τραγικό μειονέκτημα, μάλλον θα προχωρήσουμε.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε (θα κάνουμε ίσως και κανένα σχεδιάκι).
Εικόνα

dimitrisB έγραψε:Να σημειώσω ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη και το ύψος που θα σηκωθεί η επιφάνεια, μετά την τοποθέτηση του όποιου τελικού δαπέδου: Κλίσεις απορροής, τυχόν υπόγειο που υπάρχει σε κάποια άκρη του οικοπέδου κλπ.

Αυτά έχουν ήδη φτιαχτεί με το τσιμέντο. Δηλαδή η αυλή είναι πλήρως λειτουργική τώρα. Απλά έχει μείνει το ύψος (περίπου 8 πόντοι) που θα έρθει και θα μπει ο κυβόλιθος.
Το σταμπωτό δεν έχω ιδέα τι είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#702163
sargus έγραψε:Το σταμπωτό δεν έχω ιδέα τι είναι.


αυτο που εχει ο serf στην αυλη του
ενα μειονεκτημα του σταμπωτου ειναι η βρωμα που μαζευει στους αρμους του.Οποτε βρεξει χωμα το βλεπεις εγκλωβισμενο για μηνες.Εαν δεν βαλεις πιεστικο δεν φευγει.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702168
dimitrisB έγραψε:Σε κάθε περίπτωση, ότι και να αποφασίσει, τα 3.500€ κόστος, δεν τα γλυτώνει.


Δημήτρη, έχεις δίκιο.
Πήρα τώρα μερικά τηλέφωνα να θυμηθώ τα περσινά και είναι:
Ο κυβόλιθος περίπου 10 ευρώ το τ.μ. Κάποιοι στον φέρνουν τζάμπα, κάποιος ζήτησε και 300 ευρώ μεταφορικά. Ο μάστορας θέλει 5-6 ευρώ/τ.μ. για να τον περάσει. Συν την άμμο ή λίγο τσιμέντο αν χρειαστεί ξανά σε κάποια σημεία.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#702171 λερωνει και ο κυβολιθος, λογω υλικου. Ενδιαμεσα με το καιρο μπορει να βγουν χορταρακια. Φυσικα κοντα στο οικημα πρεπει να εχει γινει στεγανοποιηση.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#702172 Πλάκες πεζοδρομίου στο εξοχικό: οι γονείς επέμεναν για πλάκες πεζοδρομίου, εγώ ήθελα σταμπωτό. Επικράτησαν οι γονείς, δε με χαλάνε, απλά επειδή δεν μένω μόνιμα, σε κάποια σημεία χρειάζεται γερό πλύσιμο και ίσως κάποιο χημικό για καθάρισμα από υγρασία. Το παν, πάντως, είναι η τοποθέτηση. Αφού έχεις από κάτω μπετό, πας είτε για πλάκες είτε για σταμπωτό (που σημαίνει κι άλλο μπετό).


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By italakias
#702176 Εχω δουλεψει σε πεζοδρομησεις και αρεοπαγιτου στην ακροπολη.
Γνωριζω καποια πραγματα παραπανω .
Αυτη η φωτο που ποσταρες με τους καφε κυβολιθους την βρισκω αισθητικα κακη και ξεπερασμενη.
Θυμιζει πισινα ξενοδοχειου.
Θα σε συμβουλευα να το σκεφτεις πολυ οσον αφορα τον χρωματισμο γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.
Παρε και αποψεις απο γνωστους σου.
Προτεινω αποχρωσεις γκριζου και καποια σχεδιακια μικρα αλλου χρωματος να σπαει η μονοτονια.
Το γκριζο ειναι ουδετερο και ταιριαζει ευκολα με ολα,δεν λερωνει.

Επισκεψου μια μαντρα να τα δεις,χρωματα,σχεδια,διαστασεις,επιφανειες .
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#702179 Δε ξερω πως συμπεριφέρεται ο κυβολιθος στο κλιμα της Ελλαδας, αλλα Αγγλια που εχω στο driveway, ειναι αρκετα μπελαλιδικος. Θελει πιεστικο συχνα επειδη βγαινουν αγριόχορτα και πιανει βρωμια αναμεσα στους αρμους. Μετα απο καθε πιεστικο θελει να γεμισεις τους αρμους με αμμο. Επισης θελει αδιάβροχο ποιηση ανα 2-3 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#702180 Ναι συμφωνώ. Γκρίζο σκέφτομαι και εγώ. Η φωτό είναι απλά μια γρήγορη που βρήκα στο νετ για απλό κυβόλιθο.

Nosferatu έγραψε:Δε ξερω πως συμπεριφέρεται ο κυβολιθος στο κλιμα της Ελλαδας, αλλα Αγγλια που εχω στο driveway, ειναι αρκετα μπελαλιδικος. Θελει πιεστικο συχνα επειδη βγαινουν αγριόχορτα και πιανει βρωμια αναμεσα στους αρμους. Μετα απο καθε πιεστικο θελει να γεμισεις τους αρμους με αμμο. Επισης θελει αδιάβροχο ποιηση ανα 2-3 χρονια.


Ωχ, αυτό τώρα είναι ένα θέμα. Μήπως έχω λιγότερα χόρτα (ή και καθόλου;) επειδή έχω τσιμέντο από κάτω; Αρμούς γιατί να ξαναγεμίσεις; Και αδιαβροχοποίηση γιατί;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#702182 Απτην στιγμη που εχεις τσιμεντο απο κατω δεν θα εχεις ευκολα θεμα με χορταρια.
Αλλα και να βγουν λιγα,δεν πειραζει.
Χορταρι ειναι,οχι σκατα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#702183
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ ωραίο είναι όντως! Με γεια σας! Τελείωσε το εξοχικό Serf;
Από το φθινόπωρο είναι κατοικήσιμο το σπίτι. Μερικά φωτιστικά και κουρτίνες οι μόνες εκκρεμότητες. Και σταδιακά ολοκληρωνονται οι εξωτερικές εργασίες. Τώρα ντύνονται η μαντρα και ο εξωτερικός τοίχος του σπιτιού (από χώμα μέχρι βεράντα) με πλακάκι-απομιμηση πέτρας. Κάτι εκκρεμότητες, π.χ., εξωτερικός φωτισμός και βαψιματα μαντρας, ακολουθούν. Δέντρα θα προστεθούν σταδιακά, αυτό της φωτογραφίας είναι το πρώτο από τα καινούργια. Οι φοίνικες έχουν επιζήσει της φωτιάς.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#702192
sargus έγραψε:Ναι συμφωνώ. Γκρίζο σκέφτομαι και εγώ. Η φωτό είναι απλά μια γρήγορη που βρήκα στο νετ για απλό κυβόλιθο.

Nosferatu έγραψε:Δε ξερω πως συμπεριφέρεται ο κυβολιθος στο κλιμα της Ελλαδας, αλλα Αγγλια που εχω στο driveway, ειναι αρκετα μπελαλιδικος. Θελει πιεστικο συχνα επειδη βγαινουν αγριόχορτα και πιανει βρωμια αναμεσα στους αρμους. Μετα απο καθε πιεστικο θελει να γεμισεις τους αρμους με αμμο. Επισης θελει αδιάβροχο ποιηση ανα 2-3 χρονια.


Ωχ, αυτό τώρα είναι ένα θέμα. Μήπως έχω λιγότερα χόρτα (ή και καθόλου;) επειδή έχω τσιμέντο από κάτω; Αρμούς γιατί να ξαναγεμίσεις; Και αδιαβροχοποίηση γιατί;


Με το πιεστικο θα βγαλεις μερος της αμμου, οποτε πρεπει να ξαναπερασεις ενα λεπτο στρωμα. Αν δεν το κανεις θα εχεις κενα που με τη σειρα τους θα βγαλουν περισσότερα αγριοχορτα.

Αδιάβροχοποιηση θελει γιατι μαυριζουν οι κυβολιθοι με το καιρο, ειδικα μετα απο βροχη οταν στεγνωνει το νερο πανω τους.

Ολα αυτα τα λεω με βαση το κλιμα (και τα αγριοχορτα) Αγγλιας.