Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#475601
red_monster έγραψε:Μερικά είναι τσιμπημένα.


Τσιμπημένα; τι λέτε ρε παιδιά; πολύ σας ζηλεύω!
Στην Κρήτη τα περισσότερα από αυτά είναι μόνο οι προκαταβολές :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#475602 Κ εγώ τις τιμές τις βλέπω πολύ καλές.

Σε μένα έχει παντού παρκέ 50εκ μήκος τα ξύλα. Για να βάλω 120 εκ κ χωρίς ρόζους θέλει συν 35€ τουλάχιστον /τμ.

Στην τουαλέτα βάζει villeroy boch. Αν θέλω να την αλλάξω (νιπτήρα κ χέστρα) σε duravit, θέλει +800€.




< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#475720 Eκτιμώ ότι θα είναι ένας και κοινόχρηστος, ενδεχομένως με μετρητές ως προς την κατανάλωση νερού, αφού θα εξυπηρετεί συγκρότημα κατοικιών.
Γιατί,αν δεν είναι με μετρητές......... :superman: :omg: :help: :protest: :s_crazy

Και υπενθυμίζω προς μελέτη, το τελευταίο μισό μέρος απο το παρακάτω πόστ, σχετικά με τις καταναλώσεις σε κοινόχρηστο μπόιλερ-ηλιακό :
viewtopic.php?p=367491#p367491

dimitrisB έγραψε:
Όσο για αυτό το θέμα:
....μπόιλερ "κοινόχρηστο", .....γνωρίζετε αν γράφει μόνο ο μετρητής του χρήστη της δεδομένης στιγμής ή συγχρόνως "γράφουν" μιά ελάχιστη κατανάλωση και οι μετρητές των υπολοίπων ενοίκων ?
, σωστά σκέφτηκε ο edmond
Ξεπερνώντας το "κοινόχρηστο" του θέματος (αλήθεια, πως προέκυψε αυτό;) θα έλεγα πως το μπόιλερ τραβάει απο μια γραμμή. Μου φαντάζει δύσκολο να έχει γίνει κάποια πατέντα, εκτός κι αν δεις κάπου κάποιο κολλεκτέρ να μαζεύει τις γραμμές απο τα διαφορετικά ρολόγια και να βγάζει έξοδο για το μπόιλερ.

Με δεδομένο πως:
1/ Δεν υπάρχει-χρησιμοποιείται κοινόχρηστο νερό με μετρητή, για τροφοδοσία του μπόιλερ.
2/ Υπάρχουν τόσες έξοδοι απ΄το μπόιλερ, όσα και τα διαμερίσματα που χρησιμοποιούν ΖΝΧ,
έχουμε αποτέλεσμα να : Γράφουν όλοι οι μετρητές νερού, ανεξαρτήτως ποιός καταναλώνει ΖΝΧ. :dizzy:
Η διαφορά (ευτυχώς :lol: ) είναι ότι αυτός που καταναλώνει στη δεδομένη στιγμή ΖΝΧ, χρεώνεται στον υδρομετρητή του το 70% περίπου της κατανάλωσης, ενώ οι υπόλοιποι το 30%, χοντρικά.

Το είχα διαπιστώσει πρίν την ανακαίνιση, τροφοδοτώντας ΖΝΧ απ΄ το ίδιο μπόιλερ 2 διαμερίσματα, τα οποία βεβαίως και είχαν διαφορετικούς μετρητές ΕΥΔΑΠ. Όμως θεώρησα πως έφταιγε η συνδεσμολογία που είχε γίνει, αφού έγιναν 2-3 φορές στο διάστημα 10ετίας θερμουδραυλικές εργασίες, και έγιναν "τσόντες-πατέντες" με διακόπτες για κάθε διαμέρισμα στο φωταγωγό, για να "γυρνάει" η επιλογή ΖΝΧ απο το ένα διαμέρισμα στο άλλο κλπ πατέντες., εξ ανάγκης.
Με την νέα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, όπου και πάλι υπήρχε κοινόχρηστο μπόιλερ αλλά οι σωλήνες ξεκίνησαν κυριολεκτικά απ΄τα ρολόγια, θεώρησα ότι με τις νέες -αυτόνομες γραμμές αλλά και πάλι με κοινόχρηστο μπόιλερ, το πρόβλημα θα εξαφανιζόταν.
Αμ δέ! Περιορίστηκε μέν (η ποσόστωση καταναλώσεων πήγε στο 80-20), αλλά υπάρχει και θα υπάρχει στον αιώνα τον άπαντα αυτό το πρόβλημα, όπως μου εξήγησαν οι υδραυλικοί, παραπονούμενος για το θέμα, εφόσον δεν είχαμε κοινόχρηστο (3ο) ρολόι, περαν αυτών που τροφοδοτούσαν τα δυο διαμερίσματα.
Η εξήγηση που πήρα , επιβεβαιώνεται ως αληθής και στο νετ, απο εξειδικευμένο site σε θερμουδραυλικά θέματα, οπου συζητιόταν ακριβώς η ίδια περίπτωση (http://www.monachos.gr).
Μόνη λύση, όπως προτεινόταν και απο τεχνικούς στο site (αν και δεν με ενδιαφέρει πλέον) για ενημέρωσή σας :
Είσοδος νερού στο μπόιλερ απο κοινόχρηστο ρολόι (εφ΄όσον υπάρχει) και τοποθέτηση ογκομετρητή νερού στις εξόδους ΖΝΧ που ανήκουν-τροφοδοτούν το κάθε διαμέρισμα, για επιμερισμό της κατανάλωσης.
Παρ΄όλα αυτά, πλήθος οικοδομών που διαθέτουν κοινόχρηστο μπόιλερ, του έδωσαν νερό με γραμμες απ όλα τα ρολόγια, με αποτέλεσμα την ταυτόχρονη χρέωση, έστω και μερικώς, όλων των ενοίκων.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν τελικά τροφοδοτούν το μπόιλερ όλα τα ρολόγια, δεν μιλάμε για διπλο-τριπλο κλπ χρέωση νερού, αφού ο όγκος του νερού που μπαίνει στο μπόιλερ είναι τόσος, όσος θα γράψουν συνολικά τα ρολόγια και όχι πολλαπλάσιος. Αρα, .... μικρό το κακό! :lol:

Conclusion : Για κάθε θέμα στην οικοδομή, "άβυσσος" περιπτώσεων-υποπεριπτώσεων. Και για να βρεθούν οι βέλτιστες λύσεις , ..... καλά κρασιά! :help:


Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν πάρει απο ένα κοινόχρηστο μετρητή νερού, πόσες (εκατοντάδες) κυβικά θα γράφει, αλλάζοντας κλίμακα χρεώσεων κλπ, κλπ.
Ας μας πεί ο dimik τι θα του απαντήσουν οι κατασκευαστές για το θέμα και βλέπουμε αν μπορούμε να εργαστούμε και ως ¨μέντιουμΖ" ή όχι! :oops:

Επιφυλασσόμενος παντός νομίμου πνευματικού δικαιώματός μου (copyright) .... :lol:
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#475740 Μετράνε το βάρος του συστήματος (πλάκες-μπόιλερ-περιεχόμενο κλπ) η την χωρητικότητα ΖΝΧ ?
Αν εννοούν ότι θα έχεις 1 τόνο (1.000 λίτρα) ΖΝΧ διαθέσιμο (όοοοοταν ζεσταθεί-ας είναι Κύπρος, που συνεπάγεται 10τμ+ επιφάνεια συλλεκτών), υποκλίνομαι :s_howdy και .... <<Οσο ζώ, μαθαίνω !>> :lol:

@dstou ακούει ή κάνει ... την πάπια??? !!! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#475746 Άγνωστο και προς διευκρίνιση, περιμένω το παράρτημα με τις τεχνικές λεπτομέρειες για όλα κι εγώ.
Βέβαια εδώ εκτός από ηλιακούς όλοι έχουν και έξτρα ρεζερβουαρ νερού για περίπτωση λειψυδρίας, δεν ξέρω αν περιλαμβάνει με κάποιον τρόπο και αυτό. :hmmm:

Αφού δεν τα μετράνε και σε English stones ευχαριστημένος είμαι :lol:

Για κουφώματα θα έχει αυτά

http://muskita.com.cy/sliding-systems/mu3000-plus-/
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#475752 Πεστα λοιπόν ... χρυσόστομε!
Για αυτό γράφει και περί πιεστικού, κλπ που σημαίνουν + δεξαμενή νερού για απόθεμα σε περίπτωση διακοπής κλπ, κλπ. που μάτσο-σούμα κάνουν κανα τόνο .
Οοοοοκευ !
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#476030 Tί χρειάζεται να προσέξω από ηλεκτρολογικά για το σπίτι? ( Και γ@μώ ασαφή ερώτηση :tomato: :lol: )

Όπως είπα, πρόκειται για σαλοκουζίνα, 3 υπνοδωμάτια (1 για μας, 1 για παιδιά κ 1 για γραφείο-ξενώνα σε πρώτη φάση όσο τα παιδιά είναι μικρά. Μετά ελπίζω να επιστρέψω Ελλαδάρα ή να αλλάξω σπίτι αν συνηθίσω τον Καζαντζίδη στην ξενιτιά). Στο γραφείο θα βάλω ΗΥ. Η :inlove: δε θέλει να ακούσει για ΗΥ στο σαλόνι :help: 'Αλλωστε δε θα ταιράζει με τη διαρύθμιση.

Μου φέρνουν τη γραμμή τηλεφώνου κοντά στην είσοδο, οπότε σκέφτηκα να έχει μια ethernet στην τηλεόραση και μια στο δωμάτιο με τον ΗΥ. Στην πρώτη περίπτωση παλεύεται η απόσταση, στη 2η είναι μακριά. Οπτικές ίνες? Ο ΗΥ (tower) δεν έχει wifi προς το παρόν. Να του κοτσάρω ένα wifi για να γλιτώσω τη φασαρία? Αν δεν τραβήξω στο δωμάτιο, μετά πρέπει να βάλω το synology κοντά στο μόντεμ στην είσοδο :hmmm: .

Με οπτικές ίνες να παίξω?

Ένα άλλο που σκέφτηκα είναι να περάσω καλώδια ήχου hifi από την τηλεόραση στον καναπέ απέναντι για να κάνω dolby στο στερεοφωνικό. Τί πρίζες παίζουν για αυτά? Διάμετρο?

Να πω εδώ πως από ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά καταλαβαίνω τα πολύ βασικά, κατά τα άλλα :help: Τί θα χρειαστεί στο μέλλον σε βάθος 15ετίας? Κάθε πρόταση δεκτή...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#476057 Πριζες να εχεις, πολλές

Καλώδια δίκτυα κτλ δεν θα ασχολιομουνα όλα ασύρματα ειναι πλέον και θα ειναι και στο μέλλον.
Στη χειρότερη βάζεις και ενα powerline και παίρνεις και Ethernet άμα χρειαστεί κάπου
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#476069 Πρίζες : 2 σε κάθε πλευρά- τοίχο, σε κάθε δωμάτιο.
Προαποφάσισε που θα μπούν τηλεοράσεις, διότι .... θα σου μείνουν τα καλώδια κεραίας να κρέμονται ή να κυκλοφοράνε στο χ-ψ δωμάτιο. Αν και το έκανα, πάλι κάποια TV μου εχει μείνει για να μπεί σε θέση "απρόβλεπτη". Ακόμα και το ύψος που τις θές, ανάλογα χώρου-επίπλωσης, πρέπει να προβέψεις, ώστε να έχεις επιτυχία 90%, διότι καθοδον κάτι δεν θα ταιριάξει σε θέση που είχες προγραμματίσει.
Είπαμε : Άλλο το σκόρ να λήξει 4-2 υπέρ σου (ανέπαφο τέρμα δεν υπάρχει :oops: ), παρά να υποστείς ήττα ... μη αναστρέψιμη! :lol:

Σωστή η παρατήρηση περί ethernet, ει δυνατόν σε 2 θέσεις/δωμάτιο.

ΥΓ: Όλα τα παραπάνω, γράφουν >1.500€ στα έξτραΖ, αλλά ... δε μαμείς, λεφτά υπάρχουν !
Χαιρετισμούς ! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#476082
dimitrisB έγραψε:Σωστή η παρατήρηση περί ethernet, ει δυνατόν σε 2 θέσεις/δωμάτιο.


dimitrisB δυσκολα μπορω να διαφωνησω σε οσα γραφεις μιας και το ξερεις καλυτερα απο τους περισσοτερους το θέμα
Η περίπτωση του ethernet ομως ειναι μια εξαίρεση. δεν μπορω να καταλαβω που το χρειαζεστε πλεον.... θελει προσοχη να βγει το ιντερνετ στο σωστο σημειο , οπου θα μπει το router και ισως κανα αλλο συστημα που να ειναι καλωδιωμενο και απο εκει και περα τα καλωδια πλεον ανηκουν στο παρελθον. Οκ θες να φτιαξεις ενα server room? οκ ας βγει εκει ενα καλωδιο.

εγω χρησιμοποιω ασυρματο για τα παντα σπιτι
tv streaming, xbox, ipads, mobiles, smart lighting, συναγερμος και οτι αλλο... τα καλώδια τι τα θέλετε;
οι καινουργιες συσκευες ουτε υποδοχη για ethernet δεν θα εχουν σιγα σιγά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#476101 +1

Ποιος ήταν εδώ μέσα δε θυμάμαι, που είχε περάσει δίκτυο παντού στο σπίτι και για να αισθάνεται δικαιωμένος τράβαγε καλώδιο και για το netbook