Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#448933 Η ιδέα είναι αν πουληθεί να ξεχρεωθεί το δάνειο πλήρως (υπολείπεται χρέος περί τα 2/3 της τιμής πώλησης). Η γυναίκα μου είναι ο πωλητής. Και έρχεται δήθεν υποψήφιος αγοραστής και ζητάει πλήρη φάκελο με δεν ξέρω κι εγώ τι επικυρωμένα κλπ και τα θέλει για 3 μήνες για να τα μελετήσει.... Τίποτα δε θα πάρει αλλά με την ευκαιρία αυτή ρώτησα τι υποχρεώσεις έχει ο πωλητής και τι ο αγοραστής.
Νομίζω σε τυχόν ενδιαφερόμενο το πολύ να του πω τον αριθμό του συμβολαίου ή να του δώσω τον αριθμό μετεγγραφής στο υποθηκοφυλακειο και να βάλει το δικηγόρο του να βρει αν είναι όλα εντάξει. Προβλέται κάτι παραπάνω; Ενεργειακό πιστοποιητικό, καταστατικό πολυκατοικίας, σχέδιο ηλεκτρολόγου, συμφωνία δανείου.....
Και αν ξέρετε να παίζουν τίποτα κομπίνες πείτε μου.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#448952
popolaros έγραψε:εχουμε ενα διαμερισμα με πυλωτη απο κατω. υπαρχει τροπος να μειωθει το κρυο που θα ερχεται απο κατω; να μπουν διπλα χαλιά; υπάρχει κάποιο φύλλο μονωτικου υλικου που ισως να μπαινει ΚΑΤΩ απο το χαλί;

ιδεες;



Laminate με μόνωση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#449319 Είμαι σε φάση που περνάω τα πλακάκια σε κείνη την αποθήκη που έκανα τη σκάλα με τα τσιμεντόλιθα.
Η σκάλα έγινε τόσο ορθογώνια που κάτσανε ακριβώς τα πλακάκια χωρίς κόψιμο.
Καιρό είχα να βάλω κσι μάλιστα πάνω σε πλάκα τσιμέντο που την έστρωσα εγώ.
Ε, κάπου στην αρχή μου είχε ξεφύγει λίγο, αλλά μετά και η πλάκα ήρθε πολύ ίσια.
Οπότε παίρνει και λιγότερη κόλλα στα πλακάκια.

Η πρώτη φωτο είναι το γώνιασμα, για να δω που θα ξεκινήσω και πως θα βγει κάθετα το σχέδιο. Ήθελα να πέσει έτσι ώστε στο πάτημα στο τέλος της σκάλας να έχει ολόκληρο πλακάκι. Και ήρθε μια χαρά, ενώ ξεκίνησα από άλλη μεριά.

Έχει ακόμα δουλειά, πέφτει και το φως νωρίτερα και οτι κάνω προλαβαίνω όταν γυρίζω..
Τα είχα παρατήσει και δυό βδομάδες για την ανάβαση καστανιας...ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#449346 Μπράβο μάστορα. Τελικά εγώ πλακάκια δεν κατέχω να βάλω, αφού είδα και τον τύπο που τα έβαλε εδώ στην αυλή, αποφάσισα ότι καλύτερα που δεν το προσπάθησα μονος μου. Δε κάνουμε όλοι για όλα δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By otso
#449354
glf έγραψε:Είμαι σε φάση που περνάω τα πλακάκια σε κείνη την αποθήκη που έκανα τη σκάλα με τα τσιμεντόλιθα.
Η σκάλα έγινε τόσο ορθογώνια που κάτσανε ακριβώς τα πλακάκια χωρίς κόψιμο.
Καιρό είχα να βάλω κσι μάλιστα πάνω σε πλάκα τσιμέντο που την έστρωσα εγώ.
Ε, κάπου στην αρχή μου είχε ξεφύγει λίγο, αλλά μετά και η πλάκα ήρθε πολύ ίσια.
Οπότε παίρνει και λιγότερη κόλλα στα πλακάκια.

Η πρώτη φωτο είναι το γώνιασμα, για να δω που θα ξεκινήσω και πως θα βγει κάθετα το σχέδιο. Ήθελα να πέσει έτσι ώστε στο πάτημα στο τέλος της σκάλας να έχει ολόκληρο πλακάκι. Και ήρθε μια χαρά, ενώ ξεκίνησα από άλλη μεριά.

Έχει ακόμα δουλειά, πέφτει και το φως νωρίτερα και οτι κάνω προλαβαίνω όταν γυρίζω..
Τα είχα παρατήσει και δυό βδομάδες για την ανάβαση καστανιας...ΕικόναΕικόναΕικόνα


καλημερα μαστορα
καταλαβαινω οτι ασχολεισαι ερασιτεχνικα αλλα υπαρχει απο πισω καποιος να το συζητας και να παιρνεις συμβουλες;
Θα ηθελα να κανω ερωτησεις επειδη εχω αγορασει την πρωτη μου μπετονιερα .
Άβαταρ μέλους
By glf
#449468 Σαφώς και δεν είναι για τον καθένα το να περάσει πλακάκια. Εγώ το βάζω με φωτο και λογάκια για να .. πάρει θάρρος όποιος το σκέφτεται. Αυτή πρέπει να είναι η τρίτη φορά που περνάω πλακάκια, κάθε φορά γίνεσαι και πιο έμπειρος.

Ούτε καν μετράω πιο μικρά περάσματα οπως πχ αυτά στην αυλή. Πιο πολύ σαν πέρασμα από μάρμαρα το περιγράφεις καλύτερα.


ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#449469 Otso, κανείς δεν υπάρχει. Αν βέβαια θέλω να κάνω κάτι για πρώτη φορά, θα δω και 4-5 σωστα βιντεάκια youtube για να μη σκαλώσω και να ξερω τι να περιμένω ή τι εργαλεία θέλω.

Βέβαια από το... γυμνάσιο βοηθούσα στο τζαμάδικο του πατέρα οπότε ήμουν πάντα με εργαλεία και οικοδομές.

Μπετονιέρα και γω πέρυσι πήρα. Δυο φορές τη χρειάστηκα ως τώρα. Χρειάζεται, για να μη ψαχνεσαι τελευταια στιγμη και γω εχω πολυ δουλεια στην αυλη μπροστα μου...
Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#449531
popolaros έγραψε:εχουμε ενα διαμερισμα με πυλωτη απο κατω. υπαρχει τροπος να μειωθει το κρυο που θα ερχεται απο κατω; να μπουν διπλα χαλιά; υπάρχει κάποιο φύλλο μονωτικου υλικου που ισως να μπαινει ΚΑΤΩ απο το χαλί;

ιδεες;

Μιας και εχω το ιδιο προβλημα η λυση μαλλον ειναι μια. Εξωτερικη μονωση με γραφιτουχα διογκομενη πολυστερινη(ΕPS).
Άβαταρ μέλους
By glf
#449543
nEK έγραψε:Τι μπετονιερα εχετε παρει? Ηλεκτρικη ή βενζινης, μικρη μεγαλη ποσα καροτσια βγαζει?
Από τη στιγμή που θα είναι μόνο στο σπίτι η πιο σωστή επιλογή είναι η ηλεκτρική.
Εγώ πήρα αυτή για μισό τσουβάλι τσιμέντο, δε θυμάμαι πόσο είναι σε λιτρα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#449562 Το ιδιο, ειναι 180 λιτρα η μισου σακου τσιμεντο λεγεται η 2 καροτσια. Επειδη ειχαν ερθει καποτε με το μεγαλο οδοντωτο γραναζι πλαστικο τα επαιζαν αμεσως , το πρωτο που κοιταμε λοιπον ειναι να ειναι σιδερενιο . Εννοειται ηλεκτρικη και κινεζουλα . ο μαγαζατορας που την πηρα και τον γνωριζω χρονια μου ειπε οτι εχει πουλησει ενα σωρο και δεν εχει παραπονεθει κανενας.
Η τιμη πολυ καλη 230ε , αφου το γραναζι ειναι μεταλικο, το πολυ που να παθει ειναι το ηλεκτρικο μοτερ , ε το ποΛυ πολυ παιρνουμε ενα καλο μεταχειρο.
Βεβαια οι ελληνικες ειναι για μια ζωη και παρα πολυ καλες ,απλα ειναι επαγγελματικες και εχουν ξεκινανε απο την διπλασια τιμη
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#449566 Τέτοια κινέζικη μισού σάκου είχα χρησιμοποιήσει κ εγώ και χρησιμοποιεί και φίλος μάστορας πλακάς. Κανένα πρόβλημα, σκυλί μαύρο, και από μέγεθος μια χαρά για δουλειές στο σπίτι.