Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#667000 Θα προτιμουσα ενα τετοιο λαστιχο



Εικόνα


https://www.skroutz.gr/s/24237234/Garde ... 31-20.html
Τοποθετημενο στο πισω μπαλκονι ωστε να μην φαινεται, σε βαση ΔΙΠΛΑ απο την βρυση (για να μην τρεχεις παλι το λεω :lol: ) και καθε φορα που θα ηθελα να πλυνω βεραντες, χαλια, κλπ το μετακινω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667006 Αυτό δεν είναι καθόλου κακή λύση ομολογουμένως. Βασικά όχι ν'αγοράσω λάστιχο, γιατί κάνει και 40€, αλλά να χρησιμοποιήσω το υπάρχον, και απλά να το μεταφέρω σε κάποιο άλλο μπαλκόνι για να μην το βλέπω, και να ακολουθήσω και την λύση με τους ταχυσυνδέσμους που πρότεινε ήδη ο fokion.
Άρα, με 4 ταχυσυνδέσμους, έχω τελειώσει. Θα το σκεφτώ σοβαρά, ξέρετε πως έχω αδυναμία στις VFM λύσεις!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#667010 Η άλλη λύση είναι λάστιχο-ελατήριο που μαζεύει και γίνεται πολύ μικρό.

https://www.skroutz.gr/s/18927032/%CE%9 ... CH075.html

Τέτοια έχω στα μπαλκόνια και ανεμη στην αυλή όπου χρειάζομαι μεγάλο μήκος και να μαζεύει γρήγορα.

edit: το ελατήριο φτάνει τα 10m τεντωμένο, νομίζω υπεραρκετό.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667012 Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667018 Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα παραπάνω; Παρατήρησα πως έχω μια μικρή κατανάλωση ΦΑ και το καλοκαίρι, παρόλο που υπάρχει ηλιακός. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω απομονώσει το ΖΝΧ του ΦΑ, γίνεται αυτόματα με την βάνα. Ούτε έχω κλείσει τον καυστήρα του ΦΑ, έτσι μου είπε ο συντηρητής, να τον αφήνω πάντα ανοιχτό.
Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό λοιπόν, μου βγάζει μια κατανάλωση περίπου 3 κ.μ ΦΑ κάθε μήνα και μέσα στο καλοκαίρι. Το κόστος είναι ασήμαντα μικρό, δεν είναι αυτός ο λόγος που κάνω την ερώτηση. Αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι λάθος και αν είναι φυσιολογικό αυτό.
Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#667020 Δεν ειναι πολλα τα 20€ για 3-4 αρσενικα; Το θηλυκο ειναι στο λαστιχο μονιμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667028 Δεν μπαίνω σε μεγάλα καταστήματα, θα προτιμήσω ένα μικρότερο με λιγότερο κόσμο κι ας πληρώσω λίγα ευρώ παραπάνω. :)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#667031
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!



Το κουβαλημα λαστιχου προυποθετει πολυ καλο αδειασμα πριν, γιατι αν πας απο το ενα μπαλκονι στο αλλο μεσα απο το σπιτι, θα το γεμισεις πιτσιλιες ή λιμνουλες και θα τις φας απο την κυρια.
Ακομα και αν το στραγγιξεις κατι θα μεινει ή μεσα η εξω απο το λαστιχο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#667034
Anonymous Founder έγραψε:Δεν μπαίνω σε μεγάλα καταστήματα, θα προτιμήσω ένα μικρότερο με λιγότερο κόσμο κι ας πληρώσω λίγα ευρώ παραπάνω. :)


Σε τιμά πολύ αυτό που λες. :iconcool:
Απλά υπάρχει κόσμος που όντως λόγω ανάγκης θα προτιμήσει και τα λίγα λεπτάκια του ευρώ φθηνότερα.
Μπράβο πάντως.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#667039
Giuseppe Busso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν μπαίνω σε μεγάλα καταστήματα, θα προτιμήσω ένα μικρότερο με λιγότερο κόσμο κι ας πληρώσω λίγα ευρώ παραπάνω. :)


Σε τιμά πολύ αυτό που λες. :iconcool:
Απλά υπάρχει κόσμος που όντως λόγω ανάγκης θα προτιμήσει και τα λίγα λεπτάκια του ευρώ φθηνότερα.
Μπράβο πάντως.

Να πω εδω οτι δεν ειναι και τοοοοσο φτηνα τα μεγαλα μαγαζια σε τετοια πραγματα. Βιδες, μουφες, συνδεσμους κλπ
Οπως και σε χρωματα, ρολα, πινελα, κλπ. Μπορεις να βρεις σε μικροτερα μαγαζια ιδιες η και καλυτερες τιμες σε πολυ καλυτερη εξυπηρετηση.
Απλα ειναι βολικα, εχουν απ' ολα, εχουν παρκινγκ, αλλα ολα αυτα τα πληρωνεις ακομα και 50% επανω σε γλαστες πλαστικες πχ σε σχεση με ενα φυτωριο ( την πατησα προσφατα ) και στο φυτωριο στα κουβαλανε μεχρι το αμαξι, βοηθουν στο φορτωμα, ξερουν τι και πως, κλπ
Άβαταρ μέλους
By bill33
#667045
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!



Το κουβαλημα λαστιχου προυποθετει πολυ καλο αδειασμα πριν, γιατι αν πας απο το ενα μπαλκονι στο αλλο μεσα απο το σπιτι, θα το γεμισεις πιτσιλιες ή λιμνουλες και θα τις φας απο την κυρια.
Ακομα και αν το στραγγιξεις κατι θα μεινει ή μεσα η εξω απο το λαστιχο

Οχι απαραίτητα ,αν πάρει ταχυσύνδεσμους με στοπ δεν τρέχει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#667050
bill33 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή τα μπαλκόνια δεν είναι τεράστια (πέραν του κεντρικού που είναι απλως μεγάλο στα 15 τμ), δεν βλέπω λόγο να έχω παντού λάστιχα. Νομίζω η πιο απλή και κομψή λύση, είναι ένα λάστιχο που θα μπορεί να κουμπώσει εύκολα παντού. Γλιτώνω έτσι και τον κόπο, και τις τρύπες και είναι και πιο όμορφη λύση από όλες τις άλλες. Και φυσικά η φθηνότερη! Με 20€ το πολύ για ταχυσυνδέσμους την έκανα την δουλειά μου!



Το κουβαλημα λαστιχου προυποθετει πολυ καλο αδειασμα πριν, γιατι αν πας απο το ενα μπαλκονι στο αλλο μεσα απο το σπιτι, θα το γεμισεις πιτσιλιες ή λιμνουλες και θα τις φας απο την κυρια.
Ακομα και αν το στραγγιξεις κατι θα μεινει ή μεσα η εξω απο το λαστιχο

Οχι απαραίτητα ,αν πάρει ταχυσύνδεσμους με στοπ δεν τρέχει τίποτα.


Ο ταχυσυνδεσμος ειναι απο τη μια μερια, που παει στη βρυση... απο την αλλη θα τρεχει. Πρώτα το νερο, και λιγο αργότερα ο HiFi :rtfm: