Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#588626 Ε από τη μια λες δεν ξέρω και πολλα. Και τόσο καιρό δε ρωτάς κιόλας. Δλδ εμείς τι ρόλο βαράμε;

Τα πλακάκια είναι παιχνιδάκι το καθάρισμα με το ειδικό όξινο καθαριστικό. Καθαριστικό για πλακάκια για μετά την αρμολογηση.

Καλά τα καλυμμένα καπάκια ξέρεις ότι τα ζηλεύω.

Τα περιμετρικά χόρτα στο χωράφι δίπλα είναι πολύ επίφοβα για καμία φωτιά ε. Αλλά και τι να κάνεις...

Γράφε ποτέ πότε ρίξε και καμία φώτο, όλο και καμία ιδέα θα πέσει.

Και στα κουφώματα βοηθάμε :)
Βγήκε το ρόλο από τον οδηγό; Αυτό δεν κατάλαβα καλά.
Άβαταρ μέλους
By glf
#588627 Όχι έχει διακοσμητικές χοντρές πάνω σε ύφασμα.

bill33 έγραψε:
Τώρα πρέπει να βγάλω τις μισές πέτρες, καμία 150ρια κιλά δηλαδή, να βγάλω το ειδικό ύφασμα, να καθαρίσω και να στρώσω από την αρχή, πάει ένα ΣΚ.

Με ηλεκτρική σκούπα ;
Τελευταία επεξεργασία από glf και 12 Ιουν 2019, 23:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By glf
#588629 Αν έφυγε όλο το ρόλο από το σίδερο που τυλίγεται μέσα στο κουτί τότε η πόρτα τι σχέση έχει;

Το κουτί έχει πρόσβαση από μεσα. Ένα πάνελ αλουμινίου είναι το καπάκι.
Βάλε φώτο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#588631
glf έγραψε:Όχι έχει διακοσμητικές χοντρές πάνω σε ύφασμα.

bill33 έγραψε:
Τώρα πρέπει να βγάλω τις μισές πέτρες, καμία 150ρια κιλά δηλαδή, να βγάλω το ειδικό ύφασμα, να καθαρίσω και να στρώσω από την αρχή, πάει ένα ΣΚ.

Με ηλεκτρική σκούπα ;

να ρουφήξει το χώμα,αν δεν...... μπορεί να το φυσήξει το χώμα με φυσητήρα φύλλων.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#588651
corsair έγραψε:
3) Περγολες, σκεπαστρα κλπ... απο ξύλο ή σίδερο? ---> πηγαινες γυρευοντας (αλουμινιο και ας κοστισει)

Επ΄αυτού:
1 εβδομάδα δουλειά πέρσι, με 5 ώρες ημερησίως για να περαστεί 3 χέρια η σιδερένια πέργκολα στην ταράτσα/roof garden, που καλύπτει 30+ τμ , αφού η αρχική (ψευτο)βαφή :thumbsdown: άρχισε "τα κόλπα" στην 4ετία.
Υπήρχαν και διακοσμητικές λεπτομέρειες που έπρεπε να γίνουν ξεχωριστά και με προσοχή (ναι-ναι, δούλεψε και πινελάκι μικρό στους "αρμούς" για ακρίβεια και αποφυγή πασαλείματος) με ειδικό σιλικονούχο μεταλλικό χρώμα που είναι περασμένα τα μικρά οριζόντια "δεσίματα" (2η φωτό).
Προφανώς.... αφαιρέθηκε και η "πλεχτή" τέντα, η οποία έπρεπε να επανατοποθετηθεί.... ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ και πλύθηκε με την ευκαιρία (μάστορας ήθελε 100€ μόνο για ξήλωμα-επανατοποθέτηση).

Εικόνα

Εικόνα

Καμία άλλη κατασκευή στα 10+ μέτρα ύψος με αέρα που φτάνει και στα 8-9 bf όχι και λίγες πλέον φορές το χρόνο, δεν θα .... έμενε στη θέση της ! :lipsealed:
Για αυτό και επιλέχτηκε η πλεχτή τέντα και όχι ολόκληρο πανί, για να μην το .... ψάχνουμε σε άλλη συνοικία.

Υπήρχαν και άλλες λύσεις? Ναί,... ίσως , ....μπορεί ,.... ενδεχομένως κλπ.

Τέσπα. <<Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κοσμος όλος.>> :s_bye
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588662
bill33 έγραψε:
Τώρα πρέπει να βγάλω τις μισές πέτρες, καμία 150ρια κιλά δηλαδή, να βγάλω το ειδικό ύφασμα, να καθαρίσω και να στρώσω από την αρχή, πάει ένα ΣΚ.

Με ηλεκτρική σκούπα ;


Να πω την αλήθεια σιχαίνομαι να ρουφήξω το χώμα με την ηλεκτρική του σπιτιού, η προηγούμενη που ρούφηξα σκόνες από επιδιορθώσεις μέσα στο σπίτι πήγε για πέταμα μετά γιατί αχρηστεύτηκε, την άνοιγες και πετούσε σκόνες από πίσω.

Ο φυσητήρας είναι καλή ιδέα και έχω κιόλας στην αποθήκη. :s_thumbsup

glf έγραψε:Ε από τη μια λες δεν ξέρω και πολλα. Και τόσο καιρό δε ρωτάς κιόλας. Δλδ εμείς τι ρόλο βαράμε;

Τα πλακάκια είναι παιχνιδάκι το καθάρισμα με το ειδικό όξινο καθαριστικό. Καθαριστικό για πλακάκια για μετά την αρμολογηση.

Καλά τα καλυμμένα καπάκια ξέρεις ότι τα ζηλεύω.

Τα περιμετρικά χόρτα στο χωράφι δίπλα είναι πολύ επίφοβα για καμία φωτιά ε. Αλλά και τι να κάνεις...

Γράφε ποτέ πότε ρίξε και καμία φώτο, όλο και καμία ιδέα θα πέσει.

Και στα κουφώματα βοηθάμε :)
Βγήκε το ρόλο από τον οδηγό; Αυτό δεν κατάλαβα καλά.


Όταν υπάρχουν δισεπίλυτα προβλήματα φυσικά και θα ρωτήσω.

Για τα πλακάκια μέσα κι έξω από το σπίτι πρέπει να έχω ξοδέψει 5-6 μπουκάλια από το καθαριστικό που λες, στην σοφίτα έριξα μισό μπουκάλι αραιωμένο με νερό, το άφησα να δουλέψει και μετά σφουγγάρισα. Έγινε λαμπίκο αλλά κόντεψα να πεθάνω από την μυρωδιά κι ας φορούσα μάσκα.

Τα χόρτα γύρω γύρω εκτός από το θέμα φωτιάς είναι και εστία βρωμιάς και μαζεύουν έντομα. Επιπλέον έχω φυτέψει λεμονιά, πορτοκαλιά και μανταρινιά και θέλω να μένει ο χώρος καθαρός γύρω τους.

Βγήκε το πατζούρι από το ρολό στον τοίχο που το τυλίγει, αυτό συνέβει όσο ήταν στην πάνω θέση, προσπαθούσα να το κατεβάσω και ενώ ακουγόταν να δουλεύει δεν κατέβαινε. Το τράβηξα λίγο με το χέρι να ξεκολλήσει και ήρθε όλο κάτω.

Το πατζούρι αυτό είναι στην μπαλκονόπορτα της κουζίνας η οποία ανοίγει προς τα έξω, εφόσον πλέον είναι κατεβασμένο το πατζούρι και δεν μπορεί να ανέβει δεν ανοίγει και η μπαλκονόπορτα.
Ο μηχανισμός φαίνεται στους 30 πόντους κενό που υπάρχει μεταξύ κατεβασμένου πατζουριού και μπαλκονόπορτας αλλά δεν μπορεί να έχει πρόσβαση κάποιος γιατί δεν μπορεί να ανοίξει η πόρτα. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να έρθει τεχνικός να ξηλώσει το κατεβασμένο πατζούρι απ' έξω και να το επανατοποθετήσει.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#588674
dimik έγραψε:
bill33 έγραψε:
Τώρα πρέπει να βγάλω τις μισές πέτρες, καμία 150ρια κιλά δηλαδή, να βγάλω το ειδικό ύφασμα, να καθαρίσω και να στρώσω από την αρχή, πάει ένα ΣΚ.

Με ηλεκτρική σκούπα ;


Να πω την αλήθεια σιχαίνομαι να ρουφήξω το χώμα με την ηλεκτρική του σπιτιού, η προηγούμενη που ρούφηξα σκόνες από επιδιορθώσεις μέσα στο σπίτι πήγε για πέταμα μετά γιατί αχρηστεύτηκε, την άνοιγες και πετούσε σκόνες από πίσω.

Ο φυσητήρας είναι καλή ιδέα και έχω κιόλας στην αποθήκη. :s_thumbsup


Υπάρχουν σκούπες "στερεών-υγρών" για "βρωμοδουλειές". Όσο περνάει ο καιρός, τόσο βλέπω περιπτώσεις που θα ήταν αρκετά χρήσιμο να υπάρχει. Πιθανόν να σε κάλυπτε κι εσένα σε αυτή την περίπτωση;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#588683
dimik έγραψε:Μωρέ θα με κάλυπτε αλλά μετά θα ήταν ψιλόάχρηστη με την λογική ότι θα ξαναχρειαζοταν πολύ σπάνια κι αν...

< >

Σκουπα για στάχτη?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588709 Συγνώμη, όλες αυτές οι ζημιές δεν θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν κόπο τον κατασκευαστή; Μιλάμε για καινούριο σπίτι, εγγύηση δεν υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588711 H μόνη ζημιά είναι το παντζούρι και ήδη κανόνισα να έρθει ο εγκαταστάτης να το φτιάξει δωρεάν, απλά είπα να αποφύγω την ταλαιπωρία και να το ενώσω εγώ για να μην μείνω μέρες με κλειστή μπαλκονόπορτα.

Το πλακάκι το ράγισα εγώ και λόγω σημείου στο BBQ επιδιορθώθηκε εύκολα και γρήγορα, η εναλλακτική ήταν να έρθει ο μαστορας του κατασκευαστή να το ξηλώσει και να βάλει άλλο αλλά εκεί που είναι τζάμπα φασαρία. Ούτε καν φαίνεται πλέον.


Για τα καθαρίσματα κλπ, όσο και να στο καθαρίσει ο κατασκευαστής στο επίπεδο που θες δεν θα στο κάνει. Απλά θα πάρει τα χοντρά και θα μείνουν οι λεπτομέρειες, οπότε το πρώτο που αγοράζουμε πριν μπούμε σε καινούριο σπίτι είναι μια σπάτουλα :lol:
Τελευταία επεξεργασία από dimik και 13 Ιουν 2019, 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588718
dimitrisB έγραψε:
corsair έγραψε:
3) Περγολες, σκεπαστρα κλπ... απο ξύλο ή σίδερο? ---> πηγαινες γυρευοντας (αλουμινιο και ας κοστισει)

Επ΄αυτού:
1 εβδομάδα δουλειά πέρσι, με 5 ώρες ημερησίως για να περαστεί 3 χέρια η σιδερένια πέργκολα στην ταράτσα/roof garden, που καλύπτει 30+ τμ , αφού η αρχική (ψευτο)βαφή :thumbsdown: άρχισε "τα κόλπα" στην 4ετία.
Υπήρχαν και διακοσμητικές λεπτομέρειες που έπρεπε να γίνουν ξεχωριστά και με προσοχή (ναι-ναι, δούλεψε και πινελάκι μικρό στους "αρμούς" για ακρίβεια και αποφυγή πασαλείματος) με ειδικό σιλικονούχο μεταλλικό χρώμα που είναι περασμένα τα μικρά οριζόντια "δεσίματα" (2η φωτό).
Προφανώς.... αφαιρέθηκε και η "πλεχτή" τέντα, η οποία έπρεπε να επανατοποθετηθεί.... ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ και πλύθηκε με την ευκαιρία (μάστορας ήθελε 100€ μόνο για ξήλωμα-επανατοποθέτηση).

Καμία άλλη κατασκευή στα 10+ μέτρα ύψος με αέρα που φτάνει και στα 8-9 bf όχι και λίγες πλέον φορές το χρόνο, δεν θα .... έμενε στη θέση της ! :lipsealed:
Για αυτό και επιλέχτηκε η πλεχτή τέντα και όχι ολόκληρο πανί, για να μην το .... ψάχνουμε σε άλλη συνοικία.

Υπήρχαν και άλλες λύσεις? Ναί,... ίσως , ....μπορεί ,.... ενδεχομένως κλπ.

Τέσπα. <<Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κοσμος όλος.>> :s_bye


Κορσερική λύση με μηδενική συντήρηση που κοιτάζω https://www.alumil.com/greece/specifier ... ng-systems Μύκονος και Σαντορίνη:lol:

αλλά τιμή δεν ξέρω ακόμα :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By glf
#588738 Παααρα πολύ περίεργο να φύγει κάτω όλο το παντζούρι. Σε μένα που είναι και η πιο απλή περίπτωση, είναι με βίδα το κάθε πιάσιμο στον άξονα που το μαζεύει.
Δε γίνεται να βγει όλο και να πέσει.

Αλλά αφού θα σου έρθει ο αλουμινάς οκ.

Ποια εταιρεία/σειρά έχεις βάλει;