Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493225
PeterPan έγραψε:Καλά οι τύποι είναι τρομεροί. Θα αλλάξω πρίζες όπως τις επιθυμώ κ φυσικά εδώ όλα πληρώνονται. Αυτό σημαίνει 7 ώρες εργατικά στους αρχιτέκτονες :dizzy: με 94€ εργατικά την ώρα :dizzy: . Kilomeater φαντάζομαι κ σε εσάς έτσι ήταν.


Εννοείται, η παραμικρή αλλαγή πληρώνεται έξτρα, μεταφορά ή προσθήκη σε πρίζες, τιμοκατάλογος..... Εδώ άλλο χρώμα τοίχο βάλαμε και έκανε υπολογισμό στο έξτρα κόστος και ανθρωποωρες επειδή θα έκανε κοψίματα στο ταβάνι.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493226 Εγώ έχω καταργήσει όλα τα καλώδια όπου γίνεται, wifi streaming κτλ.
Ούτε κεραία δεν έβαλα παρόλο που έχει καλωδίωση πριζες κοντά κτλ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#493227 Σε εμένα προέβλεψε ο κατασκευαστής και για τις θέσεις τηλεοράσεων στους τοίχους πέρασε σωλήνα μέσα από τον τοίχο ώστε όλα τα καλώδια να περνάνε από εκεί.

Τα καλώδια του ήχου θα τα περάσω κάτω από το πάτωμα στις σωλήνες που περνάνε τα ομοαξονικα των πριζών τηλεόρασης γιατί έχω ακριβώς απέναντι τέτοιες στο σαλόνι. Δεν ήθελα να γεμίσουμε τρύπες γιατί ήδη θα κάνει για τα μάτια του συναγερμού.
Αν και τωρα που το σκέφτομαι περνάνε και από εκεί καλώδια ηχου εύκολα.

Το παρόν ήχοσύστημα ευτυχώς είναι ασύρματο οπότε δεν έχει πολλά καλώδια.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493229
KiloMeater έγραψε:Εγώ έχω καταργήσει όλα τα καλώδια όπου γίνεται, wifi streaming κτλ.
Ούτε κεραία δεν έβαλα παρόλο που έχει καλωδίωση πριζες κοντά κτλ

Για πες, με τηλεόραση πως παίζεις? πχ στο δωμάτιο πέρα από το smart, πως βλέπεις κανάλια? Συνδέεις σε κεραία την τηλεόραση?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#493230
PeterPan έγραψε:Στο σπίτι σχεδιάζω τα ηλεκτρολογικά ........

Eνα σετ πρίζες, ακόμα και τελικά άχρηστες-"ξεκάρφωτες", δεν είναι αισθητικά άσχημο. Εν ανάγκη , με ένα κάδρο, ένα ψηλό έπιπλο που ίσως τοποθετηθεί στο σημείο με ένα βάζο κλπ, καλύπτονται. Το ξεκρέμαστο καλώδιο, είναι πραγματικά άσχημο.
Για την TV, το σωστό ύψος για πρίζες είναι 1,40μ . Ούτως ή άλλως, θα "ρυθμίστεί" με το μέγεθος της οθόνης, τοποθετώντας πιο πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά κλπ. Σε κρεβατοκάμαρα δε, που θα είσαι και ξάπλα βλέποντας "υπο γωνία", ακόμα και το 1,50μ είναι λογικό.
Για το καλώδιο ηχείων, σου προτείνω να περάσεις ένα διπλό με πρόσθετη εξωτερικό περίβλημα για ... πάν ενδεχόμενο φθορών . Πχ: PROFESSIONAL VOICE CABLE 2.5RND -> https://electronicroom.eu/el/191-SOUND
Τα κλασικά κοκκινόμαυρα καλώδια ηχείων , είναι της πλάκας και εύκολο να φθαρούν στο πέρασμα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493231
dimitrisB έγραψε:
PeterPan έγραψε:Στο σπίτι σχεδιάζω τα ηλεκτρολογικά ........

Eνα σετ πρίζες, ακόμα και τελικά άχρηστες-"ξεκάρφωτες", δεν είναι αισθητικά άσχημο. Εν ανάγκη , με ένα κάδρο, ένα ψηλό έπιπλο που ίσως τοποθετηθεί στο σημείο με ένα βάζο κλπ, καλύπτονται. Το ξεκρέμαστο καλώδιο, είναι πραγματικά άσχημο.
Για την TV, το σωστό ύψος για πρίζες είναι 1,40μ . Ούτως ή άλλως, θα "ρυθμίστεί" με το μέγεθος της οθόνης, τοποθετώντας πιο πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά κλπ. Σε κρεβατοκάμαρα δε, που θα είσαι και ξάπλα βλέποντας "υπο γωνία", ακόμα και το 1,50μ είναι λογικό.
Για το καλώδιο ηχείων, σου προτείνω να περάσεις ένα διπλό με πρόσθετη εξωτερικό περίβλημα για ... πάν ενδεχόμενο φθορών . Πχ: PROFESSIONAL VOICE CABLE 2.5RND -> https://electronicroom.eu/el/191-SOUND
Τα κλασικά κοκκινόμαυρα καλώδια ηχείων , είναι της πλάκας και εύκολο να φθαρούν στο πέρασμα.

ωραία, ευχαριστώ.
γενικά κάνετε brainstorming, πρέπει να τελειοποιήσω την παραγγελία το ΣΚ. ό,τι Σκέφτεστε εκφράστε το. Συναγερμό δε θα βάλω, το ξεκαθαρίζω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493249
PeterPan έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Εγώ έχω καταργήσει όλα τα καλώδια όπου γίνεται, wifi streaming κτλ.
Ούτε κεραία δεν έβαλα παρόλο που έχει καλωδίωση πριζες κοντά κτλ

Για πες, με τηλεόραση πως παίζεις? πχ στο δωμάτιο πέρα από το smart, πως βλέπεις κανάλια? Συνδέεις σε κεραία την τηλεόραση?
Μέσω Amazon stick, live κανάλια σπάνια βλέπω, κυρίως Netflix και Amazon Prime.
Έχω όμως και μια συνδρομή, Nova like, που παίζει όλα τα ελληνικά κανάλια. Τρέχει μέσω android app το οποίο έγινε side load στο stick
Hd1080 το stick παίζει άνετα χωρίς lag η αλλο πρόβλημα ταινίες.
Τα κρατικά τα τοπικά πάλι μέσω internet αν τα θες

Για συναγερμό που είπες, ενώ έφτιαξα μόνος μου ασύρματο, πήρα μια γνωστή μάρκα τη σεταρα τέλος.
Ήμουνα ανάμεσα στο καθόλου η.αυτό, αλλά μόνο και μόνο η πρόσβαση στο σπίτι μέσω app όταν λείπεις (πχ κάμερα, ηχεία) είναι κάτι

Επίσης φωτιστικά έχω βάλει smart λάμπες και παίζουμε είτε από κινητό είτε με σενάρια η αισθητήρα. Τους διακόπτες στον τοίχο στο καθιστικό πχ προσωπικά δεν τους αγγίζω σχεδόν ποτέ
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#493265 Τα ηχεία που είδα ίσως δεν είναι τα πιο κατάλληλα για πίσω. Προτιμάμε για πίσω, ηχεία με καλή διασπορά, αν αυτά είναι σχεδιασμένα για πίσω καλώς.
Εγώ αφού πέρασα από την φάση του 5+1 αισθάνομαι απόλυτα ικανοποιημένος από το 2+1 και η απλότητα της διάταξης σε σχέση με το αποτέλεσμα με κέρδισε. Είσαι σίγουρος για τα πίσω;

Το ύψος της μπρίζας για τηλεόραση είναι σχετικό. Θέλεις να κρυφτεί από την τηλεόραση (ή εύκολα από πίνακα) αλλά δεν θέλεις να είναι στο πιο παχύ σημείο της τηλεόρασης και να αναγkάζει την τηλεόραση να βγαίνει πιο μακριά από τον τοίχο. Οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν εσοχή στο πίσω δεξί μέρος όπου και όλα τα βύσματα, μάλλον προς τα εκεί θα έβαζα την μπρίζα.
Και ο καθένας έχει διαφορετική διαμόρφωση χώρου, σε άλλο ύψος τη θέλεις αν είναι πάνω από μεγάλο τζάκι και σε άλλο αν είναι πάνω από χαμηλό επιπλάκι.

Πάντως αν είναι να έχεις στην ίδια γειτονιά τηλεόραση, καλωδιακή/δορυφορική, τηλέφωνο, modem/router, DVD player, παιχνιδομηχανή, μετατροπέα optical-analog, chromecast, powerline και στερεοφωνικό που βολεύει για να τα συνδέσεις όλα μεταξύ τους αλλά δύσκολα θα βάλεις όσες μπρίζες χρειάζονται. Θα χρειαστείς και πολύμπριζα που αξίζει να έχεις προβλέψει ως προς θέση χρώμα κλπ. Και ίσως και κάποια πρόβλεψη για οργάνωση/κρύψιμο καλωδίων.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493269 Και εγώ σε ενα σημείο τα εχω όλα, αλλά με ενα επιπλο καλύπτεσαι για κανα δυο πολυ πρίζα χωριςνα φαίνονται και κρύβεις όλα τα καλώδια από πίσω .
4 πρίζες εχει βγάλει εκεί που ειναι αυτή η σύνθεση και πάλι δε φτάνουνε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493396 Σχετικό ασχετο με οικοδομες.
Κάθε φορά που πάμε για περπάτημα στον πάνω μαχαλά, το seestadt, χαζεύουμε με τη τάξη.
Αν κάποιος εχει παίξει sim city, Ε αυτό είναι η υλοποίηση στην πραγματικότητα.
Φτιάξανε πριν λίγα χρόνια τον σταθμό μετρό στο πουθενά και χτίζουνε μια μικρή πόλη γυρω γύρω... Όλα είναι στην θέση τους
Όταν περπατάς εκεί νιώθεις ότι κάποια στιγμή θα ακούσεις το σκηνοθέτη να λέει cuuuuut και ξαφνικά θα σταματήσουν τα παιδάκια να παίζουν, ο κοσμός να περπατάει κτλ
Εικόνα

Εκεί δίπλα είναι και το hoho tower, που αυτή τη στιγμή αποτελεί αρχιτεκτονική πρωτιά παγκοσμίως
Άβαταρ μέλους
By dimik
#493424 Θυμίζει λίγο σοβιετικά μπλοκς εργατικών κατοικιών πάντως.


Σε άλλα νέα προχωράμε δυνατά με υδραυλικά και ηλεκτρολογικα....

Βλέπουμε μπάνιο σοφίτας, μπάνιο master bedroom, μπάνιο κοινό, βρύση μπαλακονιου, AC κουζίνας, κουζίνα, wc ξένων και ηλεκτρολογικο πινακα
,


ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#493434 Μαρουσκα το εβιαν...
:s_hang :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By dimik
#493441
KiloMeater έγραψε:Πότε σου είπαν οτι μπαίνεις μέσα;


30/9 γράφει το συμβόλαιο, ο μηχανικός μου είπε αρχές καλοκαιριού. Πιστεύω το αργότερο Αύγουστο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493453
dimik έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Πότε σου είπαν οτι μπαίνεις μέσα;


30/9 γράφει το συμβόλαιο, ο μηχανικός μου είπε αρχές καλοκαιριού. Πιστεύω το αργότερο Αύγουστο.


το χρονοδιαγραμμα μου θυμιζει τα δικα μου
τετοιο καιρο πέρυσι ηταν λιγο πιο προχωρημενα τα μαστορεματα αλλα οχι πολυ και μας ειχανε πει τελος Ιουνη
Τελικα μπηκαμε 1 Αυγουστου αλλα στο μεταξύ επεσε ποοοοοοοοολυ τρεξιμο και προσπαθεια για να γινει αυτο
και μετα ειχα ενα 5μηνο μαστορεματα σχεδον σε καθημερινη βαση μετα που γυρναγα απο τη δουλεια και τα ΣΚ

καλη δύναμη !