Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#667118 και μια που μιλάμε για βεραντες και πλυσιμο αυτων ( ειπαμε 15in 15σπιτι :( ) εκανα την τρελή επενδυση των 2 ευρω ( απο μαγαζι γειτωνιιας :) ) και πηρα αυτα τα λαστιχενια Τ(αφ)
δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο γρηγορα μαζευεται το νερό και κατα συνεποια στεγνωνει το μπαλκόνι... Οσο σαν να το εχετε σφουγκαρίσει....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#667123 ρακλετες τις λενε.Βγαινουν σε 60-45 και 35 εκατοστα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#668456 Επηδη δεν ασχολουμε συχνα με το σπιτι μια βασικη ερωτηση:

Θελω να αλλαξω εναν διακοπτη φωτων. Ο παλιος εχει δυο καλωδια ενα κοκκινο και ενα μαυρο (ή καφε). Το κοκκινο μπαινει στην πανω υποδοχη του παλιου διακοπτη και το μαυρο στην κατω (οπως το εβγαλα).

Ο καινουριος εχεις κλιπς ενα κοκκινο και ενα λευκο και 2 υποδοχες για καθε κλιπ. Οποτε βαζω το κοκκινο καλωδιο στο κοκκινο κλιπ και το μαυρο στο λευκο?

βλεπω στα βιντεο της εταιρειας με το διακοπτη που αγορασα τον νεο να εχουν ενα καφε και ενα μαυρο καλωδιο. και το μαυρο το βαζει στο κοκκινο κλιπ.

https://www.youtube.com/watch?v=yqPh4ICUjEE
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#668462 Οπως και να το βάλεις, δεν υπάρχει πρόβλημα, θα παίζει, μην σκας και μην το ψάχνεις άλλο. Και προφανώς και δεν υπάρχει κάποιο λάθος. Λογικά πάντως, το κόκκινο είναι η φάση και το μαύρο ο ουδέτερος. Αγγλία είναι το σπίτι;
Εικόνα
Πάντως, από την στιγμή που ο διακόπτης είναι... διακόπτης, όπως και να τα βάλεις δεν υπάρχει θέμα όπως ήδη είπα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#668464 Ελλαδα ειναι. Δεν εχει γειωση ενω ο νεος διακοπτης εχει θεσει για γειωση χωρις κλιπς. Αν το σπιτι ηταν ποιο καινουριο θα ειχα 3 καλωδια?

Θα βαλω το μαυρο στο κοκκινο κλιπ.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#668493
GTS έγραψε:Ελλαδα ειναι. Δεν εχει γειωση ενω ο νεος διακοπτης εχει θεσει για γειωση χωρις κλιπς. Αν το σπιτι ηταν ποιο καινουριο θα ειχα 3 καλωδια?

Θα βαλω το μαυρο στο κοκκινο κλιπ.


Το μονο που πρπει να τεσταρεις πριν βιδωσεις στον τοιχο με την εννοια του αν ο διακοπτης "αναβει προς τα πανω" ή "προς τα κατω", για να σε βολευει.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#669774 Σε συνεχεια αλλαγων σε διακοπτες τωρα ειμαι στην περιπτωση 2 διαφορετικοι διακοπτες ελεγχουν ενα φωτιστικο. Δηλ το ανοιγεισ/κλεινεις απο 2 διαφορετικα σημεια στο δωματιο.

Ο διακοπτης νομιζω λεγεται alle retour. Σε αυτο το βιντεο εχει 3 θεσεις με 3 κλιπς για τα καλωδια. Θεσεις 1,2 και L. Ξερει καποιος τι ειναι αυτα?

Μπορειται να το δειτε σε αυτο το βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=JaY3kYBfpgw
Άβαταρ μέλους
By glf
#669781 Ναι πρέπει να είναι διακόπτης αλέ ρετουρ. Οι απλοί δεν κάνουν.

Αν δεις τη συνδεσμολογία αλε ρετουρ θα καταλάβεις. Τα 1-2 ειναι μεταξύ των διακοπτών.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#670642 Έχει δει κανείς προσφάτως προσφορά για ανακαίνιση ανελκυστήρα; Είναι σύνηθες σε αυτήν να εμφανίζεται συνολική τιμή χωρίς επιμερισμό στις αναλυτικές εργασίες που αναφέρουν;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670650
drdino έγραψε:Έχει δει κανείς προσφάτως προσφορά για ανακαίνιση ανελκυστήρα; Είναι σύνηθες σε αυτήν να εμφανίζεται συνολική τιμή χωρίς επιμερισμό στις αναλυτικές εργασίες που αναφέρουν;

Και βέβαια είναι σύνηθες, αν ο τεχνίτης θέλει να σου τα αρπάξει χωρίς πολλά πολλά! :lol:
Το ελάχιστο που θα πρέπει ν'αναφέρει κάποιος είναι τις εργασίες και πόσο τις τιμολογεί.
Γιατί μετά, απλούστατα θα σου πει πως αυτό δεν ήταν στην προσφορά.

Εγώ πάντα ζητώ και τεχνική περιγραφή για το τι ακριβώς γίνει, ώστε να μην υπάρχουν μετά παρεξηγήσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#670657 Έχω μια περιγραφή εργασιών αλλά το κόστος βγαίνει συνολικό από κάτω, κοινώς δεν έχω ιδέα του πόσο κάνει το καθετί. Καταλαβαίνω το κομμάτι της εργασίας γιατί ως ένα βαθμό είναι πακέτο και μπορεί κάτι να γίνεται χωρίς έξτρα κόπο επειδή ήδη ανοίγεται δουλειά, αλλά θα περίμενα τουλάχιστον απαριθμηση των κυρίως ανταλλακτικών/υλικών, δεν θέλω ακρίβεια σε βαθμό βίδας.