Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#381897 Τώρα η ερώτηση είναι αρκετά ειδική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να έχει σχετική εμπειρία:
-Γνωστοί μου θέλουν ν' ανοίξουν παράθυρο σε πέτρινο σπίτι, με τους τοίχους τους παλιούς, κοινώς με πάχος 50+ εκατοστά.
Η οικοδομή είναι παλιό κελάρι, που θα μετατραπεί σε σπίτι, αφού ενωθεί με τον πάνω όροφο.
Από τα λίγα που ξέρω και καταλαβαίνω, για να γίνει κάτι τέτοιο, θα απαιτηθεί η ενίσχυση του σπιτιού με κάποια μεταλλική κατασκευή εξωτερική, αλλιώς κινδυνεύεις να... το πάρεις στο χέρι.
Το χειρότερο όλων είναι πως ο τοίχος έχει σοβατιστεί μέσα-έξω, άρα δεν βλέπεις καν τις πέτρες για να προσανατολιστεις ανάλογα. Επίσης, το οικοδόμημα έχει πάνω του και τον πάνω όροφο, δεν στηρίζει απλώς δηλαδή μια απλή στέγη για να... πάρεις τα ρίσκα σου.
Η δική μου απορία είναι η εξής:
Είναι δυνατόν να γίνει το άνοιγμα ενός παραθύρου χωρίς εξωτερική στήριξη όλου του σπιτιού; Η λογική μου είναι πως επειδή μιλάμε για ένα τοίχο, και επειδή υπάρχει και ο σοβάς μέσα έξω, το σπτί θα αντέξει την καταπόνηση του ανοίγματος του παραθύρου, αφού εξάλλου με το που φτιαχτεί το άνοιγμα, θα μπει αμέσως σιδηροκατασκευή στο κενό.
Αυτό θα σήμαινε τεράστια διαφορά στο κόστος. Εξού και ο προβληματισμός μου.
Γνωρίζω πως είναι εξαιρετικά ειδική ερώτηση και κάποιος πρέπει να έχει ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο για να το γνωρίζει. Ο αδερφός μου που είναι πολιτικός μηχανικός, δεν μπορούσε να μου το πει υπεύθυνα για παράδειγμα, αφού δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο.
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#382049 η οικεία πολεοδομία τι άποψη έχει γι' αυτό;
Θα μπορούσες να απευθυνθείς κι εκέι, που σίγουρα έχουν αντιμετωπίσει ξανά τέτοια πράγματα και μπορούν να σε κατευθύνουν.
Όπου και για λόγους νομιμότητας, καλό θα ήταν να απευθυνθείς ούτως ή άλλως.
Άβαταρ μέλους
By otso
#382056 μπορει να κοπει με αδιαταρακτη κοπη , τομη χειρουργειου . αλλα απο μεσα πρεπει να μπουν στηριγματα , οπως οταν κατασκευαζουμε γεφυρα , και βαζουμε απο κατω για να ριξουμε το μπετο. σεναζ δεν εχει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#382060 και έρχομαι κι εγώ ο άσχετος και ρωτάω: Γιατί πρέπει να έχει στήριξη ένα παράθυρο; Ένα πλαίσιο (αλουμινίου προφανώς) δεν αρκεί; Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι λόγω σοβατίσματος δεν ξέρουν πού είναι οι πέτρες για να τις αφαιρέσουν. Ας πούμε ότι αφαιρούν το σοβάτισμα με ξύσιμο ξέρω γω ή λίγο λίγο με σφυρί και καλέμι, από εκεί και πέρα μπαίνοντας το προφίλ στις πέτρες που θα αφαιρεθούν δεν θα παραμείνει η αντίστοιχη ισορροπία αφού θα κλείσει πάλι το κενό; :hmmm: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#382063
otso έγραψε:μπορει να κοπει με αδιαταρακτη κοπη , τομη χειρουργειου . αλλα απο μεσα πρεπει να μπουν στηριγματα , οπως οταν κατασκευαζουμε γεφυρα , και βαζουμε απο κατω για να ριξουμε το μπετο. σεναζ δεν εχει;

Δεν ξέρω, δεν το έχω δει από κοντά αν έχει συνάζι.
Η αδιατάρακτη κοπή έχει νόημα σίγουρα στο οπλισμένο μπετόν, σε πέτρινο τοίχο άραγε εφαρμόζεται; Μιλάμε για πολύ χοντρό τοίχο, και επίσης, υποθέτω όχι σταθερό απολύτως (στο εσωτερικό).
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#382071 Σε αντίστοιχη ερώτηση που έκανα στον πολιτικό μηχανικό στα πλαίσια μελέτης για ανακαίνιση του πατρικού του πατέρα μου το οποίο είναι πέτρα πάχους 60cm και από πάνω έχτισε ο πατέρας μου το δικό του, το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν η κατακόρυφη επέκταση των υπαρχόντων παραθύρων τα οποία στο πλάτος τους και προς το κάτω μέρος είναι τούβλο. Οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση (θέλαμε να ανοίξουμε περισσότερο μια πόρτα έτσι ώστε να γίνει ως ενιαίος χώρος τα δύο δωμάτια στα οποία μεσολαβούσε) είναι επικίνδυνη για την στατικότητα. Φυσικά με την κατάλληλη μελέτη και το ανάλογο κόστος μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα αλλά για ένα παράθυρο δεν νομίζω ότι συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#382078 ναι τωρα το βλεπω και γω δυσκολο για αδιαταρακτη κοπη μιας και μιλαμε για 60 cm παχος το συνηθες . χτιζανε εξωτερικα με την καλη πλευρα της πετρας εσωτερικα με πιο ευκολη πετρα μια και θα σοβατιζοτανε και τα θραυσματα τα ριχνανε ενδιαμεσα . δυσκολο λοιπον . μονο πετρας με αυτοψια μπορει να σου πει . το μονο ευκολο για σενα ολοι οι πετραδες απο τα μερη σου ειναι.
δεν υπαρχει μηχανικος να σου πει πως θα συμπεριφερθει παλιο πετρινο κτισμα .
αμα βρεις μηχανικο πες μου και μενα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#382081 τον σεισμικ τον εδιωξες , να που τον χρειαζεσαι , χτιζει πετρα ο σεισμικ και εχουν δει πολλα τα ματια τουν σε αναπαλαιωσεις στα νησια.
ασε που διωξατε και τον αλλο τον π. μηχανικο ξεχναω το νικ του
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#382090
otso έγραψε:τον σεισμικ τον εδιωξες , να που τον χρειαζεσαι , χτιζει πετρα ο σεισμικ και εχουν δει πολλα τα ματια τουν σε αναπαλαιωσεις στα νησια.
ασε που διωξατε και τον αλλο τον π. μηχανικο ξεχναω το νικ του


Τον Ace εννοείς ή τον Red Monster?
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#382094 Πάντως το να βγάλεις τον σοβά είναι το μόνο εύκολο και όχι ιδιαίτερα ακριβό, να εμφανίσεις πέτρα δλδ. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό ειδικά στην εξωτερική πλευρά και με τον κατάλληλο φωτισμό :metalo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#382158
RXristos έγραψε:Πάντως το να βγάλεις τον σοβά είναι το μόνο εύκολο και όχι ιδιαίτερα ακριβό, να εμφανίσεις πέτρα δλδ. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό ειδικά στην εξωτερική πλευρά και με τον κατάλληλο φωτισμό :metalo:


εμεις σε κτισμα του 1928 πετρινο, με Κατοϊ!!! εχει παχος ο τοιχος στο κατοϊ 60εκ. στο ισογειο εχει 55εκ. ξηλωσαμε τον σοβα και καναμε αρμοκολληση βγηκε πολυ καλο. Μετατρεψαμε παραθυρο σε πορτα χωρις προβλημα, και θα ανοιξουμε και πορτα στο υπογειο (60 εκ. παχος ) ωστε να γινει προσβαση μεταξυ δυο χωρων. Ο Μαστορας ειπε οτι θα ανοιξει μισο παχος τοιχου και θα στηριξει με ετοιμο σεναζι λιγο μεγαλυτερο απο το πλατος της πορτας και μετα θα κανει το ιδιο για το υπολοιπο παχος. Εφ οσον μπει αυτο το διπλο σεναζι θα αφαιρεσει και τις υπολοιπες πετρες για να ανοιξει η πορτα... Εχει λογικη βεβαια αυτο αλλα ειναι μπελαλιδικο.
Άβαταρ μέλους
By famas
#382162
Pitt έγραψε:
otso έγραψε:τον σεισμικ τον εδιωξες , να που τον χρειαζεσαι , χτιζει πετρα ο σεισμικ και εχουν δει πολλα τα ματια τουν σε αναπαλαιωσεις στα νησια.
ασε που διωξατε και τον αλλο τον π. μηχανικο ξεχναω το νικ του


Τον Ace εννοείς ή τον Red Monster?

Μηπως τον criuser, αλλά αυτός π.μ. ήταν ή εργολάβος;

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#382191
Pitt έγραψε:
otso έγραψε:τον σεισμικ τον εδιωξες , να που τον χρειαζεσαι , χτιζει πετρα ο σεισμικ και εχουν δει πολλα τα ματια τουν σε αναπαλαιωσεις στα νησια.
ασε που διωξατε και τον αλλο τον π. μηχανικο ξεχναω το νικ του


Τον Ace εννοείς ή τον Red Monster?


criuser