Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#817106 Θελει και ρωτημα; θα του την επεφτα να του τα φαω ολα . Αποριας αξιον ειναι πως ειναι ακομα παντρεμενος , τι εγινε οι γερμανιδες νοσοκομες το εχουν εγκαταλειψει το σπορ;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#817109
otso έγραψε:τι εγινε οι γερμανιδες νοσοκομες το εχουν εγκαταλειψει το σπορ;

nope :innocent:



aα ρε Μπέζο με τα μπάζα σου
Άβαταρ μέλους
By GTS
#817139
PeterPan έγραψε:Κωστή ναι είναι για ιδιοκατοίκηση.

HF αν πάω με το budget της και βάλω τα υλικά που διάλεξα, είμαι στα 850€/ τμ.

Το πιο θρασύ είναι πως είπε στη σύζυγό μου πως αυτή έχει διαφυγόντα κέρδη επειδή δεν πήγα να πάρω τα κουφώματα, πλακάκια, πόρτες κτλ από εκεί που μου είπε αλλά από αλλού. Επίσης ενώ συμφωνήσαμε περαστικά για παρκέ από το μαγαζί, αυτή επεμβαίνει στο μαγαζί και λέει ότι θα τα περάσει αυτή.

Και θέλει 7.500€ για επίβλεψη ενώ μου λέει πως αυτά που κανόνισα μόνος (πχ κουφώματα, ενδοδαπέδια πλέον, κουζίνα) δε θα τα επιβλέψει…

Τώρα μου ζητά 2.000 για τον κόπο της (το δέχομαι, να της δώσω κάτι) και 1.000€ για την άδεια…

Αλλά θα πάρω με το ζόρι ένα pdf με την κάτοψη. Για AutoCAD ούτε λόγος… Για ηλεκτρομηχανολογικό σχέδιο επίσης…

Αλλά την προσφορά την έκανε 10 μέρες πριν τις εργασίες ενώ τη ρωτούσαμε συνεχώς. Μέχρι τώρα μέλι-γάλα.

Μπορεί να μπαίνει ως μηχανικός στο Κτηματολόγιο και να βλέπει τί έχουμε; Γιατί όλα άρχισαν από τότε, έτσι έχω την εντύπωση. Μας είπε ότι μπορεί να βλέπει τί έχει ο οποιοσδήποτε…


Δεν το γραφω για δικαιολογηση αλλα στην περιπτωση ανακαινισης αυτο ειναι ο στανταρ να παρουν δηλ και μεριδιο απο τα υλικα και να πασαρουν δουλειες στα συνεργαζομενα μαγαζια. Επισης δεν εχει σημασια ποσο σου ζηταει αλλα το να γνει καλη δουλεια. Σε αναλογο διαμερισμα στην Καλιθεα εγινε ανακαινιση απο εταιρεια στοιχισε 100 χιλ αλλα τα αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο και ο ιδιοκτητης ειπε οτι εκαναν πολυ καλη δουλεια.

Αν θελεις να το κανεις μονος εννοειται θα βγει φθηνοτερα αλλα θα γινει σωστη δουλεια η θα εχεις λαθη που θα πρεπει να διορθωθουν μετα; Και ποιος θα κανει τις διορθωσεις.

Σε καθε περιπτωση εγω μονος μου θα την εκαναν γιατι απλα δεν εχω τα χρηματα που ζηταει μια εταιρεια να το κανει.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#817196 Γνωρίζει κανείς κάποιον τύπο σωλήνα σαν πολυαιθυλενιο/πολυστρωματική που όμως να έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα (αλλά να κάνει και για υψηλές θερμοκρασίες) για να τον τραβήξω μέσα απο κανάλι που είναι φαρδύ αλλά έχει 2 στροφές 90 μοιρών χωρίς να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές? Σκεφτόμουν να τον τραβήξω με μεταλλική ατσαλίνα. Το θέλω για ανακυκλοφορία ζεστού νερού χρησης...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#817246
PeterPan έγραψε:Μπορεί να μπαίνει ως μηχανικός στο Κτηματολόγιο και να βλέπει τί έχουμε; Γιατί όλα άρχισαν από τότε, έτσι έχω την εντύπωση. Μας είπε ότι μπορεί να βλέπει τί έχει ο οποιοσδήποτε…

Μπορεί αλλά μόνο με βάση τον ΚΑΕΚ, σύμφωνα με όσα προβλέπονται στη σχετική ΚΥΑ.
Οπότε, δεν μπορεί να κάνει γενικώς έρευνα με βάση ονομαστικά στοιχεία/ΑΦΜ κλπ και να δει τι υπάρχει οπουδήποτε, σε αντίθεση με δικηγόρους ή δικαστικούς επιμελητές...μπορεί να ψάξει μόνο συγκεκριμένα ακίνητα για τα οποία γνωρίζει τον ΚΑΕΚ.
Βέβαια, αν πρόκειται για περισσότερες κάθετες ή οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται στο ίδιο γεωτεμάχιο, αν ξέρεις έναν ΚΑΕΚ, εύκολα βρίσκεις τα υπόλοιπα.
Επίσης, αν έχει κάποιον δικηγόρο ή δικ. επιμελητή που την εξυπηρετεί, όλα γίνονται απλά.

Γενικά βλέπω ότι έμπλεξες, και εγώ θα συμφωνήσω με τους ανωτέρω, πλήρωσε για την δουλειά που ήδη έγινε και ψάξε πιο τίμιες λύσεις...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#817247
thednick έγραψε:Γνωρίζει κανείς κάποιον τύπο σωλήνα σαν πολυαιθυλενιο/πολυστρωματική που όμως να έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα (αλλά να κάνει και για υψηλές θερμοκρασίες) για να τον τραβήξω μέσα απο κανάλι που είναι φαρδύ αλλά έχει 2 στροφές 90 μοιρών χωρίς να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές? Σκεφτόμουν να τον τραβήξω με μεταλλική ατσαλίνα. Το θέλω για ανακυκλοφορία ζεστού νερού χρησης...

Άσε τον κλασικό μαύρο σωλήνα(pex)της παροχής για καναδυό ωρίτσες στον ήλιο να μαλακώσει και έπειτα βάλτον. Πόσα μέτρα θες; φτάνει η ατσαλίνα;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#817296
thednick έγραψε:Γνωρίζει κανείς κάποιον τύπο σωλήνα σαν πολυαιθυλενιο/πολυστρωματική που όμως να έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα (αλλά να κάνει και για υψηλές θερμοκρασίες) για να τον τραβήξω μέσα απο κανάλι που είναι φαρδύ αλλά έχει 2 στροφές 90 μοιρών χωρίς να μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτές? Σκεφτόμουν να τον τραβήξω με μεταλλική ατσαλίνα. Το θέλω για ανακυκλοφορία ζεστού νερού χρησης...
M
Με δύο ορθές καμπυλες δύσκολο το βρίσκω.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#817479 Ηello

Θέλω να αλλάξω κάτι πλακάκια μπάνιου (γιατί θα σκάφτει μια βρύση) και δεν έχω απόθεμα. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρώ την μάρκα κλπ μπάς και υπάρχει το ίδιο ακόμα στην αγορά, ή κάποιο πανομοιότυπο;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#817484
skous έγραψε:Ηello

Θέλω να αλλάξω κάτι πλακάκια μπάνιου (γιατί θα σκάφτει μια βρύση) και δεν έχω απόθεμα. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρώ την μάρκα κλπ μπάς και υπάρχει το ίδιο ακόμα στην αγορά, ή κάποιο πανομοιότυπο;

Υπάρχουν κάποια μικρά μαγαζάκια προς πλατεία Βάθη, που ειδικεύονται ακριβώς σ'αυτό. Κρατάνε απίστευτο στοκ από παλιά πλακίδια για να πουλάνε σ'αυτούς που ψάχνουν κάποιο για μερεμέτι.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#817823 Θα κάνω ένα update σχετικά με το θέμα της ανακαίνισης.

Καταλήξαμε τελικά στο τρίτο τεχνικό γραφείο που πήγαμε, με συστάσεις από φίλο μηχανικό, ο οποίος μας έδωσε προσφορά με εξίσου ποιοτικά υλικά και στο σύνολο -20% σε σχέση με το άλλο γραφείο, εκεί που το αναμέναμε περίπου. Παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι μεγάλο το ποσό, αλλά ουσιαστικά γκρεμίζω και χτίζω όλον τον όροφο από την αρχή, με θερμοπροσόψεις, τριφασικό πίνακα, νέα υδραυλικά, νέα ηλεκτρολογικά, ενδοδαπέδια, κουφώματα, κτλ. Θέλω να περάσω και καλώδιο για το αυτοκίνητο που θα κατεβαίνει στην πυλωτή, εδώ θέλω τη βοήθεια σας πάλι. Ανάλογα με τις ανάγκες μου, μπορώ να κατεβάσω καλώδιο για normal φόρτιση ή για ταχυφόρτιση. Μου είπε κάποιες διατομές αν θυμάμαι καλά 3χ10 και 5χ10 καλώδιο. Το διαμέρισμα είναι στον τέταρτο όροφο, λογικά έχει απόσταση 25 μέτρα από τον πίνακα έως το Wallbox. Τί έχετε βάλει όσοι έχετε ήδη wallbox? Δε θέλω να υπερβάλω, αλλά από την άλλη δε θέλω να βάλω κάτι που αργότερα να υστερεί. Ηλεκτρικό αυτοκίνητο δεν έχω, αλλά ενδεχομένως μες την πενταετία να το σκεφτώ.

Ελπίζω να εκδοθεί γρήγορα η άδεια, είμαστε σε αυτό το σημείο τώρα. Χρειάζεται μια συναίνεση των υπολοίπων για την έκδοση της. Ο κανονισμός της πολυκατοικίας βέβαια απαγορεύει αλλαγές στην όψη, αλλά μετά τις ανακαινίσεις συμφωνήσαμε να πάμε σε συμβολαιογράφο ώστε να γίνει νέος κανονισμός, μιας και όλοι έχουν αλλάξει την πρόσοψη μετά τη νομιμοποίηση ημιυπαίθριων χώρων, οπότε δε θα υπάρχει θέμα να κάνουμε τώρα μερικές διανοίξεις σε μπαλκονόπορτες.

Αν όλα πάνε καλά, μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα ίσως ξεκινήσουμε. Και αν είμαστε τυχεροί και πάνε όλα τρένο ίσως τον Αύγουστο είναι έτοιμο.

Υγεία προπάντων...

ΥΓ: από χθες είναι η σύζυγος στην Ελλάδα για 4 μέρες ώστε να υπογράψει υλικά, συμβόλαια κτλ. και να οργανώσει την άδεια. Εγώ έμεινα με τους 2 μπόμπιρες και τους έχω πρωί-βράδυ. Είναι κλειστός και ο παιδικός γιατί είναι αργία εδώ. Ήδη μετά από μία μέρα συνειδητοποιώ πως είναι να έχεις τα παιδιά 24/7 ή να τα τρέχεις σε παιδικούς/ασχολίες. Πραγματικά ένα respect σε όλες τις μάνες που το κάνουν!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#817838 Θα κατεβάσεις οπωσδήποτε τριφασικό 5x10 (αντέχει 22kW που λίγα αυτοκίνητα υποστηρίζουν πλέον) ή 5x6 που τρέχει 11kW που υποστηρίζουν τα περισσότερα.
Δεν ειναι πρόβλημα να βάλεις τον μεγάλο φορτιστή, αρκεί να επαρκεί η παροχή που θα ζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
By glf
#817842 Καλύτερα βάλε όσο πιο χοντρό καλώδιο σας παίρνει, μόνο για καλό είναι.
Θα ζεσταίνεται και λιγότερο.
Οκ είναι κόστος και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By skous
#817843 Αντε με το καλό!!!!

Αυτο για Αύγουστο μου φαίνεται λίγο ανεφικτο, αλλά πιεσέ το όσο πάει!
Το καλωδιο απο που θα το περάσεις; Φωταγωγό;

Σκέψου και μερικα αλλα μελλοντικά πραγματακια που θα σε βοηθησουν στο μέλλον. Πχ οδευση για ηλιακό (δεν θυμαμαι αν εχεις σκεφτει), όδευση για οπτικη ίνα (και να ειναι άρα η τωρινη πρίζα του σπιτιου εκει που θεωτηρικα θα καταληγει και η ίνα + να εχει δίπλα ρεύμα), τίποτα αυτοματισμους που θα θελεις (πχ ρολά/φώτα),τιποτα σταθεροποιητες τάσης/αντικεραυνικα, καλώδια συναγερμών, κλπ.


< >