Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#525260
Dimitris_P έγραψε:Τι λύση υπάρχει για αυτόματη αντλία εκτόξευσης νερού (πυρόσβεσης) που να μπορεί να λειτουργεί και αυτόνομα χωρίς ρεύμα ;


Ασφαλεια πυρος. Λειτουργει και χωρις ρευμα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#525262 Και φυσικά σπίτια με πεύκα (!!) στις αυλές τους, πιθανολογώ ότι ούτε κατά διάνοια θα είχαν ασφάλεια πυρός γιατί "έλα μωρέ τώρα που θα τα δίνω στους κλέφτες τους ασφαλιστές, δεν έχει ανάγκη το δικό μου το σπίτι" κτλ κτλ.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#525276
Asimov έγραψε:
dimviii έγραψε:μου εχει κανει εντυπωση ποσοι Γερμανοι Αυστριακοι Γαλλοι Ιταλοι εχουν αγορασει/κτισει σε Παρο Αντιπαρο.
Ακριβα σπιτια/βιλες,νοικιαζονται πολλους μηνες για ολο σχεδον το χρονο,με ημερησια νουμερα που ξεπερνουν τα 2-3κ .
Το ξεπληρωνουν μπαμ-μπαμ,και κανουν και διακοπες οποτε ειναι ξενοικιαστα.
Ε λογικό είναι, γιατί αυτές οι δουλειές θέλουν κεφάλαιο ή πρόσβαση σε δανεισμό (και φτηνό δανεισμό), που οι Έλληνες δεν...
Βέβαια αυτές τις δουλειές καλύτερα να τις κάνουν επαγγελματίες κι όχι άσχετοι που είδαν φως και μπήκαν, γιατί το πράγμα πάει ολοταχώς για φούσκα που θα σκάσει παταγωδώς :lipsealed:


That....
Άβαταρ μέλους
By babakos
#525277
Deleted User 1 έγραψε:Και φυσικά σπίτια με πεύκα (!!) στις αυλές τους, πιθανολογώ ότι ούτε κατά διάνοια θα είχαν ασφάλεια πυρός γιατί "έλα μωρέ τώρα που θα τα δίνω στους κλέφτες τους ασφαλιστές, δεν έχει ανάγκη το δικό μου το σπίτι" κτλ κτλ.


Ε ναι κλασσικά.
Εξάλλου θα αποζημιώσει το κράτος πατερούλης (ΝΟΤ)

Πριν κάμποσα χρόνια που νοίκιαζα σπίτι και έκανα ασφάλιση περιεχομένου, σε όσους το έλεγα με κοίταζαν σαν να είχα μόλις έρθει από τον Αlpha του Κενταύρου
Άβαταρ μέλους
By otso
#525430
babakos έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Και φυσικά σπίτια με πεύκα (!!) στις αυλές τους, πιθανολογώ ότι ούτε κατά διάνοια θα είχαν ασφάλεια πυρός γιατί "έλα μωρέ τώρα που θα τα δίνω στους κλέφτες τους ασφαλιστές, δεν έχει ανάγκη το δικό μου το σπίτι" κτλ κτλ.


Ε ναι κλασσικά.
Εξάλλου θα αποζημιώσει το κράτος πατερούλης (ΝΟΤ)

Πριν κάμποσα χρόνια που νοίκιαζα σπίτι και έκανα ασφάλιση περιεχομένου, σε όσους το έλεγα με κοίταζαν σαν να είχα μόλις έρθει από τον Αlpha του Κενταύρου


Εχετε προσπαθησει να κανετε ασφαλεια σε αυθερετο; η εχων τα προβληματακια του;
και αν σας κανει ο φιλος σας ασφαλιστης για να παρει την προμηθεια γελωντας κατω απο τα μουστακια του
υπαρχει εστω μια στο δισεκατομμυριο να σε αποζημιωσει ασφαλιστικη;
Επειδη λοιπον σχεδον ολα τα σπιτια στην Ελλαδα ειναι ημιπαρανομα και οι ασφαλιστικες πονηρακηδες δεν
προχωραει η ασφαλιση ακινητων στην χωρα μας .
Ακομα και εγω που ειμαι σπαγγοραμμενος θα εδινα τα 30 ε τον χρονο που κοστιζει η ασφαλεια για το σπιτι μου
αν δεν ηξερα οτι πανε στον γαμο του καραγκιοζη για εσωρουχα της Αγλαιας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#525433 Δεν νομίζω πως είναι 30€ μόνον. Υπολόγισε πως θέλεις τουλάχιστον 10€ για κάθε 10Κ αξίας. Κι αυτό για τις φθηνές ασφάλειες.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#525436 Για αξία 230k σε όχι φτηνή (ούτε πολύ ακριβή) ασφάλεια (ergo) το κόστος είναι περίπου 160 ετήσιο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#525437 Τι καλύπτει; Τα πάντα όλα; Εγώ όταν το είχα κοιτάξει, μου έβγαινε παραπάνω. Βέβαια δεν το είχα ψάξει πολύ, οπότε μπορεί να κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
By otso
#525438
Anonymous Founder έγραψε:Δεν νομίζω πως είναι 30€ μόνον. Υπολόγισε πως θέλεις τουλάχιστον 10€ για κάθε 10Κ αξίας. Κι αυτό για τις φθηνές ασφάλειες.

μενα η πειραιως που ηταν υποχρεωτικη λογω δανειου τοσο ηταν και καλυπτε και καταστροφη απο πτωση αεροπλανου :dizzy:

Βεβαια εβαλαν οτι ειχε τοιχους απο τουβλα ενω ηταν πετρινο , ε 10 ετων προσπαθειες , ρε παιδια αφου το ασφαλιζουμε ας
το κανουμε σωστα , δεν καταφεραμε να το αλλαξουμε .

ρε Γρηγορη τι αξια λες να εχει ενα παλιο σπιτι στο κωλοχωρι μου;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#525441 I stand corrected λοιπόν. Όντως είναι λίγα χρήματα, και θα ήταν αρκετά λιγότερα αν ήταν υποχρεωτική από το νόμο όπως στα αυτοκίνητα. :help:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#525444
Anonymous Founder έγραψε:Τι καλύπτει; Τα πάντα όλα; Εγώ όταν το είχα κοιτάξει, μου έβγαινε παραπάνω. Βέβαια δεν το είχα ψάξει πολύ, οπότε μπορεί να κάνω λάθος.
Περιεχόμενο όχι, και δεν την έχω τώρα μπροστά μου, αλλά αρκετά πράγματα αν θυμάμαι καλά, τότε που το είχα ψάξει.
ΟΚ είναι λίγο ειδική η περίπτωση (παίζει καλή έκπτωση για κάποιους λόγους) , αλλά δε νομίζω να πέρναγε τα 200 όπως και να χει.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#525450
otso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν νομίζω πως είναι 30€ μόνον. Υπολόγισε πως θέλεις τουλάχιστον 10€ για κάθε 10Κ αξίας. Κι αυτό για τις φθηνές ασφάλειες.

μενα η πειραιως που ηταν υποχρεωτικη λογω δανειου τοσο ηταν και καλυπτε και καταστροφη απο πτωση αεροπλανου :dizzy:

Βεβαια εβαλαν οτι ειχε τοιχους απο τουβλα ενω ηταν πετρινο , ε 10 ετων προσπαθειες , ρε παιδια αφου το ασφαλιζουμε ας
το κανουμε σωστα , δεν καταφεραμε να το αλλαξουμε .

ρε Γρηγορη τι αξια λες να εχει ενα παλιο σπιτι στο κωλοχωρι μου;


Ωπα Otso δε μιλάς καλά για τις παραπεθέριες περιοχές :twisted:
Eμας άλλα μας είπαν για την αξία της περιουσίας μας :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#525453
otso έγραψε:Ενταξει της πεθερας σου εχει αλλη αξια ρε συ ειναι κοντα στην θαλασσα


Όχι της δικιάς μου ρε. :whistlink: :whistlink: Η δικιά μου είναι από την Εύβοια.
Εμένα δεν έχει τίποτα. Τα χω ξαναπει αυτά. Πιάστηκα |λογοκρισία| :rtfm:
Πήρα φτωχιά...