Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#817845
skous έγραψε:Αντε με το καλό!!!!

Αυτο για Αύγουστο μου φαίνεται λίγο ανεφικτο, αλλά πιεσέ το όσο πάει!
Το καλωδιο απο που θα το περάσεις; Φωταγωγό;

Σκέψου και μερικα αλλα μελλοντικά πραγματακια που θα σε βοηθησουν στο μέλλον. Πχ οδευση για ηλιακό (δεν θυμαμαι αν εχεις σκεφτει), όδευση για οπτικη ίνα (και να ειναι άρα η τωρινη πρίζα του σπιτιου εκει που θεωτηρικα θα καταληγει και η ίνα + να εχει δίπλα ρεύμα), τίποτα αυτοματισμους που θα θελεις (πχ ρολά/φώτα),τιποτα σταθεροποιητες τάσης/αντικεραυνικα, καλώδια συναγερμών, κλπ.


< >

Ευχαριστώ πολύ!

Έχω προβλέψει να πηγαίνει οπτική ίνα από την είσοδο του σπιτιού εκεί που πηγαίνει το τηλέφωνο τώρα (από εκεί φεύγουν 4 LAN για τα τρία υπνοδωμάτια και για την αποθήκη, εκεί θα μπει το Synology μέσω LAN σε μια γωνιά και ίσως ο εκτυπωτής-υπάρχουν πλέον όλο περισσότεροι και wireless βέβαια- για να μην τον έχω μες τα πόδια μου). Το synology θέλω να το βάλω στην αποθήκη γιατί ο υπόκοφος ήχος που κάνει δε θα με αφήνει να κοιμηθώ αν είναι στο δωμάτιο. Συναγερμός ασύρματος, έβαλα 3-4 πρίζες ψηλά για καμιά camera, αναμονές για ηλεκτρικά πατζούρια, έξω σε μπαλκόνια για κλιματιστικά, τέντες και συναγερμό. Νομίζω δε μου έχει ξεφύγει κάτι. Το καλώδιο για το αμάξι θα κατεβεί με σωλήνα και θα έχει ασφάλεια στον κεντρικό πίνακα. Αυτοματισμούς θα κάνω με το σύστημα Legrand όπως μου είπε και ο HF, τα κοίταξα στον Καυκά και θα εγκαταστήσω στον ηλεκτρολογικό πίνακα το μηχανάκι που κάνει το δίκτυο. Από εκεί και πέρα θα το στήσω εν καιρώ. Ίσως βάλω για αρχή κανέναν διακόπτη φωτός και για τα ρολά θα βάλω έναν κεντρικό που να τα ανεβάζει και τα κατεβάζει όλα μαζί... Και εκεί έχω απορίες :innocent: :) Κυρίως μεγάλα κουτιά και ουδέτερο παντού, δεν το ξεχνώ :s_thumbsup :thumbsup: :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By skous
#817846 Για ρολα κλπ υπαρχει της legrand το netatmo που σου δινει και εναν διακοπτη «εισοδου/εξοδου’ απο το σπιτι και μπορεις με ενα πατημα πχ να τα κατεβαζεις ολα ( λογικα και απο κινητο γινονται αυτα).

Wifi στο γκαραζ? Ισως χρησιμο οταν θα εχεις Ηλεκτρικο Αυτοκίνητο. Η τελος παντως lan πριζα μαζι με την παροχη του φορτιστη.


< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#817850
PeterPan έγραψε:Εγώ έμεινα με τους 2 μπόμπιρες και τους έχω πρωί-βράδυ. Είναι κλειστός και ο παιδικός γιατί είναι αργία εδώ. Ήδη μετά από μία μέρα συνειδητοποιώ πως είναι να έχεις τα παιδιά 24/7 ή να τα τρέχεις σε παιδικούς/ασχολίες. Πραγματικά ένα respect σε όλες τις μάνες που το κάνουν!
Είναι πλήρης και εντατική απασχόληση...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#817854
PeterPan έγραψε:

…..εκεί θα μπει το Synology μέσω LAN σε μια γωνιά και ίσως ο εκτυπωτής-υπάρχουν πλέον όλο περισσότεροι και wireless βέβαια- για να μην τον έχω μες τα πόδια μου). Το synology θέλω να το βάλω στην αποθήκη γιατί ο υπόκοφος ήχος που κάνει δε θα με αφήνει να κοιμηθώ αν είναι στο δωμάτιο.


Εκτυπωτής ασύρματος μεγάλη υπόθεση , στέλνεις για εκτύπωση απευθείας από κινητά ταμπλετ λαπτοπ τα πάντα ….

Synology , για βράδυ πιθανως οι ανεμιστήρες θα σε ενοχλούν , μπορείς να τους αλλάξεις να βάλεις noctua silent
Άβαταρ μέλους
By fokion
#817856 και φωτογραφιες ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφιες κατα την κατασκευη για τις οδευσεις του οτιδηποτε, που ειναι τα κουτια κλπ κλπ!!!
Με το καλό!!!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#817859
fokion έγραψε:και φωτογραφιες ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφιες κατα την κατασκευη για τις οδευσεις του οτιδηποτε, που ειναι τα κουτια κλπ κλπ!!!
Με το καλό!!!

hell yeah

Θυμάμαι καλό φίλο να επιβλέπει το δικό του σπίτι και να μου λέει οτι τα μαστόρια πήγαιναν να βάλουν τις μπρίζες όπου τους βόλευε παραβλέποντας τα σχέδια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#817861 Είναι απίστευτο σε τις άσχετα σημεία πάνε και βάζουν πρίζες και πίνακες ηλεκτρικού στα εξοχικά αν δεν τους τα σημειώσεις με μπογιά στους τοίχους!!! Επίσης τους αλλέ ρετουρ διακόπτες φωτισμού. Όταν βλέπουν τις επιθυμίες σου σε κοιτάνε με απορία!

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#817880 Αν σκοπεύεις να βάλεις Legrand Netatmo, πάρε την απόφαση από την αρχή και έτσι γλιτώνεις και τα πολλά (και δαπανηρά) aller-retour. Υπολόγισε ένα κόστος περίπου στα 50€ για τον κάθε διακόπτη, και θα τους βάλεις οπωσδήποτε στα ρολά, αλλά και στο φωτισμό, ενώ στις πρίζες μόνον όπου έχει νόημα (ψυγείο, πλυντήρια, κλπ).
Ειδικά για το αλέ-ρετούρ, ο ηλεκτρολόγος με την netatmo θα τραβήξει μόνον μια γραμμή για το φωτιστικό σαν να μην είναι αλε-ρετούρ, και όπου θέλεις πρόσθετο διακόπτη θα βάλεις τον ασύρματο της Legrand.
Στην πιλοτή έχεις δική σου θέση; Μόνον έτσι θα μπορέσεις να κατεβάσεις υποθέτω φορτιστή, αλλιώς θέλεις άδεια από τους υπόλοιπους. Εκτός από το 5x10mm2 καλώδιο, κατέβασε και ένα Cat6 να υπάρχει.
Βασική ευκολία για όλα αυτά είναι αν κάνεις και ένα integration με Google ή Alexa.
Εγώ πχ λέω ένα Alexa close shutters και κλείνουν όλα μαζί, όταν είμαι στην πόρτα για να βγω. Το ίδιο και για τις τέντες.
Ούτε που ψάχνω πού είναι ο διακόπτης. Αν και όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο, ο πιο εύκολος τρόπος παραμένει ο διακόπτης.

Τώρα ψάχνω να δω αν θα κάνω έξυπνους τους διακόπτες με Netatmo ή με Sonoff που βγαίνουν στο 1/3 της τιμής (και παρακάτω).
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#817891
Anonymous Founder έγραψε:Αν σκοπεύεις να βάλεις Legrand Netatmo, πάρε την απόφαση από την αρχή και έτσι γλιτώνεις και τα πολλά (και δαπανηρά) aller-retour. Υπολόγισε ένα κόστος περίπου στα 50€ για τον κάθε διακόπτη, και θα τους βάλεις οπωσδήποτε στα ρολά, αλλά και στο φωτισμό, ενώ στις πρίζες μόνον όπου έχει νόημα (ψυγείο, πλυντήρια, κλπ).
Ειδικά για το αλέ-ρετούρ, ο ηλεκτρολόγος με την netatmo θα τραβήξει μόνον μια γραμμή για το φωτιστικό σαν να μην είναι αλε-ρετούρ, και όπου θέλεις πρόσθετο διακόπτη θα βάλεις τον ασύρματο της Legrand.
Στην πιλοτή έχεις δική σου θέση; Μόνον έτσι θα μπορέσεις να κατεβάσεις υποθέτω φορτιστή, αλλιώς θέλεις άδεια από τους υπόλοιπους. Εκτός από το 5x10mm2 καλώδιο, κατέβασε και ένα Cat6 να υπάρχει.
Βασική ευκολία για όλα αυτά είναι αν κάνεις και ένα integration με Google ή Alexa.
Εγώ πχ λέω ένα Alexa close shutters και κλείνουν όλα μαζί, όταν είμαι στην πόρτα για να βγω. Το ίδιο και για τις τέντες.
Ούτε που ψάχνω πού είναι ο διακόπτης. Αν και όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο, ο πιο εύκολος τρόπος παραμένει ο διακόπτης.

Τώρα ψάχνω να δω αν θα κάνω έξυπνους τους διακόπτες με Netatmo ή με Sonoff που βγαίνουν στο 1/3 της τιμής (και παρακάτω).

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές!

Ναι, θα βάλω Netatmo όπως συμβουλεύεις, πιστεύω πως για εμένα που δεν κατέχω το άθλημα του αυτοματισμού τόσο εξειδικευμένα όσο εσύ ή ο glf είναι η χρυσή τομή. Για να μην πελαγώσω :lol:

Είχα ρωτήσει στοκ Καυκά αυτό ακριβώς που λες, σε περίπτωση αλέ-ρετούρ πρέπει και οι δύο διακόπτες να είναι Netatmo. Θα πω στον ηλεκτρολόγο να αφαιρέσει τον δεύτερο διακόπτη αν υπάρχει αλέ-ρετούρ στα δωμάτια... Νομίζω πως υπάρχει σε ορισμένα.

Σχετικά με την πυλωτή, ναι, οι θέσεις είναι καθορισμένες, δλδ ο καθένας εδώ και χρόνια έχει τη δική του. Ίσως και με τον κανονισμό είναι οριοθετημένες. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως στη δική μου από πάνω έχει πεύκο και με τον καιρό πέφτουν πευκοβελόνες, κουκουνάρια κτλ. Βέβαια σαν περιβάλλον είναι πολύ όμορφο, αλλά για το αμάξι δεν είναι το ιδανικό. Η σκέψη μου είναι να προτείνω να βάλουμε τα μεταλλικά σκέπαστρα με πράσινο πανί που βλέπουμε συχνά στα σούπερ μάρκετ. Θα γλιτώσω τις πευκοβελόνες έτσι... Αλλά πρέπει να δω πως θα γίνει, γιατί με βολεύει να παρκάρω με την όπισθεν, διότι τότε δε θα ανοίγει το πορτ παγκάζ του αυτοκινήτου εύκολα...
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 19 Μάιος 2023, 13:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By skous
#817902
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ πχ λέω ένα Alexa close shutters και κλείνουν όλα μαζί, όταν είμαι στην πόρτα για να βγω. Το ίδιο και για τις τέντες.
Ούτε που ψάχνω πού είναι ο διακόπτης. Αν και όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο, ο πιο εύκολος τρόπος παραμένει ο διακόπτης.

Τώρα ψάχνω να δω αν θα κάνω έξυπνους τους διακόπτες με Netatmo ή με Sonoff που βγαίνουν στο 1/3 της τιμής (και παρακάτω).


Yπαρχει ασύρματος διακόπτης netatmo για αυτό, master άφιξης/αναχώρησης που τον βάζεις δίπλα στην πόρτα και κλείνουν όλα.

https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktir ... s4QAvD_BwE


και εγώ το σκέφτομαι, αλλά δεν ξέρω εάν έχει εμβέλεια να καλύπτει 2 ορόφους.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#817906 Τον έχω τον διακόπτη, αλλά ακριβώς όπως το λες, κλείνει τα πάντα. Αν θέλεις μόνον πατζούρια ή μόνον τέντες, είναι μπλέξιμο.
Η καλύτερη λύση είναι η Alexa γιατί κάνεις όποιο routine θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By skous
#817929
Anonymous Founder έγραψε:Τον έχω τον διακόπτη, αλλά ακριβώς όπως το λες, κλείνει τα πάντα. Αν θέλεις μόνον πατζούρια ή μόνον τέντες, είναι μπλέξιμο.
Η καλύτερη λύση είναι η Alexa γιατί κάνεις όποιο routine θέλεις.
Όντως; Τι παπαρια ειναι αυτη….


< >