Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#604648 Ωραια.
Κακως ασχολεισαι με τις επιφανειακες σκουριες ξοδευοντας χρημα και χρονο.
Ριξε ενα σοβατισμα και τελος.
Ολοι εδω θα πεθανουμε ο οπλισμος δεν θα σαπισει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604684 Προχωράει η μόνωση της ταράτσας...

Βάζω μερικές φώτο :

Εδώ η αρχική κατάσταση, τα σοβατεπί σε κάποια σημεία είχαν φουσκώσει, είχε ξεκολλήσει το άσφαλτοπανο από μέσα..
ξηλώθηκαν τα σοβατεπί , μπήκε στη θέση τους χαλαζιακό αστάρι (καταπληκτικό υλικό ) το οποίο έμεινε 24 ώρες. Πάνω στο χαλαζιακό αστάρι , δημηιουργήθηκε ρήση από υαλόπλεγμα + ινοπλισμένο συγκολητικό υλικό για τοποθέτηση θερμομονωτικών πλακών...
περάστηκε όλη η επιφάνεια της ταράτσας με ειδικό αστάρι και εν συνεχεία 3 χέρια hyperdesmo (σήμερα τελειώνει το 2ο χέρι). Όταν τελειώσει και το 3ο χέρι , θα περαστεί ολη η επιφάνεια κλπ με το ειδικό αστάρι Α500 για να αποκτήσει βατότητα η ταράτσα. Νομίζω ο μάστορας έκαμε καλή δουλειά...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα]ΕικόναΕικόνα



.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#604697 Γιαννη ποσα τετραγωνικα,και αν θελεις ποσο κοστισε?
παντως εκανες καλη δουλεια με 3 χερια + το τελικο στρωμα για να πατιεται.Λιγοι το κανουν σωστα. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604698
dimviii έγραψε:Γιαννη ποσα τετραγωνικα,και αν θελεις ποσο κοστισε?
παντως εκανες καλη δουλεια με 3 χερια + το τελικο στρωμα για να πατιεται.Λιγοι το κανουν σωστα. :s_thumbsup



η ταράτσα μαζί με την εξωτερική πλευρά του τοίχου (αυτό που φαίνεται στην τελευταία φωτό) έχει διαστάσεις περίπου 10χ12μ.

τελικό κόστος θα σου πω την Τρίτη . η αρχική εκτίμηση ήταν πάνω κάτω στα 1.200€. (ανάλογα πόσο υλικό θα χρησιμοποιηθεί)..

ο μάστορας , ένας Ελληνορουμάνος , τον έχω χρόνια και έρχεται , πολύ νοικοκύρης στη δουλειά , χωρίς ατσαλιές κλπ αλλά το κυριότερο λέει θα ερθω 08.00 , 07.59 είναι σπίτι... :) .

για κάθε χέρι μου λέει η εταιρεία δίνει 5 χρόνια εγγύηση , συν το τελευταίο Α500 που κ αυτό προστατευει...
Άβαταρ μέλους
By glf
#604705 Αφου ειχε πλακάκια και σοβατεπι πλακακι, απορώ γιατι χάλασε.
Βεβαια εγω το κατω μερος απο τα σοβατεπι στα μπαλκονια (εκει που κανει ακμη με τα πλακακια στο πατωμα) το εχω βαλει μονο μαστιχη και οχι αρμοστοκο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#604712 εκανε πολυ καλη δουλεια ο μαστορας, Ξανακοιτα το τελειωμα στον τοιχο γυρω γυρω να μην εχει δυνατοτητα το νερο να γλυψει μεσα στον σοβα πισω του.
ισως εαν εσκαβε μια σκοτια γυρω γυρω και και την "γεμιζε" με το ειδικο υλικο στοκο που εχει η hyperdesmo, θα σε εξασφαλιζε 100 %. βεβαια φετος θα ειναι ολα τελεια, καθε καλοκαιρι ομως τσεκαρε αυτο το θεμα ωστε ευκολα να το "πιασει" ο μαστορας χωρις ιδιαιτερο κοστος, και να μγλειφει εξωτερικα το νερο τον τοιχο συνολικα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604791
rx8_drifter έγραψε:Η ταράτσα έχει potentials. Ανοιγουμε roof garden με ματσακω στα σμοκερσ και ασίμω στην πορτα και μαζεύουμε το χαρτι :s_cool
Αν βάλω Asimov στην πόρτα, η πιο όμορφη που θα μπει θα ναι επίπεδο Εφουλας, οπότε άκυρο... Πόρτα θα μπει ο cabala...


.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#604823
gianik έγραψε:
dimviii έγραψε:Γιαννη ποσα τετραγωνικα,και αν θελεις ποσο κοστισε?
παντως εκανες καλη δουλεια με 3 χερια + το τελικο στρωμα για να πατιεται.Λιγοι το κανουν σωστα. :s_thumbsup



η ταράτσα μαζί με την εξωτερική πλευρά του τοίχου (αυτό που φαίνεται στην τελευταία φωτό) έχει διαστάσεις περίπου 10χ12μ.

τελικό κόστος θα σου πω την Τρίτη . η αρχική εκτίμηση ήταν πάνω κάτω στα 1.200€. (ανάλογα πόσο υλικό θα χρησιμοποιηθεί)..

ο μάστορας , ένας Ελληνορουμάνος , τον έχω χρόνια και έρχεται , πολύ νοικοκύρης στη δουλειά , χωρίς ατσαλιές κλπ αλλά το κυριότερο λέει θα ερθω 08.00 , 07.59 είναι σπίτι... :) .

για κάθε χέρι μου λέει η εταιρεία δίνει 5 χρόνια εγγύηση , συν το τελευταίο Α500 που κ αυτό προστατευει...

Να μας πεις,,,

Το υλικο ακολουθησε το αναγλυφο των πλακιδιων?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#606118 Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω μια τέτοια σιτα για τις υδρορροές στην ταράτσα (η πλαστική σε σχήμα αερόστατο που κυκλοφορεί στο εμπόριο δεν βολεύει διότι η τρυπα έχει σχήμα παραλληλογραμμο) ;; σε 4 μαγαζιά με εργαλεία χρώματα κλπ που κοίταξα δεν είχαν...


Υ. Γ
Μου κάνει να έχει κ μόνο στην καθετη πλευρά όπως φαίνεται στην φωτο.. Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#606127 στην Σπυρου Πατση εχει πολλα μαγαζια που πουλανε τετοιες σιτες για μπαγκαζιερες,διαφορους θαλαμους φορτηγων κλπ.
Εκει θα βρεις.Εαν δεν εχουν σε γωνια,παρε μια και λυγισε την.Παμφθηνες.