Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#618684
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:για αλλαγη τεντοπανων βρισκω τιμες απο 10 ευρω μεχρι και 14 ευρω για ten cate + φπα
εχει αλλαξει κανεις εδω μεσα,και ποσο πληρωσατε για καλο τεντοπανο?


τελικα εκλεισα στα 13,5 ευρω τοποθετημενα το τετραγωνικο, με Ελληνικο πανι,οπου εαν μουχλιασει στα 5 ετη,θα αλλαχθει δωρεαν.
https://tentes-skiasis.gr/wp-content/up ... OR-WEB.pdf

Φωναξα 2-3 για προσφορα,ολοι μου ειπαν τα χειροτερα λογια για τα Ολλανδικα ten cate.Moυχλιαζουν γρηγορα/δεν αξιζουν τα χρηματα τους.Ακομα και αυτοι που τα δουλευαν,δεν τα προτειναν.

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις Ten Kate. Πώς ς γίνεται να έχουν κάνει τόσο καλό όνομα αν δεν είναι καλές;
Πόσο ακριβότερες είναι; Η τιμή αυτή είναι χωρίς μηχανισμούς να υποθέσω;
Με γεια!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618692 η τιμη αυτη ειναι για αλλαγη τεντοπανων σε τεντες που εχω.Δεν ειναι πλεον τοσο ακριβοτερες οι Τεν κατε απο αλλες,απλα και οι ανταγωνιστες ειναι στις ιδιες τιμες.
Κανεις ομως δεν τις προτεινει.
Ο σημερινος τεντας που ηρθε,μου εδειξε φωτογραφιες πελατων του απο Τεν κατε, με μουχλα στα 5 χρονια,οπως οι δικες μου στα 10 χρονια.
Μου εδειξε 3 διαφορετικες περιπτωσεις.Ο ιδιος τις δουλευε,ο ιδιος τις ειχε τοποθετησει.
Επισης μου ειπε οτι για την οποιαδηποτε αστοχια,δεν ''περνανε εγγυηση'' τιποτα.
Απο τη στιγμη που μου εδωσε καλη τιμη,μου ειπε οτι στα 5 ετη το αλλαζουν χωρις συζητηση εαν εμφανιστει μουχλα,και ειναι και Ελληνικα τα προτιμησα.
Μου εκανε εντυπωση που μου ειπε τοποθετηση σε 10-13 μερες λογω φορτου εργασιας.Η αλλαγη σε 1-2 ωρες ειναι τελειωμενη.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618709
mousatos έγραψε:για τη μούχλα, δεν εξαρτάται από το αν τις μαζεύεις-τυλίγεις βρεγμένες;
O τεντάς μου είπε δεν έχει πρόβλημα. Μπορώ να τις μαζεύω. Στη δεκαετία ήρθε να μου τις πλυνει κ να τις ράψει σε ένα σημείο που είχαν φύγει οι ραφές. Έκανα το λάθος να τις πλένω με πιεστικο... οπότε τις έσκιζα τις ραφές....
Εμένα βρέχονται βγάζει αέρα κ μετά τις μαζεύει το αυτόματο ή εγώ. Στη δεκαετία δεν έχω πρόβλημα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618719
mousatos έγραψε:για τη μούχλα, δεν εξαρτάται από το αν τις μαζεύεις-τυλίγεις βρεγμένες;


εαν βαλει ενα δυνατο αερα,θα την μαζεψεις ακομα και αν ειναι βρεγμενη.Το θεμα ειναι να μην την αφησεις να στεγνωσει μαζεμενη.Εκει θα επιταχυνθει η δημιουργια μουχλας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618720
dekouk έγραψε:[ Έκανα το λάθος να τις πλένω με πιεστικο... οπότε τις έσκιζα τις ραφές....


παντως σε καποια σαιτ,εχω δει να τις πλενουν με πλυστικα οι ιδιοι οι τενταδες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618721
Asimov έγραψε:Πρέπει και να ραφτουν

ετοιμες ραμμενες ερχονται,απλα τις μονταρουν αν δεν κανω λαθος.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618723
dimviii έγραψε:
dekouk έγραψε:[ Έκανα το λάθος να τις πλένω με πιεστικο... οπότε τις έσκιζα τις ραφές....


παντως σε καποια σαιτ,εχω δει να τις πλενουν με πλυστικα οι ιδιοι οι τενταδες.
Ναι αλλά εγώ χτυπούσα πάνω στις ραφές.....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#618724
dimviii έγραψε:
dekouk έγραψε:[ Έκανα το λάθος να τις πλένω με πιεστικο... οπότε τις έσκιζα τις ραφές....


παντως σε καποια σαιτ,εχω δει να τις πλενουν με πλυστικα οι ιδιοι οι τενταδες.
Ναι αλλά εγώ χτυπούσα πάνω στις ραφές.....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#618739
dimviii έγραψε:η τιμη αυτη ειναι για αλλαγη τεντοπανων σε τεντες που εχω.Δεν ειναι πλεον τοσο ακριβοτερες οι Τεν κατε απο αλλες,απλα και οι ανταγωνιστες ειναι στις ιδιες τιμες.
Κανεις ομως δεν τις προτεινει.
Ο σημερινος τεντας που ηρθε,μου εδειξε φωτογραφιες πελατων του απο Τεν κατε, με μουχλα στα 5 χρονια,οπως οι δικες μου στα 10 χρονια.
Μου εδειξε 3 διαφορετικες περιπτωσεις.Ο ιδιος τις δουλευε,ο ιδιος τις ειχε τοποθετησει.
Επισης μου ειπε οτι για την οποιαδηποτε αστοχια,δεν ''περνανε εγγυηση'' τιποτα.
Απο τη στιγμη που μου εδωσε καλη τιμη,μου ειπε οτι στα 5 ετη το αλλαζουν χωρις συζητηση εαν εμφανιστει μουχλα,και ειναι και Ελληνικα τα προτιμησα.
Μου εκανε εντυπωση που μου ειπε τοποθετηση σε 10-13 μερες λογω φορτου εργασιας.Η αλλαγη σε 1-2 ωρες ειναι τελειωμενη.


Ενδιαφέρον. Και εμάς είναι για αλλαγή μετά από 10+ χρόνια , έχουν πιάσει τρελή γλίτσα (πρασινάδα) . Τις είχα καθαρίσει πρίν 4 χρόνια με το πλυστικο αλλά η ταλαιπωρία απλά δεν άξιζε για το τελικό αποτέλεσμα. Βρήκε η 8777αινα λέει έναν που έρχεται με 80 ευρώ καί τίς καθαρίζει λέει. :roll: Τρίτο warn εντός μήνα η 8777αινα, θα γελάσουμε . :roll:


Για τις Ten Kate πρώτη φορά το ακούω , Ολλανδική δεν είναι; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#618740
g8777 έγραψε: Βρήκε η 8777αινα λέει έναν που έρχεται με 80 ευρώ καί τίς καθαρίζει λέει. :roll: Τρίτο warn εντός μήνα η 8777αινα, θα γελάσουμε . :roll:

https://www.regroup.gr/default/388/deal ... sunthrhsh/
https://www.deals365.gr/ypiresies-gia-t ... -solutions
Άβαταρ μέλους
By g8777
#618741 Το είδε.

Θα μου το πληρωσεις αυτό γμενε. :x
Τώρα πρέπει να τις πλύνω μόνος μου, ειδάλλως πληρώνω.


:x :x