Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516157
mirage έγραψε:Δεν καταλαβαίνω προς τι η επιθετικότητα. Εγω απλά ειπα πως η πηγη που βαζεις τα ανακατεύει ολα και βγαζει αυθαιρετα συμπεράσματα για πολλα πράγματα. Γενικα επειδη κατι ειναι στο ιντερνετζ δε σημαινει πως ειναι και σωστο.Οι γρανιτες που εκπέμπουν ραδιενεργεια ειναι ενα γνωστο θεμα και δεν το αμφισβήτησα.


Καμια επιθετικοτητα, απλα λεω ότι εσυ από αυτό που εβαλα καταλαβες Α, και εγω καταλαβαίνω - εκτιμω...Β
Την πηγη την εβαλα γιατι ζητηθηκε ψαχνοντας ετσι στα γρηγορα.... την διαβασα ομως ολη καθως και αλλα λινκ πυ εχει μεσα και βρηκα στοιχεια που υποστηριζουν τον δικο μου αρχικο ισχυρισμο για τους εισαγωμενους γρανιτες απο Βραζιλια και Αφρικη.
Επειδη δε εχω την προσωπικη μου μετρηση οπως προανεφερα δεν μου χρειαζεται κανενος αλλου επιβεβαιωση, Το γεγονος για μενα ειναι δεδομενο, αν θα παθει καρκινο η οχι ο φιλος μου και η οικογενεια του δεν ειναι σιγουρο …, αλλα εκεινος τοτε δηλωσε γελοντας στην συζηγο του οτι δεν ξαναμπαινει στην κουζινα και θα του σερβιρει το φαγητο στη τραπεζαρια...!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#516158
dimik έγραψε:Ψάχνοντας από περιέργεια για το θέμα του γρανίτη βρήκα αυτό :hmmm:



ΟΡΥΚΤΟΛΟΓΙΑ, ΠΕΤΡΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΡΑ∆ΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ
ΓΡΑΝΙΤΙΚΩΝ ΠΕΤΡΩΜΑΤΩΝ


εγώ για τεχνογρανίτη ή χαλαζία πάω πάντως, ο κανονικός είναι δύσκολος στην συντήρηση.


NG 5 Γάββρος 64 ± 3 2,5 ± 0,3 6,5 ± 0,3 7,75 0,04 0,05


Ειναι οι Γαβροι ραδιενεργοι; :s_omg :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#516159
Zorz έγραψε:Ψυχωμένες, στρίβουν καλά αλλά και πιο αναξιόπιστες από τις ιαπωνικές.


Όλα είναι πιο αναξιοπιστα από τα Ιαπωνικα… (αν και και στο AYGO 12ετιας μου, το κουμπακι για το κλιματιστικο δεν κλειδωνει σωστα όταν το βαραει ο ηλιος και θελει ένα χαρτακι…. ώστε να μενει στη θεση του και να εμπλέκεται το κλιματισμος…θα το παω για φτιαξιμο όπως μου ειπε η Τουοτα απλα βγαζοντας τον και φτιαχνοντας τον.... ουτε ανταλλακτικο δεν θελει.. :yahoo: )
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#518907 Προχωράνε οι εργασίες. Άρχισαν να περνούν τη μόνωση, κάτι μονωτικά περί τα 15 εκ. πάχος.

Εικόνα

Ηλεκτρολογικά κ υδραυλικά έχουν γίνει.

Τελικά αποφάσισα για την έξτρα διπλή θέση. Κ δε με περιορίζει στα αυτοκίνητα, κ μπορω να νοικιάσω καμία.




< >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#521120
PeterPan έγραψε:Προχωράνε οι εργασίες. Άρχισαν να περνούν τη μόνωση, κάτι μονωτικά περί τα 15 εκ. πάχος.

Εικόνα

Ηλεκτρολογικά κ υδραυλικά έχουν γίνει.

Τελικά αποφάσισα για την έξτρα διπλή θέση. Κ δε με περιορίζει στα αυτοκίνητα, κ μπορω να νοικιάσω καμία.




< >
Και η αντιθεση με τη μονωση στην Ελλαδα.Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#521150
224v έγραψε:αλλο κλιμα εδω...το παχος το βγαζουν απο υπολογισμους απωλειων... και τους κανονισμους του κρατους περι κτηριων..


θα χαλουσε κανενα αν εκανε καλυτερη μονωση απο αυτη που οριζει το κράτος, να γλυτωνε και κανα 500αρικο εξτρα το χειμωνα?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#521212
corsair έγραψε:
224v έγραψε:αλλο κλιμα εδω...το παχος το βγαζουν απο υπολογισμους απωλειων... και τους κανονισμους του κρατους περι κτηριων..


θα χαλουσε κανενα αν εκανε καλυτερη μονωση απο αυτη που οριζει το κράτος, να γλυτωνε και κανα 500αρικο εξτρα το χειμωνα?


Δεν νομίζω να γλιτώνε κάτι ιδιαίτερο, πρέπει να υπάρχει και στην μόνωση κάποιο όριο πάνω από το οποίο η επένδυση δεν αξίζει ή δεν κάνει απόσβεση σύντομα. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνει και κακό η υπερβολική μόνωση. Θα ήθελα πχ να έχει δροσιά το καλοκαίρι το σπίτι αλλά όχι να χρειάζομαι πουλόβερ λες και μπαίνω σε σπηλιά και αντίστοιχα τον χειμώνα.

Τα κουφώματα και τα τζάμια δε είναι συνήθως ένας παράγοντας που παραβλεπεται τελείως.

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#521213
rafi έγραψε:
PeterPan έγραψε:Προχωράνε οι εργασίες. Άρχισαν να περνούν τη μόνωση, κάτι μονωτικά περί τα 15 εκ. πάχος.

Εικόνα

Ηλεκτρολογικά κ υδραυλικά έχουν γίνει.

Τελικά αποφάσισα για την έξτρα διπλή θέση. Κ δε με περιορίζει στα αυτοκίνητα, κ μπορω να νοικιάσω καμία.




< >
Και η αντιθεση με τη μονωση στην Ελλαδα.Εικόνα

.


Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#521220 Οτι η μόνωση στην Ελλάδα γενικά και στη φωτογραφία ειδικά δεν είναι καλή ή έστω δεν είναι ανάλογης απόδοσης με την άνωθεν Γερμανική
Άβαταρ μέλους
By rafi
#521228 Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη.. Απλα ηθελα να αναδειξω τη διαφορα στο παχος. Αλλα ασχετα με αυτο, τουλαχιστον στη συγκεκριμενη περιπτωση της φωτογραφιας που γνωριζω, ο μηχανολογος οριακα ασχοληθηκε με το μονωτικο που θα εφαρμοστει. Το υλικο ηταν επιλογη του εργολαβου και ισως και το παχος. Επισης θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι γενικα στην ελλαδα ιδιως σε ιδιοτικα εργα αυτο που ενδιαφερει ειναι μονο το χαμηλο κοστος κατασκευης και τιποτα αλλο.

.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#521236 Ρε συ κόκκινο τέρας, στην Ελλάδα δεν έχει "καταργηθεί" το γαλάζιο μονωτικό;
Νόμιζα ότι όλοι βάζουν το γκρι που είναι πιο αποδοτικό στο ίδιο πάχος με το γαλάζιο.