Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#383550 Otso

1) Τα λιθόκτιστα κτήρια και η αναστύλωση αυτών είναι γενικά ακριβό σπορ. Αν σου δωσει προσφορά γραφείο που το κατέχει το άθλημα θα σου πέσουν τα μαλλιά. Google it
2) Η πολυουρεθάνη δεν προσφέρει τίποτα στη στατικότητα
3) Από που προέρχεται η υγρασία ; Αν είναι ανιούσα προκαλείται από τη φύση της πέτρας (τριχωειδες φαινόμενο) και οι λύσεις για οριστική απαλλαγή είναι ακριβές. (Φέρε στο μυαλό σου ότι όπου ακουμπάει ελεύθερη επιφάνεια πέτρας με πέτρα η υγρασία βρίσκει δρόμο ανόδου)
4) Η λύση του εκτοξευομενου σκυροδέματος είναι πιθανή επιλογή. Αλλά, αν απαιτείται μεγάλου πάχους κάλυψη με οπλισμό πλην πλέγματος θα χρειαστεί σίγουρα υπό θεμελίωση.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#383560
224v έγραψε:Ένεση πολυουρεθανης δεν προσθέτει τίποτε στη στατικοτητα. Ένεση τσιμεντοκονιάματός ( ειδικού υλικού ρευστου ) με πίεση ώστε να γεμίσει τα κενά της οικοδομής θέλει ειδικό εξοπλισμό. Με αυτη τη μέθοδο όμως μετατρέπεται ο τοίχος σχεδόν σε τοιχίο μεγάλης αντοχής, για πάντα. Το κάναμε, στο Λαύριο στα κτήρια του ΕΜΠ που επισκευασε, ( μετάλλια Σερπιερη). Εγώ στο πατρικό στην Ιθάκη ξήλωσα τον σοβά και αρμολόγησα τις πέτρες. Πολύ καλό αποτέλεσμα και διαχρονικό στη συντήρηση.


Ακριβως αυτο. Σε ιδιωτικα κτιρια εφαρμοζονται απλες μεθοδοι λογω κοστους οι οποιες ομως δεν ειναι μη ασφαλεις και προερχονται απο εμπειρια μαστορων και τεχνικων χρονια τωρα. Ενεματα κλπ ειναι ακριβα σπορ και τα κανουν στα δημοσια οταν πεφτει χρημα και επειδη ειναι κατι που δε φαινεται πιανουν κωλους και πουλανε και μουρη.
https://ibb.co/kVyWy5
Αυτο πχ ειναι στο χωριο της μανας μου στη Γορτυνια. Ητανε ξερολιθια και με σοβα απ'εξω και απο μεσα.
Καθαιρεσαμε το σοβα, καθαρισαμε με υδροβολη πετρες και αρμους, αλλαχτηκαν καποιες, δωσαμε καλυτερες επιφανειες σε καποιες αλλες, αλλαξαμε τους ακρογωνιαιους και αρμολογησαμε.
Τα περισσοτερα ανοιγματα δεν υπηρχαν και ανοιχτηκαν μετα με τον τροπο που ειπα: προσεκτικη καθαιρεση, προσωρινο μπουντελιαρισμα μονο που αντι για οπλισμενο τσιμεντενιο πρεκι και επενδυση, χρησιμοποιηθηκαν για αισθητικους λογους μεγαλες πετρες. Πολυ πιο ακριβη λυση.
Βεβαια οπως ειπα και πριν βοηθησε και η τοπικη πετρα η οποια οπως φαινεται και οπτικα κι ολας ειναι σκληρη και πολυ καλη για κτισιμο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#383663
junior gt έγραψε:Γαματη πετρα ειχε.
Απο κουφωματα τι σκεφτεσαι?


σε αποσταση 1 χλμ, υπαρχει εργοστασιο ξυλινων κουφωματων εκει στο νησι (παραδοσιακος οικισμος απο το 1974). οποτε ηταν σχεδον μονοδρομος (εγινε παζαρι γιατι ζητουσε ο,τι ηθελε αλλα τελικα τα βρηκαμε), γιατι επρεπε να βγαζει τα παλια και να βαλει τα καινουρια χωρις να αφησει το σπιτι ορθανοιχτο!!! Εχουν μπει πλεον απο τον Σεπτεμβριο, θα παω το Πασχα και θα βγαλω φωτογραφιες ... θα ψαξω να βρω απο τοτε καποιες απο την τοποθετηση..
ειναι κατασκευη του 1928, βρηκαμε και το συμφωνιτικο του εργολαβου τοτε που ανεφερε τα υλικα και γενικα τις διαστασεις που θα κατασκευαζε!!! βεβαια υπαρχουν πολλα σπιτια με ιδιο μεγεθος, και διαρρυθμιση μεσα.. (Κοπυ - Παστε!!!! και τοτε...) :lol:

Βρηκα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#383716 παιδια υπεροχα τα σπιτια σας και να τα χαιρεστε .
το δικο μου τωρα .
ναι ειναι ανοδικη υγρασια red_monster , υπαρχουν λυσεις ; δωσε μου να διαβασω.

η λυση με ενεσιμο τσιμεντοκονιαμα , μηπως με την προσθήκη ρητινων αδιαβροχοποιησης βοηθουσε εκτος απο την ενισχηση της στατικοτητας και το θεμα της ανερχομενης υγρασιας ;

παρενθεση , καποιος απο το χωριο μου που ειχε παει αμερικη ειδε , και εφαρμωσε και εδω , το οποιο ακολουθησαν και αρκετοι αλλοι το εξης ,εσκαψε διπλα στα θεμελια ενα λακκο και εβαλε μια μικρη αντλια ακαθαρτων , ετσι επειδη τα θεμελια ειναι απο πετρα ,περναει το νερο αναμεσα στι πετρες στραγγαει στον λακκο και το τραβαει η αντλια .
εμενα κατι δεν μου καθεται καλα , μηπως κουφιανει απο κατω και εχουμε καθιζησεις . το εφαρμοζουν πανω απο 20 χρονια .

junior gt υδροβολη ε; ενδιαφερων εδω εφαρμοζουν αμμοβολη και ειναι απιστευτη η σκονη .

φανταζομαι οτι η υδροβολη και η βαθια αρμολογηση θα προσφερει αρκετα στην στατικοτητα αλλα οχι οσο τα ενεσιμα τσιμεντοκονιαματα σωστα; αν εφαρμοστουν και τα 2 θα ηταν το τελειο φανταζομαι .

υπαρχουν λινκ απο εταιρειες που κανουν υδροβολη και ενεσιμα τσιμεντοκονιαματα και να γνωριζουμε οτι κανουν τιμια δουλεια;

αυτο βεβαια που προεχει σε μενα και θα ηθελα πρωτα απο ολα να κανω , ειναι μια μελετη στατικοτητας του κτιριου , γινεται; υπαρχει καποιος να το κανει; μετα απο τοσα χρονια και τοσους σεισμους θαθελα να μαθω σε τι κατασταση ειναι και αν αξιζει να επενδυσω πανω του , στην περιοχη μου και απο οσους γνωριζω κανενας δεν ασχολειται . και δεν εχω εξηγηση εδω και χρονια μεχρι που τα παρατησα. μπορει να μου πει καποιος την γνωμη του;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#383738 Ακομα και στα κτιρια απο οπλ. Σκυροδεμα δεν κανεις μελετες μετα το σεισμο σε υπαρχων κτιριο. Κοιτας οπτικα αν εχει βλαφτει. Ποσο μαλλον σε λιθοδομη που ετσι κι αλλιως ακομα και πριν τη κατασκευη μονο προσεγγιστικες μεθοδοι εφαρμοζονται για μελετη. Οπως αυτη της δυναμικης αναλυσης με πεπερασμενα στοιχεια που ανεφερα παραπανω. Εαν οπτικα το σπιτι δεν εχει ρωγμες απι τους σεισμους δεν εχει βλαφτει.
Εγω ειπα τη γνωμη μου για τα ενεσιμα. Ειναι πολυτελεια της πολυτελειας και αν δεν προκειται για κρατικη αναστυλωση καποιου διατηρητεου και σου πα και μου πες η το αρχοντικο κανενος εφοπλιστη στο χωριο του ειναι τερμα τσαμπα λεφτα. Εκει μεσα στους τοιχους τα ενεσιμα χανονται. Ουτε ξερεις με τι θα ξεκινησεις και τι θα φτασεις. Στα δημοσια εργα ριχνουν εκατο κιλα λενε οτι εριξαν χιλια και τα υπολοιπα παντελονι. Γι αυτο κανουν τετοιες μελετες.
Για την υγρασια πρεπει να τη δει καποιος ειδικος.
Για ποια περιοχη μιλαμε? Δεν εχει η περιοχη καποιον μηχανικο η/και τοπικο μαστορα η εργολαβο που φτιαχνει πετρινα σπιτια? Αυτος θα σου πει. Μη ψαχνεις για εταιρειες. Πουλανε φικια για μεταξωτες κορδελες. Τη δουλια οι ιδιοι θα την κανουν. Η πετρα ειναι εμπειρια και μονο. Τα υλικα ειναι λιγο πολυ γνωστα.
Αυτο με το λακκο εχει λογικη, το κανουμε και στα δικτυα οταν σκαβουμε κατω απο τον υδροφορο. Ειναι τοσο ψηλα στην περιοχη σας?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#387588 Σχετικό-άσχετο, βρήκα group στο facebook με "μεγάλες στιγμές" της ελληνικής οικοδομής: https://www.facebook.com/biennale4014/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf

Π.χ.: Εικόνα

Εικόνα
( "Θα είναι σαν πόρτα αλλά δε θα είναι πόρτα. Γέροντας Αυθαίρετος.")

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#387910 Εικόνα

Αυτό μου θυμίζει κάτι που έφτιαχνα μικρός με lego.
Γιατί δεν σας αρέσει ρε;
:x
Άβαταρ μέλους
By Serf
#387930
KiloMeater έγραψε:Ελλάδα ειναι αυτό η καμία λιβυη ....

Μα τι ασχημια ειναι αυτη παντού στη φωτο :(

Νομιζω Αιγάλεω αναφέρει το group του facebook.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#402147 Τα πάρκιν μας είναι σε διαμορφωμένο βάσει σχεδίου ακάλυπτο χώρο, όχι στην πιλοτή

ερώτηση 1)
Για υλοποίηση κατασκευής σκεπάστρου για τ'αυτοκίνητα χρειάζεται ειδική άδεια από την πολεοδομία;

ένα σκέπαστρο περίπου σαν αυτό ή μεγαλύτερο
Εικόνα

ερώτηση 2)
Τα ελεύθερα σημεία είναι χαρακτηρισμένα ως πρασιά αλλά εκεί είναι βορινό και δεν το πιάνει ήλιος. Οπότε δεν μπορεί να μπει κάποιο φυτό, δέντρο κλπ. Σκέφτηκα λοιπόν την κατασκευή ενός δαπέδου με κόντρα πλακέ θαλάσσης. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και αν ναι χρειάζεται άδεια;
Άβαταρ μέλους
By gakost
#410504 Διάβασα ότι αλλάζει ο κανονισμός για τα ασανσερ το Σεπτέμβριο. Ξέρει κανείς τι αλλάζει;

Επίσης απορία άσχετου: Γιατί σε κανένα κωλοασανσέρ ακόμη και σε "πολυετελείς κατστασκεύες" δεν έχει φως ασφαλείας που να ανάβει αυτόματα όταν κοπεί το ρεύμα; Δεν μιλάμε για κανένα πανάκριβο αξεσουάρ ή διαστημική τεχνολογία......