Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#508270 Σφαίρα πάνε τα μαστόρια.

Εγώ πάλι το ΣΚ και αφού ακυρώσαμε το Drift που θα κάναμε, έπιασα να σοβατίσω τα πλαϊνα της εξωτερικής σκάλας, για αυξημένο βαθμό δυσκολίας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#508279 Εδώ ταιριάζει καλύτερα.

1. Σημείο συγκέντρωσης στο υπόγειο. Κάμερες και δίκτυα φτάνουν εδώ από παντού (5 ορόφους).
Εικόνα

2. Τυπικός πίνακας ορόφου. Κάθε διαμέρισμα (μεζονέτα) έχει 2 τέτοιους. Νομίζω ο άλλος είναι λίγο πιο μεγάλος καθώς είναι στο κεντρικό σημείο του σπιτιού.
Εικόνα

Αν βρω θα ανεβάσω και από σημείο συγκέντρωσης ενός ορόφου σε κάποια άλλη στιγμή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#508285 Στο υπόγειο χρειάζεται δουλειά ακόμη. Στους ορόφους είναι μια χαρά τακτοποιημένα τώρα, αφού το ένα σπίτι κατοικείται. Αυτή η φωτογραφία είναι 9 ετών ήδη, όταν ξεκινούσαν οι πίνακες στο ένα διαμέρισμα. Τώρα έχω φτιάξει και τον 5ο κανονικά με patch panel κτλ. Μου λείπει το υπόγειο, όμως. Αν δεν ασχοληθώ εγώ με τα δίκτυα δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να τα πειράξει. Όλοι βαριούνται και τα περιμένουν έτοιμα (και τσάμπα).

Και κάτι που δεν εξήγησα. Στο υπόγειο είναι πολλά τα καλώδια καθώς έρχεται καλώδιο τηλεφώνου και δικτύου για κάθε όροφο, καλώδια για τηλεόραση, δορυφορική, ραδιόφωνο για κάθε διαμέρισμα (3 στο αριθμό), καθώς επίσης και οι κάμερες, που είναι 3 για κάθε όροφο και 4 για την pilotis και 2 για την ταράτσα (21 συνολικά), ενώ τα καλώδιά τους είναι διπλά (ομοαξονικά + utp).

Προφανώς όλα είναι Cat 6a στα δίκτυα και 5e στα τηλέφωνα και μιλάμε για 2008 παραγγελίες. Σχεδιασμός 100% δικός μου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#508289 Πίνακας χωρίς cable ducts

Εικόνα

είναι κατηγορίας γυφτοπρόξενου.
Σου συνιστώ την επόμενη φορά να αποτανθείς σε ειδικό για το σχεδιασμό και κατασκευή του πίνακα. Είναι σημαντικό και για την αξία του σπιτιού
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#508292 Για τα ισχυρά ρεύματα όχι σε εμένα, στους ηλεκτρολόγους. Εγώ σχεδίασα τα δίκτυα. Εκεί θα δεις τρομερή διαφορά, όταν και αν φτιάξω τα δικά μου, σε σχέση με τους άλλους που τα έχουν όλα χύμα να κρέμονται. Νομίζω, όμως, πως ήταν οριακές οι θέσεις των πινάκων, οπότε δεν γινότανε και πολύ καλύτερα. Και πάλι καλά που τα πήρε όλα αυτά δηλαδή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#508298
glf έγραψε:Σφαίρα πάνε τα μαστόρια.

Εγώ πάλι το ΣΚ και αφού ακυρώσαμε το Drift που θα κάναμε, έπιασα να σοβατίσω τα πλαϊνα της εξωτερικής σκάλας, για αυξημένο βαθμό δυσκολίας.
Εικόνα
Καλά ναι, πέφτει χρήμα για αυτό και δουλεύουν και ΣΚ.


Ωραία κάγκελα στην σκάλα, είπαμε κι εμείς να βάλουμε τα ίδια-παρόμοια αντί για αυτά με το γυαλί που είναι στην μόδα και είναι τελείως μη πρακτικά.
Για δώσε καμία πληροφορία, κόστος χοντρικά αν μέτρο, υλικό κλπ?

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#508307 Αυτό είναι αλουμινένιο προφίλ με ανοδείωση. Πολύ φτηνότερο από inox.
Και τα κάγκελα τα περάσαμε με τον πατέρα μου.. Προσοχή οι βίδες να είναι ανοξείδωτες! γιατί μετά τρέχει σκουριά από τις βίδες.
Από αυτά που δε βλέπεις παρά 2-3 χρόνια μετά την παραλαβή του σπιτιού από το μηχανικό :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#508311 Ευχαριστώ για το τιπ

Για τα αυτά που βγαίνουν στα 2-3 χρόνια δεν φοβάμαι, έχει ρήτρα στο συμβόλαιο να επισκευάζει οτιδήποτε προκύψει στα επόμενα 3 χρόνια.
Ένα είδος εγγύησης που από ότι έμαθα έχει τηρήσει σε άλλη περίπτωση με αντικατάσταση όλων των κεραμικών σε μπαλκόνι που φούσκωσε ένα πλακάκι.

< >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#508312
rx8_drifter έγραψε:Πίνακας χωρίς cable ducts

Εικόνα

είναι κατηγορίας γυφτοπρόξενου.
Σου συνιστώ την επόμενη φορά να αποτανθείς σε ειδικό για το σχεδιασμό και κατασκευή του πίνακα. Είναι σημαντικό και για την αξία του σπιτιού

Σε οικιακο πινακα δεν βλεπεις τετοιο. Μονο σε βιομηχανικο ή εστω εξωτερικο ερμαριο.
Ο πινακας ανωθεν ειναι χωνευτος,εχει bus και πρεπει και ο ηλεκτρολογος θελει να ξεφορτωθει το κοκκινο!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#508523 Εδώ μιλάμε για τελειομανία, δεν μπορείς να αποδέχεσαι τέτοιες καταστάσεις :s_no

Εν τω μεταξύ, δεν έχω καταλάβει γιατί έχει τραβήξει γειώσεις και ουδέτερο στο πάνω μέρος, όλα τα cable entries κάτω δεν είναι?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#508529 Εχω προσφορα για ηλιακο 200 λτ και Boiler. 5 tm συλλεκτες, με ZNX βεβιασμενη κυλοφορια... τιτανιομενα με διπλη επιστρωση κ.λ.π. στα 1500 με την τοποθετηση και το ΦΠΑ για νησι (Ιθακη) είναι τιμια προσφορα?? Τ Boiler Θα μπει σε αποθηκα και οι συλλεκτες στην κραμοσκεπη...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#508749
224v έγραψε:Εχω προσφορα για ηλιακο 200 λτ και Boiler. 5 tm συλλεκτες, με ZNX βεβιασμενη κυλοφορια... τιτανιομενα με διπλη επιστρωση κ.λ.π. στα 1500 με την τοποθετηση και το ΦΠΑ για νησι (Ιθακη) είναι τιμια προσφορα?? Τ Boiler Θα μπει σε αποθηκα και οι συλλεκτες στην κραμοσκεπη...

Καλο ακουγεται, φιρμα?
Άβαταρ μέλους
By glf
#508759
rx8_drifter έγραψε:Εν τω μεταξύ, δεν έχω καταλάβει γιατί έχει τραβήξει γειώσεις και ουδέτερο στο πάνω μέρος, όλα τα cable entries κάτω δεν είναι?


Εκεί είχε έτοιμα τα bus bars ο πίνακας, εκεί τα τράβηξε ο ηλεκτρολόγος. Αυτό μια χαρά είναι.

Πολλές ασφάλειες όμως ε. Καμια 50αρια. Τόσο πράμα για ένα όροφο; Και βλέπω δύο KNX modules. 8 ρελέ και το άλλο να υποθέσω για τα ρολλά;