Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#578993
Asimov έγραψε:Επίσης : εντοιχισμενο καζανάκι και βρύσες ή όχι; Πρέπει να αποφασίσουμε εντός 5-7 ημερών για να είναι έτοιμο το σπίτι όταν θα το χρειαστώ....


οσο καλα και να βαλεις,καποτε θα χαλασουν.Και οποτε χαλασουν θα κοστισουν πολλα παραπανω για επισκευη.
Επισης καποια μικροδιαρροη δεν την αντιλαμβανεσαι κατευθειαν,πρωτα θα φουσκωσουν οι τοιχοι,ή το ταβανι του αποκατω,και μετα εσυ.
Θα το απεφευγα.
Το αλλο με τα ξυλα των ντουλαπιων στο μπανιο,και εμενα εχουν φουσκωσει και θελουν αλλαγμα.Εφυγε 2-3 φορες η αποχετευση του πλυντηριου ρουχων και τα εκανε ολα μουσκεμα.
Με κοντρα πλακε θαλασσης δεν θα εχεις κανενα προβλημα ακομα και αν βρεχθει πολλες φορες,αλλα το κοστος θα ειναι πολυ μεγαλυτερο.
Αν πληρωνει αλλος προτιμησε το. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#578997
KiloMeater έγραψε:Τεντα με βραχιονες κασετινα (για να μαζευει το χειμωνα και να μη χαλαει) με ηλεκτρικο μηχανισμο, 5Χ3.5 μετρα , τι κοστη θα παιζανε Ελλαδα με ενα μεσο υφασμα ;


Εν Ελλάδι, ηλεκτρική τέντα σε ακριβώς αυτές τις διαστάσεις, με βραχίονες βαρέως τύπου και ύφασμα TenCate, χωρίς κασετίνα στοίχισε 1.150€ τοποθετημένη , σε τιμή 2015 και μάλιστα μετά απο καλή έρευνα αγοράς .

Με κασετίνα, ξεπερνάει τα 1.400€.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#578998 Ευχαριστώ παίδες αλλά η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα περισσότερο Ο υδραυλικός λέει ότι αν βάλω καζανάκι καλή σειρά grohe δεν θα έχω πρόβλημα, ενώ για τις βρύσες το θεωρεί δεδομένο ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε καμία περίπτωση. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός, αλλά το κακό είναι ότι δεν αποφασίζω μόνος...
Στην πραγματικότητα βέβαια βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας γιατί από άλλη ιδέα και μπάτζετ ξεκινήσαμε κι αλλού καταλήγουμε μ' αυτά και μ' αυτά :yikes:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#579001 Με το σκεπτικό του dmviii, κακώς βάζουμε και στο δάπεδο τις σωληνώσεις του καλοριφέρ ή της ύδρευσης, ακόμα χειρότερα να κάνουμε και ενδοδαπέδια θέρμανση ! :oops:

Η αστοχία-ατυχία, ποτέ δεν αποκλείεται, αλλα τότενες (και με λίγη δόση χιούμορ) ... τα καλύτερα ήταν τα σπίτια των παππούδων στο χωριό: Ντουβάρια τριγύρω, τσιμέντο δάπεδο κλπ. Ούτε πλακάκια να φουσκώνουν ή να σπάνε απο κάνα σφυρί-κατσαρόλα κλπ που θα πέσει, .... ούτε τίποτε!

Φτηνά καλά-φτηνά ωραία! :lol:

Edit: Εδώ να συμπληρώσω ότι ο υποφαινόμενος , που πρότεινε και τα εντοιχιζόμενα καζανάκια, είναι αυτός που έγραφε προ 2ετίας ότι το Geberit εντοιχιζόμενο, σε 2 χρόνια τοποθέησης έχανε (απο την υπερχέιλιση βεβαίως) , διότι κόπηκε το λαστιχάκι που ασφαλίζει το φλοτέρ. Και μάλιστα , σε 6 μήνες ακολούθησε και 2ο καζανάκι , με το ίδιο σύμπτωμα. Το επισκεύασα μόνος μου, είχα κάνει και περιγραφή-βίντεο απο yοutube κλπ, στα "ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ".
Αν ήταν Grohe, μπορεί και να ήταν ακόμα άθικτο, αλλα είχε και 50€ ακριβότερο. Ότι πλήρωσα, πιθανώς πήρα.
Παρόλα αυτά, επιμένω στην πρότασή μου περί εντοιχιζόμενων! :)
Τελευταία επεξεργασία από dimitrisB και 01 Μάιος 2019, 13:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#579003 Σε διαμέρισμα που έχει φυσικό αέριο (με ατομικό θερμοστάτη εννοείται), με κεντρικό λέβητα όμως στο υπόγειο για όλη την πολυκατοικία, πόσο εύκολη είναι η μετατροπή σε εντελώς αυτόνομη εγκατάσταση με μικρό λέβητα στο μπαλκόνι;
Και πόσο κοστίζει πάνω κάτω. Έχει κανείς ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#579004
Asimov έγραψε:Ευχαριστώ παίδες αλλά η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα περισσότερο Ο υδραυλικός λέει ότι αν βάλω καζανάκι καλή σειρά grohe δεν θα έχω πρόβλημα, ενώ για τις βρύσες το θεωρεί δεδομένο ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε καμία περίπτωση. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός, αλλά το κακό είναι ότι δεν αποφασίζω μόνος...
Στην πραγματικότητα βέβαια βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας γιατί από άλλη ιδέα και μπάτζετ ξεκινήσαμε κι αλλού καταλήγουμε μ' αυτά και μ' αυτά :yikes:
20 χρόνια στο χώρο εργασίας grohe καζανακι εντοιχιζομενο (τουλάχιστον 3 τον αριθμό που βλεπω) Κανένα πρόβλημα. Αλλά 9 χρόνια ίδια μάρκα 2 τον αριθμό στο σπίτι επίσης κανένα πρόβλημα.. Τη μάρκα την προτείνω ανεπιφύλακτα, όσο για την αισθητική κ λειτουργικότητα επίσης την προτείνω ως λύση (εντοιχιζόμενο καζανακι κ κρεμαστή λεκανη) :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#579010
dimitrisB έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Τεντα με βραχιονες κασετινα (για να μαζευει το χειμωνα και να μη χαλαει) με ηλεκτρικο μηχανισμο, 5Χ3.5 μετρα , τι κοστη θα παιζανε Ελλαδα με ενα μεσο υφασμα ;


Εν Ελλάδι, ηλεκτρική τέντα σε ακριβώς αυτές τις διαστάσεις, με βραχίονες βαρέως τύπου και ύφασμα TenCate, χωρίς κασετίνα στοίχισε 1.150€ τοποθετημένη , σε τιμή 2015 και μάλιστα μετά απο καλή έρευνα αγοράς .

Με κασετίνα, ξεπερνάει τα 1.400€.
Ευχαριστώ.
Θα πάω να μιλήσω με τον priojektkootdinator Παρασκευή Σάββατο να δούμε τις λεπτομερείς
Για τα εδώ δεδομένα νομίζω η τιμή είναι νορμάλ (σχεδόν διπλάσια από αυτό που έβαλες)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579011
Asimov έγραψε:Ευχαριστώ παίδες αλλά η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα περισσότερο Ο υδραυλικός λέει ότι αν βάλω καζανάκι καλή σειρά grohe δεν θα έχω πρόβλημα, ενώ για τις βρύσες το θεωρεί δεδομένο ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε καμία περίπτωση. Εγώ πάλι είμαι σκεπτικός, αλλά το κακό είναι ότι δεν αποφασίζω μόνος...
Στην πραγματικότητα βέβαια βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας γιατί από άλλη ιδέα και μπάτζετ ξεκινήσαμε κι αλλού καταλήγουμε μ' αυτά και μ' αυτά :yikes:


σου ειπε οτι τα ανταλλακτικα απο grohe κοστιζουν οσο 2 βρυσες Ιταλικες?
Εγω Ιταλικες εχω απο το 2006 και ολες δουλευουν μια χαρα.Πληρωμενες 30-40ευρω εκαστη.
Δεν βλεπω τον λογο γιατι πρεπει να πληρωσω 200 και 300 ευρω για ΒΡΥΣΗ ΚΑΙ 30-40-80 ευρω για καποιο ανταλλακτικο της. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#579012 To κόντρα πλακέ θαλάσσης δεν φουσκώνει, αλλά το κόστος είναι τριπλάσιο. Αν βέβαια θέλεις καλά και σώνει επικαθήμενο νιπτήρα, τότε μάλλον είναι μονόδρομος.
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου, θα επέλεγα το φθηνότερο ξύλο, αλλά διαφορετικό νιπτήρα, ώστε να μην έχω πρόβλημα.
https://www.skroutz.gr/c/1142/bathroom_ ... Sentimenti
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579016
dimitrisB έγραψε:Με το σκεπτικό του dmviii, κακώς βάζουμε και στο δάπεδο τις σωληνώσεις του καλοριφέρ ή της ύδρευσης, ακόμα χειρότερα να κάνουμε και ενδοδαπέδια θέρμανση ! :oops:

Η αστοχία-ατυχία, ποτέ δεν αποκλείεται, αλλα τότενες (και με λίγη δόση χιούμορ) ... τα καλύτερα ήταν τα σπίτια των παππούδων στο χωριό: Ντουβάρια τριγύρω, τσιμέντο δάπεδο κλπ. Ούτε πλακάκια να φουσκώνουν ή να σπάνε απο κάνα σφυρί-κατσαρόλα κλπ που θα πέσει, .... ούτε τίποτε!

Φτηνά καλά-φτηνά ωραία! :lol:

Edit: Εδώ να συμπληρώσω ότι ο υποφαινόμενος , που πρότεινε και τα εντοιχιζόμενα καζανάκια, είναι αυτός που έγραφε προ 2ετίας ότι το Geberit εντοιχιζόμενο, σε 2 χρόνια τοποθέησης έχανε (απο την υπερχέιλιση βεβαίως) , διότι κόπηκε το λαστιχάκι που ασφαλίζει το φλοτέρ. Και μάλιστα , σε 6 μήνες ακολούθησε και 2ο καζανάκι , με το ίδιο σύμπτωμα. Το επισκεύασα μόνος μου, είχα κάνει και περιγραφή-βίντεο απο yοutube κλπ, στα "ΜΑΣΤΟΡΕΜΑΤΑ".
Αν ήταν Grohe, μπορεί και να ήταν ακόμα άθικτο, αλλα είχε και 50€ ακριβότερο. Ότι πλήρωσα, πιθανώς πήρα.
Παρόλα αυτά, επιμένω στην πρότασή μου περί εντοιχιζόμενων! :)


δλδ πληρωσες ακριβο εντοιχισμενο καζανακι,αντιμετωπισες 2 φορες προβλημα με νερα που ετρεχαν μεσα στο τοιχο,και ξαναπροτεινεις την ιδια λυση.
Μεxρι τωρα στα 10 χρονια εχεις πληρωσει προκαταβολικα Ιταλικες βρυσες για 140 χρονια.

Δεν σε παρεξηγω,τα ιδια κανουν και οι αγοραστες vw. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#579017 https://www.mytenta.gr/%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82/

:iconcool:

Με 2 χιλιαρικα ερχονται, τοποθετουν, σου φερνουν παντοφλες με το στομα και σου αναβουν και το πουρο. :s_coffee


dimviii έγραψε:Δεν βλεπω τον λογο γιατι πρεπει να πληρωσω 200 και 300 ευρω για ΒΡΥΣΗ ΚΑΙ 30-40-80 ευρω για καποιο ανταλλακτικο της.


Γιατι στο σπιτι και στον δρομο θελουμε το καλυτερο που υπαρχει. :whistlink:

Ασιμω ξες ποτε θα κανεις αποσβεση σε κοντρα πλακε θαλασσης;

ΠΑΟΚ 2076 μΧ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579024
dimitrisB έγραψε:
dimviii έγραψε:Δεν σε παρεξηγω,τα ιδια κανουν και οι αγοραστες vw. :shifty:

Ούτε εγώ σε παρεξηγώ, αφού δε διάβασες τι έγραψα ! :oops:


το διαβασα συνονοματε,απλα δεν συμφωνω με αυτη τη λογικη.
Τους λογους τους τεκμηριωσα αρκετα πιστευω.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#579028 Geberit ως πιο καλό και ακριβό και bocchi ως πολύ καλό.

Και τα δυο εντοιχισμένα και τα δυο αξιόπιστα και ξέγνοιαστα


Καλες αγορές μακριά από λύσεις του 19 αιώνα :lol: