Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#23461 Πάντως όλα αυτά τα ηλεκτρικά και υδραυλικά το σωστό θα ήταν να περνάγανε πίσω από το σοβατεπί και κάτω από τις πόρτες. Να έχεις εύκολη πρόσβαση για επισκευές αναβαθμίσεις κλπ. Όλα αυτά τα κάτω από το πάτωμα και μέσα από τους τοίχους είναι αρκετά ατυχή. Μου φαίνεται ότι στη Γαλλία ισχύει κάτι τέτοιο σε κάποιο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#23470
sknipper έγραψε:Πάντως όλα αυτά τα ηλεκτρικά και υδραυλικά το σωστό θα ήταν να περνάγανε πίσω από το σοβατεπί και κάτω από τις πόρτες. Να έχεις εύκολη πρόσβαση για επισκευές αναβαθμίσεις κλπ. Όλα αυτά τα κάτω από το πάτωμα και μέσα από τους τοίχους είναι αρκετά ατυχή. Μου φαίνεται ότι στη Γαλλία ισχύει κάτι τέτοιο σε κάποιο βαθμό.


Συμφωνώ, ιδιαίτερα για τα υδραυλικά ειδικά μετά τη ζημιά που πάθαμε. Έχουμε ανοίξει μια τρύπα στην άκρη του WC όπου έγιναν νέες ενώσεις. Εκεί λέω αντί για πλακάκι να βάλουμε ένα πλακάκι τύπου plexiglass ώστε να υπάρχει οπτική επαφή σε τυχόν μελλοντική διαρροή ή καπάκι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#23985 Σε ένα νεόδμητο διαμέρισμα, υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε αν η εξ. μόνωση είναι καλή ή όχι (από άποψης απωλειών θερμότητας το Χειμώνα πχ); :hmmm:
Θα δώσει τέτοιες πληροφορίες ο κατασκευαστής;
Άβαταρ μέλους
By 2014
#24005 Σε (παλιά) κατοικία Α' ορόφου με ξύλινο πάτωμα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μπει το μπάνιο, ώστε να μην έχουμε υγρασίες, σταξίματα κλπ ωραία; (Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, εγώ έχω το ισόγειο :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24140 Υπάρχει αντιπροσωπεία Finterm στην Ελλάδα; Δε βρίσκω κάτι. Προκειται για καυστήρα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#26941 Με τι να καλύψω τοίχινο κατώφλι εισόδου από την εξωτερική του μεριά; Να βρω 2 κομμάτια αφρολέξ και να τα κολλήσω με πολυουρεθάνη σε γωνία;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#26946
xenos έγραψε:Σε ένα νεόδμητο διαμέρισμα, υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε αν η εξ. μόνωση είναι καλή ή όχι (από άποψης απωλειών θερμότητας το Χειμώνα πχ); :hmmm:
Θα δώσει τέτοιες πληροφορίες ο κατασκευαστής;


Ο καλύτερος, αποτελεσματικότερος αλλά και ακριβότερος είναι να φωνάξεις κάποιον ενεργειακό επιθεωρητή με θερμοκάμερα. Μπορείς απλά να του πεις να σου βγάλει μερικές θερμικές για να δεις τι παίζει, ή να σου κάνει κομπλέ μελέτη για να δεις που πονάει και τι χρειάζεται το κτίριο.

2014 έγραψε:Σε (παλιά) κατοικία Α' ορόφου με ξύλινο πάτωμα, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μπει το μπάνιο, ώστε να μην έχουμε υγρασίες, σταξίματα κλπ ωραία; (Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, εγώ έχω το ισόγειο :lol: )


Ένας τρόπος υπάρχει για σωστή τοποθέτηση, ξήλωμα το πάτωμα, πέρασμα σωληνώσεων, μονώσεις παντού, και αν θες -θα πάει extra κόστος- 1 ή 2 "πλακάκια" πρόσβασης, ελέγχου και επιδιορθώσεων στα κρίσιμα σημεία.
Άβαταρ μέλους
By CPP
#27288 Ρε παιδια μια βοήθεια.
Τελειώνουμε στην ανακαίνιση με τα υδραυλικά αλλα έφαγα την κόμπλα στην κουζινα ανεβαίνει η παροχη νερου του απο πανω σπιτιου η οποια ειναι καρα-σκουριασμένη και απο οτι μου λεει ο υδραυλικος μεγιστη διαρκεια ζωης της 3 χρόνια.
Ο τρελος ιδιοκτητης του απο πάνω διαμερίσματος που ειναι και υδραυλικος ήλθε την είδε και δεν μας δινει οκ να κάνουμε το οτιδήποτε στην σωλήνα του αλλά και ούτε αυτός θέλει να κάνει κάτι.
Αυτός θελει όταν γίνει γενική συνέλευση να γινουν όλες οι σωλήνες εξωτερικές. Φυσικα του είπα να στην αλλαξω εγω δωρεάν κλπ αλλά δεν έχω την συναίνεση του με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε να ξηλώσουμε ότι πάμε να βάλουμε... κουζινα πλακάκια κλπ
Τι να κάνω με τον καραγκιόζη?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#27297 Εγώ είμαι "ένα βήμα μετά". 1 χρόνο αφού ολοκλήρωσα την ανακαίνιση όλου του διαμερίσματος λόγω υγρασίας από διαρροή θερμοσίφωνα του γείτονα (δίπλα), χθες βλέπω υγρασία στο ταβάνι της κουζίνας
Και τώρα περιμένω να επιστρέψει από το ταξίδι του ο Πολωνός που μένει από πάνω για να δούμε τι θα κάνουμε...
Γτπμγ...

<
Άβαταρ μέλους
By criuser
#27345 CPP επειδή το πρόβλημα δεν λύνεται με το να την αλλάξεις εσύ μόνο εκεί που περνάει από το σπίτι σου , ενώ και οι νέες συνδέσεις πιθανόν να είναι προβληματικές , καλό είναι να τα βρείτε και να γίνουν εξωτερικές .

Ακόμα οι παλιές πιθανόν να είναι σιδηροσωλήνες , οι καινούργιες πλαστικές η χάλκινες ? Παίζουν και ηλεκτρολύσεις και άλλα φαινόμενα και καλό είναι να μην κάνεις μισές δουλειές , γιατί μιά μελλοντική βλάβη θα σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα .
Άβαταρ μέλους
By CPP
#27352 Έχεις δίκιο. Θα αλλάξω τα πλάνα στην κουζίνα ώστε αυτο το σημείο να ειναι προσβάσιμο με τον ευκολότερο δυνατό τροπο. Απο την άλλη θα μπορούσα αύριο να πω στον υδραυλικό να βάλει κάπου μια υποδοχή για εξωτερική παροχή, αλλα δεν μπορώ απο μόνος μου να μαντεψω απο μπορεί να έρθει στο διαμέρισμα μου που ειναι τριφατσο :omg:
Άβαταρ μέλους
By criuser
#27417 Το πρόβλημα στα παλιά σπίτια , είναι ότι έχουν γύρω-γύρω μπαλκόνια και έτσι γιά να περαστούν καινούργιες σωλήνες εξωτερικές υπάρχει θέμα με τα τρυπήματα των μπαλκονιών .

Ακόμα επειδή ο γενικός διακόπτης κάθε σπιτιού , συνήθως ήταν κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας θα πρέπει οι καινούργιες σωλήνες να φτάσουν εκεί .

Γενικά θέλει προσοχή , συναίνεση και καλή διάθεση γιά να βρεθεί ο βέλτιστος τρόπος .
Άβαταρ μέλους
By nEK
#27847 Κυριοι ηρθε η ωρα να ανακοινησω τα μπαλκονια μου. ΠΡωη μωσαικα και μαρμαρα. Εχω ψαξει λιγο και εχω καταληξει σε σκαλα πετρα αναγλυφη κιτρο. Καγκελα αλλυμινιου και πιθανον παραδοσιακου τυπου, οχι ινοχ.
Στο δαπεδο ομως ειμαι μεταξυ πλακακιου γρανιτενιου και πετρας τραβεντινο γυαλισμενο. Το τραβεντινο μας αρεσε αλλα ςχει τη διπλη τιμη απο ενα μεσο καλο πλακακι. Αναρωτιεμαι ομως αν η πετρα αυτη θα ειναι ανθεκτικη στα χρονια πουβθα ακολουθησουν εναντι ενος γρανιτοπλακακιου. Αξιζει η πετρα η συγκεκριμενη τα λεφτα της ή να παω στο απλο κλασικο γρανιτοπλακακι?