Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#501943
dimitrisB έγραψε:Περνάς πραγματικά όμορφα, όταν η συζήτηση για τα σπίτια βασίζεται μόνο στη "θεωρία"! :s_yes
Χρειάζεται η θεωρία για να φτάσεις στην πράξη. Εκτός αν θέλεις να τα κάνεις στην τύχη, trial and error. Αλλά και για να λέμε όλοι το ίδιο πράμα. Γιατί όταν ο ένας θεωρεί ότι βάζει laminate και ο άλλος παρκέ και τελικά εννούν και οι δύο engineered wood να δω τι θα συνεννόηση θα κάνουμε.
Πάντως engineered wood έβαλα κι εγώ και είναι πολύ όμορφο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και φυσικά μέχρι να διαλέξω και να το πάρω απόφαση έπαιξε πολλή θεωρία αλλά και πολλή πράξη (γύρισα άπειρα μαγαζιά και εκθέσεις, διάβασα πάμπολα σχόλια, συμβουλές και κριτικές).
Μπορεί μερεμέτια και ανανεώσεις να παίξουν αλλά σπίτι το έχω πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να χτίσω. Μου φτάνει το να παντρέψω την κόρη. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#502852 Είχα γράψει 4-5 σελίδες πρίν, για την πρόθεσή μου μέχρι 10 Μαίου να έχω ολοκληρώσει κάποιες εργασίες βαψίματος και μικροεπισκευών της πρόσοψης.
Απο 2 προσφορές που είχα πάρει, το κόστος κυμαινόταν απο 600-700€.
Τόσο όσο είχα υπολογίσει κι εγώ, ενώ η μέγιστη απόκλιση δεν θα μπορούσε να είναι πάνω απο 150€.
Με λίγα λόγια, max κοστολόγιο στα 850€, τα πάντα όλα.

Σήμερα, μου δόθηκε και η τελευταία προσφορά : 1.800€ , γιατί .... έτσι!!! :dizzy:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΕΣ!!!
:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#502875
dimitrisB έγραψε:Είχα γράψει 4-5 σελίδες πρίν, για την πρόθεσή μου μέχρι 10 Μαίου να έχω ολοκληρώσει κάποιες εργασίες βαψίματος και μικροεπισκευών της πρόσοψης.
Απο 2 προσφορές που είχα πάρει, το κόστος κυμαινόταν απο 600-700€.
Τόσο όσο είχα υπολογίσει κι εγώ, ενώ η μέγιστη απόκλιση δεν θα μπορούσε να είναι πάνω απο 150€.
Με λίγα λόγια, max κοστολόγιο στα 850€, τα πάντα όλα.

Σήμερα, μου δόθηκε και η τελευταία προσφορά : 1.800€ , γιατί .... έτσι!!! :dizzy:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΕΣ!!!
:rtfm:


οτι πληρωνεις παιρνεις .

Νομιζα οτι θα το εφτιαχνες μονος σου
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#502880
otso έγραψε:οτι πληρωνεις παιρνεις .

:hmmm: Απ΄τα 600-700€ στα 1.800€? Κι απο 2-3 προσφορές "κοντινές" μεταξύ τους στα 700€?
Με κόβεις(-ουν) για μ@λ@κ@? :roll:

Την πίσω όψη ναί, θα τη βάψω όλη μόνος μου. Την πρόσοψη όχι , για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By otso
#502922 Εγω δεν σε κοβω για |λογοκρισία| , αλλα αυτη την φραση εδω μεσα την εμαθα , ακομα και συ την εχεις πει . Προσωπικα ειτε φτηνα ειτε ακριβα παντα |λογοκρισία| με πιανουν , μεχρι και συμβολαιο εχω σκεφτει να φτιαχνω με ολες τις λεπτομερειες , αλλα οπου το προτεινα μου ειπαν αντε γεια.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#502926
otso έγραψε:. Προσωπικα ειτε φτηνα ειτε ακριβα παντα |λογοκρισία| με πιανουν , μεχρι και συμβολαιο εχω σκεφτει να φτιαχνω με ολες τις λεπτομερειες , αλλα οπου το προτεινα μου ειπαν αντε γεια.

Τώρα μιλάς σωστά.
Και θα στο "παραφράσω": Είναι χοντρό να βγείς ΚΑΙ "κερατάς" ΚΑΙ "ζημιωμένος" !

Ένα απ΄ τα δύο, αντέχεται. Αν είναι να πέσω σε μάστορα @*#@ :lipsealed: , προτιμώ το πρώτο ! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By glf
#502932 Και γω μαζί σας είμαι. Κοιτάω πχ τα μάρμαρα στη σκάλα τώρα που ρην έπιασα και σιχτηρίζω τον παπάρα που τα πέρασε.
Τέσπα, ποστάρω μια τα τοιχάκια που σοβάτισα..Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By skous
#503005 Στο σπίτι που είμαι έχει φοβερή πίεση το νερό (σε σημείο που 1-2 φορές τον μήνα να σπάει ο κεντρικός αγωγός στα περιξ τετράγωνα και να μένουμε χωρίς νερό για κάποιες ώρες).
Το νερό βγαίνει προφανώς "ασπρο" λόγω πίεσης (φυσαλίδες) και λίγο αντιαισθητικό αλλά οκ.
Για να μήν υπάρχει τόσο τρελή πίεση στο σπίτι, έχω ανοίξει τον κεντρικό περίπου στο 50% (και πάλι έχει φυσαλίδες κλπ).
Όμως εδώ και μερικές μέρες, 1-2 βρύσες όταν ανοίγουν (σε μικρό άνοιγμα) αρχίζουν να συντονίζουν της σωλήνες εντός του τοίχου (τις ακούς να βαράνε).

Υπάρχει κάποια πρόταση ή κάποια στιγμή θα τον πιούμε κυριολεκτικά;; Μήπως κάνω μλκ που δεν ανοίγω τέρμα τον κεντρικό διακόπτη;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#503007
skous έγραψε:Στο σπίτι που είμαι έχει φοβερή πίεση το νερό (σε σημείο που 1-2 φορές τον μήνα να σπάει ο κεντρικός αγωγός στα περιξ τετράγωνα και να μένουμε χωρίς νερό για κάποιες ώρες).
Το νερό βγαίνει προφανώς "ασπρο" λόγω πίεσης (φυσαλίδες) και λίγο αντιαισθητικό αλλά οκ.
Για να μήν υπάρχει τόσο τρελή πίεση στο σπίτι, έχω ανοίξει τον κεντρικό περίπου στο 50% (και πάλι έχει φυσαλίδες κλπ).
Όμως εδώ και μερικές μέρες, 1-2 βρύσες όταν ανοίγουν (σε μικρό άνοιγμα) αρχίζουν να συντονίζουν της σωλήνες εντός του τοίχου (τις ακούς να βαράνε).

Υπάρχει κάποια πρόταση ή κάποια στιγμή θα τον πιούμε κυριολεκτικά;; Μήπως κάνω μλκ που δεν ανοίγω τέρμα τον κεντρικό διακόπτη;


και εγω ειχα πολυ υψηλη πιεση στο δικτιο,και μετα απο 2 αλλαγες στις βρυσες της κουζινας σε 2 χρονια,εβαλα ρυθμιστη πιεσης στην κεντρικη σωληνα και εδω και 12 χρονια κανενα προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#503010 Χμ....
Δεν το βλέπω πιθανό αυτό γιατί είμαι σε ενοίκιο και δεν το βλέπω να μπορώ να επέμβω στην κεντρική (θα θέλει σκάψιμο κλπ). Μάλλον όμως δεν υπάρχει άλλη λύση ε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#503026 Δεν θέλει σκάψιμο, θα το βάλει αμέσως μετά την κεντρική (τη δική σου όχι της οικοδομής) ο υδραυλικός.

Ζηλεύω όμως την μεγάλη πίεση