Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#526047 Το είχα κοιτάξει κι εγώ πριν από χρόνια. Είχα δει ότι υπάρχουν διαφορές σημαντικότατες από κατασκευαστή σε κατασκευαστή.
Μπορεί να έχεις κάποιους περιορισμούς σε σχεδίαση (ειδικά με κάποιους κατασκευαστές ή σε περίεργο σχέδιο) αλλά σε θέματα μόνωσης, υλικών, φινιρίσματος είναι μια χαρά. Στο μείον οι δυνατότητες τροποποίησης.
Είχα καταλήξει ότι αν πάρεις κάτι καλό το βασικό πλεονέκτημα είναι ο χρόνος. Που είναι σημαντικό γιατί έχει να κάνει όχι μόνο με το πόσο θα το περιμένεις μέχρι να τελειώσει αλλά και με το πόσο από το δικό σου χρόνο θα σπαταλάς για να ασχολείσαι να τους προσέχεις κλπ.
Στα υπέρ το ότι είναι πιο δύσκολο να σου κάνουν βλακειούλες/κλεψιές μια και έρχεται κομμάτι κομμάτι έτοιμο.
Λόγω των 2 υπέρ άνετα θα το προτιμούσα σαν λύση για απλό σχεδιαστικά οίκημα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#526356
Serf έγραψε:Θα ήθελα να ακούσω γνώμες/ προδιαγραφές/ κτλ για προκατασκευασμένα σπίτια από σκυρόδεμα μιας και είμαστε στην φάση αναζήτησης της διαδοχής κατάστασης του καμμένου.

< Note >


+
Γρήγορη κατασκευή
Τυποποιημένα ηλεκτρομηχανολογικά
Σημαντικά μειωμένες εργατικές εισφορές
Σημαντικά μειωμένο τελικό κόστος
Αντισεισμικά
Λόγω της έδρασης απουσία ανερχόμενης υγρασίας



Είναι νομίζω προφανές ότι προκατ από προκατ έχει τεράστια διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#527161 Χρειάζομαι συμβουλές για βαφή τοίχων. Καλώς γράφω σε αυτό το θρεντ;
Αν ναι, θέλω να βάψω 1 δωμάτιο που είναι ήδη βαμμένο. Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθώ; τρίβω και ασταρώνω πάνω στο παλιό χρώμα; τι γυαλόχαρτα χρειάζομαι; κάποιο ειδικό αστάρι;

Επίσης για να βάψω φρεσκοσοβατισμένο τοίχο, που προφανώς δεν έχει βαφεί πιο πριν, τί κάνω; Αστάρι και βάψιμο; αλλάζουν τα υλικά;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#527164 Για το ήδη βαμμένο στοκαρεις τρύπες, ρωγμές, τις τρίβεις και βαφεις. Δεν θέλει ασταρι η άλλη προεργασία.

Για το σοβατισμενο, τρίψιμο ασταρωμα, βάψιμο.
Θα μπορούσες επίσης να το σπατουλαρεις αλλά μάλλον θα παιδευτεις.

Για το ασταρωμα τώρα ένα τιπ.
Ρίξε λίγο χρώμα από αυτό που θα βάψεις μέσα στο ασταρι. Θα χρωματίσει λίγο την επιφάνεια και θα εμφανιστούν ως λευκές περιοχές που θέλουν στοκαρισμα.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By pro
#527180 Βασικά αυτά κάνεις. Από κει και πέρα, παίζει ρόλο και η γενική κατάσταση του τοιχου/ταβανιού (και η όρεξη που έχεις). Εγω σε παλιές κατασκευές πάντα ασταρώνω. Σε παλιά ταβάνια με μεγάλες ρωγμές χρησιμοποιώ ταινία γυψοσανίδας/ρωγμων και μετά στοκάρω. Επίσης σε ταβάνια που δεν ξέρω ποιος τα έχει βάψει και με τι χρώμα, πάντα ασταρώνω γιατί αν έχουν βαφεί με υδρόχρωμα και περάσεις από πάνω πλαστικό θα φουσκώσει.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#527197 Ευχαριστώ και τους 2 σας.
Βαμμένοι τοίχοι: Δεν έχει τρύπες και ρωγμές, αλλά η μικρή ξεκίνησε να ξεκολάει φλούδα το χρώμα και έχει κάνει μια επιφάνεια 20 επί 30 εκατοστά, που φαίνεται το προηγούμενο χρώμα. Εκεί φαντάζομαι στοκάρω για να έρθει στην ίδια επιφάνεια το χρώμα, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#527209 Σωστά. Αφού πρώτα με μια σπάτουλα ξυσεις όσο βγαίνει εύκολα.


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#527241 Έγινε σήμερα το σέρβις τριετίας στον ηλιακό. Νομίζω ήταν η κατάλληλη στιγμή, οριακή ως προς την κατάσταση του ανοδιου.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#527245 Σωστόοοοος! Εμάς έσκασε πριν κάνα μήνα στο πατρικό και δεν ήταν κανείς εκεί και έγινε πισίνα η ταράτσα. 10ετίας, ψιλοκαλός υποτίθεται αλλά από συντήρηση μηδέν.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#527247 Τα πιθανά σημεία ρηγμάτωσης σοβά (άρα και χρώματος) είναι η νοητή προέκταση του "Γ" της κάσας κάθε πόρτας. Η βέλτιστη λύση είναι η όπλιση του σοβά τοπικά με μια λωρίδα πλέγματος
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#527345 εκει εισαι?
κατι παρομοιο εφτιαξε ο πρωην προεδρος του δικηγορικου συλλογου στο χωριο μου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#527349
Y.V έγραψε:Μπα! Απλως ενας γνωστος μου την εστειλε!

θα μπηκε η θαλασσα μεσα :shifty: