Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#524864 Πετρο εχε υποψιν σου οτι οι τιμες υλικων,και εργατικων δεν εχουν καμια σχεση με το αν εκτιζες οπουδηποτε αλλου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#524866
PeterPan έγραψε:Ξέρουμε πόσο πάει το κόστος/τμ χονδρικά για χτίσιμο; χωρίς το κόστος οικοπέδου φυσικά. Πρόκειται για νησί στις Κυκλάδες.

Νερό κ ρεύμα τί κάνω αν είναι εκτός; πόσο εύκολο είναι να τραβήξω γραμμή για νερό/ρεύμα;

Επίσης σε εκτός σχεδίου δόμηση πρέπει όλα τα οικήματα να εφάπτονται μεταξύ τους; κάτι τέτοιο θυμόμουν.

Που πάμε για να το χτίσουμε; σε αρχιτέκτονα κ αυτός τα αναλαμβάνει όλα;


< >

Στα νησιά επικρατεί άλλος θεός...
Αν είναι εκτός σχεδίου, πώς θα κτίσεις; Αυθαίρετο; :hmmm:
Το ρεύμα δεν είναι πρόβλημα, φωτοβολταϊκά, ένα Tesla Wall ή κάτι φθηνότερο, άντε και μια γεννήτρια για σιγουριά, αλλά είναι κάτι που λύνεται εύκολα. Το θέμα είναι το νερό.
Είναι για δική σου χρήση ή για επένδυση;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#524868 Υπολογιζε κανα 25αρι το τετραγωνικο.

Ολα τα αλλα που γραφονται δεν αποτελουν προβλημα, με κανα 3αρι μυρια εισαι κομπλε απο ολα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#524874
Anonymous Founder έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ξέρουμε πόσο πάει το κόστος/τμ χονδρικά για χτίσιμο; χωρίς το κόστος οικοπέδου φυσικά. Πρόκειται για νησί στις Κυκλάδες.

Νερό κ ρεύμα τί κάνω αν είναι εκτός; πόσο εύκολο είναι να τραβήξω γραμμή για νερό/ρεύμα;

Επίσης σε εκτός σχεδίου δόμηση πρέπει όλα τα οικήματα να εφάπτονται μεταξύ τους; κάτι τέτοιο θυμόμουν.

Που πάμε για να το χτίσουμε; σε αρχιτέκτονα κ αυτός τα αναλαμβάνει όλα;


< >

Στα νησιά επικρατεί άλλος θεός...
Αν είναι εκτός σχεδίου, πώς θα κτίσεις; Αυθαίρετο; :hmmm:
Το ρεύμα δεν είναι πρόβλημα, φωτοβολταϊκά, ένα Tesla Wall ή κάτι φθηνότερο, άντε και μια γεννήτρια για σιγουριά, αλλά είναι κάτι που λύνεται εύκολα. Το θέμα είναι το νερό.
Είναι για δική σου χρήση ή για επένδυση;
Αν είναι τουλάχιστον 4 στρέμματα (συν κάτι άλλες προϋποθέσεις όπως πχ η φάτσα στο δρόμο) και δεν είναι τίποτα natura κλπ, νομίζω ότι χτίζει.
Επίσης κατά περίπτωση παίζουν και ειδικές διατάξεις.
Αυτά όσο προλαβαίνει, γιατί πάει για αλλαγή προς το δυσμενεστερο η σχετική νομοθεσία.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#524878 μου εχει κανει εντυπωση ποσοι Γερμανοι Αυστριακοι Γαλλοι Ιταλοι εχουν αγορασει/κτισει σε Παρο Αντιπαρο.
Ακριβα σπιτια/βιλες,νοικιαζονται πολλους μηνες για ολο σχεδον το χρονο,με ημερησια νουμερα που ξεπερνουν τα 2-3κ .
Το ξεπληρωνουν μπαμ-μπαμ,και κανουν και διακοπες οποτε ειναι ξενοικιαστα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#524881
dimviii έγραψε:μου εχει κανει εντυπωση ποσοι Γερμανοι Αυστριακοι Γαλλοι Ιταλοι εχουν αγορασει/κτισει σε Παρο Αντιπαρο.
Ακριβα σπιτια/βιλες,νοικιαζονται πολλους μηνες για ολο σχεδον το χρονο,με ημερησια νουμερα που ξεπερνουν τα 2-3κ .
Το ξεπληρωνουν μπαμ-μπαμ,και κανουν και διακοπες οποτε ειναι ξενοικιαστα.

Ακριβώς. Έχω συγγενή που κάνει αυτό κ βγάζει 2μιση χιλιάρικα τώρα τη μέρα. Κλεισμένο για 4-5 μήνες από ατζέντη, αυτός απλώς προσέχει το σπίτι. Ο ατζέντης παίρνει 10-15%.

Οι τιμές είναι αλλού. Λεφτά για πέταμα. Μου έλεγε πως αν βάλει σεφ μέσα σε καθένα σπίτι, τότε θα χτυπά ακόμη κ 3-4.000€ τη μέρα.

Κωνσταντίνε θέλω να χτίσω 2 βίλες με ανεξάρτητες πισίνες κ 2 μικρά για ιδιωτική χρήση στο ίδιο οικόπεδο περίπου 6 στρέμματα τουλάχιστον φαντάζομαι.

Μύκονο λίγο ουτοπικό μου φαίνεται, αν κ εκεί δεν υπάρχει ταβάνι στις ενοικιάσεις. Πάρο κ Νάξο πιο προσιτό.


< >
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 23 Ιούλ 2018, 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#524882
dimviii έγραψε:μου εχει κανει εντυπωση ποσοι Γερμανοι Αυστριακοι Γαλλοι Ιταλοι εχουν αγορασει/κτισει σε Παρο Αντιπαρο.
Ακριβα σπιτια/βιλες,νοικιαζονται πολλους μηνες για ολο σχεδον το χρονο,με ημερησια νουμερα που ξεπερνουν τα 2-3κ .
Το ξεπληρωνουν μπαμ-μπαμ,και κανουν και διακοπες οποτε ειναι ξενοικιαστα.
Ε λογικό είναι, γιατί αυτές οι δουλειές θέλουν κεφάλαιο ή πρόσβαση σε δανεισμό (και φτηνό δανεισμό), που οι Έλληνες δεν...
Βέβαια αυτές τις δουλειές καλύτερα να τις κάνουν επαγγελματίες κι όχι άσχετοι που είδαν φως και μπήκαν, γιατί το πράγμα πάει ολοταχώς για φούσκα που θα σκάσει παταγωδώς :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#524883 Γιατρε αν διαθετεις μπαγιοκο,ψαξτο σοβαρα.Σιγουρη γρηγορη αποσβεση,και εχω την εντυπωση οτι ολοι αυτοι οι γερμανοιταλογαλλοι δεν πρεπει να πληρωνουν και πολλους φορους. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#524884 Asimov +1000.

Αυτά όλα τα κανονίζουν ατζέντηδες. Πχ σου λένε βάλε πισίνα κ ας είσαι πάνω στο κύμα, βάλε σεφ κτλ. Σου λένε τί θέλουν κ το κλείνουν. Εσύ πρέπει να εγγυάσαι καλή υπηρεσία.

Άλλος που ξέρω νοικιάζει στην Πάρο 25.000€ την εβδομάδα το σπίτι του.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#524887
Asimov έγραψε:Ε λογικό είναι, γιατί αυτές οι δουλειές θέλουν κεφάλαιο ή πρόσβαση σε δανεισμό (και φτηνό δανεισμό), που οι Έλληνες δεν...
Βέβαια αυτές τις δουλειές καλύτερα να τις κάνουν επαγγελματίες κι όχι άσχετοι που είδαν φως και μπήκαν, γιατί το πράγμα πάει ολοταχώς για φούσκα που θα σκάσει παταγωδώς :lipsealed:


εαν επιλεξεις να επενδυσεις σε σοβαρο νησι δεν βλεπω καμια φουσκα.Δεν ειναι κατι που ξεκινησε τωρα.
Ανεκαθεν αυτου του υψους τα ενοικια για τα καλα σπιτια,υπηρχαν σε Μυκονο Σαντορινη Παρο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#524889
dimviii έγραψε:Γιατρε αν διαθετεις μπαγιοκο,ψαξτο σοβαρα.Σιγουρη γρηγορη αποσβεση,και εχω την εντυπωση οτι ολοι αυτοι οι γερμανοιταλογαλλοι δεν πρεπει να πληρωνουν και πολλους φορους. :shifty:

Προς το παρόν δε το βλέπω δυστυχώς γιατί λεφτά δεν υπάρχουν τόσα αλλά ελπίζω να ξεκινήσω σε 2-3 χρόνια το πρότζεκτ με αδερφό κτλ. Και αν πάει καλά προχωράμε. Πρέπει να βρεθεί κ ένα καλό οικόπεδο.


< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#524890 Πολυ καλος φιλος εχει φυγει εδω και ενα 6μηνο στην Παρο (με προοπτικη για μονιμα) και δουλευει σε συγγενικο κλαδο με την οικοδομη. Απ οτι λενε η δραστηριοτητα αυτη τη στιγμη και εκει και στην Αντιπαρο, ειναι σε ιδια ακριβως επιπεδα με 2008-09.

Αν το αποφασισεις θα σου προτεινω μαγαζι για εσωτερικη διακοσμηση (σχεδιασμο και εκτελεση).

< >