Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499555
KiloMeater έγραψε:Γράψε λάθος, το δοχειο ήταν 2.5 κιλά όχι 2, άρα βγαίνει 11-12 το κιλό.
Νορμάλ μου φάνηκε, δεν τίποτα πολύ φτηνότερο, είδα όμως κατι σπέσιαλ μεταλλικές βαφές που κάνανε 40+


λιτρα γραφει το δοχειο,τα υγρα δεν μετριουνται σε κιλα.
αν 11-12 λιτρο ειναι πανακριβα,Ελλαδα με τα μισα χρηματα θα τα επαιρνες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499557 Άμα βγει καλό, δεν πειράζει.
Πάντως είδα κατι χρώματα φοβερά, ήθελα να τα πάρω όλα να βάφω μέρα νύχτα:-)

Άμα έχετε τίποτα καλά guides για ομοιόμορφο χρώμα, δώστε. Αλλιώς ότι πετυχαίνω τυχαία στο youtube
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#499558
KiloMeater έγραψε:Άμα βγει καλό, δεν πειράζει.
Πάντως είδα κατι χρώματα φοβερά, ήθελα να τα πάρω όλα να βάφω μέρα νύχτα:-)

Άμα έχετε τίποτα καλά guides για ομοιόμορφο χρώμα, δώστε. Αλλιώς ότι πετυχαίνω τυχαία στο youtube

Καλο ΜΑΛΛΙΝΟ ρολλο για πλαστικα χρωματα. ΚΑΛΟ! Αυτο που εχω το πηρα 18€ και το εχω 15 + χρονια. Ειναι ακομα σαν καινουριο!

Σωστο αραιωμα στο χρωμα, καλο, πολυ καλο ανακατεμα. Ομοιομορφο περασμα σε ολον τον τοιχο. Μεγαλες κινησεις συνεχεις, οχι σταματηματα, οχι αλλαγες φορας, οχι μικροδιορθωσεις.
Θα φτιαξει στο δευτερο χερι.

Το παν ειναι η εμεπειρια, Οσα βιντεο και να δεις, οσα και να σου πουμε θα βαφεις καλυτερα καθε φορα που θα το κανεις. Οποτε καλα εκανες και ξεκινησες απο το playroom, μετα στις κρεβατοκαμαρες και οταν εισαι ετοιμος για μεγαλα πραγματα πας στο σαλονι, τεχνοτροπιες κλπ

Τις μπριζες καλυτερα να τις ξεχωνεις απο τον τοιχο, τις τυλιγεις με σακουλα και βαφεις ευκολοτερα.
Προσοχη στα παιδια!!
Μετα τις τοποθετεις ξανα και ειναι αψογες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499560 εαν ο τοιχος σου εχει πολυ λεια επιφανεια(σπατουλαριστο δλδ) χρησιμοποιησε ρολο δερματινο με πολυ κοντη τριχα.
εαν οχι,χρησιμοποιησε ρολο βαφης δερματινο με κανονικο πελος.
δεν γνωριζω εαν στην Αυστρια ειναι διαθεσιμα ρολα απο γνησιο μαλλι,και οχι μονο συνθετικα.

Αξια ρολου στην Ελλαδα ,παντα για τοπ ποιοτητα, στα 15-18 ευρω στα 18 εκατοστα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499565 Οκ, καλά ακούγονται όλα αυτά.
Θα επανέλθω όταν βρω χρόνο, τα άφησα χύμα, ελπίζω μην ξεραθεί το ρόλο.
Αύριο έχω τη φυσιοθεραπεια, Πέμπτη απόγευμα τώρα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#499570 @Kilo
3-4 ώρες είναι λίγες για εκεί που είσαι.
6ωρο το λιγότερο απο χέρι σε χέρι. Πάντα χρειάζονται 2 χέρια, ειδικά αν έχουν περάσει 4+ χρόνια απο το προηγούμενο βάψιμο. Το ίδιο ισχύει και όταν γίνεται αλλαγή απόχρωσης με αισθητή διαφορά.
Τα κοψίματα δεν τα βλέπω καλά, γιατί ακόμα και ταινία να έχεις βάλει, πρέπει να την έχεις πατήσει πολύ καλά, για να μην κλέψει χρώμα απο κάτω.
Προσωπικά έχω "χέρι " και κόβω αλφαδιά ,χωρις ταινία ! :s_yes
Το ρολό θα το ξεπλύνεις κάμποσα χέρια, με άφθονο νερό και καλό είναι να το βυθίσεις σε ένα δοχείο με νερό, να βρέχεται ολόκληρο. Καλό στίψιμο, για να μην σου "τρέξει" όταν το ξαναχρησιμοποιήσεις.

ΒTW, κι εγώ βάφω απο την Κυριακή εξωτερικό τοίχο και στηθαίο μπαλκονιού με ακρυλικό τσιμεντόχρωμα. Κάθε 2-3 χρόνια φουσκώνει ο τοίχος στο κάτω μέρος του απο "αναδυόμενη " υγρασία και δεν παίρνει γιατριά, παρά μόνο ξύσιμο στα σημεία με τη ζημιά, στοκάρισμα με καλό στόκο, στέγνωμα 1 ημέρα και βάψιμο στα μπαλώματα (για κάλυψη). Μετά και 4- 5 ώρες (το χτυπάει ο ήλιος όλο το πρωί μέχρι 16:00, ένα χέρι όλο το τοιχίο.
Το στηθαίο, απο κακή εφαρμογή/κολλας μάρμαρου που κολλήθηκε πάνω στο στηθαιο για προστασία και "διακόσμηση" ,συρρικνώθηκε με τον καιρό το σημείο επαφής, οπότε στοκαρίστηκε με ελαστικό στόκο και ξαναβάφτηκε.
Είμαι ρετάλι, έχω ξοδέψει ήδη 10 ώρες σύνολο, έκανα ένα τελευταίο μερεμέτι (το στηθαίο είναι πρόσθετο -υπήρχαν κάγκελα- και στο σημείο που εφάπτεται σε πλαινό τοίχο, με τις συστολοδιαστολές, κάνει ρωγμή. Αύριο βάψιμο στο μερεμέτι (2 χέρια γιατί το 1ο το "πίνει") και τέλος!
Καλοκαιράκι έρχεται, ...... πρέπει να είμαστε "σένιοι" !!!! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#499596
dimitrisB έγραψε:καλό είναι να το βυθίσεις σε ένα δοχείο με νερό, να βρέχεται ολόκληρο. Καλό στίψιμο, για να μην σου "τρέξει" όταν το ξαναχρησιμοποιήσεις.


^painters and mpatanobourtsosellers hate him for this simple trick

ΑΥΤΟ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499603 Με πιάσανε οι προκοπές και το πέρασα 2ο χέρι..
Τώρα που στέγνωσε μάλιστα! Έχουμε ομοιομορφία:-)

Μπράβο ρε παλικάρια, good tips!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#499609 Την χαρτοταινια μονοκομματη να την βάζεις. Κόβεις στις γωνίες μόνο.
Κομματάκι κομματάκι μπορεί να περάσει χρώμα

Καλή δουλειά δείχνει !

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#499619 Kαί ωραίο χρωματάκι :metalo:
Μόλις τελειώσω απο το καράβι έχω κι εγώ στο πλάνο ολικό φρεσκάρισμα, είμαι τώρα 5 χρόνια στο σπιτι και θέλω να κανω και κάποιες αλλαγές :superman:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499628
glf έγραψε:Βάζετε φωτο να βλέπουμε να παίρνουμε θάρρος :)


ρε μαστορα εσυ εχεις χτισει ολοκληρο σπιτι,στο βαψιμο θελεις θαρρος? :lol:

@κιλομιτερ
οντως ωραιο χρωμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#499640 @ Kilo
Θα κάνω μιά σοβαρή παρατήρηση (τη λές και "κακία" :innocent: ), αλλά είναι συμβουλευτική:
Δεν ξέρω τι ραφάκι είναι αυτό που βλέπω και τι στηρίζει-ακουμπάτε επάνω. αλλά:
Είναι δυνατόν βρε αδερφέ να το έχετε στηρίξει με τέτοιες (σιδηρο)γωνίες??? :dizzy:
Υπάρχουν δεκάδες ράφια και υλικά στήριξης σήμερα στην αγορά, για να κάνεις με κομψό-όμορφο αισθητικά τρόπο τη δουλειά σου.
Σε σπίτι καινούριο-μοντέρνο, είναι αδιανόητο αυτό που βλέπω!!! :protest:
Για να σε παρηγορήσω , όντως χρώμα και δουλειά που έκανες στον τοίχο, είναι πολύ καλά. :)
....
....
Στα δικά μου και για να μην αφήσω ανικανοποίητο το αίτημα για φώτοζζζ, το όλο πακέτο τελειωμένο, (πλήν μικρομετρεμετιού στο στηθαίο) :

Εικόνα

Ο τοίχος επισκευασμένος αο την υγρασία, βοηθάει και το είδος "άγριου" σοβατισματος (τεχνοτροπία του 1970) ώστε να μη φαίνονται τα "μπαλώματα"

Εικόνα
Το μερεμέτι στο στηθαίο:

Εικόνα

Και εδώ βαμμένη 1ο χέρι η ρωγμή, (ΠΡΙΝ 1 ΩΡΑ :rtfm: , νωπό το χρώμα αφού ανοίγουμε απ΄τις 07:00 την οικοδομή :lol: ) , αλλά επειδή είναι (οι έχοντες γνώση θα καταλάβουν) πάνω στο "χοντρό" σοβαντοστοκάρισμα, θα ακολουθήσει 2ο χέρι στοκάρισμα για να στρώσει σωστά η επιφάνεια και μετά 2ο χέρι βάψιμο για την τελική κάλυψη.

Εικόνα

Εδώ στοκαρισμένη η πίσω όψη του στηθαίου, θα ακολουθήσει σήμερα τρίψιμο και βάψιμο 1 χέρι, που σε αυτήν την πλευρά αρκεί.

Εικόνα

Θα πιάσουμε τις 12 + ώρες συνολική δουλειά. :vava:
Βαριά η καλογερική !!! :s_wink