Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#499827 ..χεχε να πάρουμε θάρρος για τη νέα σαιζόν λέω.
Φέτος λέω να δοκιμάσω να σοβατίσω την εξωτερική σκάλα, ανεβαίνει το level.

Βέβαια ακόμα με τα χώματα παίζωΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#499828 Α μπράβο, ωραίες οι φώτο. Ένα τέτοιο μερεμέτι σε σοβατισμένο τοίχο είχα κάνει για χοντρό καλώδιο που το έχωσα στο σοβά. Με τη σωλήνα του :)
Και το έσβησα με τριβίδι όταν ψιλοστέγνωσε, έγινε ωραίο.

dimitrisB έγραψε:Δεν ξέρω τι ραφάκι είναι αυτό που βλέπω και τι στηρίζει-ακουμπάτε επάνω. αλλά:
Είναι δυνατόν βρε αδερφέ να το έχετε στηρίξει με τέτοιες (σιδηρο)γωνίες??? :dizzy:


ΙΚΕΑ είναι! Δε του φαίνεται αλλά είναι ωραίο, το είχα στο κυλικείο και τώρα τα έβαλα στο γκαράζ, στο ράφι με τα... κύπελλα
Άβαταρ μέλους
By glf
#499960 Σήμερα βάζω σωλήνες για τα ρεύματα της αυλής. Θα έχω 4 σωλήνες pvc Φ63 θαμμένες για να πάνε στις 4 πλευρές και από εκεί θα πάνε σε ηλεκτρολογικά κουτιά και σωλήνες στον αυλόγυρο. Στη διακλάδωση τους μπαίνει μικρό φρεάτιο που δεν βρέχεται κιόλας.
Γίνεται και ηλεκτρολογικός υποπίνακας μόνο για την αυλή.
Πάντα με προοπτικές να βάζω αργότερα νέες γραμμές, σήματα κτλ.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#500102 Θα σου λύσει τα χέρια σε ό,τι θες να κάνεις :metalo:

Σήμερα έβαλα να με μάθουν να κάνω ηλεκτροκόληση, δεν ξέρω αν σας φαίνεται εύκολο, αλλά είμαι ακόμα στη φάση που κατάφερα να μη μου κολάει το ηλεκτρόδιο και να προσπαθώ να τραβηξω μια ευθεία γραμμή :lol:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#500108 Η ηλεκτροκολληση είναι ολόκληρη τέχνη. Χώρια την ακρίβεια στο χέρι θέλει σκέψη η κάθε κόλληση. Από την ένταση της μηχανής ανάλογα με το σίδερο μέχρι τη φορά που θα ακολουθήσεις, που θα το πιάσεις για να μη στραβώσει κτλ.
Αν σου μάθουν εκμεταλλευσου σου το. Είναι από τις λίγες δουλειές οικοδομής που δεν μαθαινονται από το YouTube.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#500119 Εξαιρετικά χρησημη "τεχνη" ακομα και για απλά πραγματα... πχ ενα καγκελο που ξεκόλλησε ενα μεντεσε που εσπασε..
απλά πραγματα που κανενας μαστορας δε προκειτε να ερθει να σου κανει....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#500141
Red Garland έγραψε:Η ηλεκτροκολληση είναι ολόκληρη τέχνη. Χώρια την ακρίβεια στο χέρι θέλει σκέψη η κάθε κόλληση. Από την ένταση της μηχανής ανάλογα με το σίδερο μέχρι τη φορά που θα ακολουθήσεις, που θα το πιάσεις για να μη στραβώσει κτλ.
Αν σου μάθουν εκμεταλλευσου σου το. Είναι από τις λίγες δουλειές οικοδομής που δεν μαθαινονται από το YouTube.


Πήγε να μου μάθει ένας μηχανικός στη δουλειά (ο ίδιος κάνει από χόμπυ διάφορες κατασκευές και όταν χρειαστήκαμε έναν κάδο από κάτι σίδερα μας το έκανε μόνος του). Αλλά, παρόλο που μου είχε δώσει μία γαμάτη μάσκα που έχει ο ίδιος, πόνεσαν τα μάτια μου το 2λεπτο... :vava:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#500149 Είχες λάθος τζάμι τότε, εδώ παίζουμε με μπιχλαίικες καταστάσεις :adminpower:

Εικόνα

Είναι |λογοκρισία| μου που δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα να μάθω, με τόσο καιρό που περνάω πάνω στο καράβι.

Εχουμε σπεσιαλίστες (η δουλειά που κάνουμε ειναι να κολάμε σωλήνες και να τους πετάμε στη θάλασσα :lol: ) και ο welder foreman είναι και φίλος :lol:
Βέβαια πλέον όλα γίνονται αυτοματοποιημένα με πατενταρισμένα συστήματα και ελάχιστη παρέμβαση, αλλά οι τυπάδες είναι μάστορες
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#500173
Red Garland έγραψε:Η ηλεκτροκολληση είναι ολόκληρη τέχνη. Χώρια την ακρίβεια στο χέρι θέλει σκέψη η κάθε κόλληση. Από την ένταση της μηχανής ανάλογα με το σίδερο μέχρι τη φορά που θα ακολουθήσεις, που θα το πιάσεις για να μη στραβώσει κτλ.
Αν σου μάθουν εκμεταλλευσου σου το. Είναι από τις λίγες δουλειές οικοδομής που δεν μαθαινονται από το YouTube.


+πολλα

Η ηλεκτροκολληση φαινεται ευκολη αλλα πραγματικα ειναι τεχνη. οι πρωτες προσπαθειες ειναι στην κυριολεξια Μπεννυ Χιλλ :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#500175
rx8_drifter έγραψε:https://allseas.com/equipment/welding-equipment/

χάζεψε τις φωτό απο κάτω
Αμα θες NDT inspection δώσε σήμα :shifty:

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#500262
rx8_drifter έγραψε:Είχες λάθος τζάμι τότε



Έγραψα ρε, πως μου είχε δώσει ο τύπος τη μάσκα του, η οποία είναι απλά γαμάτη και τη χρησιμοποιεί συνεχώς. Την είχε πληρώσει χοντρά. Ο συνάδελφος που κόλλησε πολύ περισσότερο δεν είχε θέμα, κάτι με τα μάτια μου ίσως;;; :hmmm: