Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#492303
gianik έγραψε:Στο μπαλκόνι, ψηλά στο ταβάνι, δίπλα στην υδρορροη (σε 2 διαφορετικά σημεία) που έρχεται από την ταρατσα, μπάζει υγρασία.. Από πάνω ακριβώς είναι η ταράτσα. Τι μπορεί να φταίει;
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά από τις φώτο..
ΕικόναΕικόναΕικόνα

.

Στο πανω μπαλκονι εχει θεμα το σιφωνι που οδηγει τα νερα στην υδροροη.
Πως ειναι στο δικο σου μπαλκονι?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#492305
nEK έγραψε:
gianik έγραψε:Στο μπαλκόνι, ψηλά στο ταβάνι, δίπλα στην υδρορροη (σε 2 διαφορετικά σημεία) που έρχεται από την ταρατσα, μπάζει υγρασία.. Από πάνω ακριβώς είναι η ταράτσα. Τι μπορεί να φταίει;
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά από τις φώτο..
ΕικόναΕικόναΕικόνα

.

Στο πανω μπαλκονι εχει θεμα το σιφωνι που οδηγει τα νερα στην υδροροη.
Πως ειναι στο δικο σου μπαλκονι?
Ακριβώς από πάνω είναι η ταράτσα. Θα τραβήξω αύριο φώτο.

.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#492344 Α. το πανω σιφωνι μπαζει - πλεον - απο το χειλος
β. αν ειναι πλακακι καποιος αρμός την εχει ακουσει ( η περιπτωση μου ) το τσιμεντο ειναι υδατοπερατο αν δεν εχουν γινει τα καταλληλα..
γ. η εκγυβωτισμενη σωληνα καπου εχει ( ή μπηκε) σπασμενη ραγισμενη οτι θες και τωρα χανει....

Απο πανω ειναι το θεμα οχι απο "κατω"...

Να φανταστεις οτι για να διορθωσω ( κι οχι πασαλειψω) το αντιστοιχο προβλημα πρεπει να ξηλωσω τη μιση ταρατσα απο τα πλακακια..... :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#492402 Eφόσον είναι σε κοινόχρηστο χώρο το πρόβλημα πρέπει να αναλάβει το κόστος η διαχείρηση.

Ούτε το σπίτι του Άδωνι σε τέτοιο χάλι ρε γιαννικ :sorry:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#492405
rx8_drifter έγραψε:Eφόσον είναι σε κοινόχρηστο χώρο το πρόβλημα πρέπει να αναλάβει το κόστος η διαχείρηση.

Αυτές τις μλκίες έλεγε κι ο τζι, και κατέληξε με 17.5 βαθμούς το θερμοστάτη. Και το μαρτς κατεβαίνει ο διακόπτης.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#492437
fokion έγραψε:Α. το πανω σιφωνι μπαζει - πλεον - απο το χειλος
β. αν ειναι πλακακι καποιος αρμός την εχει ακουσει ( η περιπτωση μου ) το τσιμεντο ειναι υδατοπερατο αν δεν εχουν γινει τα καταλληλα..
γ. η εκγυβωτισμενη σωληνα καπου εχει ( ή μπηκε) σπασμενη ραγισμενη οτι θες και τωρα χανει....

Απο πανω ειναι το θεμα οχι απο "κατω"...

Να φανταστεις οτι για να διορθωσω ( κι οχι πασαλειψω) το αντιστοιχο προβλημα πρεπει να ξηλωσω τη μιση ταρατσα απο τα πλακακια..... :( :( :(


Και ποιος ειναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#492508 οταν φτιαξει ο καιρος απο βροχες.. ανεβαινεις με ενα μαστορα και ξυλωνει γυρω γυρω απο την υδροροη.... θα δεις σιγουρα το σημειο που φταιει, (ισως ειναι και αρμος.... ) μια φωτογραφια θα βοηθουσε. Το κακο με το νερο ειναι ειναι οτι μπορει να μπαινει απο καπου και να ξερναει εκει που εχει ευκολη διοδο.... εαν ειναι πολλα χρονια χωρις προβλημα και τωρα το παρουσιασε ισως ειναι θεμα εκει γυρω απο την υδροροη. την ξυλωνεις και την ξαναφτιαχνεις με καλα υλικα και προσωπικα θα εβαφα και ενα τετραγωνο 2Χ2 με το Hyperdesmo...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#493202 Χαζευοντας FB χτες καπου ειδα οτι υπαρχουν τεχνικοί που έρχονται με μια θερμική (????) καμερα και "κοιτανε" τον τοιχο και βλέπουν που ξεκιναει το νερο

Δυστυχώς δε το ξαναβρισκω
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493219 Στο σπίτι σχεδιάζω τα ηλεκτρολογικά κ θέλω να βάλω 2 γραμμές για τα καλώδια των πίσω ηχείων του hifi που θα πηγαίνουν στον απέναντι τοίχο από εκεί που θα μπει το στέρεο για να γίνει dolby stereo (να έχω 4 ηχεία δλδ).

Τα ηχεία θα είναι τα "μικρά", δλδ αυτά https://www.grobi.tv/audiohifi/lautspre ... E8QAvD_BwE

Η απόσταση θα είναι για τη κάθε διαδρομή ~10 μέτρα. Τι καλώδιο να περάσουν? Λόγω μεγάλης απόστασης σκέφτηκα 2,5mm² παρά 1,5mm².
Τί προτείνετε?

Καλά οι τύποι είναι τρομεροί. Θα αλλάξω πρίζες όπως τις επιθυμώ κ φυσικά εδώ όλα πληρώνονται. Αυτό σημαίνει 7 ώρες εργατικά στους αρχιτέκτονες :dizzy: με 94€ εργατικά την ώρα :dizzy: . Kilomeater φαντάζομαι κ σε εσάς έτσι ήταν.

Θέλω να βάλω μια τηλεόραση στον τοίχο. Στην περίπτωση αυτή σκέφτομαι να βάλω πρίζα στο ύψος 1,20μ από το πάτωμα κ μια υποδοχή για κεραία. Τί προτείνετε? Καλή ιδέα ή μήπως δεσμεύει μετά η ξεκάρφωτη πρίζα αν τελικά δε μπει τηλεόραση? Θέλω να γλιτώσω να φαίνεται καλώδιο ξέμπαρκο σε περίπτωση που όντως τη βάλω...