Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748749 Πέραν του ποσο σημαντικός ειναι ο αερισμός, νομιζω τέτοιου είδους υγροποιήσεις «δείχουν» σημεία που η θερμομόνωση πάσχει.

Χοντρικά, αν θυμαμαι καλά δλδ, ενα καλά θερμομονωμένο υλικό (πχ παράθυρο) θα εμφανίσει υγροποίηση σε ψηλότερο ποσοστό υγρασίας απο ένα αλλο. Όσο καλύτερη θερμομόνωση τοσο ψηλότερο το ποσοστό υγρασίας που εμφανίζεται η υγροποίηση.
Άβαταρ μέλους
By glf
#748750 Σίγουρα θέλει άνοιγμα τα παράθυρα μια φορά τη μέρα. Και στους 0 βαθμούς.
Εμείς τα ανοίγουμε το μεσημέρι.

Τα AC φυσικά και μειώνουν την υγρασία μέσα στο σπίτι. Τη βγάζουν απο το σωλήνα υγροποιησεων.

Εγώ έχω το παράθυρο του μπάνιου σε ΒΔ πλευρά και εκεί κάνει τις υγροποιησεις του μπάνιου. Τα σκουπίζω με vetex και το στραγγίζω στο νιπτήρα να φύγει η υγρασία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748756 Τα AC δεν μειώνουν την υγρασία όταν είναι στην ζέστη.
Υφύγρανση κάνουν μεν, αλλά μειώνοντας την θερμοκρασία.
Σκέφτηκα αν υπάρχει θέμα με την μόνωση, αλλά νομίζω πως είναι άλλη η αιτία. Θα το ψάξω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#748757
Anonymous Founder έγραψε:Απλά στο κρύο δεν σου πάει η καρδιά ν'ανοιξεις...


Επιβάλλεται τουλάχιστον 10λεπτος αερισμός, δις ημερησίως, πρωί - απόγευμα. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#748759 Πάντως τις παγωμένες ημέρες σαν αυτές που διανύουμε η υγρασία του σπιτιού μέσα μειώνεται δραματικά σε εμάς εξαιτίας της διαφοράς θερμοκρασίας. Απέχουμε πολύ δυστυχώς από το να πούμε ότι έχουμε μονώμενη κατοικία.

Σήμερα είδα 28% σ ένα από τα εργαλεία που έχω.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748765 28% δεν έχουμε έξω εμείς οπότε... :lol:
To περίεργο είναι πως ένα δωμάτιο έχει 75% ενώ όλα τα άλλα από 65% και κάτω.
Ψάχνομαι να βρω το γιατί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#748781
Anonymous Founder έγραψε:28% δεν έχουμε έξω εμείς οπότε... :lol:
To περίεργο είναι πως ένα δωμάτιο έχει 75% ενώ όλα τα άλλα από 65% και κάτω.
Ψάχνομαι να βρω το γιατί.

το ιδιο συμβαινει και με το δικο μας υπνοδωματιο που βλεπει Παρνηθα.Μιλαμε για κρυο+υγρασια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748785 Το περίεργο σε μένα είναι πως δεν είναι το χειρότερο δωμάτιο θεωρητικά, αλλά έχει ένα κακό : έχει μια πλευρά εκτεθειμένη, χωρίς μπαλκόνι ή εξώστη. Θεωρώ αυτό παίζει ρόλο κυρίως, γιατί ο προσανατολισμός είναι μια χαρά (νοτιοανατολικός).
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#748787 Ενδεχομένως γίνεται το εξής:

Ο τοίχος ίσως δεν έχει καλή μόνωση, επομένως η έσω πλευρά του τοίχου παγώνει πολύ, μιας κ εκεί ουσιαστικά δεν κυκλοφορεί πολύς αέρας του δωματίου καθώς είναι η ντουλάπα. Έτσι και η έξω πλευρά της ντουλάπας είναι κρύα.
Η έσω πλευρά της ντουλάπας είναι πιο ζεστή και ο αέρας δεν ανακυκλώνεται πολύ. Επομένως συμβαίνει υγροποίηση.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748789 Υπόψη ότι θερμομόνωση με τη μορφή της θερμοπρόσοψης , λίγες οικοδομές τοποθετούν ακόμα και σήμερα !
Συνήθως τοποθετείται μόνο σε ιδιοκατοικήσεις, αν και εφόσον.... πλερώνεις.
Είναι πραγματικά σωτήρια!
Το κόστος θα επιβάρυνε την κατασκευή το πολύ 30€/τμ και μάλιστα στη χειρότερη περίπτωση, που θα έπρεπε να καλυφθούν και οι 4 πλευρές του κτίσματος. Τα συμπεράσματα δικά σας ! :iconcool:
Τώρα, αυτό το φαινόμενο της "υγροποίησης" που αναφέρετε, δεν το είχαμε ούτε το έχουμε ποτέ στο σπίτι.
Μα ποτέ όμως, ούτε τότε που ήταν οι τοιχοποιίες χωρίς την παραμικρή μόνωση και κατασκευασμένες το 1962.
Πέραν της θερμοπρόσοψης που τοποθετήθηκε το 2013, ανέκαθεν η :inlove: ανοίγει τουλάχιστον 1 ώρα κάθε πρωί, ακόμα και σήμερα με το "χιονιά", κάνοντας το διαμπερές σπίτι ... "φλογέρα" (g8777 ακούει? ) ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#748791
dimitrisB έγραψε:Υπόψη ότι θερμομόνωση με τη μορφή της θερμοπρόσοψης , λίγες οικοδομές τοποθετούν ακόμα και σήμερα !
Συνήθως τοποθετείται μόνο σε ιδιοκατοικήσεις, αν και εφόσον.... πλερώνεις.
Είναι πραγματικά σωτήρια!
Το κόστος θα επιβάρυνε την κατασκευή το πολύ 30€/τμ και μάλιστα στη χειρότερη περίπτωση, που θα έπρεπε να καλυφθούν και οι 4 πλευρές του κτίσματος. Τα συμπεράσματα δικά σας ! :iconcool:

Τρομεροι απατεωνες οι κατασκευαστες, ειδικα οι αντιπαροχες... βρωμερη φαρα. :protest:
Το τι μλκια εχω βρει στο διαμερισμα, αποθηκες, πυλωτες, δεν υπαρχει.. ειδικα τωρα που κανουμε τη γονικη παροχη και τακτοποιει η μηχανικος τις μλκιες στην πολεοδομια..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#748793
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:28% δεν έχουμε έξω εμείς οπότε... :lol:
To περίεργο είναι πως ένα δωμάτιο έχει 75% ενώ όλα τα άλλα από 65% και κάτω.
Ψάχνομαι να βρω το γιατί.

το ιδιο συμβαινει και με το δικο μας υπνοδωματιο που βλεπει Παρνηθα.Μιλαμε για κρυο+υγρασια.


στο δικο μου να διευκρινισω οτι δεν μαζευει μουχλα πουθενα,ουτε σε ντουλαπες κλπ
Απλα οταν μπαινεις σε αυτο το δωματιο νιωθεις οτι εχει πολυ χαμηλοτερη θερμοκρασια.Οπως και το καλοκαιρι ειναι το πιο ζεστο. :hmmm: ειναι βορειοδυτικο.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#748796 Για τον απαιτούμενο αερισμό τα τελευταία χρόνια τοποθετούνται συστηματα μηχανικού αερισμού, ώστε να μην αλλάζει η εσωτερική θερμοκρασία αλλά να πραγματοποιείται ο απαραίτητος αερισμός.
Η εξωτερική θερμομονωση (θερμοπρόσωψη) πλέον πραγματοποιείται στην συντριπτική πλειοψηφία των νέων οικοδομών.
Για την εμφάνιση μούχλας, ίσως εκεί να υπάρχει κάποια θερμογέφυρα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#748801
dimitrisB έγραψε:Υπόψη ότι θερμομόνωση με τη μορφή της θερμοπρόσοψης , λίγες οικοδομές τοποθετούν ακόμα και σήμερα !
Συνήθως τοποθετείται μόνο σε ιδιοκατοικήσεις, αν και εφόσον.... πλερώνεις.
Είναι πραγματικά σωτήρια!
Το κόστος θα επιβάρυνε την κατασκευή το πολύ 30€/τμ και μάλιστα στη χειρότερη περίπτωση, που θα έπρεπε να καλυφθούν και οι 4 πλευρές του κτίσματος. Τα συμπεράσματα δικά σας ! :iconcool:
Τώρα, αυτό το φαινόμενο της "υγροποίησης" που αναφέρετε, δεν το είχαμε ούτε το έχουμε ποτέ στο σπίτι.
Μα ποτέ όμως, ούτε τότε που ήταν οι τοιχοποιίες χωρίς την παραμικρή μόνωση και κατασκευασμένες το 1962.
Πέραν της θερμοπρόσοψης που τοποθετήθηκε το 2013, ανέκαθεν η :inlove: ανοίγει τουλάχιστον 1 ώρα κάθε πρωί, ακόμα και σήμερα με το "χιονιά", κάνοντας το διαμπερές σπίτι ... "φλογέρα" (g8777 ακούει? ) ! :lol:


:iconcool:

Οσο πιο πολυ κρυο εχει, τοσο το καλυτερο για τον αερισμο του σπιτιου.

Και επιπροσθετα, απλωμα ολα τα παπλωματα απο την εσωτερικη τους πλευρα κανα 2ωρο για ηλιοιαπολυμανση και κρυοαπολυμανση.

:s_roses :s_roses :s_roses :s_roses

Δημητριε εγω εχω αλλα θεματα τωρα. Αξιωθηκα να στρωσω με πλακακι την αποθηκη αλλα μου φαινεται οτι το αρμολοημα πηγε κατα διαολου:

Εικόνα

Με ξερεις ποσο ψειρας ειμαι σε κατι τετοια, εχω αρρωστησει που δεν ευθυγραμμιστηκαν σωστα :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#748804
Anonymous Founder έγραψε:28% δεν έχουμε έξω εμείς οπότε... :lol:
To περίεργο είναι πως ένα δωμάτιο έχει 75% ενώ όλα τα άλλα από 65% και κάτω.
Ψάχνομαι να βρω το γιατί.


To 75% για Αθήνα ειναι οντως ψηλό. Απο κει και πέρα, αν δεν αερίζεις και δεν εχει μηχανικό αερισμό το σπιτι, ειναι σίγουρα επιβαρυντικός παράγοντας. Εγω καταρχην θα αέριζα συστηματικά για μια βδομάδα και θα παρακολουθούσα τιμές υγρασίας.

Το θέμα της μόνωσης πάντως ειναι απ τους πρώτους υπόπτους, ειδικά αν ειναι επικεντρωμένο καπου τοπικά.

Αυτό το σάιτ εξηγεί αναλυτικά το μηχανισμό υγροποίησης:

https://www.practikal.gr/technical/115- ... iisis.html

Επικεντρώνεται στα κουφώματα, αλλά προφανως επεκτείνεται και για ο,τιδήποτε