Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588750 Δεν ξέρω εταιρεία και σειρά, πήγα στον εγκαταστάτη που μου υπέδειξε ο κατασκευαστής, διάλεξα υλικό και χρώμα κι έφυγα.
Ήταν "δώρο" στην τιμή του σπιτιού.

Από ότι είδα ήταν πιασμένο με κάτι σαν τις καλωδιοταινίες IDE :lol: ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκαν 3 τέτοια πράγματα που κρέμονται από τον αλουμινένιο άξονα.

Τώρα που το έψαξα είναι ίδιο με αυτό από το 4:30 και μετά

Άβαταρ μέλους
By glf
#588753 Ε και γω έτσι το έχω. Το καπακι-πανελ ανοίγει από μέσα και η πόρτα δεν παίζει κάποιο ρόλο.
Αν το πρόβλημα είναι ποιος θα σηκώσει το ρόλο από έξω, έτσι κι αλλιώς θέλει 2 άτομα η φάση. Ένας να το σηκώσει και ο άλλος στη σκάλα μέσα να το ασφαλίσει στον άξονα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#588754 Η αλήθεια βέβαια είναι ότι σε μένα και να το.. λύσω από τον άξονα δεν... πέφτει.
Είναι τόσο ψηλό που πάλι φτάνει μέχρι μέσα στο κουτί.
Βάλε καμία φωτο....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588756 Εμένα είναι χωνευτό στον τοίχο το κουτί με τον άξονα, μόνο από κάτω ανοίγει, οπότε αν δεν ανοίγει η πόρτα από την μια πλευρά και είναι κατεβασμένο το παντζούρι από την άλλη δεν έχεις πρόσβαση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#588767 Ναι αλλά έχει μόνωση και δεν δημιουργεί θερμογέφυρα :lol:

Ομολογώ ότι δεν το είχα ξαναδεί ούτε είχα γνώση ότι κατά την κατασκευή του σπιτιού μπαίνουν έτοιμα ορθογώνια κουτιά με μόνωση και πάχος όσο ο τοίχος τα οποία μετά σοβατίζονται ώστε να περαστεί στην συνέχεια η καλωδίωση και να μπει το ρολό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#590466 Στην τελευταία έντονη βροχόπτωση, που συνοδευόταν από αέρα, βούλωσαν με φύλλα και νερό τα σιφώνια του μπαλκονιού του τελευταίου ορόφου, δεδομένου ότι στην πολυκατοικία εφάπτεται μια τεράστια λεύκα, με συνέπεια να μπουν τα νερά μέσα στο διαμέρισμα και να τρέξουν ακόμη κι από το ταβάνι του κάτω ορόφου, προκαλώντας ζημιές και στα δύο διαμερίσματα.
Το ερώτημα είναι, δικαιούται σ' αυτήν την περίπτωση ο κάτω όροφος να λάβει αποζημίωση από τον επάνω;

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#590493 Γιατί να μη δικαιούται αποζημίωση; Από το πάνω διαμέρισμα ήρθαν τα νερά, ευθύνη των πάνω είναι.

Σε άλλες ειδήσεις τώρα, αλουμινά για σίτες στα νότια προάστια (Παλαιο Φάληρο & πέριξ) έχει να προτείνει κάποιος;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#590512 Για σίτες περιμένω την Τετάρτη έναν, αλλά έρχεται από Νέο Ηράκλειο.

Σχετικά με το πρώτο θέμα, μα οι επάνω δεν μπορούσαν με κάποιον τρόπο να αποτρέψουν αυτό που συνέβη, απλά έτυχε ο πολύ δυνατός αέρας να φέρει τα φύλλα στη δική τους βεράντα, και να φράξει στιγμιαία το λούκι. Σημειωτέον, έλειπαν από το σπίτι εκείνη τη στιγμή, οπότε δεν ήταν σε θέση να αποτρέψουν την εισροή. Αν δηλαδή σε μια πολυκατοικία σπάσουν οι σωλήνες του τελευταίου ορόφου και πλημμυρίσουν όλοι από κάτω, τους πληρώνει όλους ο τελευταίος; :hmmm: Λογικό είναι ο από κάτω να ζητάει από κάπου να πληρωθεί, αλλά πού έσφαλε ακριβώς ο πάνω για να πληρώσει;

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#590537 Σαφώς. Και σ' αυτήν την περίπτωση όμως, τίνος η ασφαλιστική πληρώνει;

Στη συγκεκριμένη, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει κανένας ασφάλεια.

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#590551
dimik έγραψε:Βασικά για αυτό χρειάζεται ασφάλεια κατοικίας εφόσον μιλάμε για ιδιόκτητο.

< >



Θα σου θεσω μια παράμετρο περι αυτού. Αν εχεις ασφάλεια και σε καλυψει τις ζημιες που επαθες απο τον απο πάνω, η ασφαλιστική μετά μπορει να διεκδικησει τα χρήματα απο τον γειτονα σου. Θα μπορουσες να δημιουργησεις σχεσεις κακης γειτονιας σε μονιμη βάση μετα.

Θελω να πω.... πως αν η ζημια ειναι ενα βαψιμο στο ταβανι και ενα βρεγμενο χαλι... αστο να παει στα κομμάτια.