Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#22141 λες να μου ζητησει λεφτα να τον κυνηγαω; δεν μου ειπε τιποτα για λεφτα.επισης δηλωνω ασχετος για να μην νομισεις οτι γραφεις σε καποιον σχετικο.οτι γινει θα το εγκαταστησει αυτος και θα μου δειξει πως δουλευουν .
αν μου επιτρεπεις , να του μεταφερω τις παρατηρησεις σου η και αλλες που τυχον εχεις; πιστευω θα τους φανουν χρησιμες.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#22147 Αν δεν σου ζητήσει λεφτά, θα τα βάλει από την τσέπη του ? Αν ναι, τότε είναι πολύ καλός σου φίλος :yahoo:

Να σημειώσω ότι το κόστος που ανέφερα αφορά σε λύσεις EnOcean, Tridium/Jace και Thermokon εξαρτήματα, με τα οποία μπορείς να κάνεις τα πάντα. Δεν μπορώ να κάνω εκτίμηση για κόστος στην δική σου περίπτωση, καθώς δεν ξέρω τι και ποια και πόσα εξαρτήματα θα μπουν (και όπως είπες, αν σου πάρει καν χρήματα). Σημειώνω όμως ότι δεν θα μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα που θεωρούνται must/requirements σε ένα smart house:

1) Υλοποίηση security - ενοποίηση καμερών
2) Έλεγχο φωτισμού, ρολών και τεντών (για ασφάλεια, εξοικονόμηση και έλεγχο σκίασης)
3) Σύνδεση άλλων συσκευών (κλιματιστικά και boiler για έλεγχο θερμοκρασίας, ηλεκτρικές συσκευές για εξοικονόμηση, ηλεκτρονικές συσκευές για πιο προχωρημένα πράγματα)

Το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση, δεν είναι εύκολο να γίνει μέσω forum, αν όντως το προχωρήσετε μπορούμε να το συζητήσουμε εκτενέστερα :iconcool:

Δεν ξέρω για "χρήσιμες", πάντως ως Ηλ.Μηχ. και με εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα, ε νομίζω ότι αυτά που λέω και γράφω έχουν κάποια βάση :innocent:
Άβαταρ μέλους
By glf
#22303 Εγω απο τη μετρια σειρά της legrand (οχι την εργολαβικη) δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος. Καμια φορά ακουω το τόξο ρεύματος οταν κλεινω κανα φως...
Άβαταρ μέλους
By CPP
#22360 Δευτέρα ξεκινάω ανακαίνιση σε ενα διαμέρισμα κατασκευής του 1975.
Θα είμαι τακτικός στο θέμα.
Θα βάλω κάδο για μπάζα στο ισόγειο.
Ειναι αλητεία να τα πετάω απο τον 3ο χύμα?
Θα κανει λίγο θόρυβο......
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#22382
glf έγραψε:Εγω απο τη μετρια σειρά της legrand (οχι την εργολαβικη) δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος. Καμια φορά ακουω το τόξο ρεύματος οταν κλεινω κανα φως...


Και γώ δέν θεωρω τα legrand καλής ποιότητας. Ούτε οι πρίζες-διακόπτες, ούτε τα πριζάκια τηλεφώνου και δικτύου (τα οποία έχω δουλέψει αρκετά).
Άβαταρ μέλους
By stubos
#22872
CPP έγραψε:Δευτέρα ξεκινάω ανακαίνιση σε ενα διαμέρισμα κατασκευής του 1975.
Θα είμαι τακτικός στο θέμα.
Θα βάλω κάδο για μπάζα στο ισόγειο.
Ειναι αλητεία να τα πετάω απο τον 3ο χύμα?
Θα κανει λίγο θόρυβο......


Δεν θα κάνουν απλώς "λίγο θόρυβο". Θα σηκώνει και σκόνη (κάτι σαν την πτώση των δύδιμων πύργων ένα πράμα) και θα σε πάρουν στο κυνήγι και οι γείτονες και οι περαστικοί. Βάλε χωνιά, κλείσε και το υπόλοιπο κενό με πανιά, νάυλον ή λινάτσες και κατάβρεχε που και που τα μπάζα μέσα στον κάδο για να μην σηκώνεται μπουχός.
Να ξέρεις ότι οι καλές σχέσεις με τους γείτονες όταν κάνεις εργασίες που έτσι κι αλλιώς ενοχλούν, είναι πολύ σημαντικές.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#22884
CPP έγραψε:Δευτέρα ξεκινάω ανακαίνιση σε ενα διαμέρισμα κατασκευής του 1975.
Θα είμαι τακτικός στο θέμα.
Θα βάλω κάδο για μπάζα στο ισόγειο.
Ειναι αλητεία να τα πετάω απο τον 3ο χύμα?
Θα κανει λίγο θόρυβο......


Ουτε να το σκεφτεσαι. :rtfm:
Το 1975 ετσι γινοντουσαν τα πραγματα. Τωρα οχι, θα σε σκισουν και θα εχουν και δικιο.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#22901
CPP έγραψε:Δευτέρα ξεκινάω ανακαίνιση σε ενα διαμέρισμα κατασκευής του 1975.
Θα είμαι τακτικός στο θέμα.
Θα βάλω κάδο για μπάζα στο ισόγειο.
Ειναι αλητεία να τα πετάω απο τον 3ο χύμα?
Θα κανει λίγο θόρυβο......


Τρολάρεις φαντάζομαι?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#22911
stubos έγραψε:
CPP έγραψε:Δευτέρα ξεκινάω ανακαίνιση σε ενα διαμέρισμα κατασκευής του 1975.
Θα είμαι τακτικός στο θέμα.
Θα βάλω κάδο για μπάζα στο ισόγειο.
Ειναι αλητεία να τα πετάω απο τον 3ο χύμα?
Θα κανει λίγο θόρυβο......


Δεν θα κάνουν απλώς "λίγο θόρυβο". Θα σηκώνει και σκόνη (κάτι σαν την πτώση των δύδιμων πύργων ένα πράμα) και θα σε πάρουν στο κυνήγι και οι γείτονες και οι περαστικοί. Βάλε χωνιά, κλείσε και το υπόλοιπο κενό με πανιά, νάυλον ή λινάτσες και κατάβρεχε που και που τα μπάζα μέσα στον κάδο για να μην σηκώνεται μπουχός.
Να ξέρεις ότι οι καλές σχέσεις με τους γείτονες όταν κάνεις εργασίες που έτσι κι αλλιώς ενοχλούν, είναι πολύ σημαντικές.

Επίσης πρεπει να βγαλεις αδεια κατάληψης πεζοδρομίου αλλιώς έχει προστιμο απο τον Δήμο.
Άβαταρ μέλους
By CPP
#22920 Θα τα κάνω ολα στην πέννα.
Ήδη είπα στο συνεργείο να μην πανε Σάββατο θα τελειώνουν οταν αρχίζει η ωρα κοινής ησυχίας.
Δεν χρειάζομαι άδεια κατάληψης γιατι θα τον βάλω στο parking τον κάδο.

Το μόνο που φοβάμαι ειναι οτι για λίγα ξεκινάμε αλλα όσο σκαβεις βρίσκεις.
Για να περάσω καινούργιες γραμμές νερού απο την κουζίνα στα μπάνια εκεί που έλεγα θα την γλύτωνα ανώδυνα μάλλον πρέπει να ξήλωσω 60τμ μάρμαρο σε κουζίνα, χωλ και διάδρομο.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#22936 Μόνωση θα κάνεις στο σπίτι ? Γιατί του 75 αποκλείεται να έχει .
Αν δεν κάνεις εξωτερική , μπορείς να κάνεις εσωτερική και εκεί να περάσεις τις σωλήνες .
Αλλος τρόπος είναι να τις περάσεις στον τοίχο πίσω από το σοβατεπί που βγαίνει και ξαναμπαίνει .

Επίσης φρόντισε να μην έχεις ενώσεις στα υδραυλικά σε σημεία που δεν θα είναι ελεγχόμενα .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#23351 Μετά από διαρροή πίσω από τη χτιστή μπανιέρα χρειάστηκε να περάσω σωλήνα νερού.... δεν μου πέρασε στιγμή από το μυαλό να ξηλώσω το μαρμάρινο πάτωμα. Θα το περάσεις είτε από το σοβατεπί (αλλά θα πρέπει να κάνεις γύρω γύρω στις πόρτες κλπ και θα μπλέκεις και με ρεύματα) είτε ψηλά (πάνω από πόρτες και ακριβώς κάτω από δοκάρια). Και εγώ και άλλος φίλος που το έκανε από ψηλά το πήγε.