Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#495360 Το οποίο δε δικαιολογούσε καν ο κατασκευαστής σε αυτό το δωμάτιο, μόνο πλακακι
Αλλά επειδη ήθελα να το κάνω σα μικρή γκαρσονιέρα το διάλεξα και πλήρωσα τη διαφορά άνα τετραγωνικό.
Τουλάχιστον δε μου.ζήτησε έξτρα εργατικά, αν και το περίμενα...
Άβαταρ μέλους
By theo13
#496131
lazarefa έγραψε:Παιδιά σας υπερευχαριστώ για τις συμβουλές. Η σκέψη για ενδεχόμενη χρήση "τυπικής" ποιότητας χρώματος έγινε απλά γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου (ενοίκιο) και δεν μπορώ να γνωρίζω αν και κατά πόσο θα μείνω σε αυτό για πολλά χρόνια ακόμα (τα έξοδα υλικών θα βαρύνουν εμένα). Συν τοις άλλοις, η αρχική βαφή των δωματίων είναι άθλια έτσι κι αλλιώς (ένα χέρι και όχι σωστή/ομοιόμορφη καλυπτικότητα χρώματος) Βέβαια από την άλλη πλευρά, η αλήθεια είναι ότι αφού θα γίνει που θα γίνει η φασαρία, για 12-15 ευρώ διαφορά κόστους δεν χάλασε κι ο κόσμος. Απλά αναρωτιόμουν κατά πόσο η διαφορά τιμής αντανακλά άμεσα στο τελικό αποτέλεσμα.


Όσον αφορά το ταβάνι πρέπει να δεις με τι είναι βαμμένο τώρα πριν το βάψεις. Αν είναι με υδρόχρωμα και το βάψεις πάλι με υδρόχρωμα οκ. Αν όμως θες να το βάψεις με πλαστικό θα χρειαστεί πρώτα αστάρι
Άβαταρ μέλους
By rafi
#496228
Geo f1 έγραψε:Εχετε να προτείνετε κανεναν σιτά?
www.decodimal.gr

Ο Χαρης ειναι κολλητος-αδερφος απο το νηπιαγωγειο. Σπανιος ανθρωπος και πολυ καλος στις δουλειες του.

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#499454 Ήρθε η ώρα της επιλογής κεραμικών.
Μέχρι στιγμής κλίνουμε σε λευκό/υπόλευκο με ελάχιστα νερά, απομίμηση μαρμάρου.

Κάτι που πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα από τους πιο έμπειρους;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499532 Άρχισα να δοκιμάζω κάνα χρώμα σε τοίχο, μιας και με τους λευκούς δεν τα πάω καλά.

Τα κοψίματα βγήκαν καλά, αλλά η δουλειά με το ρόλο δεν είναι τέλεια... Βλέπω κάποιες ανομοιομορφιες...
Γιατί αυτό; Ο τοίχος από κάτω λευκός.
Θέλω να πετύχω τέλειο αποτέλεσμα πριν πάω σε πιο σημαντικά σημεία... Αυτό είναι το play room μου οπότε πειραματίζομαι.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499534 οταν εχεις λευκο και πας να βαψεις σκουρο χρωμα,οπως εσυ τωρα,θα χρειαστει 2 χερια.Το αντιθετο οταν εχεις σκουρο χρωμα και θελεις να το το κανεις λευκο.Καλυπτει ευκολοτερα.
Επισης περιμενε να στεγνωσει. Αλλαζει απο φρεσκοβαμμενο/νωπο σε στεγνο.
Τους κωδικους μην χασεις της καθε αποχρωσης,ωστε να μπορεις να φτιαξεις μικροποσοτητες μετα απο καιρο για τυχον διορθωσεις/φρεσκαρισματα.

ποσο πληρωσες τα χρωματα?ποιοτητα που αγορασες? χαμηλη/μεσαια/υψηλη?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499537 ok, αρα θελει και δευτερο χερι για να στρωσει .
να περιμενω να στεγνωσει καμια μερα η να κατεβω να το κανω τωρα;

τα πηρα απο το hornbach, τα φτιαχνουνε στο μηχανημα αναλογα τι θα διαλεξεις
εχω κρατησει το καρτελακι με τον κωδικο αν χρειαστω περισσοτερο
εκανε περι τα 14ευρω το λιτρο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#499541 Συνηθως επαναβαφη θελει μετα απο 3 ωρες τουλαχιστον. Δες και τις οδηγιες στο κουτι του χρωματος.
Μυστικο να στρωνει ομοιομορφα. Κλεισε πορτες και παραθυρα οσο βαφεις. Απο πανω προς τα κατω χωρις να σταματας στην μεση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#499545
KiloMeater έγραψε:ok, αρα θελει και δευτερο χερι για να στρωσει .
να περιμενω να στεγνωσει καμια μερα η να κατεβω να το κανω τωρα;

αναλογα την θερμοκρασια/υγρασια στο χωρο. Συνηθως μετα απο 2-3 ωρες μαξ μπορεις να ξαναβαψεις.Ακουμπησε το σε καποιο σημειο με το χερι να δεις αν εχει στεγνωσει.


KiloMeater έγραψε:εκανε περι τα 14ευρω το λιτρο


:s_omg επρεπε να τα ειχες φερει απο Ελλαδα.Πανακριβα ειναι εκει.
θυμασαι σε ποια ποιοτητα τα εφτιαξες? πηρες τον ακριβοτερο τυπο πλαστικου,ή καποιο φθηνο/μεσαιο σε τιμη?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#499548 Γράψε λάθος, το δοχειο ήταν 2.5 κιλά όχι 2, άρα βγαίνει 11-12 το κιλό.
Νορμάλ μου φάνηκε, δεν τίποτα πολύ φτηνότερο, είδα όμως κατι σπέσιαλ μεταλλικές βαφές που κάνανε 40+