Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#501505
dimik έγραψε:Τελικά θα μπουν πολυστερινη και άσφαλτοπανο στα μπαλκόνια και θα έρχονται μέχρι μέσα. Τα τούβλα τα σπάνε για να τα φέρουν στο ίδιο ύψος με το πάτωμα. προς το παρόν πλένουν τα μπαλκόνια για να ξεκινήσουν.


Για τα πλακάκια τελικά παίζει να μπει παντού το στυλ μάρμαρο χωρίς αρμούς και το ξύλινο μόνο στο μπάνιο που θα έχει τοίχους μάρμαρο, μιας και το κόστος είναι παρόμοιο.
Θα αποφασιστεί σε διαβούλευση με τον γυναικείο πληθυσμό.

< >


Το ασφαλτόπανο θα περατώνει μετά το κούφωμα? :vava:

Αν τα σπάνε γιατί τα βάλανε?

Και γιατί δεν βάλανε πρώτα τις ποδιές?


Δίνω 5% να απαντήσουν με ειλικρίνεια :shifty:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#501521 Από τιμες στην Κύπρο τι γίνεται;
Εδώ Βιέννη πάντως, ανεβαίνουν τρέλλα. Μέσα σε ένα χρόνο από τότε που αγόρασα εγώ έχουνε ανέβει 10%
Το ίδιο εδώ και 5-7 χρόνια πίσω
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράγμα πάντως, παίζει να σκάσει καμία φούσκα .
Θεωρητικά έχει λόγο που γίνεται από ότι μου λένε κάποιοι του χώρου, αλλά δε γίνεται μέσα σε δέκα χρόνια να διπλασιάζεται η τιμή
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#501525 Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#501526 Εκτοξεύονται κανονικά....

Λόγω κρίσης το 2013 σταμάτησαν οι κατασκευές και τώρα υπάρχει μεγάλη ζήτηση για σπίτια (ενοίκιο ή αγορά) και μικρή προσφορά.
Για ενοίκιο ήρθε συνάδελφος από Ελλάδα αρχές του μήνα και μου έλεγε ότι πήγε να δει σπίτι και περίμεναν 15 άτομα από κάτω, τους έβαζε 5-5 να το δουν. Τελικά το έκλεισε, διαμέρισμα ενός υπνοδωματίου, παλιό με τιμή 550€ τον μήνα.
Μέχρι και αγγελία που ζητούσε 50€ για viewing έπαιξε πρόσφατα :lipsealed:

Εγώ δίνω 600€ για 2υπνοδωμάτια σε διαμέρισμα 7ετίας και είμαι πολύ τυχερός, όταν φύγω θα το νοικιάσει σίγουρα 700+.

Τώρα φούσκα ή όχι θα δείξει, προς το παρόν η τιμή αγοράς του σπιτιού μου είναι παρόμοια με αυτήν ενός που είχα βρει το 2011-2012 όταν έψαχνα πάλι. Όσο ανοίγουν εταιρείες και φέρνουν κόσμο από εξωτερικό οι τιμές θα αυξάνονται πάντως και τα οικόπεδα δεν είναι και άπειρα λόγω μορφολογίας εδάφους. Είναι και χαμηλοί οι συντελεστές δόμησης, τα οικόπεδα μοιρασμένα με τέτοιον τρόπο ώστε να πρέπει να αγοράσεις 5-6 οικόπεδα από διαφορετικούς ιδιοκτήτες για να χτίσεις πολυκατοικία που κάνουν τα πράγματα δυσκολότερα για πολλά και φτηνά σπίτια.

red_monster έγραψε:Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:


Τον ΕΝΦΙΑ θα τον πληρώνει το καλό τεχνικό γραφείο; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#501527
KiloMeater έγραψε:Από τιμες στην Κύπρο τι γίνεται;
Εδώ Βιέννη πάντως, ανεβαίνουν τρέλλα. Μέσα σε ένα χρόνο από τότε που αγόρασα εγώ έχουνε ανέβει 10%
Το ίδιο εδώ και 5-7 χρόνια πίσω
Δεν ξέρω πόσο μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράγμα πάντως, παίζει να σκάσει καμία φούσκα .
Θεωρητικά έχει λόγο που γίνεται από ότι μου λένε κάποιοι του χώρου, αλλά δε γίνεται μέσα σε δέκα χρόνια να διπλασιάζεται η τιμή

Τα ίδια και Γερμανία. Έχουμε έλλειψη σπιτιών αλλά δεν παύει να υποβόσκει και καμιά φούσκα από πίσω.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501529
red_monster έγραψε:Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:

Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...

Συμφωνώ πάντως πως πιάσαμε πάτο στις καλές περιοχές και ήδη οι τιμές ανεβαίνουν.
Σε κάποιες άλλες, ο πάτος ακόμη δεν έχει φανεί, έχει κι άλλο (έρχονται και οι πλειστηριασμοί...).
Όσο για χτίσιμο από την αρχή, θέλει πάρα πολύ χοντρό πορτοφόλι και γενικώς αξίζει μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#501535
Anonymous Founder έγραψε:
red_monster έγραψε:Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:

Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...

Συμφωνώ πάντως πως πιάσαμε πάτο στις καλές περιοχές και ήδη οι τιμές ανεβαίνουν.
Σε κάποιες άλλες, ο πάτος ακόμη δεν έχει φανεί, έχει κι άλλο (έρχονται και οι πλειστηριασμοί...).
Όσο για χτίσιμο από την αρχή, θέλει πάρα πολύ χοντρό πορτοφόλι και γενικώς αξίζει μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.



Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και για τίποτα. Παραθέτω την άποψη μου ανώνυμα όπως τόσοι και τόσοι.
Είδα εχθές μεζονέτα 115μ2 με μικρό κήπο στην Ν.Ιωνία δίπλα σε πάρκο. Θέλει σίγουρα πολλά μαζέματα αλλά ο πελάτης το έκλεισε στα 32κ μαζί με την προμήθεια του μεσίτη.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501537
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...


Ο οποίος τσακωνότανε για το θέμα με τον "πουλήστε τα σπίτια σας", nick δεν θυμάμαι, που είχε μια MB CLS κάτι που του είχε βγει λεμόνι, ο οποίος στα αμάξια μπορεί να μην ήταν τυχερός, αλλά η προτροπή του για τα σπίτια ήταν ορθότατη εκ του αποτελέσματος :iconcool:
Πάντως και τώρα τα ίδια λέει ο εν λόγω (ο πρώτος) όπου είναι γραμμένος, πχ στο περίφημο capital... Που θα πάει, στατιστικά να το πάρεις, κάααααααααποια στιγμή θα δικαιωθεί :shifty:
Πάντως κι εδώ που μένω για άνοδο ακούω (κυρίως και έντονα στα νοίκια, σε αυτή τη φάση), σε σημείο να μου έχουν μπει σατανικές σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#501539
dimik έγραψε:
Τον ΕΝΦΙΑ θα τον πληρώνει το καλό τεχνικό γραφείο; :iconcool:


Ρε συ, για επένδυση μιλάμε, με τις τιμές χώμα και τη ζήτηση σε λογικά επίπεδα το ΕΝΦΙΑ είναι αστείο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501540
red_monster έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
red_monster έγραψε:Η επένδυση σε ακίνητο και καλό τεχνικό γραφειο είναι must αυτή την περίοδο στην Ελλάδα. Οι τιμές ακινήτων, εργατικών και υλικών έχουν πιάσει πάτο.


Διαδώστε :shifty:

Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...

Συμφωνώ πάντως πως πιάσαμε πάτο στις καλές περιοχές και ήδη οι τιμές ανεβαίνουν.
Σε κάποιες άλλες, ο πάτος ακόμη δεν έχει φανεί, έχει κι άλλο (έρχονται και οι πλειστηριασμοί...).
Όσο για χτίσιμο από την αρχή, θέλει πάρα πολύ χοντρό πορτοφόλι και γενικώς αξίζει μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.



Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και για τίποτα. Παραθέτω την άποψη μου ανώνυμα όπως τόσοι και τόσοι.
Είδα εχθές μεζονέτα 115μ2 με μικρό κήπο στην Ν.Ιωνία δίπλα σε πάρκο. Θέλει σίγουρα πολλά μαζέματα αλλά ο πελάτης το έκλεισε στα 32κ μαζί με την προμήθεια του μεσίτη.

H τιμή είναι χώμα πάντως και μπράβο του. Δεν θ' αγόραζα ποτέ βέβαια στην περιοχή, κι ας μένω δίπλα, αλλά το σωστό να λέγεται.
Όποιος βρει κάτι αντίστοιχο στην Γλυφάδα, να μου στείλει πμ (ακόμη και με τα τριπλά λεφτά δηλαδή... :lol: ).΄

Δεν με ενδιαφέρει η μονοκατοικία, προτιμώ διαμέρισμα, αλλά όχι ρημάδι. Οι τιμές που ακούω, είναι εκτός πραγματικότητας για νορμάλ ελληνικά πορτοφόλια.
:lipsealed: :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501541
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό θυμίζει συμφορουμίτη που δεν γράφει πλέον εδώ που προσπαθούσε να πείσει κόσμο ν' αγοράσουν σπίτι όταν ξεκίνησε η κρίση λέγοντας πως το σπίτι είναι πάντα η καλύτερη επένδυση.
:iconcool:
Ελπίζω να μην τον πίστεψαν πολλοί, γιατί πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα σπίτια έπεσαν τουλάχιστον 30% έκτοτε...


Ο οποίος τσακωνότανε για το θέμα με τον "πουλήστε τα σπίτια σας", nick δεν θυμάμαι, που είχε μια MB CLS κάτι που του είχε βγει λεμόνι, ο οποίος στα αμάξια μπορεί να μην ήταν τυχερός, αλλά η προτροπή του για τα σπίτια ήταν ορθότατη εκ του αποτελέσματος :iconcool:
Πάντως και τώρα τα ίδια λέει ο εν λόγω (ο πρώτος) όπου είναι γραμμένος, πχ στο περίφημο capital... Που θα πάει, στατιστικά να το πάρεις, κάααααααααποια στιγμή θα δικαιωθεί :shifty:
Πάντως κι εδώ που μένω για άνοδο ακούω (κυρίως και έντονα στα νοίκια, σε αυτή τη φάση), σε σημείο να μου έχουν μπει σατανικές σκέψεις.

Ο τύπος εννοείται πως ξέρει καλύτερα, και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δικαιώθηκε. Τον πετυχαίνω στο capital.gr καμιά φορά όπου λέει το γνωστό ποίημα πως το σπίτι είναι... long term επένδυση (λες και αυτό σημαίνει πως πρέπει ν' αγοράσεις καλά και σώνει ακριβά! :lol: ), ενώ η καλύτερη περιοχή είναι το... Χαλάνδρι ( :svivhaha: ).
:twisted:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#501543
red_monster έγραψε:Είδα εχθές μεζονέτα 115μ2 με μικρό κήπο στην Ν.Ιωνία δίπλα σε πάρκο. Θέλει σίγουρα πολλά μαζέματα αλλά ο πελάτης το έκλεισε στα 32κ μαζί με την προμήθεια του μεσίτη.


Ένα μικρό μειδίαμα σχηματίστηκε στα χείλη του Διμπέκου, το οποίο εξελίχθηκε σε κατούρημα στα γέλια όταν έφτασε στη λέξη 'μαζέματα'.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#501544 Ναι, το Χαλάνδρι, τι μου θύμισες :s_rofl
Όχι όμως το Πάτημα, μη μας πούνε και γιούφτους :s_rofl
Λόγω 800 σταθμών μετρό και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα...
Ο αλλος με τη CLS είχε φρικάρει με τις παπαριές που διάβαζε, τον διαόλιζε κι ο koutsan, χαμός :lol: