Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#697449 Επειδή το ψάχνω περιμένοντας να γίνει ο τελικός έλεγχος του σπιτιού και να βγει ο τίτλος ιδιοκτησίας.

Τεντοπεργκολα έχει ο διπλανός με μεταλλικά αντιστηρίγματα και ανοιγομενη τέντα βαρέως τύπου, του κόστισε 6Κ και είναι μια |λογοκρισία| και μισή, έκτρωμα εμφανισιακά.

Για τέντα 3x5 αυτόματη με αλουμινένιο κιβώτιο στο οποίο θα κρύβεται μου έδωσαν τιμή γύρω στα 1500.

Η καλύτερη και μάλλον ακριβότερη λύση είναι η βιοκλιματικη πέργκολα με λωριδες αλουμινίου που περιστρεφονται. Σε αυτήν επιπλέον μπορεί να μπει από φωτισμός μέχρι ηχεία. Δεν σκοτείνιαζει την αυλή-σπίτι τις μέρες με λίγο ήλιο, είναι ανθεκτική και πολύ όμορφη. Επιπλέον μπορείς εύκολα να την κλείσεις τριγυρω είτε με γυαλί είτε με τέντες όπως οι καφετέριες και να έχεις ένα ωραιότατο αίθριο παντως καιρού. Οι τιμές που ακούω είναι γύρω στα 300-400 ευρώ το τετραγωνικό

Τέλος υπάρχει η λύση της κεραμοσκεπης η οποία αξίζει σαν συνολική λύση περιφερειακά του σπιτιού με την λογική ότι θα πιάσει και το πάρκινγκ. Το μεγάλο μείον είναι ότι θα κόψει φως από το σπίτι και η πιθανή συντήρηση που θα χρειαστεί στο μέλλον. Στα συν ότι θα συνεισφέρει κατιτίς στην μονωση.



< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#697458
dimik έγραψε:Επειδή το ψάχνω περιμένοντας να γίνει ο τελικός έλεγχος του σπιτιού και να βγει ο τίτλος ιδιοκτησίας.

1. Τεντοπεργκολα έχει ο διπλανός με μεταλλικά αντιστηρίγματα και ανοιγομενη τέντα βαρέως τύπου, του κόστισε 6Κ και είναι μια |λογοκρισία| και μισή, έκτρωμα εμφανισιακά.

2. Για τέντα 3x5 αυτόματη με αλουμινένιο κιβώτιο στο οποίο θα κρύβεται μου έδωσαν τιμή γύρω στα 1500.

3. Η καλύτερη και μάλλον ακριβότερη λύση είναι η βιοκλιματικη πέργκολα με λωριδες αλουμινίου που περιστρεφονται. Σε αυτήν επιπλέον μπορεί να μπει από φωτισμός μέχρι ηχεία. Δεν σκοτείνιαζει την αυλή-σπίτι τις μέρες με λίγο ήλιο, είναι ανθεκτική και πολύ όμορφη. Επιπλέον μπορείς εύκολα να την κλείσεις τριγυρω είτε με γυαλί είτε με τέντες όπως οι καφετέριες και να έχεις ένα ωραιότατο αίθριο παντως καιρού. Οι τιμές που ακούω είναι γύρω στα 300-400 ευρώ το τετραγωνικό

4. Τέλος υπάρχει η λύση της κεραμοσκεπης η οποία αξίζει σαν συνολική λύση περιφερειακά του σπιτιού με την λογική ότι θα πιάσει και το πάρκινγκ. Το μεγάλο μείον είναι ότι θα κόψει φως από το σπίτι και η πιθανή συντήρηση που θα χρειαστεί στο μέλλον. Στα συν ότι θα συνεισφέρει κατιτίς στην μονωση.

< >

Ωραίες προτάσεις.
1. Αυτό που είδα αρχικά και σκεφτόμουν ήταν κάτι σαν το παρακάτω:
Εικόνα
όποιο μάστορα έφερα μου πρότεινε -σαν κάτι παρόμοιο με αυτό- τεντοπέργκολα με την τέντα που μαζεύει από κάτω (όχι που γίνεται ρολο). Ναι, με ενδιαφέρει και εμένα να μπορώ να την κλείσω από τις πλευρές (ίσως και τις 3) λόγω του αέρα. Επίσης, αυτές οι τεντοπέργκολες παίρνουν και φωτισμό από κάτω.
2. Δεν το κοιτάζω καν αυτό διότι φυσάει πολύ εδώ. Σε άλλη περίπτωση, θα το έβαζα και θα ξεμπέρδευα. Η πιο απλη-φτηνή-δοκιμασμένη λύση χωρίς να χρειάζεται να κάνεις το μυαλό σου σταφίδα για να βρεις τι θα βάλεις.
3. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Θα το ψάξω.
4. Κεραμοσκεπή στην αυλή εννοείς; Αυτό δεν το σκέφτομαι γιατί μάλλον (όπως είπα και νωρίτερα) θέλει άδεια ή είναι ολότελα παράνομο. Πρέπει να το ψάξω αυτό κάπως και δεν ξέρω πως καθώς το σπίτι το έχτισε άλλος και έχει τσακωθεί με το μηχανικό-αρχιτέκτονα (για ένα εύκολο τηλέφωνο-απάντηση).

Και γενικά σκέφτομαι για αλουνίνιο και όχι ξύλο που ανέφερε ένας φίλος προηγουμένως γιατί δε θέλω να μπλέξω με τις συντηρήσεις του ξύλου (θέλει συντήρηση μια ξύλινη πέργκολα, έτσι δεν είναι;).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#697461 Και μένα μου ζήτησαν 5 χιλιάρικα συν τα έξοδα τοποθέτησης στο νησί!!!για μια που κλείνεται σε κασέτα γερμανική κλπ.φυσικα δεν ξαναπέρασα, για καλοκαιρινό σπίτι δεν λέει.
Βρήκα μια ομπρέλα μεγαλη που σκεπάζει επιφάνεια 1.5Χ 3. Την βάζω όταν θέλω και το βράδυ απολαμβάνω ουρανό και θέα, αξία ανεκτίμητη.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#697465 Έχω πάρει μια μεγάλη ομπρέλα και εγώ αλλά το πρόβλημα είναι ότι όταν ξεκινήσει να φυσάει παίρνει και την ομπρέλα ακόμα και κλειστή! Και κουράστηκα όλο το καλοκαίρι άνοιξε-κλείσε την ομπρέλα, βάλτη-βγάλτη όλη την ώρα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#697522 Μιλώντας για ομπρέλες ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ (το τονίζω , γιατί οι άλλες των 200€ πάνω-κάτω, δεν), θυμίζω μιά ιστορία :
viewtopic.php?f=9&t=983&p=396238&hilit=%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%82#p396238
Συμπερασματικά, κάνουν εξαιρετική δουλειά και αντέχουν στους αέρηδες, αρκεί να έχουν στηριχτεί καλά με βίδες στο δάπεδο, ενώ το βάρος κάθε μιάς (άνευ βάσης) είναι στα 50 κιλά περίπου.
Επιμένω, για πέργκολες: Μακριά απο ξύλινη κατασκευή!
Και η σιδερένια κατασκευή, θέλει βάψιμο κάθε 5-6 χρόνια. Όμως με το ξύλο, η ζημιά προχωράει όσο κι αν το συντηρείς "επιφανειακά" και στα 10-15 χρόνια, τη ξηλώνεις και την πετάς.
Στις πολυκατοικίες που βλέπω, όλες είναι "τελειωμένες" για τα δικά μου σντάνταρτΖ.
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δε δίνουν σημασία -δεν βλέπουν τίποτε, αφού ακόμα η ξύλινη πέργκολα δεν "έπεσε" :lipsealed: , οπότε όλα καλά και λέω αρλούμπες .
Για αυτό... και δε με καλούν σπίτι τους ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#697524 Υπάρχουν και πέργκολες από αλουμίνιο.
Εμένα δεν μου αρέσουν επειδή είναι σταθερές οι περισσότερες, και σου κλείνουν πολύ το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#697525 Στη δική μου περίπτωση, αν και καρακέντρο Αθήνας, όταν στην ταράτσα που έχω τη σιδερένια πέργκολα των 40τμ κάλυψης φυσάει 6 - 7 μποφόρ και πέφτουν γλάστρες διαμέτρου 80 εκ/50 κιλών απ τον αέρα, δε θα έβαζα αλουμίνιο ποτέ.
Σε μιά βεράντα και για μιά κατασκευή των πχ 15 τμ , συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#697526 Δεν συμφωνώ πως το αλουμίνιο έχει κάποιο πρόβλημα ακόμη και σε αυτές τις συνθήκες.
Είναι ζήτημα σωστής μελέτης και σωστής επιλογής υλικών.
Σιδερένια πέργκολα εννοείς γαλβανιζέ; Αλλιώς πρέπει να είσαι με το πινέλο διαρκώς φοβάμαι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#697528 Γαλβανιζέ μαύρη κοιλοδοκός 4χιλ πάχους και διατομής 5Χ10 εκ.
Αν την έχεις περάσει γερά 3 χέρια (1 μίνιο κόκκινο και 2 βερνικόχρωμα), δεν τρέχει κάστανο.
Όταν λέω συντήρηση στα 5 χρόνια, το εννοώ. Θές 2 χέρια ξανά βερνικόχρωμα και αυτό ... γιατί είμαι γώ και είμαι ιδιότροπος :lol: (και συνταξιούχος = αρκετός ελεύθερος χρόνος) και όχι γιατί "στάζουν" οι σκουριές στο σκελετό ή στο δάπεδο.
Μικροσκουριές σε ελάχιστα σημεία εμφανίζονται και αυτό είναι όλο, πλήν βάσης που ναί, θέλει κάθε 2 χρόνια σε ένα ύψος 5 εκ γύρω από κάθε δοκάρι στήριξης σε δάπεδο, αφού εκεί μπορεί να υπάρχουν νερά (από βροχές, πλυσίματα δαπέδου κλπ) και φθείρουν γρηγορότερα .

Θα με πεθάνετε ρε γμτ, πόσο πιό αναλυτικά και λεπτομερώς ΠΧΙΑ! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#698033 Έχετε υπόψιν σας αυτό το πρόγραμμα?
https://exoikonomo2020.gov.gr/to-programma

Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα (θερμομόνωση, κουφώματα, πατώματα, ενδοδαπέδια θέρμανση, αλλαγή διαρρύθμισης) στην Ελλάδα και βλέπω ότι μόλις ξεκίνησε το πρόγραμμα.

Το διαμέρισμα είναι στην κυριότητα της συζύγου μου, η πεθερά μου έχει ένα μεγάλο ποσοστό επικαρπίας και την Α΄ κατοικία της εκεί, οπότε μπορεί να κάνει αυτή την αίτηση όπως διαβάζω.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#698039
PeterPan έγραψε:Έχετε υπόψιν σας αυτό το πρόγραμμα?
https://exoikonomo2020.gov.gr/to-programma

Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα (θερμομόνωση, κουφώματα, πατώματα, ενδοδαπέδια θέρμανση, αλλαγή διαρρύθμισης) στην Ελλάδα και βλέπω ότι μόλις ξεκίνησε το πρόγραμμα.

Το διαμέρισμα είναι στην κυριότητα της συζύγου μου, η πεθερά μου έχει ένα μεγάλο ποσοστό επικαρπίας και την Α΄ κατοικία της εκεί, οπότε μπορεί να κάνει αυτή την αίτηση όπως διαβάζω.


Η ανακαινιση θα γινει με την πεθερα μεσα; Απο οτι ακουω πρεπει να πατε σε μηχανικο για την αιτηση και δεν ειναι και ευκολο να μπεις στο προγραμμα.