Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667052 @GB
Κοίτα, εγώ το έκανα και πριν αυτό, αλλά τώρα λόγω COVID-19 είναι και ζήτημα επιβίωσης όλων. Δεν γίνεται να μπαίνεις σε μαγαζιά με κόσμο, τέλος. Βλέπω κόσμο να περιμένει να μπει να πληρώσει ξέρω το λογαριασμό στην Cosmote ή έξω από τον Σκλαβενίτη, και τρελαίνομαι.
Εγώ εδώ και καιρό δουλεύω μόνον παραγγελίες από το Internet (η γυναίκα μου δηλαδή, αφού της έδειξα πόσο εύκολο είναι), ενώ πολλά πράγματα τ'αγοράζουμε και στην γειτονιά (γάλατα, τυριά, γιαούρτια, αλλαντικά) που είναι και πιο φρέσκα και με μεγαλύτερη ποικιλία (ω ναι).
Πχ έχουμε βρει τα παρακάτω εξαιρετικά αλλαντικά από την Δράμα, που δεν τα έχω πετύχει σε κανένα σουπερμάρκετ σε ένα μικρό μαγαζάκι που είναι μόνιμα ανοιχτό. Κάνουμε την βόλτα μας στην γειτονιά και ψωνίζουμε και είναι πάντα φρέσκο.
https://www.sary.gr/
Σούπερμαρκετ έχουμε και ΑΒ και caremarket (Σκλαβενίτη δηλαδή). Κάθε βδομάδα έρχεται η παραγγελία από τον ΑΒ, ενώ από το caremarket μια φορά το μήνα (δεν είναι τόσο μεγάλη η ποικιλία εκεί). Για οτιδήποτε άλλο, υπάρχει η αγορά γύρω γύρω που έχει τα πάντα και δεν έχω κανένα λόγο να σηκωθώ να πάω στο Praktiker για μια ταινία ή κάτι τέτοιο. Και θεωρώ πως όλοι αν μπορούμε πρέπει να κάνουμε το ίδιο:
-Θα βγει σχεδόν το ίδιο κόστος στο τέλος, αν συνυπολογίσεις τα πάντα
-Θα κινδυνέψεις λιγότερο και εσύ και οι υπόλοιποι από την COVID-19
-Θα βοηθήσεις κάποιους ανθρώπους ν'αντέξουν τον εξαιρετικά δύσκολο χειμώνα που έρχεται, με την πανδημία να καλπάζει (και ακομη δεν έχουμε δει τα χειρότερα)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#667053 Να πω εδω βλεποντας τη φωτο που ανεβασε ο νικοπαπας, να προτιματε τις αλλες πιεσεις, με τη σκανδαλη. Και ιδανικα μεταλλικα εξαρτηματα μεσα. Βολευουν πολυ περισσοτερο

εδιτ επισης λυνουν και το προβλημα που αναφερει ο τριντεντ, απο τη μια ταχυσυνδεσμος, απο την αλλη πιεση
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 01 Οκτ 2020, 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667061
trident1971 έγραψε:
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!



Το κουβαλημα λαστιχου προυποθετει πολυ καλο αδειασμα πριν, γιατι αν πας απο το ενα μπαλκονι στο αλλο μεσα απο το σπιτι, θα το γεμισεις πιτσιλιες ή λιμνουλες και θα τις φας απο την κυρια.
Ακομα και αν το στραγγιξεις κατι θα μεινει ή μεσα η εξω απο το λαστιχο

Οχι απαραίτητα ,αν πάρει ταχυσύνδεσμους με στοπ δεν τρέχει τίποτα.


Ο ταχυσυνδεσμος ειναι απο τη μια μερια, που παει στη βρυση... απο την αλλη θα τρεχει. Πρώτα το νερο, και λιγο αργότερα ο HiFi :rtfm:

Και απο την μια μεριά να έχει ταχυσυνδεσμο με στοπ δεν θα τρέχει παρά ελάχιστα απο την άλλη άκρη.Αλλά πόσες οι πιθανότητες να έχεις λάστιχο χωρίς έστω πιστόλι ή βεντάλια στην μια άκρη;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#667062
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!



Το κουβαλημα λαστιχου προυποθετει πολυ καλο αδειασμα πριν, γιατι αν πας απο το ενα μπαλκονι στο αλλο μεσα απο το σπιτι, θα το γεμισεις πιτσιλιες ή λιμνουλες και θα τις φας απο την κυρια.
Ακομα και αν το στραγγιξεις κατι θα μεινει ή μεσα η εξω απο το λαστιχο

Οχι απαραίτητα ,αν πάρει ταχυσύνδεσμους με στοπ δεν τρέχει τίποτα.


Ο ταχυσυνδεσμος ειναι απο τη μια μερια, που παει στη βρυση... απο την αλλη θα τρεχει. Πρώτα το νερο, και λιγο αργότερα ο HiFi :rtfm:

Και απο την μια μεριά να έχει ταχυσυνδεσμο με στοπ δεν θα τρέχει παρά ελάχιστα απο την άλλη άκρη.Αλλά πόσες οι πιθανότητες να έχεις λάστιχο χωρίς έστω πιστόλι ή βεντάλια στην μια άκρη;

Αν το μαζευεις σωστα, με την ακρη επανω η αλλη ειναι στην βρυση, και το μεταφερεις κρατωνας και τις δυο ακριες ουτε σταγονα δεν πεφτει.

Δεν ειναι κουλος ο ΗΦ, του κοβει. Αρκει να μη του δωσεις τρυπανι :s_tongue

:lol: :lol:

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#667065
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν το μαζευεις σωστα, με την ακρη επανω η αλλη ειναι στην βρυση, και το μεταφερεις κρατωνας και τις δυο ακριες ουτε σταγονα δεν πεφτει.

Δεν ειναι κουλος ο ΗΦ, του κοβει. Αρκει να μη του δωσεις τρυπανι :s_tongue

:lol: :lol:

:s_drinks


Δεν λεμε οτι ειναι κουλος. Μην τον κουλανει η κυρια λεμε. :lol:
Οταν κανεις με το λαστιχο βεραντα, βρεχεται και απ'εξω το λαστιχο. Ναι μεν μπορεις να το κουβαλας σαν μωρο για να μη σταξει το απο μεσα, αλλα πρεπει να σκουπισεις και το απ'εξω και αυτο παλιωνει ΠΟΛΥ γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667078 Προσωπικά δεν φοβάμαι την παντόφλα (της έχω πάρει πλαστικές και δεν πονάνε), αλλά τα πολλά νερά στο σπίτι θα ήταν ένα πρόβλημα λόγω ξύλινου πατώματος. Αλλά αν ο θηλυκός ταχυσύνδεσμος έχει στοπ, λογικά δεν θα είναι τόσο πρόβλημα.
Εικόνα
https://www.e-tserpelis.com/shop/garden ... -15-mm-5-8
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667082
trident1971 έγραψε:
NickTG έγραψε:Πολύ άγχος ρε παιδιά!
Σας δέρνουν στο σπίτι!?


Δεν φανταζεσαι, μην παντρευτεις κλπ

Το λάθος είναι που πλένεις εσύ και όχι η κυρία το μπαλκόνι.Πρέπει να αποφευγεις κάποιες κακοτοπιές.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667083
Anonymous Founder έγραψε:Προσωπικά δεν φοβάμαι την παντόφλα (της έχω πάρει πλαστικές και δεν πονάνε), αλλά τα πολλά νερά στο σπίτι θα ήταν ένα πρόβλημα λόγω ξύλινου πατώματος. Αλλά αν ο θηλυκός ταχυσύνδεσμος έχει στοπ, λογικά δεν θα είναι τόσο πρόβλημα.
Εικόνα
https://www.e-tserpelis.com/shop/garden ... -15-mm-5-8

Αυτές οι παντόφλες βρεγμένες πονάνε!!! :vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#667084
Anonymous Founder έγραψε:Πχ έχουμε βρει τα παρακάτω εξαιρετικά αλλαντικά από την Δράμα, που δεν τα έχω πετύχει σε κανένα σουπερμάρκετ σε ένα μικρό μαγαζάκι που είναι μόνιμα ανοιχτό. Κάνουμε την βόλτα μας στην γειτονιά και ψωνίζουμε και είναι πάντα φρέσκο.
https://www.sary.gr/


Επιβεβαιώνω πως τα συγκεκριμένα αλλαντικά είναι κορυφή (το εργοστάσιο είναι 500 μέτρα από εκεί που δουλεύω εγώ), αν τα βρείτε πουθενά δοκιμάστε τα, θα με θυμηθείτε.

Τώρα μένει να βρω αυτήν ακριβώς την μπύρα στη Δράμα ή Θεσσαλονίκη:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#667088
Anonymous Founder έγραψε:Προσωπικά δεν φοβάμαι την παντόφλα (της έχω πάρει πλαστικές και δεν πονάνε), αλλά τα πολλά νερά στο σπίτι θα ήταν ένα πρόβλημα λόγω ξύλινου πατώματος. Αλλά αν ο θηλυκός ταχυσύνδεσμος έχει στοπ, λογικά δεν θα είναι τόσο πρόβλημα.
Εικόνα
https://www.e-tserpelis.com/shop/garden ... -15-mm-5-8
Αυτό προσφέρει μόνο την ευκολία βάλε βγάλε. Πάρε το λάστιχο που.σου πρότεινε ο Νίκος, όσα μέτρα χρειάζεται για καθε βεράντα, και τύλιγε το γύρω από τη βρύση.

Ληξις