Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#382196
224v έγραψε:
RXristos έγραψε:Πάντως το να βγάλεις τον σοβά είναι το μόνο εύκολο και όχι ιδιαίτερα ακριβό, να εμφανίσεις πέτρα δλδ. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό ειδικά στην εξωτερική πλευρά και με τον κατάλληλο φωτισμό :metalo:


εμεις σε κτισμα του 1928 πετρινο, με Κατοϊ!!! εχει παχος ο τοιχος στο κατοϊ 60εκ. στο ισογειο εχει 55εκ. ξηλωσαμε τον σοβα και καναμε αρμοκολληση βγηκε πολυ καλο. Μετατρεψαμε παραθυρο σε πορτα χωρις προβλημα, και θα ανοιξουμε και πορτα στο υπογειο (60 εκ. παχος ) ωστε να γινει προσβαση μεταξυ δυο χωρων. Ο Μαστορας ειπε οτι θα ανοιξει μισο παχος τοιχου και θα στηριξει με ετοιμο σεναζι λιγο μεγαλυτερο απο το πλατος της πορτας και μετα θα κανει το ιδιο για το υπολοιπο παχος. Εφ οσον μπει αυτο το διπλο σεναζι θα αφαιρεσει και τις υπολοιπες πετρες για να ανοιξει η πορτα... Εχει λογικη βεβαια αυτο αλλα ειναι μπελαλιδικο.

Το να μετατρέψεις ενα παράθυρο σε πορτα ειναι οκ, τα νεα εντελως ανοίγματα σε εναν τοίχο ομως δεν ειναι καθόλου απλη υπόθεση...

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#382221
RXristos έγραψε:Το να μετατρέψεις ενα παράθυρο σε πορτα ειναι οκ, τα νεα εντελως ανοίγματα σε εναν τοίχο ομως δεν ειναι καθόλου απλη υπόθεση...

< >


Οταν θα το κανει και ειμαι εκει θα βγαλω φωτο....
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#382225
224v έγραψε:
RXristos έγραψε:Το να μετατρέψεις ενα παράθυρο σε πορτα ειναι οκ, τα νεα εντελως ανοίγματα σε εναν τοίχο ομως δεν ειναι καθόλου απλη υπόθεση...

< >


Οταν θα το κανει και ειμαι εκει θα βγαλω φωτο....

Με ενδιαφέρει, οπως επισης κ το κόστος να εχω μια εικόνα στο περιπου...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#382408 Μετά τις συζητήσεις για την επικείμενη αγορά στο εξωτερικό απ΄τον KiloMeater .. ... επιστροφή στην Ελληνική πραγματικότητα :
Η οικοδομή δεν θα ανακάμψει ούτε μετά το τέλος της κρίσης
Ίσως υπερβολικοί οι χρονικοί υπολογισμοί του αρθρογράφου, αλλά σίγουρα για μιά 5ετία ακόμα, η ανάκαμψη στη νέα ανοικοδόμηση είναι αδύνατη. Ας ολοκληρωθούν όλες οι "εγκαταλελειμμένες" στα μισά της κατασκευής τους οικοδομές , και ... βλέπουμε.
Στο δε παλιό φόρουμ, όταν απ΄ το 2012 επέμενα πως θα επικρατήσει "νέκρα" στην αγορά των καινούριων για μιά δεκαετία (άρα μέχρι το 2022), κάποιοι με θεωρούσαν υπερβολικό. :oops: , οπότε τους στέλνω σήμερα ... τα χαιρετίσματά μου ! :lol:

Όποια αγοραπωλησία γίνεται είναι σε διαμερίσματα ηλικίας 20-30 ετών, ενώ δουλεύουν ξανά οι ανακαινίσεις, που ακόμα και αυτές είχαν μειωθεί την τελευταία 2ετία.
Τα όποια καινούρια (θα) φεύγουν, μόνο αν διατίθενται για .... "ένα κομμάτι ψωμί", με γνώμονα τα ποσά που στοίχισαν στους κατασκευαστές τους πριν 5 και 6 χρόνια και με μηδενικό για αυτούς πλέον κέρδος.

Και κάτι ακόμα:
Είναι λυπηρό να βλέπεις (μονο)κατοικίες 40-50 ετών εγκαταλελειμμένες, όταν φαίνονται ότι είχαν γίνει απο ανθρώπους με γούστο και μεράκι και που μάλλον, είχαν ζήσει-σπουδάσει ή εργαστεί στην Ευρώπη του τότε .
Στο Μετς, υπάρχει τέτοια μονοκατοικία (σε στυλ-νοοτροπία εξωτερικού) υπερυψωμένη και με θέα την Ακρόπολη.
Ανεβαίνοντας τα σκαλιά, βλέπεις ακόμα θυροκολλημένη την απόφαση κατάσχεσης με ημερομηνία 2009, απο την (πάλαι ποτέ) Εμπορική τράπεζα.
Εδώ όμως και 6 μήνες, μπήκε παρόμοια "ανακοίνωση" και σε άλλη (εφαπτόμενη με την προαναφερθείσα).
Είναι ένα σημείο "σύνορο" με τη ΒΑ πλευρά του Α΄Νεκροταφείου και τη δεξιά πλευρά του Καλλιμάρμαρου, το οποίο έχει χτισμένες καμιά 10ριά παρόμοιες (μονο)κατοικίες ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής, κατασκευές του 1960-70 και 2-3 απ΄αυτές έχουν "ρημάξει" κλειδαμπαρωμένες την τελευταία 10ετία, αλλά και άλλες τόσες της "παλιάς Αθήνας" με παλαιότερα σπίτια (θεωρώ είναι και διατηρητέα) με κήπους-αυλές.
ΠΙΚΡΑ! :(

Το παρήγορο είναι ότι, απ την άλλη (edit : αριστερά απ΄την κεντρική του είσοδο) μεριά του Καλλιμάρμαρου, τον τελευταίο χρόνο, 3 μονοκατοικίες που υπήρχαν στο δρόμο που βρίσκεται και το "νησιώτικο σπίτι του Σεφέρη" ανακαινίσθηκαν-ανακαινίζονται και είναι εντυπωσιακές-προσεγμένες κατασκευές.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#382413
Anonymous Founder έγραψε:Τώρα η ερώτηση είναι αρκετά ειδική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να έχει σχετική εμπειρία:
-Γνωστοί μου θέλουν ν' ανοίξουν παράθυρο σε πέτρινο σπίτι, με τους τοίχους τους παλιούς, κοινώς με πάχος 50+ εκατοστά.
Η οικοδομή είναι παλιό κελάρι, που θα μετατραπεί σε σπίτι, αφού ενωθεί με τον πάνω όροφο.
Από τα λίγα που ξέρω και καταλαβαίνω, για να γίνει κάτι τέτοιο, θα απαιτηθεί η ενίσχυση του σπιτιού με κάποια μεταλλική κατασκευή εξωτερική, αλλιώς κινδυνεύεις να... το πάρεις στο χέρι.
Το χειρότερο όλων είναι πως ο τοίχος έχει σοβατιστεί μέσα-έξω, άρα δεν βλέπεις καν τις πέτρες για να προσανατολιστεις ανάλογα. Επίσης, το οικοδόμημα έχει πάνω του και τον πάνω όροφο, δεν στηρίζει απλώς δηλαδή μια απλή στέγη για να... πάρεις τα ρίσκα σου.
Η δική μου απορία είναι η εξής:
Είναι δυνατόν να γίνει το άνοιγμα ενός παραθύρου χωρίς εξωτερική στήριξη όλου του σπιτιού; Η λογική μου είναι πως επειδή μιλάμε για ένα τοίχο, και επειδή υπάρχει και ο σοβάς μέσα έξω, το σπτί θα αντέξει την καταπόνηση του ανοίγματος του παραθύρου, αφού εξάλλου με το που φτιαχτεί το άνοιγμα, θα μπει αμέσως σιδηροκατασκευή στο κενό.
Αυτό θα σήμαινε τεράστια διαφορά στο κόστος. Εξού και ο προβληματισμός μου.
Γνωρίζω πως είναι εξαιρετικά ειδική ερώτηση και κάποιος πρέπει να έχει ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο για να το γνωρίζει. Ο αδερφός μου που είναι πολιτικός μηχανικός, δεν μπορούσε να μου το πει υπεύθυνα για παράδειγμα, αφού δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο.
:s_whiteflag


Θα ξηλώσουνε το σοβά να δούνε σε τι κατάσταση είναι η λιθοδομή από μέσα. Αν είναι μεγάλες πέτρες, καλά σφηνωμένες, κολλημένες μεταξύ τους με λάσπη με τσιμέντο ή ακόμα οερισσότερο αν έχουν και αρμολόι με τσιμέντο τότε ο τοίχος δεν πάει πουθενά. Το εγγυώμαι και κοιμάμαι από κάτω. Στη συνέχεια θα δημιουργήσουν μια φωλιά δεξιά και αριστερά περίπου 20-30 πόντους και θα ρίξουν οπλισμένο σενάζ (πρέκι).
Αν η λιθοδομή είναι ξερολιθιά δηλαδή μεταξύ των πετρών δεν υπάρχει λάσπη αλλά χώμα τότε κάνουν αυτό ακριβώς που είπε ο 224. Γκρεμίζουν και ρίχνουν το πρέκι μισό μισό.
Εάν οι πέτρες είναι μεγάλες και φαίνονται καλά σφηνωμένες μεταξύ τους ακόμα και ξερολιθιά να είναι θα κρατήσει. Διότι οι πέτρες έχουν μεταξύ τους συνοχή και πιέζει η μια την άλλη και κατά την οριζόντια διάσταση. (λειτουργούν δηλαδή σαν πεπερασμένα στοιχεία που αναλύαμε και στη δυναμική). Σε αυτήν την περίπτωση μολις γκρεμίσουν θα υποστηρίξουν το άνοιγμα μέχρι να ρίξουν το πρέκι με ένα μεταλλικό στύλο με Ψ από αυτά που χρησιμοποιούν οι καλουπατζήδες. Και δε θέλει πολούς κραδασμούς με τρυπάνι αλλά γκρέμισμα με το χέρι..(σκεπάρνι, καλέμι και βαριά).
Μιλάμε πάντα για παράθυρο ή πόρτα πλάτους ξερω γω ογδόντα εκατοστών - ενός μέτρου. Όχι για κάνα άνοιγμα δυό μέτρα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#382543
bibendum έγραψε:στο χωριο της μανας μου, ολα τα κατωγια εγιναν σπιτια με πορτες και παραθυρα. Θα συμφωνησω με junior

< >



Μυκονος;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#382576
bibendum έγραψε:στο χωριο της μανας μου, ολα τα κατωγια εγιναν σπιτια με πορτες και παραθυρα. Θα συμφωνησω με junior

< >


Ναι. Παιζει ρολο και το ειδος της πετρας. Δηλαδή η περιοχη που ειναι το σπιτι. Πχ στα μερη τα δικα μας bibendum οι πετρες μπορει να ειναι δυσκολες δηλαδη σκληρες στην κατεργασια για να βγαλουν επιφανειες αλλα χτιζονται πολυ καλα και σφηνωνονται.
Στο Πηλιο ομως πχ που η πετρα εχει περισσότερα οριζοντια νερα (φερνουν δηλαδη σε χοντροπλακες οταν τις σπας και τις κατεργαζεσαι) μπορει να ειναι πιο ευκολες αλλα θελουν περισσοτερη λασπη καο δεν ειναι τοσο σταθερες στην κατασκευη.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#382585
dimitrisB έγραψε:Μετά τις συζητήσεις για την επικείμενη αγορά στο εξωτερικό απ΄τον KiloMeater .. ... επιστροφή στην Ελληνική πραγματικότητα :
Η οικοδομή δεν θα ανακάμψει ούτε μετά το τέλος της κρίσης
Ίσως υπερβολικοί οι χρονικοί υπολογισμοί του αρθρογράφου, αλλά σίγουρα για μιά 5ετία ακόμα, η ανάκαμψη στη νέα ανοικοδόμηση είναι αδύνατη. Ας ολοκληρωθούν όλες οι "εγκαταλελειμμένες" στα μισά της κατασκευής τους οικοδομές , και ... βλέπουμε.
Στο δε παλιό φόρουμ, όταν απ΄ το 2012 επέμενα πως θα επικρατήσει "νέκρα" στην αγορά των καινούριων για μιά δεκαετία (άρα μέχρι το 2022), κάποιοι με θεωρούσαν υπερβολικό. :oops: , οπότε τους στέλνω σήμερα ... τα χαιρετίσματά μου ! :lol:

Όποια αγοραπωλησία γίνεται είναι σε διαμερίσματα ηλικίας 20-30 ετών, ενώ δουλεύουν ξανά οι ανακαινίσεις, που ακόμα και αυτές είχαν μειωθεί την τελευταία 2ετία.
Τα όποια καινούρια (θα) φεύγουν, μόνο αν διατίθενται για .... "ένα κομμάτι ψωμί", με γνώμονα τα ποσά που στοίχισαν στους κατασκευαστές τους πριν 5 και 6 χρόνια και με μηδενικό για αυτούς πλέον κέρδος.

....
....
....

Το παρήγορο είναι ότι, απ την άλλη (edit : αριστερά απ΄την κεντρική του είσοδο) μεριά του Καλλιμάρμαρου, τον τελευταίο χρόνο, 3 μονοκατοικίες που υπήρχαν στο δρόμο που βρίσκεται και το "νησιώτικο σπίτι του Σεφέρη" ανακαινίσθηκαν-ανακαινίζονται και είναι εντυπωσιακές-προσεγμένες κατασκευές.


Οι ανακαινίσεις οντως δουλεύουν πολύ τον τελευταίο χρόνο σε ολη σχεδον την Ελλάδα και ένας από τους λόγους ακούει στο όνομα : Airbnb..
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#383496
junior gt έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τώρα η ερώτηση είναι αρκετά ειδική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να έχει σχετική εμπειρία:
-Γνωστοί μου θέλουν ν' ανοίξουν παράθυρο σε πέτρινο σπίτι, με τους τοίχους τους παλιούς, κοινώς με πάχος 50+ εκατοστά.
Η οικοδομή είναι παλιό κελάρι, που θα μετατραπεί σε σπίτι, αφού ενωθεί με τον πάνω όροφο.
Από τα λίγα που ξέρω και καταλαβαίνω, για να γίνει κάτι τέτοιο, θα απαιτηθεί η ενίσχυση του σπιτιού με κάποια μεταλλική κατασκευή εξωτερική, αλλιώς κινδυνεύεις να... το πάρεις στο χέρι.
Το χειρότερο όλων είναι πως ο τοίχος έχει σοβατιστεί μέσα-έξω, άρα δεν βλέπεις καν τις πέτρες για να προσανατολιστεις ανάλογα. Επίσης, το οικοδόμημα έχει πάνω του και τον πάνω όροφο, δεν στηρίζει απλώς δηλαδή μια απλή στέγη για να... πάρεις τα ρίσκα σου.
Η δική μου απορία είναι η εξής:
Είναι δυνατόν να γίνει το άνοιγμα ενός παραθύρου χωρίς εξωτερική στήριξη όλου του σπιτιού; Η λογική μου είναι πως επειδή μιλάμε για ένα τοίχο, και επειδή υπάρχει και ο σοβάς μέσα έξω, το σπτί θα αντέξει την καταπόνηση του ανοίγματος του παραθύρου, αφού εξάλλου με το που φτιαχτεί το άνοιγμα, θα μπει αμέσως σιδηροκατασκευή στο κενό.
Αυτό θα σήμαινε τεράστια διαφορά στο κόστος. Εξού και ο προβληματισμός μου.
Γνωρίζω πως είναι εξαιρετικά ειδική ερώτηση και κάποιος πρέπει να έχει ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο για να το γνωρίζει. Ο αδερφός μου που είναι πολιτικός μηχανικός, δεν μπορούσε να μου το πει υπεύθυνα για παράδειγμα, αφού δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο.
:s_whiteflag


Θα ξηλώσουνε το σοβά να δούνε σε τι κατάσταση είναι η λιθοδομή από μέσα. Αν είναι μεγάλες πέτρες, καλά σφηνωμένες, κολλημένες μεταξύ τους με λάσπη με τσιμέντο ή ακόμα οερισσότερο αν έχουν και αρμολόι με τσιμέντο τότε ο τοίχος δεν πάει πουθενά. Το εγγυώμαι και κοιμάμαι από κάτω. Στη συνέχεια θα δημιουργήσουν μια φωλιά δεξιά και αριστερά περίπου 20-30 πόντους και θα ρίξουν οπλισμένο σενάζ (πρέκι).
Αν η λιθοδομή είναι ξερολιθιά δηλαδή μεταξύ των πετρών δεν υπάρχει λάσπη αλλά χώμα τότε κάνουν αυτό ακριβώς που είπε ο 224. Γκρεμίζουν και ρίχνουν το πρέκι μισό μισό.
Εάν οι πέτρες είναι μεγάλες και φαίνονται καλά σφηνωμένες μεταξύ τους ακόμα και ξερολιθιά να είναι θα κρατήσει. Διότι οι πέτρες έχουν μεταξύ τους συνοχή και πιέζει η μια την άλλη και κατά την οριζόντια διάσταση. (λειτουργούν δηλαδή σαν πεπερασμένα στοιχεία που αναλύαμε και στη δυναμική). Σε αυτήν την περίπτωση μολις γκρεμίσουν θα υποστηρίξουν το άνοιγμα μέχρι να ρίξουν το πρέκι με ένα μεταλλικό στύλο με Ψ από αυτά που χρησιμοποιούν οι καλουπατζήδες. Και δε θέλει πολούς κραδασμούς με τρυπάνι αλλά γκρέμισμα με το χέρι..(σκεπάρνι, καλέμι και βαριά).
Μιλάμε πάντα για παράθυρο ή πόρτα πλάτους ξερω γω ογδόντα εκατοστών - ενός μέτρου. Όχι για κάνα άνοιγμα δυό μέτρα.



Η πιθανότητα να είναι ξερολιθία είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα καταρρεύσει.

Η βέλτιστη δομοστατικά λύση είναι η εφαρμογή τσιμεντοκονιάματος (άγνωστο πόσο θα πάρει) με ενέσιμη μορφή. Ακολουθεί η καθαίρεση της πέτρας στις επιθυμητές διαστάσεις (λόγω κονίας η καθαίρεση της πέτρας απαιτεί σαφώς περισσότερη εργασία)

Δεύτερη κατά σειρά λύση είναι η εφαρμογή οπλισμένου επιχρίσματος στα πέριξ της προς καθαίρεσης επιφάνειας και κατόπιν την σταδιακή καθαίρεση της πέτρας

Τρίτη και περισσότερο ελληνική λύση είναι η προσεκτική καθαίρεση της πέτρας μέχρι το επιθυμητό ύψος. Στο ανώτερο σημείο οι πέτρες θα αφαιρεθούν μόνες τους αφήνοντας ένα τοξωτό τμήμα (εκεί η συνοχή μεταξύ των λίθων λειτουργεί όπως στις λιθόκτιστες γέφυρες)

Το παράθυρο οριοθετείται από την κατασκευή πλαισίου με χυτό οπλισμένο κονία.


ΠΣ1 Προφανώς δεν έχει νόημα σε λιθόκτηστη κατασκευή να μπουντελιάσεις
ΠΣ2 Άνοιγμα του παραθύρου παρουσία μηχανικού


Φιλάκια ρουφηχτά :inlove:
Άβαταρ μέλους
By otso
#383517 red_monster αν εχεις χρονο και ορεξη μερικες διευκρινησεις .

λές Η βέλτιστη δομοστατικά λύση είναι η εφαρμογή τσιμεντοκονιάματος (άγνωστο πόσο θα πάρει) με ενέσιμη μορφή.

το ειχα ακουσει και το ειχα δει να το εφαρμοζουν σε κρατικα κτιρια .ειχα πλησιασει τον μηχανικο και ειχε ερθει να δει το δικο μου και μου ειχε βγαλει μια πολλη καλη προσφορα για το πατρικο μου , γυρω στις 4 με 5000ε , πριν την κριση.
Δεν το προχωρησα ομως λογω του οτι αυτος μου ελεγε οχι για τσιμεντοκονιαμα αλλα για καποια μορφη πολυουρεθανης , που εγω δεν ειχα προσβαση σε τεχνικες προδιαγραφες ωστε να ξερω αν αξιζει τον κοπο , καθως επισης και αν αυτο το υλικο θα σταματουσε την ανοδικη υγρασια .
οι μηχανικοι που γνωριζω τα θεωρουν χαμενα λεφτα , εξ αλλου δεν τους ενδιαφερει τιποτα αλλο (νεα υλικα νεες εφαρμογες και λυσεις )παρα μονο το κλασσικο χτισιμο σπιτιου η πολυκατοικιας.
υπαρχει προγραμμα που να μπορουμε να υπολογισουμε την στατικοτητα ενος παλιου πετρινου σπιτιου και την στατικοτητα μετα την εφαρμογη ενεσιμου τσιμεντοκονιαματος;
υπαρχουν μηχανικοι που ασχολουνται με κατι τετοιο ; αν ναι γνωριζεις καποιον;
παλιοτερα μετα κοπου και βασανων ειχα γνωρισει καποιον μηχανικο στην χαλκιδα που αναλαμβανε αναπαλαιωσεις κρατικων κτιριων καθως οπως μου ειχε πει το κοστος για εναν ιδιωτη ηταν ασυμφωρο .
αυτος προτιμουσε την λυση του γκαναιτ (το λεω σωστα;) μεσα εξω.
Γνωριζεις αν μπορει να γινει στατικη μελετη σε παλιο σπιτι και ποσο κοστιζει στο περιπου;
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By 224v
#383527 Ένεση πολυουρεθανης δεν προσθέτει τίποτε στη στατικοτητα. Ένεση τσιμεντοκονιάματός ( ειδικού υλικού ρευστου ) με πίεση ώστε να γεμίσει τα κενά της οικοδομής θέλει ειδικό εξοπλισμό. Με αυτη τη μέθοδο όμως μετατρέπεται ο τοίχος σχεδόν σε τοιχίο μεγάλης αντοχής, για πάντα. Το κάναμε, στο Λαύριο στα κτήρια του ΕΜΠ που επισκευασε, ( μετάλλια Σερπιερη). Εγώ στο πατρικό στην Ιθάκη ξήλωσα τον σοβά και αρμολόγησα τις πέτρες. Πολύ καλό αποτέλεσμα και διαχρονικό στη συντήρηση.