Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507466 έγιναν και οι τελευταίες διευκρινίσεις για το σπίτι κ τώρα περιμένουμε ως τα τέλη του χρόνου.

πάτωμα αποφάσισα να βάλω παντού (εκτός τουαλετών και πλυσταριού) οξιά με απόχρωση κεχριμπάρι (bernsteineiche) σε διάσταση 16cm x 175 cm, κ αυτό γιατί η απλή οξιά σε 2-3 χρόνια θα κιτρινίσει/ξανθύνει πολύ κ δε μ' αρέσει.

https://www.bembe.de/produkte/mehrschic ... ine-diele/

Πρίζες κ φωτιστικά έχουν επίσης οριστικοποιηθεί, κουζίνα έκλεισα (μένει να αποφασίσουμε οριστικά το χρώμα του πάγκου) και απλώς περιμένουμε. Επιτέλους. Λάθη θα γίνουν φυσικά που εκ των υστέρων θα το καταλάβουμε, αλλά γενικά έπεσε πολύ γράψε-σβήσε κτλ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507469 Ωραίο χρώμα, παρόμοιο με το δικό μου πλακάκι https://www.tilesahead.co.uk/alaplana-c ... 2x24797987
Κι εμείς αρχικά σκεφτόμασταν πιο ανοιχτό καφέ αλλά τελικά πήγαμε στο πιο σκούρο.
Επίσης αποφασίσαμε να βάλουμε πλακάκι-ξύλο και στο πάτωμα του κεντρικού μπάνιου όπως και στο πάτωμα εσωτερικά στις ντουζιέρες.
Και τώρα εχει από το πάσχα που περιμένουμε να έρθουν τα πλακάκια για να τοποθετηθούν :help:

Οι διπλανοί εν τω μεταξύ ξεκίνησαν ήδη :x

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα[/url]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507475 βλέπω τα στάδια...

σε εμάς αν κ δεν το σοβάτισαν μέσα, έχουν ήδη περαστεί τα κουφώματα. ίσως έχει να κάνει κ με το να περιορίσουν τυχούσα υγρασία λόγω του κλιματος μας.
Έχω την εντύπωση πως το διαμέρισμα θα τελειώσει ίσως κ λίγο νωρίτερα, το συγκρότημα με τους εξωτερικούς χώρους ίσως πάρει όλον τον χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507480
KiloMeater έγραψε:Σου έχουνε δώσει ημερομηνία που μπορείς να κάνεις μετακόμιση;

Περίπου. Παράδοση είναι προγραμματισμένη μέσα στον Δεκέμβριο, δικαιούνται παράταση μέχρι Μάρτιο, και ααααν περάσουν την προθεσμία του Μαρτίου τότε μου καταβάλουν το ενοίκιο κάθε μήνα. Αλλά γενικά αυτοί το πάνε πολύ γρήγορα, γλιτώνουν έτσι κ μεροκάματα μάλλον.

Βάζουν πολύ καλά υλικά, αλλά αν θέλεις ένα άλλο χρώμα ή κάτι διαφορετικό, στην ουσία πληρώνεις το υλικό ξανά. Πχ στο 2ο μπάνιο έχει ντουζιέρα με ύψος τζαμιού 200εκ. Αν θέλω ύψος 210εκ. τότε για το έξτρα 250€ :omg: Η δικαιολογία είναι οι μεγάλες ποσότητες που παίρνουν στο standard. Αλλά είναι πχ οκ, δλδ νιπτήρες, χέστρες κτλ βάζουν villeroy.

Το ξύλο κόστισε 73€/τμ επιπλέον (πολύ μλκες, τους τηλεφώνησα γιατί η διαφορά μεταξύ του στάνταρ κ αυτού που ήθελα ήταν 45€, όπως έμαθα από το κατάστημα πατωμάτων, κ αυτοί μου φορτώνουν 73€, 77 ήθελαν αρχικά κ έκοψαν 400€). Αλλά επειδή θα το βλέπω κάθε μέρα, χαλάλι η κοροϊδία. Διαφορετικά δε γίνεται.

Περισσότερο κόστισαν ηλεκτρολογικές αλλαγές. Μετέφερα παροχή φωτιστικών, εξτρα πρίζες, στερεο καλώδια, ethernet καλώδια που ήθελα κτλ. Παπάτζα λεφτά.

Το βασικό είναι πως της τα ξαναείπαμε, τα υπογράψαμε κ ό,τι δε συμφωνεί στο τέλος αυτοί φταίνε :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#507484
PeterPan έγραψε: Αλλά είναι πχ οκ, δλδ νιπτήρες, χέστρες κτλ βάζουν villeroy.


Εγγυημένο το αρχοντικό χέσιμο στη villeroy :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#507487
Dimitris_P έγραψε:
PeterPan έγραψε: Αλλά είναι πχ οκ, δλδ νιπτήρες, χέστρες κτλ βάζουν villeroy.


Εγγυημένο το αρχοντικό χέσιμο στη villeroy :iconcool:

έχει κάτι άλλες επιλογές πχ duravit που έκαναν +800€ νιπτήρας και χέστρα :omg: Και πάλι καλά με villeroy να λέμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507780
glf έγραψε:Ωραιες οι φωτο από Κύπρο. Αν και δε βάζουν κόλλα για πλακάκια, τα ριχνουν απευθειας στη μορφωση.


Ωχ για πες για πες...με ανησυχησες.
Να ξέρω πριν να αρχίσουν τα δικά μου.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#507799 Στις δυο τελευταιες φωτο φαίνεται οτι κανουν τη μορφωση της πλακας και απευθειας, πριν στεγνωσει, ριχνουν και τα πλακάκια-μαρμαρα. Στη μορφωση, χωρις κολλα για πλακακια που πιάνει γερά.

Συνήθως κάνεις τη μόρφωση, αυτο δίνει ένα σωστό επίπεδο με τυχον επιθυμητες κλίσεις που να είναι έτοιμο όταν στεγνώσει να δεχτει πλακάκια με κόλλα πλακιδίων.

Αυτό που βλέπω το κάνεις όταν βάζεις κυβόλιθους ή πέτρα. Τοποθετείς δλδ την πέτρα στην τσιμεντοκονία της μόρφωσης. Εκεί δε χρειάζεται κόλλα πλακιδίων, τα βάζεις απευθείας.
(Και μετά απο χρόνια και χειμώνες αρχίζουν να ξεκολάνε αλλά εκεί δεν έχεις θέμα από τις διαστολές των πάγων σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν)

Α και το καλύτερο που κάνουν και μπράβο τους που βάζουν καπάκια στα φρεάτια που θα δεχτουν πλακάκι για ομοιομορφία, να μη φαίνεται το καπάκι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507803 A ok, και τρόμαξα, λογικά όπως το είπες λόγω θερμοκρασιών δεν χρειάζεται η διαδικασία με την κόλα πλακιδίων.
Αυτό με τα καπάκια στα φρεάτια μου άρεσε κι εμένα, κάτι τέτοιες διαφορές σε σχέση με άλλους με έκαναν να επιλέξω τον συγκεκριμένο κατασκευαστή.

Αυτά στο driveway φαίνονται rectified και νομίζω οι αρμοί διαστολής είναι περιμετρικά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#507826 dimik μη το γελάς για τις χαμηλές θερμοκρασίες. Βλέπεις τι γίνεται με την αλλαγή του καιρού. Μπορεί αύριο να ρίξει κανά χιόνι :lol: