Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#644434
gianik έγραψε:Ερώτηση προς γνώστες:
Εδώ βλέπεται μια φώτο από το παρκιν μου, τραβηγμένη από το μπαλκόνι μου.. Πολυκαρβονικο φύλλο στηριγμένο πάνω σε σιδεριά..
Λόγω καιρού (μπήκε πριν 14 χρόνια) έχει αρχίσει κ θαμπώνει σε κάποια σημεία, ενώ τις προάλλες στην Ανάσταση δέχτηκε το τελειωτικό χτύπημα : σκάγια από κυνηγετικό όπλο.. Δεν ξέρω αν φαίνεται στην φωτο αν ζουμάρετε, αλλά έγινε σουρωτήρι... Στα πιο πολλά σημεία , αν όχι σε όλα , δεν έχει περάσει και το 2ο φύλλο, αλλά εκτός του ότι φαίνεται άσχημο,πλέον περνάει νερό το οποίο εγκλωβίζεται ανάμεσα στα φύλλα...
Πως σώζεται;;;;
Υπάρχει κάποιο υλικό επάλειψης να το συνεφερω;;



Εικόνα
Κυνηγετικό στην Ανάσταση στον Άγιο Δημήτριο; Αν είναι δυνατόν, τι τρελαμενους γείτονες έχεις; Ή μήπως ήσουν εσύ;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#644446
markvag έγραψε:
PeterPan έγραψε:Giannik και από εμένα συμβουλή μου είναι να το αλλάξεις. :thumbsup:


Υπερβολές... Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις σήμερα, ιδίως μετά από τόσα χρόνια που το έχει, αλλά δεν είναι τόσο χάλια αμάξι... :hmmm: Το προσέχει κιόλας... :hmmm:



:innocent:




:lol: :lol: :lol:
α να χαθείς ρε , με αυτήν θα γεράσω.... :(
Άβαταρ μέλους
By glf
#644448 Στη σκάλα φέτος έβαλα το Nanopro-L για αδιαβροχοποιητη που υποτίθεται θα εμποδίσει καλύτερα να βγουν και παλι βρυα και λειχήνες.

Σε πρώτο στάδιο καθάρισα οτι έπαιρνε το πιεστικό, μετά στα σημεία με λειχήνες που ειχαν πιάσει και λιγο μέσα στο vratsa μπήκε σβουρακι με νερό και σαπούνι.
Το μάρμαρο δεν είναι γυαλισμένο, έχει αντικε επεξεργασία οπότε το σβουρακι δεν του κάνει κάτι οπτικά.

Και τέλος κλείσιμο με τον αδιαβροχοποιητη.

Πέρυσι είχα βάλει το nanopro-M σε ίδιο μάρμαρο σε άλλη μεριά. Οπότε θα έχω και σύγκριση ανάμεσα τους.ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652568 Γνωστός μου έχτισε μονοκατοικία και είναι τώρα στα τελειώματα. Για να μπορέσει όμως να πάρει ενεργειακό πιστοποιητικό, ο μηχανικός του είπε πως πρέπει να έχει απαραιτήτως ηλιακό θερμοσίφωνα, ώστε να είναι σε όσο το δυνατό υψηλότερη ενεργειακή κλάση. Γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο; Το παιδί πρώτη φορά το άκουσε και δεν είχε κατά νου να μπει σε επιπλέον έξοδα, λίγο πριν μπει στο σπίτι. Να σημειώσουμε, πως μιας και μιλάμε για νεόκτιστο, από θέμα μονώσεων κλπ είναι όλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652569
axel12p έγραψε:Γνωστός μου έχτισε μονοκατοικία και είναι τώρα στα τελειώματα. Για να μπορέσει όμως να πάρει ενεργειακό πιστοποιητικό, ο μηχανικός του είπε πως πρέπει να έχει απαραιτήτως ηλιακό θερμοσίφωνα, ώστε να είναι σε όσο το δυνατό υψηλότερη ενεργειακή κλάση. Γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο; Το παιδί πρώτη φορά το άκουσε και δεν είχε κατά νου να μπει σε επιπλέον έξοδα, λίγο πριν μπει στο σπίτι. Να σημειώσουμε, πως μιας και μιλάμε για νεόκτιστο, από θέμα μονώσεων κλπ είναι όλα ΟΚ.


Κώδικας: Επιλογή όλωνΣτα νέα κτίρια ή κτιριακές μονάδες, είναι υποχρεωτική η κάλυψη μέρους των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά συστήματα. Το ελάχιστο ποσοστό του ηλιακού μεριδίου σε ετήσια βάση καθορίζεται σε 60%. Αδυναμία εφαρμογής του ανωτέρω ποσοστού απαιτεί επαρκή τεχνική τεκμηρίωση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και τις επικρατούσες συνθήκες. Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει:
α) για τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στις παραγράφους 7 και 8 του άρθρου 4,
β) όταν οι ανάγκες σε ΖΝΧ καλύπτονται από άλλα συστήματα παροχής ενέργειας που βασίζονται σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, συμπαραγωγή ηλεκτρισμού και θερμότητας, συστήματα τηλεθέρμανσης σε κλίμακα περιοχής ή οικοδομικού τετραγώνου, καθώς και με αντλίες θερμότητας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 2,
γ) για κατηγορίες χρήσεων κτιρίων χαμηλής ζήτησης σε ΖΝΧ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ/15316-3-1:2008, όπως ισχύει κάθε φορά, καθώς και τις Τεχνικές Οδηγίες του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΟΤΕΕ), οι οποίες εγκρίνονται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και καθίσταται υποχρεωτική η εφαρμογή τους.


http://www.opengov.gr/minenv/?p=4446
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652580 Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ακούσει κάτι σχετικό και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση! Θα τον ενημερώσω ότι δεν τον γλιτώνει τον ηλιακό τελικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652583 Εφόσον πάντως μιλάμε για κύρια κατοικία δεν βλέπω κάποιο λόγο να μη βάλει ούτως ή άλλως.
Στα τόσα έξοδα ένα χιλιάρικο ακόμα δεν λέει και τίποτα εδώ που τα λέμε. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#652606
axel12p έγραψε:Γνωστός μου έχτισε μονοκατοικία και είναι τώρα στα τελειώματα. Για να μπορέσει όμως να πάρει ενεργειακό πιστοποιητικό, ο μηχανικός του είπε πως πρέπει να έχει απαραιτήτως ηλιακό θερμοσίφωνα, ώστε να είναι σε όσο το δυνατό υψηλότερη ενεργειακή κλάση. Γνωρίζεται αν ισχύει κάτι τέτοιο; Το παιδί πρώτη φορά το άκουσε και δεν είχε κατά νου να μπει σε επιπλέον έξοδα, λίγο πριν μπει στο σπίτι. Να σημειώσουμε, πως μιας και μιλάμε για νεόκτιστο, από θέμα μονώσεων κλπ είναι όλα ΟΚ.
Θα πρέπει να δει την ΜΕΑ (μελέτη ενεργειακής απόδοσης) που κατατέθηκε με την έκδοση της άδειας. Στο 95% των περιπτώσεων η ύπαρξη ηλιακού είναι απαρατήρητη προϋποθέση για να βγει το σπίτι ενεργειακής κλάσης τουλάχιστον Β ώστε να πάρει άδεια για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#652628
pro έγραψε:Σε νέα, κύρια κατοικία που χρησιμοποιεί Φ.Α. δεν συμφέρει η τοποθέτηση ηλιακού. Πρακτικά δεν κάνεις απόσβεση ποτέ.


Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε στην περιοχή φυσικό αέριο οπότε δεν έχω κοιτάξει ποτέ το κόστος που έχει για το ζεστό νερό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652629
pro έγραψε:Σε νέα, κύρια κατοικία που χρησιμοποιεί Φ.Α. δεν συμφέρει η τοποθέτηση ηλιακού. Πρακτικά δεν κάνεις απόσβεση ποτέ.


Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την αισθηση οτι παλι αποσβεσιμα ειναι.

Εγω ειχα ηλιακο πριν βαλω αεριο, οποτε τον κρατησα. Εβαλα μια τριοδη βανα στο μπανιο και αναλογα αν εχει ηλιο ή οχι το γυρναω στον ηλιακο ή στο αεριο. Πιστευω οτι συνολικα τουλαχιστον 8 απο τους 12 μηνες, ειναι γυρισμενη στον ηλιακο η βανα.

Ειπαμε φθηνο και βολικο το αεριο, αλλα σαν τον τσαμπα ηλιο δεν εχει!
Άβαταρ μέλους
By pro
#652630 Εννοείται ότι αν έχεις ήδη τον κρατάς, αυτό έκανα κι εγώ στο πατρικό. Από την άλλη, βλέπω στην κύρια κατοικία λογαριασμό αερίου από αρχές Μαίου έως Οκτώβριο 50 - 60 ευρώ. Άρα, στα 20 χρόνια ζωής ενός ηλιακού, δίνεις 1200 ευρώ, σε δόσεις. Οκ, μπακαλίστικος υπολογισμός, αφήνω παραμέτρους απέξω (ζεστό νερό σε χειμερινές ηλιόλουστες μέρες, βλάβες ηλιακού, κλπ), αλλά γενικά κάπως έτσι είναι τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#652635 Από όσο γνωρίζω, θα έχει φυσικό αέριο για θέρμανση και λογικά ζεστό νερό. Προφανώς το ένα χιλιάρικο δεν θα κάνει την διαφορά, απλά τα παιδιά ήταν στην φάση άντε να τελειώνουμε, να κάνουμε τα χαρτιά για την ΔΕΗ και να μπούμε στο σπίτι και τώρα τους λένε χρειάζεται και ο ηλιακός για να προχωρήσετε! Είναι που έχεις κουραστεί από όλα και νιώθεις ότι αντί για σπίτι ετοιμάζεις το γεφύρι της Άρτας :lol: