Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#551254
dimviii έγραψε:
red_monster έγραψε:Ντιμάκο ξέρεις τους Ιταλούς της Hammer srl ?

https://www.hammersrl.com/?lang=en


:hmmm:


ιδεα δεν εχω,βασικα τι δουλεια εχω με αυτα εγω? :lol:


Επειδή γυρίζεις και μυρίζεις
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#551344
sknipper έγραψε:Σε μπάνιο θέλω να ξηλώσω παλιά μπανιέρα και να το κάνω ντους. Αλλά να είναι μισοανοιχτό, θέλω να αποφύγω να βάλω βάση και θα προτιμούσα κατευθείαν στο πλακάκι με ρύση.
Πόσο χώρο χρειάζεται κάτω από το πλακάκι για να μπούνε οι σωλήνες σιφώνι κλπ (και τι άλλο τυχόν χρειάζεται να μπει από κάτω); Και πως ξέρεις πόσο μπορείς να σκάψεις για να μην βγεις στο μπάνιο του αποκάτω;

dimitrisB έγραψε:Επειδή την "πάτησα" ήδη με τον HF, όταν ζήτησε λύση για αρμό, χωρίς να αναφέρει ότι ήταν 2 εκ πλάτους, άρα άλλες λύσεις ώστε να καλυφθεί και αισθητικά το σημείο αφού ήταν σε εσωτ. χώρο κλπ, κλπ, ... δεν σου απαντώ.
Γράψε αναλυτικά : "Θα ανακαινίσω όλο το μπάνιο, απο μηδενική βάση" ή "θέλω να αντικαταστήσω μόνο τη μπανιέρα και στη θέση της να βάλω ντούς, το υπόλοιπο δάπεδο-σωληνώσεις κλπ θα παραμείνουν ίδια", κλπ, κλπ .... για να πώ το κάτι τις μου.
Γράφετε και δεν Περιγράφετε τα πράγματα , λές και έχουμε έρθει , είδαμε το πρόβλημα-χώρο και ... δώσαμε και προσφορά! :lol:
Με απογοητεύετε ρε γμτ! :(
Μια χαρά τα είπα. Ναι θα ξηλωθούν όλα, πλακάκια, είδη υγιεινής, σωλήνες αν χρειάζεται και τα νέα θα μπούνε στις ίδιες θέσεις. Οπότε δεν έχει σημασία το υπόλοιπο μπάνιο, το θέμα είναι πως θα πάω από μπανιέρα σε ντουσιέρα, αν γίνεται χωρίς ξεχωριστή βάση.
trident1971 έγραψε:Ο πατος της μπανιερας λογικα ειναι αρκετα ψηλοτερα απο το πατωμα, αρα δεν χρειαζεται να σκαψεις, ισως χρειαζεται και να σηκωθει λιγο το επιπεδο
Το αντίθετο εννοείς, βλέπε παρακάτω.
dimik έγραψε:Πάντως όπως το περιγράφεις sknipper νομίζω η λύση είναι να την κάνεις λιιιγο υπερυψωμένη την χτιστή ντουζιέρα.
Στις δικές μου πέρασαν πρώτα όλες τις σωληνώσεις για σιφόνια κλπ στο δάπεδο, μετά έριξαν "τσιμέντο" να τις καλύψουν και μετά πλακάκι συν τις απαραίτητες μονώσεις κάτω από το πλακάκι της ντουζιέρας. Στην μπανιέρα έβαλαν πλακάκι σε όλο το μπάνιο, μετά στήριξαν την ντουζιέρα σε ελαφρόπετρα και μετά την ¨εχτισαν"
Τώρα να βγάλεις την μπανιέρα, η οποία πρέπει λογικά να κάθεται ήδη ψηλά έχοντας 2 τούβλα απο κάτω και να φτιάξεις χτιστή ντουζιέρα δεν πρέπει να θέλει κάτι εφόσον το σιφόνι υπάρχει ήδη και θα παραμείνει στην ίδια θέση όπως και οι βρύση. Απλά θα ξηλώσουν το πάτωμα στο σημείο για να κάνουν κάποια έξτρα μόνωση και μετά θα βάλουν πάλι πλακάκι από πάνω, δεν νομίζω η μόνωση να κάνει κάποια υψομετρική διαφορά.
Ο πάτος της μπανιέρας φυσικά και είναι ψηλότερα άρα έχει άφθονο χώρο για το σιφώνι της. Στη ντουσιέρα όμως δεν θα έχει χώρο από κάτω και έτσι αναγκαστικά έχουν ειδικά, πιο ρηχά σιφώνια. Για αυτό και ρωτάω αν θα χωρέσει σιφώνι σε λιγότερο χώρο ή και πόσο πάτωμα μπορούν να ξηλώσουν (δεν θέλω να παίρνω μάτι τον αποκάτω...).
Αν δεν γίνεται να μείνω στο ύψος του πατώματος η ιδέα για χτιστή ντουσιέρα λίγο υπερυψωμένη προσδίδει μειωμένο ρίσκο για αυξημένες οικειότητες με τον γείτονα και μου αρέσει περισσότερο από τη λευκή βάση ντουσιέρας. Αρκεί να γίνει καλά ώστε να μην έχουμε διαρροές.
Πόσο βάθος θέλουν τα σιφώνια για ντουσιέρες; Κάπου 65-72mm βρίσκω, άνοιξα το πλάι που είναι αφαιρούμενο κι έριξα μια ματιά κάτω από τη μπανιέρα. Δεν ήταν εύκολο να μετρήσω και είχε και αρκετό χώμα/πετραδάκια αλλά λίγο τα καθάρισα σε ένα σημείο μέχρι που βρήκα επίπεδο και έχει περίπου 7,5-8,5+εκμ μέχρι εκεί που αρχίζει το πλακάκι οπότε μάλλον οκ. Και αν χρειαστεί να ανέβει και το πάτωμα 1-1,5 πόντο μια χαρά είμαι γιατί το πάτωμα του διαδρόμου είναι κάπου εκεί.
Κάποια προτίμηση σε σχήμα (γραμμοειδές, τετράγωνο, στρογγυλό, γωνιακό); Είναι πιο εύκολο το γωνιακό κατασκευαστικά από θέμα ρύσης;
Κάποιες γενικές συμβουλές-υποδείξεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#551349 Σιφονι στο πάτωμα του μπάνιου έχει;

Εμένα το σιφονι στο κέντρο του μπάνιου είναι στην ουσία μια σωλήνα η οποία ενώνεται με το σιφονι της ντουζιερας, για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να έχει υψομετρική διαφορά.

Απο την άλλη αν κάνεις το κλασικό χώρισμα με τούβλο όπως στην φωτογραφία δεν βλέπω πρόβλημα στο να "σηκωθεί" 10 πόντους το πάτωμα της ντουζιερας. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#551359
dimik έγραψε:Σιφονι στο πάτωμα του μπάνιου έχει;
Εμένα το σιφονι στο κέντρο του μπάνιου είναι στην ουσία μια σωλήνα η οποία ενώνεται με το σιφονι της ντουζιερας, για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να έχει υψομετρική διαφορά.
Απο την άλλη αν κάνεις το κλασικό χώρισμα με τούβλο όπως στην φωτογραφία δεν βλέπω πρόβλημα στο να "σηκωθεί" 10 πόντους το πάτωμα της ντουζιερας. Εικόνα
Δεν υπάρχει σιφώνι στο πάτωμα, δεν συνηθίζεται στη χώρα τούτη....
Αυτό που έχεις στη φωτό, το σκαλοπάτι, θα γίνει αν δεν χωράει σιφώνι. Μάλλον όμως θα χωρέσει οπότε το πάτωμα θα είναι συνεχόμενο (wet room) και απλά θα μπει γυάλινο χώρισμα από την πλευρά του νιπτήρα και θα μείνει ανοιχτό προς τη λεκάνη.
Το μπανάκι είναι 165 βάθος x145 πλάτος. Κατά μήκος του 165 θα είναι νιπτήρας με επιπλάκι+καθρέφτης και μετά γυάλινο χώρισμα και ανοιχτή ντουσιέρα. Φαντάζομαι η τελική ισορροπία θα αποφασιστεί στο τέλος όταν πρέπει να μπει το χώρισμα αλλά εσείς πώς προτείνετε να χωριστεί, 75/90 ή 70/95;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#551722 @ sknipper
13 & 14 Ιανουαρίου 2018
viewtopic.php?p=473944#p473944
dimitrisB έγραψε:......................
Ντουζιέρα, εφόσον δεν είναι ήδη έτοιμο το μπάνιο, σου προτείνω να ζητήσεις κατασκευή υποκαθήμενης, στις διαστάσεις που θα αποφασίσεις, ενώ και η πόρτα της καμπίνας θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε 50 εκ.
+
viewtopic.php?p=473969#p473969
dimitrisB έγραψε:Ντουζιέρα "Υποκαθημενη" = ο όποιος χώρος (διαστάσεις) δαπέδου θα αποτελεί τη ντουζιέρα, κατασκευάζεται 6-7 εκ πιό κάτω απο την επιφάνεια του υπόλοιπου"δωματίου" στο μπάνιο, ώστε να αποτελεί μια "πισίνα" στην οποία θα μπαίνεις και θα πέφτουν τα νερά, χωρίς να έχεις να "ανέβεις" σκαλάκι για να μπείς, αλλά να "κατεβαίνεις" και να μπαίνεις.
Προφανώς και αυτη ντύνεται με το χ-ψ πλακάκι που θα επιλέξεις.


Τελικό βάθος "πισίνας" [υποκαθήμενης ντουζ(σ)ιέρας] με τοποθετημένο πλακάκι = 2,5-3 εκ. έναντι επιφάνειας δαπέδου μπάνιου.
Με 6 εκ. βάθος το σιφόνι = 9 εκ. βάθος κατασκευής σιφωνιού στο τσιμέντο της πλάκας/δαπέδου, πάνω στο οποίο θα δουλέψει ο μάστορας για να στήσει στη συνέχεια την κατασκευή / πλακάκια/σωληνώσεις κλπ.

Τέτοια κατασκευή βέβαια, ίσως δεν αξίζει για σπίτι που δεν αποτελεί "ιδιοκατοίκηση".
Άβαταρ μέλους
By GTS
#551907 Tιμη ζωνης για ακινητο εκτος σχεδιου πολης και σε αγροτικη περιοχη πως βρισκουμε; Αναφερεται στις δηλωσεις της εφοριας/ΕΝΦΙΑ ή κοιταμε αλλου;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552262
PeterPan έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Καλές δουλειές, υπάρχουν ατέλειωτα πράγματα να φτιάξεις στο σπίτι σου :-)

ευχαριστώ :)
θα ξεκινήσω με Element System https://element-system.com/element-system.html για το υπόγειο κ βλέπουμε ! Έχω κάνει λίστα bookmarks στον browser με όσα πιθανόν θα χρειαστώ :) :lol:


drdino έγραψε:Element system respect.


Κωνσταντίνε τελικά αποφάσισα να βάλω στις αποθήκες όχι το element system, το οποίο είναι πολύ καλό και βολικό, αλλά ανοξείδωτα ράφια εξίσου καλής κατασκευής. Υπάρχουν 2-3 καλές εταιρίες, πολύ καλή είναι η Schulte, εδώ κ το site.
https://schulte-lagertechnik.de/de/prod ... tzbar.html

Το πλεονέκτημα είναι πως δε χρειάζεται να βιδώσω σε τοίχο (ίσως κ η μια μεριά κάθε αποθήκης να είναι γυψοσανίδα, οπότε δε θα παίρνει βάρος).

Είναι μια καλή εναλλακτική για όποιον ενδιαφέρεται. Έχει διάφορα βάθη, επίσης επεκτείνεται το ράφι όσο θέλει κανείς κτλ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#552270 και εγω τέτοια εχω βάλει στην αποθήκη
μου ηταν πιο ευκολα στην συναρμολόγηση χωρις πολλά τρυπήματα σε τοίχους (*) και αρκετά modular

(*) αν και στέκονται μονα τους, οταν αρχίζεις και βάζεις πολλά και βαριά πράγματα καλό ειναι να τα στερεώσεις κάπως για την απίθανη περίπτωση που κα΄ποιος το τραβήξει και πέσει και σε καπακώσει
σε εναν τοίχο πχ που τον εχω γεμίσει ακριβώς οπως στη φωτο που εβαλες με 3 στήλες ,
α) τα εχω δέσει μεταξύ τους
β) εχω κανει απο μια τρύπα στο τσιμέντο πισω και εχω στερεώσει με ενα γάντζο την κάθε στήλη
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552271
KiloMeater έγραψε:και εγω τέτοια εχω βάλει στην αποθήκη
μου ηταν πιο ευκολα στην συναρμολόγηση χωρις πολλά τρυπήματα σε τοίχους (*) και αρκετά modular

(*) αν και στέκονται μονα τους, οταν αρχίζεις και βάζεις πολλά και βαριά πράγματα καλό ειναι να τα στερεώσεις κάπως για την απίθανη περίπτωση που κα΄ποιος το τραβήξει και πέσει και σε καπακώσει
σε εναν τοίχο πχ που τον εχω γεμίσει ακριβώς οπως στη φωτο που εβαλες με 3 στήλες ,
α) τα εχω δέσει μεταξύ τους
β) εχω κανει απο μια τρύπα στο τσιμέντο πισω και εχω στερεώσει με ενα γάντζο την κάθε στήλη

από ποια εταιρία αγόρασες?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#552272 Ράφια που θα σηκώνουν βάρος καλό είναι να στερεώνονται σε τοίχο ή ταβάνι.Περίπτωση σεισμού,μικρού παιδιού που θα σκαρφαλώσει κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#552273 ειχε στο hornbach πολλά , πήγα και ειδα απο κοντα ποια μου αρεσανε σα μέγεθος και κατασκευή και πηρα
δε θυμαμαι να σου πω τον κατασκευαστή
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#552274
bill33 έγραψε:Ράφια που θα σηκώνουν βάρος καλό είναι να στερεώνονται σε τοίχο ή ταβάνι.Περίπτωση σεισμού,μικρού παιδιού που θα σκαρφαλώσει κλπ.


δεν εχουμε σεισμούς :-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552289
KiloMeater έγραψε:ειχε στο hornbach πολλά , πήγα και ειδα απο κοντα ποια μου αρεσανε σα μέγεθος και κατασκευή και πηρα
δε θυμαμαι να σου πω τον κατασκευαστή

Ναι τα Schulte τα έχει στο hornbach.

Bill τα συγκεκριμένα είναι σταθερά πολύ. Τα είδα στο νοσοκομείο μου πρώτη φορά κ δοκίμασα να τα ανατρέψω. Έχουν πόδια που προεξέχουν του ραφιού οπότε το σταθεροποιούν καλύτερα. Επειδή είναι για το υπόγειο κ εκεί παιδιά δε θα πάνε μόνα κ επειδή δεν έχουμε σεισμούς δε θα έχω πρόβλημα. Άλλωστε δεν έχω κ τίποτα τελείως βαρύ να βάλω. Τα βενζινοκίνητα, χριστουγεννιάτικα στολίδια, καθαριστικά αυτοκινήτου κ ψιλοπράγματα. Βαριά εργαλεία κτλ θα μπουν στα κάτω ράφια.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#552294 καλά μην το λες, επειδη χωράνε/σηκώνουν πάαααρα πολλά πράγματα (εγω εχω πάρει αυτα που ειναι 2 μετρα σε υψος συν του οτι μπορείς να βάλεις πράγματα και απο πάνω) καταλήγουν να σηκώνουν πολύ βάρος .
αλλα γενικά ειναι πολύ σταθερά και απο μόνα τους, εξαιρετικά απίθανο να εχεις πρόβληνμα και χωρις στερέωση στον τοίχο