Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#818031 HF αν είχες δύο τέτοιους διακόπτες και μοίρασες στον ένα τα ρολά και στον άλλον τις τέντες θα δούλευε το σύστημα; Ή μπαίνει μόνο ένας κεντρικός;

ΥΓ: φαντάζομαι πως θα το έχεις σκεφτεί, αλλά θέλω να επιβεβαιώσω ότι μάλλον δε γίνεται…!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818037 Ναι, γίνεται με δύο διακόπτες. Απλώς εμένα δεν μου είναι χρήσιμο και επειδή είναι ακριβοί, τους παίρνω λίγους λίγους!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820554 Θέλω να βάλω ετούτο εδώ στο γκαράζ μου (αποκλειστική θέση σε πιλοτή):
Εικόνα
Εικόνα
https://www.thule.com/en-gr/cargo-carri ... t-_-572004
To θέμα μου είναι πως η οροφή έχει μόνωση, το θυμάμαι από την κατασκευή. Δεν είναι θερμοπρόσοψη, θυμάμαι ένα γκρι μονωτικό που είχε μπει παντού στις πιλοτές και στους ημιυπαίθριους. Το ερώτημα τώρα εδώ είναι, να τρυπήσω για να βάλω τις βίδες, ή θα πέσει όλος ο σοβάς ξέρω γω;
Θα ρωτήσω και τον κατασκευαστή, αν το θυμάται, κάτι θα μου πει κι αυτός, αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
:s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#820562
Anonymous Founder έγραψε:Σε αποκλειστική θέση, γιατί όχι;

Αντε και επιτρεπεται, που αν εχει μονωση δυσκολο να μπει αλλα γινεται.

Θα βαλεις καγιακ ή μπαγκαζιερα σε ανοιχτο χωρο; Που θα την βλεπει ο καθε περαστικος; Ποσες νυχτες θα μεινει εκει;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#820564 Υπάρχουν ειδικά αγκύρια για τέτοιες δουλειές τα οποία δεν δημιουργούν θερμογέφυρες κτλ. Όλα βεβαια εξαρτώνται από το υλικό, πάχος και αναρτώμενο βάρος. Είσαι ομως σίγουρος πως θες να έχεις χύμα κάτι σχετικά ακριβό στην πιλοτή;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820565 Θα μπει και κάμερα και ένα σύστημα συναγερμού ουσιαστικά. Αυτό είναι το εύκολο. Δεν θα είναι και τόσο εύκολο να κλαπεί πάντως, από εκεί πάνω και θα βάλω και κάποια κλειδαριά υποθέτω. Σκέψεις κάνω, για να γλιτώσω το πάνω-κάτω και το φούσκωμα-ξεφούσκωμα.
Το πρόβλημά μου είναι πως είναι φουσκωμένο 5 μέτρα+ και δεν χωράει πουθενά εύκολα, οπότε ψάχνω κάτι εναλλακτικό, ώστε το καλοκαίρι να είναι εύκολο να το ρίξω στο νερό, χωρίς να κουβαλάω. Με κάτι τέτοιο θα γινόταν η ζωή μου αρκετά εύκολη και θεωρώ πως το θέμα της ασφάλειας θα το λύσω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#820568
Anonymous Founder έγραψε:Σε αποκλειστική θέση, γιατί όχι;


Γιατί αποκλειστική είναι μόνο η χρήση της. Για οποιαδήποτε παρέμβαση η απόφαση παραμένει από κοινού.
Άσε που παρεμβαίνεις και στην εικόνα της πολυκατοικίας.

Υποθέτω ότι για να είσαι καλυμμένος θα πρέπει να πάρεις έγκριση από τη γενική συνέλευση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820570 Δεν θα φαίνεται ο μηχανισμός απ'έξω, άρα δεν έχει να κάνει με την εμφάνιση.
Έχω βγάλει πχ αναμονή για ηλεκτροφόρτιση, δεν ζητήθηκε καμία άδεια από κανέναν. Θεωρώ πως αν δεν ενοχλεί, δεν τίθεται θέμα, αλλά μάλλον η καλύτερη λύση είναι να φτιαχτεί σιδηροκατασκευή, γιατί οτιδήποτε άλλο παίζει να έχει προβλήματα στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#820572 Και για τη φόρτιση πάντως εγώ θα ζήταγα άδεια.
Γιατί μπορεί οι τωρινοί να μην ασχολούνται, αλλά δεν ξέρεις ποιος θα σου έρθει γείτονας κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#820573 θα κάνω κι εγώ το δικηγόρο του Ασήμω, και θα πω πως χρειάζεσαι συγκατάθεση για μόνιμη κατασκευή σε κοινόκτητο χώρο, κανένας δεν θα είναι χαρούμενος να βάλεις τόσο ογκώδη αντικείμενα, και να βάλεις κάμερα σε πιλοτή πρακτικά αποκλείεται.