Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#530421 Στην Αμερικη τα ξυλινα σπιτια τα φτιαχνουν για 100-200 χρονια. Που ειδατε για μια γενια? Το τσιμεντο γερναει μην ξεχνατε, ισως εχει λιγοτερο χρονο ζωης απο το ξυλο.
Άβαταρ μέλους
By pro
#530427
GTS έγραψε:Στην Αμερικη τα ξυλινα σπιτια τα φτιαχνουν για 100-200 χρονια. Που ειδατε για μια γενια? Το τσιμεντο γερναει μην ξεχνατε, ισως εχει λιγοτερο χρονο ζωης απο το ξυλο.


Για να σου κρατήσει ένα ξύλινο σπίτι 100-200 χρόνια πρέπει να ρίξεις πολύ χρήμα και πολύ δουλειά, με τακτική συντήρηση και επισκευές. Κι όλα αυτά εφόσον δεν σε πιάσει κανένα ακραίο φυσικό φαινόμενο. Στον χρόνο ζωής δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση. Εκτός αν θεωρούμε ότι τα σπίτια μας μετά από 50 χρόνια είναι για κατεδάφιση.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#530503 Τα ξύλινα στην Αμερική ταξιδεύουν ωραία στον αέρα σε πολλά μικρά κομμάτια με τη βοήθεια των ανεμοστρόβιλων και αλλάζουν γειτονιά πολύ εύκολα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#530556
21 quadra έγραψε:Τα ξύλινα στην Αμερική ταξιδεύουν ωραία στον αέρα σε πολλά μικρά κομμάτια με τη βοήθεια των ανεμοστρόβιλων και αλλάζουν γειτονιά πολύ εύκολα. :lol:


Ξυλινα ειναι και αυτά με τοιχο απο νοβοπαν και οδοντογλυφιδες πευκου για σκελετό, ξύλινα ειναι και αυτά που ο τοιχος τους ειναι απο ατοφιο κορμο δέντρων... Τα δευτερα δεν τα εχω δει ποτε να σκορπάνε, να σε πω την αληθεια.
Άβαταρ μέλους
By glf
#530567 Ε καλά, μιλάμε για τις κατοικίες σε πόλεις και προάστεια. Τα log cabins δεν είναι αυτό που λεμε.
Βλέπω πότε πότε κάτι σειρές στο DIY network με επισκευες και σηκώματα από σπίτια. Αν δούνε πλάκα μπετόν από κάτω έχουν να το λένε! :)
Άβαταρ μέλους
By glf
#530568 Ας βάλω λίγο απο το πως περνάω τον Αύγουστο παρέα με τη μπετονιέρα και σωλήνες.
Άπλωσα πράσινη σωλήνα νερού σε 5 σημεία (2 βρύσες και 3 φρεάτια κήπου για πότισμα γκαζόν/ φυτών).
Μετά κάνω τοιχάκια με τσιμεντόλιθα που στηρίζουν κανάλια για όμβρια και πάνε στη σωλήνα που τα βγάζει έξω μαζί με τις υδρορροές.
Γύρω από το σπίτι θα το ριξω πλάκα μπετόν που θα έρχεται πρόσωπο στα κανάλια. Για να δούμε τι αλφαδιές πήρα...ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#530591 glf λεω να αγορασω αυτο για τις αλφαδειες και για να δωσω κλισεις https://www.banggood.com/120X-360-Laser ... rehouse=CN
βεβαια εχω πολλες ερωτησεις και θαθελα την γνωμη σου για πολλα θεματα μιας και μετα απο 15 20 μερες θα ξεκινησω και γω εργασιες . ελπιζω να εχω το ελευθερο να ρωταω .
Άβαταρ μέλους
By glf
#530600
dimik έγραψε:Mε κάτι τέτοια βγαίνει κακό όνομα στην Λευκόβρυση


Μερακλίδικη δουλειά φαίνεται
Ε ναι πρέπει να δείξουμε πρόσωπο για... fit in. :)
Άβαταρ μέλους
By glf
#530602 Otso εγώ δουλεύω με αλφαδόνερο για να πάρω μια βασική αλφαδειά και μετά υπολογίζω την κλίση που θέλω και σημαδεύω μόνιμα στον τοίχο την τελική στάθμη που θέλω να ρθω.
Δουλεύω με πήχεις για να ελέγχω την πορεία και καμιά φορά ρίχνω και νήμα για ένδειξη.

Τέτοιο laser απλο όμως αλφάδι είχα πάρει ένα του lidl και ο μπελάς είναι κυρίως να το αλφαδιάσεις.
Ένα αυτόματο βεβαια σου λυνει τα χερια.
Τα laser βλέπω να είναι ωραια σε εσωτερικους χώρους. Έξω δε ξέρω αν θα φαίνεται..
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#530628
GTS έγραψε:Στην Αμερικη τα ξυλινα σπιτια τα φτιαχνουν για 100-200 χρονια. Που ειδατε για μια γενια? Το τσιμεντο γερναει μην ξεχνατε, ισως εχει λιγοτερο χρονο ζωης απο το ξυλο.



Γιατί γράφεις τέτοιες αρλούμπες βρε gts?
Άβαταρ μέλους
By otso
#530640
glf έγραψε:Otso εγώ δουλεύω με αλφαδόνερο για να πάρω μια βασική αλφαδειά και μετά υπολογίζω την κλίση που θέλω και σημαδεύω μόνιμα στον τοίχο την τελική στάθμη που θέλω να ρθω.
Δουλεύω με πήχεις για να ελέγχω την πορεία και καμιά φορά ρίχνω και νήμα για ένδειξη.

Τέτοιο laser απλο όμως αλφάδι είχα πάρει ένα του lidl και ο μπελάς είναι κυρίως να το αλφαδιάσεις.
Ένα αυτόματο βεβαια σου λυνει τα χερια.
Τα laser βλέπω να είναι ωραια σε εσωτερικους χώρους. Έξω δε ξέρω αν θα φαίνεται..


αλφαδόνερο , αλφαδολαστιχο το λεμε εμεις δεν τα καταφερα ποτε , ειναι απο αυτα που γελανε με μενα οι αλλοι , κατι που ολοι μπορουν και εγω οχι , απλο laser απο το lidl εχω και γω , |λογοκρισία| τιποτα δεν μπορεις να κανεις .
αυτο που εβαλα ειναι auto leveling , Iσοσταθμιζει μονο του μπας και τα καταφερω με τις αλφαδειες .και ειναι το πρασινο που φαινεται εξω.
νημα χρησιμοποιω στο χτισιμο , αλλιως δεν .
οι πρασινες σωληνες ειναι για ποσιμο νερο; εχουν πιστοποιηση; εδω κατω δεν τις εχω δει ποτε . εγω οταν εφτιαξα μια εγκατασταση εφτιαξα με σωληνες με φραγη οξυγονου , υπερβολη βεβαια νομιζω .
ενδιαφεροντα τα ετοιμα αυλακια αποστραγγισης , τι διαστασεις , πλαστικα ειναι; και απο που τα πηρες;
χρειαζεται να φτιαξω καμμια 30αρια μετρα και ετοιμα εδω μου εβγαιναν πολυ ακριβα , και σκεφτομουν
να τα κανω μονος μου.
μαστορα χαρας το κουραγιο σου , πολυ δουλεια ριχνεις και μερακλιδικη .
εμενα ειναι τοσα πολλα που εχουν μεινει πισω που κωλωνω να ξεκινησω.
Άβαταρ μέλους
By glf
#530653 Η πράσινη σωλήνα είναι το στάνταρ τώρα πια για το δίκτυο ύδρευσης στις οικοδομές. Είναι θερμοκολλητές με έτοιμες γωνίες και ρακόρ.

Σωλήνες με φράγμα οξυγονου έχει η ενδοδαπέδια σε μένα, για να μη ξερένεται από το ζεστό νερό. Αυτά με ρακόρ συνδέονται μόνο από όσο ξέρω.

Τα κανάλια για τα όμβρια είναι και αυτά πλαστικά. Η σχάρα μπορεί να είναι πλαστική για πεζους ή μεταλλική και για αυτοκίνητα.
Έχει σε δύο βάθη και εχουν πάντα 1μ μήκος, ενώνονται μεταξύ τους.
Προσοχή τι θα βάλεις για κόλληση. Το σωστό είναι συγκολλητικό σφραγιστικό για λούκια που δε ξερενεται. Ουτε σιλικονες ουτε κολλα pvc.

Που να δεις αργότερα που θα κανω τα φρεάτια, θα έχει και βρυσάκι να αδειάζει η σωλήνα το χειμώνα, να μη παγώσειΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#530654 Α, αλφαδομέτρηση κάνω με τη... μικρή! Ξέρει και το κουνάει πάνω κάτω στη μεριά της που είναι η αλφαδιά και μου λέει όταν το πετύχει για να βάλω το σημάδι μου στη μεριά μου.