Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#654 και ελεγα οτι ειχες χαθει , χιλιες ερωτησεις ειχα να σου κανω αλλα ολο το αφηνα . καποτε θα το αποφασισω αρκει που ξερω οτι εισαι εδω για να σε ταλαιπωρησω.
φιλικα
Άβαταρ μέλους
By thymios
#872
otso έγραψε:και ελεγα οτι ειχες χαθει , χιλιες ερωτησεις ειχα να σου κανω αλλα ολο το αφηνα . καποτε θα το αποφασισω αρκει που ξερω οτι εισαι εδω για να σε ταλαιπωρησω.
φιλικα

:s_smile
Ο,τι θες!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#15081 Στο διαμερισμα του τελευταιου οροφου εσκασε ο σοβας και αποκαλυφθηκαν τα σιδερα σε επιφανεια 20 τμ.στο ταβανι
Ο λογος οπως ειπε ο τεχνικος που το ειδε ειναι εισροη υγρασιας απο την ταρατσα και προτεινε ακρυλικη μονωση της.
Ερωτηση, η μονωση της ταρατσας ειναι στα κοινοχρηστα, η ζημια στο ταβανι του διαμερισματος ειναι και αυτη ?
Διαβασα τον κανονισμο αλλα δεν ειναι σαφης, περιγραφει ως κοινοχρηστους-κοινοκτητους ολους τους εξωτερικους τοιχους, πλακες, δοκαρια, κολωνες, καθως και ολα τα δικτυα, αλλα η εσωτερικη τους μερια ?

Προσωπικα θεωρω πως ζημια στο διαμερισμα πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα αλλα ειναι ετσι ?
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#15088
Νίκος Παππάς έγραψε:Στο διαμερισμα του τελευταιου οροφου εσκασε ο σοβας και αποκαλυφθηκαν τα σιδερα σε επιφανεια 20 τμ.στο ταβανι
Ο λογος οπως ειπε ο τεχνικος που το ειδε ειναι εισροη υγρασιας απο την ταρατσα και προτεινε ακρυλικη μονωση της.
Ερωτηση, η μονωση της ταρατσας ειναι στα κοινοχρηστα, η ζημια στο ταβανι του διαμερισματος ειναι και αυτη ?
Διαβασα τον κανονισμο αλλα δεν ειναι σαφης, περιγραφει ως κοινοχρηστους-κοινοκτητους ολους τους εξωτερικους τοιχους, πλακες, δοκαρια, κολωνες, καθως και ολα τα δικτυα, αλλα η εσωτερικη τους μερια ?

Προσωπικα θεωρω πως ζημια στο διαμερισμα πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα αλλα ειναι ετσι ?


Πάρα πολύ δύσκολο να τους "πείσεις"...ακόμα και αν το έλεγε καθαρά ο κανονισμός (που δεν έχω δει κανέναν να το λέει έτσι). Το "πάνω" είναι προφανώς κοινόχρηστο, το "κάτω"/μέσα είναι δικό σου. Εδώ σε αντίστοιχη περίπτωση, επειδή η ζημιά ήταν εμφανής μόνο στο δικό μου σπίτι (και όχι στους από κάτω), και για να μην χάνω χρόνο, πλήρωσα την επιδιόρθωση και στο κοινόχρηστο τμήμα της ταράτσας.
Άβαταρ μέλους
By thymios
#15427
Νίκος Παππάς έγραψε:Στο διαμερισμα του τελευταιου οροφου εσκασε ο σοβας και αποκαλυφθηκαν τα σιδερα σε επιφανεια 20 τμ.στο ταβανι
Ο λογος οπως ειπε ο τεχνικος που το ειδε ειναι εισροη υγρασιας απο την ταρατσα και προτεινε ακρυλικη μονωση της.
Ερωτηση, η μονωση της ταρατσας ειναι στα κοινοχρηστα, η ζημια στο ταβανι του διαμερισματος ειναι και αυτη ?
Διαβασα τον κανονισμο αλλα δεν ειναι σαφης, περιγραφει ως κοινοχρηστους-κοινοκτητους ολους τους εξωτερικους τοιχους, πλακες, δοκαρια, κολωνες, καθως και ολα τα δικτυα, αλλα η εσωτερικη τους μερια ?

Προσωπικα θεωρω πως ζημια στο διαμερισμα πρεπει να μπει στα κοινοχρηστα αλλα ειναι ετσι ?


Είναι καθαρά νομικό θέμα, αλλά στο παρελθόν έχω συναντήσει ανάλογη περίπτωση και το κόστος της μόνωσης κρίθηκε κοινόχρηστο. Η ζημιά προέκυψε από εξωτερικούς παράγοντες, άρα το κόστος πρέπει να επιβαρύνει όλους τους ιδιοκτήτες.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#15441 Ότι αφορά τον σκελετό μπετόν του κτιρίου είναι κοινόχρηστο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#17191 Εχει κανεις τοποθετησει προσφατα ξυλινη περγκολα σε ταρατσα; ποσο κοστιζει η αδεια; κοστος περγκολας ;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#17212 Η πλακα της βεραντας μου εχει στην ακρη της (πανω απο το δρομο, στην ακρη της οικοδομης δηλαδη) ενα κουτελο, περιπο σαν και αυτο που φαινεται στη πιο κατω φωτο (αυτο που στο 2ο οροφο ειναι καφε αλλα στο 1ο ειναι ασπρο):

Εικόνα

Αυτο το πραγμα εχει ανοιξει με μια βαθια διαμηκη ρωγμη που φαινεται οταν το κοιτας απο κατω (δηλαδη απο το απο κατω μπαλκονι). Η ζημια εχει γινει πιθανοτατα απο το χρονο, απο νερα που περναγαν προς τα κατω απο τη βεραντα μου ή συνδυασμο των δυο.

Ποιος πρεπει να το επισκευασει αυτο? Ειναι δικο μου κομματι επειδη ειναι στη πλακα μου, ειναι του απο κατω, ή ειναι κοινοχρηστο επειδη ειναι στη προσοψη?
Άβαταρ μέλους
By thymios
#17308
giannik1977 έγραψε:Εχει κανεις τοποθετησει προσφατα ξυλινη περγκολα σε ταρατσα; ποσο κοστιζει η αδεια; κοστος περγκολας ;

Η ξύλινη πέργκολα δεν απαιτεί την έκδοση άδειας δόμησης, αλλά την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Το κόστος είναι σαφώς χαμηλότερο, αφού δεν απαιτούνται σχέδια, κρατήσεις κτλ. Συγκεκριμένα στο έντυπο εργασιών μικρής κλίμακας αναφέρονται οι εργασίες που καλύπτονται και μεταξύ άλλων:

16. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους ακάλυπτους χώρους, ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο, ή στην πρασιά ή στο δώμα ή στους ανοιχτούς εξώστες ή σε βεράντες ισογείων και ορόφων.
Άβαταρ μέλους
By thymios
#17309
kacey έγραψε:Η πλακα της βεραντας μου εχει στην ακρη της (πανω απο το δρομο, στην ακρη της οικοδομης δηλαδη) ενα κουτελο, περιπο σαν και αυτο που φαινεται στη πιο κατω φωτο (αυτο που στο 2ο οροφο ειναι καφε αλλα στο 1ο ειναι ασπρο):

Εικόνα

Αυτο το πραγμα εχει ανοιξει με μια βαθια διαμηκη ρωγμη που φαινεται οταν το κοιτας απο κατω (δηλαδη απο το απο κατω μπαλκονι). Η ζημια εχει γινει πιθανοτατα απο το χρονο, απο νερα που περναγαν προς τα κατω απο τη βεραντα μου ή συνδυασμο των δυο.

Ποιος πρεπει να το επισκευασει αυτο? Ειναι δικο μου κομματι επειδη ειναι στη πλακα μου, ειναι του απο κατω, ή ειναι κοινοχρηστο επειδη ειναι στη προσοψη?


Εφόσον είναι στην πρόσοψη, είναι κοινόχρηστο και πρέπει όλοι να εγκρίνουν και να πληρώσουν. Φυσικά προετοιμάσου για αρκετές "διαμάχες" με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για το ποιός πρέπει να πληρώσει...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#17432 Email στους γείτονες με το οποίο ενημερώνεις για το πρόβλημα, ζητάς τη γνώμη τους και τη διεξαγωγή γενικής συνέλευσης για να ληφθεί απόφαση επισκευής. Αν δεν απαντήσει κανείς, έχεις απόδειξη ότι προσπάθησες αλλά δε βρήκες ανταπόκριση. Δεν είναι εξώδικο αλλά είναι τσάμπα :)